GYED,GYES, táppénz


wanila # 2015.02.18. 17:15

Tisztelt Jogi Fórum!

7 év folyamatos munkaviszony után jövök el szülni a munkahelyemről.
2015.01.05-től már táppénzen vagyok, a szülés várható időpontja 2015.03.31.

Az új a szabályokat vizsgálva a lenti megállapításokra jutottam és ebben kérném megerősítésüket, hogy jól gondolom-e. Elegendő, ha IGEN, NEM válaszokat adnak lenti kérdéseimre, a jogszabályokat már értelmeztem, amennyire tudtam.

  1. A CSED-et legkorábban 2015.03.03-tól igényelhetem?
  2. A számítás alapja ez esetben, ha 03.03-tól igénylem a CSEDet 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap?
  3. Ha csak a kiírt időponttól igénylem, 03.31.től, akkor is ugyan úgy 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap a számítás alapja?
  4. Ha csak 2015.04. hóban igénylem a CSED-et, akkor, mivel januárban már táppénzen voltam és ez esetben 2015.01.31-től számolódna vissza a 180 nap, kevesebb CSEDre lennék jogosult vagy ugyan úgy a hivatalos fizu számít, nem a táppénz amit helyette kaptam, tehát nem járhatok rosszabbul?
  5. Ha jól értelmeztem a jogszabályokat a táppénz minden esetben kevesebb, mint a CSED, így megéri a CSEDet a lehető leghamarabb igényelni?

Előre is köszönöm válaszaikat, hogy megerősítsék, hogy jól sikerült-e értelmeznem az új jogszabályokat.

Köszönettel:Wanila

cincinnatus # 2015.02.17. 09:26

Törpi.

2013 júliustól vagyok munkaviszonyban,jövedelmem bruttó: 118000ft. 2014. dec. 31-től vagyok táppénzen veszélyeztetett terhesség miatt. De állítólag a munkáltatóm 2015.01.01-től vett táppénzre, dec.31-re szabadságot írt ki!
Mennyi táppénz jár illetve meddig? A GYED összegét mennyiben befolyásolja a táppénz?
Szülés várható ideje 2015.06.15.
Köszönöm a segítségét!

Táppénz
számítási sorend
az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.)

Nagyon leegyszerűsítve a 118.000.- Ft. 50%-át, azaz 59.000 Ft/hó bruttó táppénzt fog kapni, amely adóköteles ellátás, azaz abból adóelőleget is vonnak/vonhatnak.

(Azért 50%, mert –a megadott adatok szerint- nincs 2 éves folyamatos biztosításban töltött ideje.)
Táppénzt csak addig kaphat, amíg fennáll a munkaviszonya és keresőképtelen. Ha tehát nem szűnik meg a jogviszonya és 1 éven belül nem, vagy nem sokat volt táppénzen táppénzt akár a szülést megelőző napig is kaphat.

A táppénz összege soha nem alapja sem a CSED-nek, sem a GYED-nek.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

törpi # 2015.02.16. 10:39

Kedves Cincinnatus!

2013 júliustól vagyok munkaviszonyban,jövedelmem bruttó: 118000ft. 2014. dec. 31-től vagyok táppénzen veszélyeztetett terhesség miatt.De állítólag a munkáltatóm 2015.01.01-től vett táppénzre, dec.31-re szabadságot írt ki!
Mennyi táppénz jár illetve meddig? A GYED összegét mennyiben befolyásolja a táppénz?
Szülés várható ideje 2015.06.15.

Köszönöm a segítségét!

cincinnatus # 2015.02.12. 15:33

a jogszabály két értelmű a napokban kapnak utasítást arra hogy ezt a 30 napos, vagy szerződés szerinti jövedelmet hogyan számolják.

A lenti Kormányrendelet és az OEP Tájékoztató mintapéldái alapján nem értem, hogy mi nem egyértelmű a kollégának/kolléganőnek?

cincinnatus # 2015.02.12. 15:32

Tényleges jövedelem hiányában a táppénzre való jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelem harmincad részében kell megállapítani a táppénz alapját.

Azaz egy sima, 30-cal történő osztásról van szó, figyelemmel az un. táppénz plafonra.

cincinnatus # 2015.02.12. 15:30

andydy 2015.02.12. 16:03

Kedves Cincinnatus!

Köszönöm a válaszodat, tehát a márciusban induló munkaviszony jövedelme lesz a számítás alapja a táppénznél, és a csed-nél is? Mert nem lesz se 180 napom,se 120 napom. Akkor elegendő ha pl.34 napra jelent be és utána megyek táppénzre? És mivel a min.bér 2szerese a maximális, akkor elég ha Bruttó 210.000el jelent be?
Mai nap folyamán felhívtam az OEP-et, elmondtam az esetem és azt mondták hogy ebben az esetben ők sem tudnak segíteni mivel nem volt még rá eset a gyakorlatban, és a jogszabály két értelmű a napokban kapnak utasítást arra hogy ezt a 30 napos, vagy szerződés szerinti jövedelmet hogyan számolják.
Nekem pedig van 2 hetem hogy hogyan döntsek.

Előre is köszönöm segítségét!

Kedves andydy!

Én is csak a hatályos jogszabályból és az OEP honlapra feltett tájékoztatóból és mintapéldákból tudok dolgozni.

Álláspontom szerint az ott leírtak egyértelműek.

Ha valakinek csak 29 napi jövedelme van, úgy nem a "tényleges" jövedelem az ellátás alapja, hanem a munkaszerződésben meghatározott összeg.

Az ezzel kapcsolatos számítási mód is világos!

A kötelező egészségbiztosítás végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet (Vhr.) 31. § (3) értelmében: Tényleges jövedelem hiányában a táppénzre való jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelem harmincad részében kell megállapítani a táppénz alapját.

A szó elszáll, az írás megmarad, ezért tegye fel írásban a kérdéseit, melyet mindig az igazgatónak címezzen, így minimum egy osztályvezető fog válaszolni, aki olyat, hogy „ebben az esetben ők sem tudnak segíteni

nem fog leírni!

andydy # 2015.02.12. 15:03

Kedves Cincinnatus!

Köszönöm a válaszodat, tehát a márciusban induló munkaviszony jövedelme lesz a számítás alapja a táppénznél, és a csed-nél is? Mert nem lesz se 180 napom,se 120 napom. Akkor elegendő ha pl.34 napra jelent be és utána megyek táppénzre? És mivel a min.bér 2szerese a maximális, akkor elég ha Bruttó 210.000el jelent be?
Mai nap folyamán felhívtam az OEP-et, elmondtam az esetem és azt mondták hogy ebben az esetben ők sem tudnak segíteni mivel nem volt még rá eset a gyakorlatban, és a jogszabály két értelmű a napokban kapnak utasítást arra hogy ezt a 30 napos, vagy szerződés szerinti jövedelmet hogyan számolják.
Nekem pedig van 2 hetem hogy hogyan döntsek.

Előre is köszönöm segítségét!

Helisa # 2015.02.11. 21:17

Tisztelt szakértő.

Arra lennék kíváncsi hogy az első gyerkőcömmel vagyok itthon gyed-en.Viszont tervezzük a másikat.Viszont ha nem lenne muszáj nem mennék vissza dolgozni Lehet e olyat csinálni hogy kiveszem a felszaporodott szabadságomat majd eljövök táppénzre.Majd pedig csed és gyed-re.
És ilyenkor miből számolódik a csed és a gyed összege?
Abból a keresetből amit az első gyerek születése előtt kerestem vagy a Gyed-nek az összegéből, mert nagyon nem mindegy.
Köszönöm válaszát.

cincinnatus # 2015.02.11. 16:45

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

cincinnatus # 2015.02.11. 16:40

andydy 2015.02.10. 10:47

Tisztelt Szakértők!

Kérem segítsenek, egyszer már írtam de nem válaszolt senki a a kérdésemre. 2015. július 9-re várom kisbabánkat. 2013.nov-1-márc-bérem Bruttó 110.000 ft, 2014.márc21- 2015 február 28- bruttó 180ezer, február 28-tól megszűnik a munkám mert lejár a határozott szerződésem. Az új munkaviszonyban 2015. márc-1től - a 2015.július- bruttó 210.000 lesz a bérem. És úgy tervezem hogy 1 hónapot dolgozom, és után a táppénz egészen a szülésig, hogy minél kevesebb járulékot kelljen fizetni, mert édesapám fog felvenni a kft-be. Így az új szabályok szerint mi lesz a számítás alapja táppénz, csed gyed-nek? Mivel a 365 napom meg van, folyamatos biztosítási idővel rendelkezem, de nem lesz 180nap, se 120 nap bérem, csak 30 nap jövedelmem!(veszélyeztetett terhes vagyok)

Legyenek szívesek segíteni, melyik jogszabály vonatkozik rám?Hogyan járok jobban? Mert sajnos a jelenlegi munkahelyemen bejelentettem a terhességem , akkor mondták hogy csak 02.28 ig tudnak foglalkoztatni.
Köszönettel: tanácstalan kismama

Táppénz
számítási sorend

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

CSED (leánykori nevén thgy) alap számítási sorrend
1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.
(Itt tehát nincs előnyszabály és mások a korlátok.)

GYED alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani,
azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

cincinnatus # 2015.02.11. 16:36

nyanya95 2015.02.09. 17:05

Segítséget szeretnék kérni.
2015.01.08-án közmunkásként elhelyezkedtem egy cégnél 2015.02.28-ig tartó határozott idejű szerződéssel, majd 2015.01.22-én megszüntettem a jogviszonyomat.
2015.01.09-től betegállományban voltam 2015.01.11-ig. Kérdésem a munkanapok áthelyezése miatt hány nap betegszabadságra és hány nap táppénzre vagyok jogosult?

Tekintettel a határozott időre betegszabadságra időarányosan jogosult.

15/365*52=2,6, amit 3 munkanapra kell kerekíteni.

2015.01.09-re péntekre,
2015.01.10-re szombatra jogosult betegszabadságra.
Ha 11-én vasárnap is keresőképtelen, de 2015.01.12-re, hétfőre keresőképessé nyilvánították vasárnapra táppénz nem illeti meg az alábbi jogi norma alapján.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46. § (2) Nem jár táppénz....a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha az azt követő munkanapon ... a keresőképtelenség már nem áll fenn,

cincinnatus # 2015.02.11. 16:25

Lena0629 2015.02.09. 14:19

Tisztelt Szakértő!

A következő dologgal kapcsolatban kérném a hozzáértő segítségét:
2000.Májusától folyamatos munkaviszonyban álltam egy kiskereskedelmi láncnál. A szülés előtt 3 hónappal táppénzre jöttem,majd június végén megszületett a gyermekem. Azóta Gyeden vagyok.Tavaly Szeptemberben kaptam egy levelet: átszervezés miatt megszűnt a POZÍCIÓM. Mivel eleve terveztük a második gyermeket,így arra a döntésre jutottunk,hogy nem megyek vissza dolgozni,mert igen magas a rizikó....A kérdésem a következő:
Abban az esetben,ha a első gyermekem 2 éves koráig teherbe esek,és "eljövök" táppénzre,az új jogszabály szerint milyen "bér" alapján kapnám a táppénzt,és Mi alapján kapnám a Csecsemőgondozási díjat?
Mert nyílvàn-mint Mindenki a mai világban- szeretnék tisztában lenni azzal kapcsolatban,hogy kb.mennyi pénzzel kalkulálhatunk,ha itthon maradok....

Előre is nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszát!

Táppénz
számítási sorend

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

CSED (leánykori nevén thgy) alap számítási sorrend
1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.
(Itt tehát nincs előnyszabály és mások a korlátok.)

GYED alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani,
azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

cincinnatus # 2015.02.11. 16:21

Olajkk0507 2015.02.06. 13:13

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni! 2014.12.31.-vel közös megegyezéssel megszűnt a munkahelyem mivel a cég felszámolás alá került. A 45 napos felmondási idő alól felmentettek. A végkielégítést kifizették! 2015. január. 15.-én kiderült hogy 12 hetes terhes vagyok, sajnos voltak előzmények amiből nem derült ki! Érdeklődni szeretnék, hogy ezek alapján hova kell fordulnom a támogatás miatt, kapok gyedet, gyest egyáltalán vagy mit tudok ilyen esetben tenni!

Válaszát előre is köszönöm

Timi

CSED-re és GYED-re -főszabály szerint- az jogosult, aki a szüléskor biztosított és a szülést megelőző két éven belül legalább 365 biztosításban töltött nappal rendelkezik.
(Az álláskeresési járadékban részesülő személy is biztosított.)

Ha a szüléskor a fenti feltételeknek megfelel jogosult CSED-re, ha nem, akkor csak az un. alanyi jogó ellátásokat (Csp, GYES, anyasági támogatás) kaphatja, melyeket a Magyar Államkincstárnál, vagy a Kormányablaknál lehet megigényelni.

andydy # 2015.02.10. 09:47

Tisztelt Szakértők!

Kérem segítsenek, egyszer már írtam de nem válaszolt senki a a kérdésemre. 2015. július 9-re várom kisbabánkat. 2013.nov-1-márc-bérem Bruttó 110.000 ft, 2014.márc21- 2015 február 28- bruttó 180ezer, február 28-tól megszűnik a munkám mert lejár a határozott szerződésem. Az új munkaviszonyban 2015. márc-1től - a 2015.július- bruttó 210.000 lesz a bérem. És úgy tervezem hogy 1 hónapot dolgozom, és után a táppénz egészen a szülésig, hogy minél kevesebb járulékot kelljen fizetni, mert édesapám fog felvenni a kft-be. Így az új szabályok szerint mi lesz a számítás alapja táppénz, csed gyed-nek? Mivel a 365 napom meg van, folyamatos biztosítási idővel rendelkezem, de nem lesz 180nap, se 120 nap bérem, csak 30 nap jövedelmem!(veszélyeztetett terhes vagyok)

Legyenek szívesek segíteni, melyik jogszabály vonatkozik rám?Hogyan járok jobban? Mert sajnos a jelenlegi munkahelyemen bejelentettem a terhességem , akkor mondták hogy csak 02.28 ig tudnak foglalkoztatni.
Köszönettel: tanácstalan kismama

nyanya95 # 2015.02.09. 16:05

Segítséget szeretnék kérni.
2015.01.08-án közmunkásként elhelyezkedtem egy cégnél 2015.02.28-ig tartó határozott idejű szerződéssel, majd 2015.01.22-én megszüntettem a jogviszonyomat.
2015.01.09-től betegállományban voltam 2015.01.11-ig. Kérdésem a munkanapok áthelyezése miatt hány nap betegszabadságra és hány nap táppénzre vagyok jogosult?

Lena0629 # 2015.02.09. 13:19

Tisztelt Szakértő!

A következő dologgal kapcsolatban kérném a hozzáértő segítségét:
2000.Májusától folyamatos munkaviszonyban álltam egy kiskereskedelmi láncnál. A szülés előtt 3 hónappal táppénzre jöttem,majd június végén megszületett a gyermekem. Azóta Gyeden vagyok.Tavaly Szeptemberben kaptam egy levelet: átszervezés miatt megszűnt a POZÍCIÓM. Mivel eleve terveztük a második gyermeket,így arra a döntésre jutottunk,hogy nem megyek vissza dolgozni,mert igen magas a rizikó....A kérdésem a következő:
Abban az esetben,ha a első gyermekem 2 éves koráig teherbe esek,és "eljövök" táppénzre,az új jogszabály szerint milyen "bér" alapján kapnám a táppénzt,és Mi alapján kapnám a Csecsemőgondozási díjat?
Mert nyílvàn-mint Mindenki a mai világban- szeretnék tisztában lenni azzal kapcsolatban,hogy kb.mennyi pénzzel kalkulálhatunk,ha itthon maradok....

Előre is nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszát!

Olajkk0507 # 2015.02.06. 12:13

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni! 2014.12.31.-vel közös megegyezéssel megszűnt a munkahelyem mivel a cég felszámolás alá került. A 45 napos felmondási idő alól felmentettek. A végkielégítést kifizették! 2015. január. 15.-én kiderült hogy 12 hetes terhes vagyok, sajnos voltak előzmények amiből nem derült ki! Érdeklődni szeretnék, hogy ezek alapján hova kell fordulnom a támogatás miatt, kapok gyedet, gyest egyáltalán vagy mit tudok ilyen esetben tenni!

Válaszát előre is köszönöm

Timi

Galaxy # 2015.02.02. 15:53

Tisztelt Szakértő!

2013. szeptemberében született első gyermekünk, aki után előbb TGYS-t, majd GYED-et kaptam, kapok. (2013. júliusától táppénzen voltam a szülésig.) A munkában töltött utolsó 3 hónapban az alapbéremmel (közel) megegyező prémiumot kaptam. (Alapbérem: a 2013-ban érvényes szakmunkás minimálbér volt.) Így ez a 3 havi prémium beleszámított a későbbi GYED-embe.
Jelenleg második gyermekemet várom (2015. szeptemberére). A megváltozott Eb. tv. alapján jól értelmeztem, hogy mivel az idei évben nem lesz sem 180, sem 120 nap jövedelmem (nem tervezek visszamenni dolgozni), így a szerződésben foglalt bérem lesz a CSED és GYED alapja? (Vagyis a 3 havi prémium most nem fog beleszámítani?)
Érdemes-e elmennem táppénzre úgy, hogy előtte kiveszem a szabadságom (egy részét legalább) a GYED extra alapján? Ez mennyiben befolyásolná a későbbi juttatásokat?

Válaszát előre is köszönöm!

Judit

Helisa # 2015.02.02. 15:41

Olyan kérdésem lenne hogy kisfiam 2015 március 31-én tölti a kettőt.Lejár a gyed-em,de még az idén szeretnénk másik kisbabát.A kérdésem az lenne hogy milyen megoldással járok a legjobban?Az első gyerek előtt volt 4,5 éves folyamatos munka viszonyom.

Ha mondjuk kiveszem a felszaporodott szabadságomat ami szerintem olyan 2 hónapot tesz ki és utána eljövök táppénzre akkor hogyan és miből számolódik a csed és a gyed?Táppénz és a gyes amit az első gyerek után kapok jár e együtt?

Ha részmunka időbe megyek akkor hogyan és miből számolnak.

köszönöm

Köszörűs # 2015.02.01. 16:07

2014-ben a szabadság szempontjából a naptári évenként 30 napot meg nem haladó keresőképtelenség számított munkában töltött időnek, azaz a hosszabb tartamú keresőképtelenség arányosan csökkentette a munkavállaló szabadságát. Mivel ez nem felelt meg az uniós szabályoknak, január 1-től a keresőképtelenség teljes egészében jogosít a szabadságra, időtartamától függetlenül... Ennyi a hír, kérdésem pedig az lenne, hogy visszakaphatom-e a tavalyi évben 30 napnál több táppénz miatt elvont szabadságaimat?... Tudna ebben valaki segíteni?

cincinnatus # 2015.02.01. 15:02

Ha és amennyiben a munkaviszonya (biztosítási jogviszonya fennáll), úgy jogosult CSED és GYED ellátásokra.

Előbbit 168 napig, utóbbit legfeljebb a gyermek kétéves koráig kaphatja, sőt a GYED extra miatt egyszerre kaphatja a korábbi gyermekre a GYES-t és az új babára a CSEd-et. (2015.01.01-től a TGYS-t CSED-re keresztelték át.)

Melody27 # 2015.01.30. 20:15

Kedves Szakértők!
Jelenleg gyeden vagyok itthon a kisfiammal. 2010. augusztusa óta folyamatos a munkaviszonyom, amely jelenleg is tart. 2013. 08. 12-én született a kisfiam, aki után Tgyást, majd GYED-et kaptam. A gyed 2015. augusztusában jár le. 2015 végére/2016 elejére tervezzük a kistesót. Nem szeretnék visszamenni dolgozni, hanem GYES-en maradnék, amíg megszületik. Ebben az esetben jár-e a Tgyás illetve a GYED (és mennyi időre) a 2. gyermek után? Illetve ugyanannyit fogok kapni, mint az első gyermeknél kaptam???
A segítséget előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Zita

sv75 # 2015.01.29. 17:37

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, 2013.06.14-én született a kisfiam.
2014 augusztusban jeleztem a főnökömnek, hogy szeretnék egy időre visszamenni dolgozni, mivel szeretnénk még egy gyereket vállalni.
Sajnos azóta a vezetőség lecserélődött így nem is ismertek engem. Eredetileg Budapesten dolgoztam, de a szülés után Nyékládházára költöztünk. Amikor jeleztem, hogy visszamennék dolgozni, az ügyvezetővel folytatott találkozás során természetesen a miskolci munkát preferáltam, de nem zárkóztam el a Bp-re való visszatéréstől sem.

Azóta időnként írok az ügyvezetőnek, hogy ne feledkezzen meg rólam, de nem akartam agresszív lenni, korrekten szerettem volna eljárni.

Jelenleg van, aki betölti a munkakörömet, neki a munkaszerződésében van egy olyan kitétel, hogy ameddig én (név szerint meg vagyok jelölve) nem térek vissza a fizetés nélküli szabadságomról, addig szül a munkaszerződése.
Nyilván nem akarom a munkáját elvenni.

Kérdéseim:
Amikor eljöttem két személy között osztották szét a munkafeladataimat, ez dokumentálva is van. Az egyik dolgozó már más szervezeti egységhez tartozik, így logikusan akár a saját munkakörömbe is visszavehetnének anélkül, hogy a másik embert elküldenék. Nem tudom ennek van-e bármilyen jogi alapja, vagy ez kizárólag munkaszervezési kérdése és semmi közöm hozzá.

Ha felajánlanak egy értelmetlen munkát, amit nincs okom visszautasítani, köteles vagyok-e elfogadni. Teszem azt, én üzemvezetőként dolgoztam eredetileg, azaz termelésirányítóként, most pedig egy projekt szervezését akarják rám bízni. Ezt mindenképpen el kell fogadnom?

A jelenlegi szabályozás alapján, ha visszamegyek dolgozni simán kis is rúghatnak másnap, vagy csak, ha arra okot adok. Azaz, ha megállapodunk elfogadom a felajánlott munkát, akkor megy szépen a munkaviszonyom tovább?

Elnézést a feleslegesnek tűnő kérdéseimért, de a helyzetem elég kényes, szeretném, ha a legjobb megoldást megtalálnánk.

pazs # 2015.01.29. 12:50

Pont hogy úgy változott a szabályozás 2013-ban, hogy csak a gyed első félévére jár szabadság.

koncsikzs # 2015.01.29. 12:08

Tisztelt Ügyvéd Úr,
2013. 02. 14. óta vagyok TGYAS, illetve GYED-en, ami idén február 14-én megszűnik és szeretnék visszatérni a munkába. A munkáltatóm kiszámította a felhalmozott szabadságaimat, azonban csak a TGYÁS és a GYED első félévének idejére. Úgy tudom ez nemrég változott a Munka Törvénykönyvében, és a GYED teljes idejére jár a szabadság. Vagy ez visszamenőleg az én esetemben már nem érvényesíthető?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel,
Kuzselláné