Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Thankso # 2018.05.01. 15:32

Gerbera:
az erdekelne, hogy ilyen hosszu ido utan, hogyhogy nem evult el a hitel (a torlesztes megkezdodott akkoriban, es fizettuk is a kiutazasig, egy teverol van szo)
Mennyiben befolyasolja az elevulest, ha most reagalunk a levelre?
Egyaltalan, hogyhogy nem evult el, raadasul ugy, hogy meg bejelentett lakasa sincs otthon.
Erre gondolok:
6:22. § [Elévülés]

(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a követelések öt év alatt évülnek el.

(2) Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.

(3) Az elévülési idő megváltoztatására irányuló megállapodást írásba kell foglalni.

(4) Az elévülést kizáró megállapodás semmis.

Mi történt a fizetési felszólítással az új Ptk.-ban?

Az új Polgári Törvénykönyv 2014. március 15-i hatályba lépésével a helyzet ezen a téren gyökeresen megváltozott. Az új Ptk. kivette a fizetési felszólítást abból a körből, mely megszakítja az elévülést. Az elévülés megszakadása a gyakorlatban azt eredményezi, hogy az elévülési idő a megszakítástól újból elkezd ketyegni, vagyis olyan, mintha addig nem is telt volna le belőle semmi. Ha például egy követelés 2014. április 1-én vált esedékessé, de azt nem teljesítették, elindul az 5 éves elévülési idő. Ám ha az 5 év alatt, mondjuk 2014. november 1-én a jogosult tesz valamit, ami a törvény alapján megszakítja az elévülést, akkor a követelése attól az időponttól ismét 5 évig érvényesíthető.

A ferjem edesapja mar 2003-ban meghalt, tehat mar joideje hivatalosan a ferjem valt a haz egyik tulajdonosava, de meg akkor is regen lejart az 5 ev.

Thankso # 2018.05.01. 16:54

En is jogot tanulok, igaz egy masik orszagban, ezert kerdezem az adott jogi lehetosegeket itt, ahol "elvileg" van szakerto. Nos, ahogyan en tudom, jogi kerdesben szakertokent objektiv allaspontot kell kepviselni. Senkit sem erdekel a te szubjektiv velemenyed, foleg, hogy konkretan semmit sem tudsz. Nem tudod, hogy a koveteles adott esetben jogos-e vagy sem, ami adott esetben meg akkor is fenallhat, ha tenyleg maradt fenn tartozas, ugyanis senki sem all a jog felett, vagy alatt, mindenkire ugyanugy vonatkozik, azaz rank is, konkretan itt az elevules, amit pont azert talaltak ki, mert kismillio esetben, kismillio okbol nem kerul egy-egy tartozas kifizetesre. Es a torveny vonatkozik rad is: a nyivanos becsmerles mindenfele bizonyitek nelkul - mivel ezen resze a tortenetnek abszolut nem tarozik rad , gyalazkodas, es ez mint ilyen elegge visszas egy jogi forumon onmagat jogi szakertonek prezentalo valakitol. Pont nem erdekel a velemenyed. Vagy tudsz erdemben valaszt adni, vagy nem. Az erzelmi kirohanasaidnak semmi keresnivaloja egy ilyen forumon. Mielott valaki ramszolna: pont nem bantodtam meg, ez a fajta hozzaallas itt nevetseges, es igen: primitiv. A jog meggyalazasa.

tudatlan3 # 2018.05.01. 17:11

nonolet

Tanács:

Térj már észhez.Hülye alpári stílusodat nem mindenki tolerálja...

egyötvenes68 (törölt felhasználó) # 2018.05.01. 19:02

Van itt egy pár szégyen, szánalmas figura akik úgy alkotnak véleményt és kritikát, hogy gőzük sincs, még értelmezni sem tudják a kérdezőt. Fórum színvonala Ő miattuk béka feneke alatt van, szinte ide már nem is jön ügyvéd, ill. szakértő, hogy normális válaszokat adjon. Ezek csak itt élik ki magukat, mert otthonukban egy nagy nulla senkik.

Burn Out # 2018.05.01. 19:49

Thankso:

Több adat kellene a válaszhoz. Először is jó lenne tudni, hogy "behajtó cég" alatt mit értesz, mert sokan a végrehajtót is behajtó cégnek gondolják.

Azt is kellene tudni, hogy volt-e közjegyzői fizetési meghagyás, végrehajtás.

Thankso # 2018.05.01. 21:09

Nagyon koszonom! Csak a ceg nevet tudom, mert az orokul hagyott ingatlan cimere erkezett az ertesites, amin 4-en osztozkodnak, es valaki neha elmegy, hogy megnezze a postaladat. Megneztem most, a ceg vegrehajto ceg. Sejtelmem sincs mi van a levelben, meghatalmazast kell irnunk valakinek, hogy egyaltalan elolvassa. De mielott megtennenk, szeretnem tudni, hogy ezzel nem hisszabbitom-e meg az elevules idejet. Az egesz nagyon furcsa, igazabol az ingatlan lakatlan mar joideje, ami nem jeenti, hogy ne lenne erteke. Rengeteg ido eltelt mar, meg azota is, hogy a ferjem nevere kerult a resze.

Thankso # 2018.05.01. 21:10

Elnezest az elgepelesert, elvagtam az ujjam egy oraja, nem nyomom le eleg erovel neha a billentyuket.

Thankso # 2018.05.01. 21:14

Bermuda Haromszog: de az elevules pontosan azt jelenti, hogy megszunt a tartozas, a bank leirja.
Most tanulom a credit and collection procedures-t. Sajnos a magyar jogalkotasban nincsenek ismereteim, de van az a sanda gyanum, hogy az elevules, az ugyanaz, mint mashol.

Burn Out # 2018.05.01. 21:28

mi a cég neve?

Thankso # 2018.05.01. 21:38

Burn Out: Dr Csala es Tarsa Kecskemet

Burn Out # 2018.05.01. 22:26

oké, szóval már bírósági végrehajtás van folyamatban. először is át kellene venni a levelet. aztán lehet kérni iratbetekintést a végrehajtónál. ha az iratokban van egybefüggően 5 olyan év, amikor nem volt végrehajtási cselekmény, akkor a követelés elévülhetett. meghatalmazott is el tud járni a végrehajtó előtt.

Thankso # 2018.05.01. 23:52

NAGYON KOSZONOM!!

nonolet # 2018.05.02. 08:17

Thankso

"de az elevules pontosan azt jelenti, hogy megszunt a tartozas,

Jááájjj!

Lószart jelenti ezt...

CSAK azt jelenti, hogy
már nem hajtható be többé
az állam erejének segítségével!!!

De ettől még a tartozás fennáll és más módon behajtható.

"a bank leirja."

Az az ő dolga.
Az csak egy könyvelési művelet.

Attól még behajthatja rajtad, hisz tartozol neki.
Vagy eladja potom pénzért a követelését valakinek és aztán hajtja be rajtad, ha tudja.

"Most tanulom a credit and collection procedures-t."

Sokat kell még tanulnod az látszik, hisz az alapok sem mennek még!

Megjegyzem az Európai és az angol-szász jog kicsit másként működik ez ügyben.

legalisankirabolnak # 2018.05.10. 15:28

Sziasztok.

2 kerdesem lenne.
Mi az hogy vegrehajtasi cselekmeny?
Ha kuld a behajto ceg levelet a tartozasomrol az mar annak szamit vagy ha a fizetesembol akarjak levonni?
A masik
Ha teszem azt van olyan tartozasom ami nem behajthato attol en nem kerulok le a BAR listarol,mivel nincs kifizetve a tartozas?
Koszi szep napot

Grave7 # 2018.05.10. 17:02

@legalisankirabolnak:
Behajtó =/= végrehajtó!

Végrehajtási cselekményt a végrehajtó végez (ilyen a letiltás is, amit a munkáltatónak küld a végrehajtó); a behajtó nem tud ilyet.

Így van, rajta maradsz a BAR listán.

legalisankirabolnak # 2018.05.10. 17:22

Koszi.
Szeretnem pontositani es erteni.
Ha van egy 2009 es tartozasom de nem volt "vegrehajtasi cselekmeny" "csak" kaptam par levelet es telefont a tartozast kovetelo cegtol,ez elevultnek szamit?
Vagy nem mert nem vegrehajtotol kaptam es ezert meg el sem indult az 5 ev ami utan elevul?
Onnantol kezdve indul az elevulesi ido miutan a VEGREHAJTO probalja meg behajtani?
Pl. Fizetesbol levonni vagy nem tudom milyen formaban meg
Upc-is tartozas mennyi ido alatt evul el,tudja vki?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.10. 17:40

Ítélet van a tartozásodról vagy fizetési meghagyás?

legalisankirabolnak # 2018.05.11. 04:53

Itelet nincs,mostanaban levelet sem kaptam a tartozasomrol(gondolom ez a fizetesi meghagyas),bar azert mert nem volt meg a cimem kb 4 honapja szereztek meg az uj cimem en itt sem talalkoztam levellel.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.11. 05:44

Miből gondolod, hogy végrehajtás alatt van a követelés?

drbjozsef # 2018.05.11. 06:23

legalisankirabolnak,

a 2009-es tartozás még a régi Ptk. hatálya alá tartozik, ezért annak az elévülésést a sima fizetési felszólítás is megszakítja.

Ha a hitelezőnél bejelentett címedre küldték igazolhatóan, akkor az megszakította az elévülést.

legalisankirabolnak # 2018.05.11. 06:44

Nincs vegrehajtas alatt.
Oke koszi.igazolni csak ok tudjak ha tudjak mert en nem talalkoztam vele.
De akkor az a lenyeg erdemes megegyezni mielott vegrehajtas alatt lesz es plusz 100 ezrek mennek mehetnek ra?!
Akkor csak a 2014 07 01 utani tartozasokra lehet hasznalni az uj jogszabalyt?
Akkor meg senki sem hivatkozhatott erre,nem?!
Nezzetek el nekem h nem tudok hivatalosan fogalmazni
Koszi

drbjozsef # 2018.05.11. 08:24

Nem hivatalosan, hanem érthetően.
Azért kell kérdésről kérdésre menni, ez sem érthető eléggé.

Egyébként : milyen követelés ez?
Mert nem mindenre az 5 éves elévülés vonatkozik, van amire 1, van, amire 2 év.

teprah # 2018.05.14. 13:54

Érdeklődnék, múlt héten kaptam egy levelet.

Nem ajánlott tértives, sima levél.
SVEA FINANCE ZRT.
Dr. Ugrin Tamás ügyvéd, lajstromszáma: 14232
Aliroda: 1133 Bp. Árbóc utca 6.

Engedményezett összeg: 15.752.-
Késedelmi kamat: 3.770.-
Tart.behajt. költs.: 2.001.-

Valami UPC DTH S.á.r.l

És ami a legérdekesebb:
Lezárási díj: 2.001.- 2016.12.16
Számlatartozás: 15.752.- (Számla kelte: 2011.01.24; Számla lejárta: 2011.02.16.)
Számolt kamat: 3.770.- PTK(2011.02.17.-2018.05.07.)

Egyetlen levelet kaptam ettől a UPC DTH S.á.r.l-től tavaly, ahol sem dátum, sem összeg, semmi hivatkozás, semmi nem állt a levélben, de dátum még a borítékon sem. Semmi infó nem volt, csupán az, hogy átadják a SVEA FINANCE ZRT.-nek a "tartozásom".
Na tőlük végképp nem kaptam semmit, hanem ettől az ügyvédtől, múlt héten, hogy átadta nekik ez a Zrt és gyorsan hamar fizessek. :)
Egyrészt érdekesek ezek a dátumok, másrészt emlékeim szerint, soha nem tartoztam ezeknek. Az égvilágon nincs erről semmim, ezen az ügyvédi-csekkes levélen kívül.
Jól sejtem, hogy nem lesz bajom ha ezt én nem fizetem meg, igaz?

zsu1209 # 2018.05.17. 13:56

Tiszteletem!
Önálló végrehajtásnál,van 5 éves elévülés?
2007 ben keletkezett tartozásom miatt inkasszózták a számlám. Most 2004 es tartózás( 700ft,amiből 5500 ft lett) kérik

gerbera317 # 2018.05.17. 14:37

Igen, van elévülés. De az nem úgy működik, ahogyan te kérdezed. Folyhat ellened végrehjatás 20 év óta is úgy, hogy nem évült el, és két év óta is úgy, hogy már elévült.