ingatlan eladás után fizetendő adó


Gréta999 # 2018.11.16. 18:24

Üdv!

A fiamék 2015-ben vásároltak egy lakást, aminek 1/2 rész lett az Ő tulajdona. A lakás vételára 8.150.000 Ft volt. Időközben elváltak, házassági vagyonszerződést kötöttek, amiben az állt, hogy a fiam kifizeti a feleségét, 2,2 millió forint összeggel és a Bank felé 5 millió forint hiteltartozást fizet. Ezzel a lakás az Ő tulajdona lett. Most eladta a lakást 13 millió forintért.
Mennyi illetéket kell fizetni ebben az esetben?
Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.16. 18:55

0

drbjozsef # 2018.11.17. 15:32

KBS,

nem szép ez így.

Gréta,

Illetéket nem kell fizetnie, de jövedelemadót biztos.

Ha idén adta el a lakást, akkor a 2015-ben szerzett fél lakásért fizet 218.250.- forint ((13M-8.15M)/2 x 0,6 x 0,15) SZJA-t.

A másik fele, amit a házassági vagyonközösség megszüntetésével szerzett, nem vagyok biztos benne, hogyan kellene számolni, de majd biztos kisegít valaki. Valszeg nem simán össze kell adni a 2.2+5 milliót (mert a bankkölcsön kamata sose így számít), hogy annyiért szerezte, inkább azt kellene megnézni talán, hogy a válási papírok szerint mennyi volt akkor, a váláskor az ingatlan értéke. Annak a fele a szerzési érték, az vonható le a 6.5millióból, és az után kell SZJA-t fizetni, de hogy mennyit, az attól is függ, melyik évben volt a válás.

Gréta999 # 2018.11.17. 19:40

Köszönöm szépen a választ!

A házassági vagyonközösséget megosztó szerződésben a lakás értéke 10 millió ft volt.
Egyébként a válás és a vagyonmegosztás is idén zajlott le.
Az adót ezek szerint a jövő évi adóbevallásban kell bevallani (a májusban benyújtandóra gondolok)?

Üdvözlettel: Gréta

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 20:15

Igen.

Sakal83 # 2018.11.23. 23:04

Erdeklodnek egy erdekes problemakorben

Iden kerult a tulajdonomba egy 40 millioert szerzett ingatlan. Idokozben 60 millio lett a forgalmi erteke amit a nav meg is szeretne allapitani.

Amennyiben valoban 60m utan kell illeteket fizetnem akkor eladas eseten az eladasi arbol a 40 vagy a megallapitott forgalmi ertek kulonbozetebol kell az adot szamolni?

Szomorú örökös # 2018.11.24. 05:21

Sakal83

Iden kerult a tulajdonomba egy 40 millioert szerzett ingatlan. Idokozben 60 millio lett a forgalmi erteke amit a nav meg is szeretne allapitani.

Ez azért engem is érdekelne, hogy változhatott meg. A magasságos NAV úgy gondolta, hogy többet ér a ház, mint az összeg, ami a szerződésben rögzítve lett? Én úgy tudom, hogy ehhez nyilván joga van a NAV-nak, csak azért valljuk be, ez eléggé pofátlanság. :-O

drbjozsef # 2018.11.24. 15:25

Sakal83,

Ha majd a NAV kiküldi a fizetési meghagyást, benne lesz, meddig és hogyan vitathatod. Aszerint járj el, ha szerinted nem jogos az összeg.

Idén 50%-kal emelkedett az értéke? Nehezen hiszem el, vagy a 40 is alá volt lőve, vagy készült valami értéknövelő beruházás? Mi a különbség oka?

Egyébként adásvételnél az SZJA törvény szerint a vételár vonható le. Az illetékkiszabási érték csak akkor, ha az előbbi nem állapítható meg (jellemzően illetékköteles ajándékozás).

Viszont levonható maga a kifizetett illeték is, ez ilyenkor meg ugye több, mint 40m után lenne.

Csuklósbusz # 2018.11.26. 11:34

Testvérem vásárolt egy lakást 1 éve, 8 millióért.
Most nekem akarja ajándékozni de néztük hogy jobban járunk hogyha megveszem tőle papíron ugyanannyiért mert akkor Ő nem fizet semmit, én meg csak a 4%-ot és nem a 9%-os ajándékozási illetéket...
Jól gondolkoztunk?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.26. 11:38

Elsőre mindig jó ötletnek tűnik. Aztán pedig gyakran kiderül, hogy színlelt szerződést kötni nem célszerű.

drbjozsef # 2018.11.26. 11:51

Ha 5 éven belül nem adod el akár jó is lehetne (az ajándékozott ingatlan máshogy adózik).

Meg ha nem gond, ha valaki megkérdi, hogy honnan teremtődött a vételár, hiszen nyoma nem lesz az átutalásnak.

Csuklósbusz # 2018.11.26. 12:14

Akkor jobban járunk ha ajándékozza?? Ő 5 éven belül adja el, meg én is úgy fogom.

Családi összefogásból lenne a vételár... :-)

drbjozsef # 2018.11.26. 12:59

Ha 5 éven belül eladod, akkor az eladási ár 25%-a után fizetsz adót, de persze a 90-60-30 sávos csökkenés erre is vonatkozik még, de mást nem vonhatsz le.

Ha családi összefogás van, és él még valamelyik szülőtök, akkor ajándékozza neki a testvéred, és ha ő úgy gondolja, hogy méltó vagy rá :), akkor majd ő neked ajándékozza. Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes.
Persze, ha eladod, adóznod kell. Ki kell számolni, hogyan éri meg.

Csuklósbusz # 2018.11.26. 13:55

Ajándékozni nem éri meg ezekszerint, mert 9% az illeték meg még utánna az eladás után 25%.

Akkor egyszerűbb "eladni". Mert akkor 4% az illeték, utánna meg 15% 100%-a nyereség után..

drbjozsef # 2018.11.26. 14:38

"25% után fizetsz adót" = az eladási ár 25%-ának a 15%-a az adó.

szallac # 2018.11.27. 10:27

Sziasztok!

2005-ben az anya ajándékoz egy lakást a gyerekének, majd 2017-ben az ajándékozási szerződést felbontják, az eredeti állapot visszaáll. Az anya ezt a lakást értékesíteni szeretné 2018-ban.
Kérdéseim:

  • Az anya szempontjából a lakásszerzés éve ugye 2017?
  • Mit tudna levonni az értékesítésből, ha a lakásnak egyik szerződésben sincs értéke feltüntetve? Az értékesítésből származó bevétele teljes egészében adóalapot képez?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.11.27. 12:04

Ha az eredeti állapot visszaállt, és a szerződés felbontása jogcímmel kerül visszajegyzésre a tulajdoni lapon az ajándékozó, akkor a szerzési dátum 2005.
A felbontott szerződés utáni eredeti állapot visszállását úgy kell érteni, mintha a szerződés soha nem is létezett volna.

Ily módon adófizetés sincs (elmúlt az 5 év).

Elondrius # 2018.11.29. 22:23

Üdv mindenkinek!

2017. júliusában vásároltam egy nyaralót 6,4 millió forintért + 128 ezer forint illeték a NAV-nak. Ezt az ingatlant 2018. októberében eladtam 6,5 millió forintért, amiből 300 ezret lecsípett az ingatlanközvetítő. Első kérdésem az lenne, hogy ezeket az összegeket figyelembe véve terhel-e SZJA fizetési kötelezettség?
Másik kérdésem, ami kicsit trükkösebb, hogy külföldi állampolgárként hol, mikor, hogyan kéne nekem ezt az adásvételt bevallanom?

A válaszokat nagyon szépen köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.30. 05:46

Ha nincs jövedelem, nincs jövedelemadó.

Elondrius # 2018.11.30. 14:16

Jövedelmem a gyakorlatban nincs. Az adó és most az ingatlanközvetítő ezt "megoldotta". Ugyanakkor ha csak a két szerződést vesszük alapul, akkor van 100 000 forint jövedelmem. Sajnos nem vagyok tisztában vele, hogy a NAV szemében melyik verzió számít.
Valamint az adásvételt lebonyolító ügyvéd úr szerint akkor is be kell vallani ezt az ügyet, ha abból jövedelmem nem származott. Arra a kérdésre viszont már nem tudott választ adni, hogy ezt mégis hogyan tehetném meg külföldi állampolgárként. Ezért is fordultam Önökhöz.

drbjozsef # 2018.11.30. 14:52

Elondrius,

Az ügyvéd téved. Ha nincs bevallandó jövedelem ingatlan értékesítés után, akkor magát az ügyltet sem kell bevallani. Elteszed az adásvételit legalább 5 évre, és ennyi.

A jövedelem számítása az SZJA törvény rendelkezései szerint van, a bevételből levonható az átruházás érdekébeni kiadás, kifejezetten ilyen az ingatlanközvetítő is, és az illeték is levonandó, nem plusz. Szóval ingatlanközvetítő nélkül sincs jövedelmed, már az illeték levonás miatt.

drbjozsef # 2018.12.01. 05:05

Bsbóka?

Öröklési? Szétosztani a pénzét csak élő ember tudja...

Egyenes ági rokonnak készpénz ajandékozása illetékmentes, és már bejelentési kötelezettség sincs a NAV felé.

Nem kell csinálnotok semmit.

drbjozsef # 2018.12.01. 07:46

Babóka,

Nem kell, de célszerű, főleg ha jelentősebb összegről van szó.
Ki tudja mit hoz a jövő (pl. ha valamelyik megajándékozott esetleg elválna egyszer, az ajándékba kapott készpénz a különvagyona, de papír híján ezt elég nehéz lenne bizonyítani)

Sakal83 # 2018.12.03. 10:01

Tisztelt drbjozsef.

Köszönöm a választ. Ez elkeserítő. A házat 2 évvel ezelőtt vettem 90%os készültségi fokban, és elhúzódott a befejezés...

Sajnos közben min 50%-ot ment az ingatlanár időközben. A 4x írtunk új adásvételt/hosszabítást, így most került a tulajdonomba...

drbjozsef # 2018.12.03. 10:52

Az eredeti kérdésed úgy kezdődött, hogy "idén". Az idén, az nem két éve volt.

Ha most került a tulajdonodba, akkor most vetted, jogilag. De majd meglátod a fizetési meghagyást, és legfeljebb fellebbezel.