GYED,GYES, táppénz


kiviki # 2015.03.03. 16:04

Tisztelt szakértő!

Kérdésem a következő lenne: közalkalmazottként visszamentem dolgozni 2015. január 22-ik napjával. Jelenleg a szabadságomat töltöm. Az illetményszámfejtéssel hosszas beszélgetés után még mindig nem értem: hogy lehet, hogy az eddig nettóban kapott kb. 85-86.000 forint gyedet miért nem kapom meg ugyan úgy nettóban mint eddig? Miért számfejtik ugyan úgy a családtámogatási ellátást mármint a GYED-et mint a munkabért? Szóval összekapcsolták a kettőt, és amit GYED-ként megkaptam eddig nettóban, most azt is bruttóként számítják és minden járulékot fizetni kell utána? A cégnél azt mondták, hogy erre törvény van, hogy össze kell adni. És azoknál, akiknél külön érkezik, vagyis nem államigazgatási szervnél dolgzozik és mondjuk postán kapja az ellátást, annak hogyan vonják össze a GYED-ét a fizetésével? Hogy is van ez pontosan akkor? Válaszát köszönöm

cincinnatus # 2015.03.03. 11:24

adriana82 2015.03.02. 16:35
Tisztelt Szakértő!
2010-ben született meg első gyermekem, majd 2013-ban a második, tehát már egy ideje itthon vagyok, hol gyedet, hol táppénzt kaptam, most pedig gyesen vagyok a második gyermekkel. Mivel én még a korábbi "gyed rendszerben" kezdtem bruttó 106000ft-ot kaptam, mely a második gyermek után természetesen jelentősen csökkent, hiszen a gyed volt az előtte lévő egy évben a jövedelmem. Most harmadik hónapja vagyok gyesen a második gyermekkel és azt tervezzük a férjemmel, hogy vállalnánk egy harmadikat is. Március végétől azonban szabadságot szeretnék kivenni,mert ha nem jönne össze a baba, akkor augusztustól vissza kell mennem dolgozni. De ha "ideálisan" alakulna minden, akkor március végétől kivennék három hónap (ennyi gyűlt össze) szabadságot, majd táppénzre mennék várandósan és a gyermek születése után csedet és gyedet igényelnék. Az lenne a kérdésem, hogy egy hónap szabadság után átkerülnék-e a magasabb díjazású "gyed rendszerbe", mivel pedagógusként már a szabadság után járó jövedelmem a béremelés utáni lenne, tehát bruttó 180000ft körül?! Vagy a gyedet kizárólag az elmúlt egy év alapján számolnák ki a harmadik gyermeknél és nem vennék figyelembe, hogy időközben emelkedett a bérem???
Válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm!

  • De, ha szabadságra menne figyelembe vennék hogy időközben emelkedett a bére.
  • Változott a jogszabály, 2015.01.01-től már nem az előző évi kereset az ellátás alapja. Az új főszabály:

Az ellátás alapjaa jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

cincinnatus # 2015.03.03. 07:50

mantanya 2015.02.28. 21:31
Üdvözlöm! 2006-tól vagyok egy kft-nél, a szerződésem szerint “véglegesítve”, napi 8 órás munkaidőben. 2009-ben és 2012-ben szültem a gyerekeket, jelenleg gyes-en vagyok. A legkisebb március 7-én tölti a 3. életévét. Munkáltatóm kérte, hogy nyilatkozzak, mikortól és milyen formában kívánok munkába állni. Kérdéseim: első munkanapként a március 7-ét vagy a március 8-át kell megjelölnöm? Ha csak 4 órában akar visszavenni, akkor azt “köteles” vagyok e elfogadni, vagy ha nem, akkor az részemről/részéről felmondásnak minősül -e? A felgyűlt szabadságot milyen formában kell/lehet kivennem? Ha napi 4 órában foglalkoztatna, akkor a felgyűlt szabadságaim száma “megduplázódik” (mivel azok még a napi 8 órás munkaidőre szólnak)? Válaszát előre is köszönöm.

2015.03.07-re még GYES illeti meg.

Ennek figyelembevételével Ön választhatja a 03.07-i és 03.08-i munkába állást is azzal, hogy ez egy szombati, ill, vasárnapi nap. (2015.03.09. hétfő.)

Nem, nem duplázódik meg! A 4 órást is ugyanannyi szabadság illeti meg, mint a 8 órásat azzal, hogyha Ön nem 8, hanem 4 órában áll munkába, úgy ezen 4 órás bér figyelembevételével (alapulvételével) kapja majd meg a szabadságos bért.

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

123. § (3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

148. § (1) A távolléti díjat

  1. az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
  2. az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

ba) teljesítménybér (150. §),
bb) bérpótlék (151. §)
figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Az esedékesség időpontja

  1. a távollét kezdő időpontja,
  2. a végkielégítés tekintetében

ba) a munkáltatói felmondás közlésének az időpontja,
bb) a 77. § (1) bekezdés b) és c) pontja esetén a munkaviszony megszűnésének időpontja, vagy

  1. kártérítési felelősség megállapítása esetén a kár bekövetkezésének időpontja, ha a munkaviszony ezt megelőzően megszűnt, a munkaviszony megszűnésének időpontja.

(3) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott díjazást, ha a távollét tartama során összege módosul, a távollét módosítást követő tartamára a távolléti díj számítása során a módosított összeget kell figyelembe venni.
(4) A távolléti díj megállapításakor az (1) bekezdés szerinti összegeket - a 149-151. §-ban foglaltaknak megfelelően - együttesen kell figyelembe venni.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

adriana82 # 2015.03.02. 15:35

Tisztelt Szakértő!

2010-ben született meg első gyermekem, majd 2013-ban a második, tehát már egy ideje itthon vagyok, hol gyedet, hol táppénzt kaptam, most pedig gyesen vagyok a második gyermekkel. Mivel én még a korábbi "gyed rendszerben" kezdtem bruttó 106000ft-ot kaptam, mely a második gyermek után természetesen jelentősen csökkent, hiszen a gyed volt az előtte lévő egy évben a jövedelmem. Most harmadik hónapja vagyok gyesen a második gyermekkel és azt tervezzük a férjemmel, hogy vállalnánk egy harmadikat is. Március végétől azonban szabadságot szeretnék kivenni,mert ha nem jönne össze a baba, akkor augusztustól vissza kell mennem dolgozni. De ha "ideálisan" alakulna minden, akkor március végétől kivennék három hónap (ennyi gyűlt össze) szabadságot, majd táppénzre mennék várandósan és a gyermek születése után csedet és gyedet igényelnék. Az lenne a kérdésem, hogy egy hónap szabadság után átkerülnék-e a magasabb díjazású "gyed rendszerbe", mivel pedagógusként már a szabadság után járó jövedelmem a béremelés utáni lenne, tehát bruttó 180000ft körül?! Vagy a gyedet kizárólag az elmúlt egy év alapján számolnák ki a harmadik gyermeknél és nem vennék figyelembe, hogy időközben emelkedett a bérem???
Válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm!

cincinnatus # 2015.03.02. 15:08

Galaxy 2015.03.01. 18:04
Tisztelt Szakértő!

2013. szeptemberében született első gyermekünk, aki után előbb TGYS-t, majd GYED-et kaptam, kapok. (2013. júliusától táppénzen voltam a szülésig.) A munkában töltött utolsó 3 hónapban az alapbéremmel (közel) megegyező prémiumot kaptam. (Alapbérem: a 2013-ban érvényes szakmunkás minimálbér volt.) Így ez a 3 havi prémium beleszámított a későbbi GYED-embe.
Jelenleg második gyermekemet várom (2015. szeptemberére). A megváltozott Eb. tv. alapján jól értelmeztem, hogy mivel az idei évben nem lesz sem 180, sem 120 nap jövedelmem (nem tervezek visszamenni dolgozni), így a szerződésben foglalt bérem lesz a CSED és GYED alapja? (Vagyis a 3 havi prémium most nem fog beleszámítani?)

Jól értelmezi, a 2013-as prémium nem alapja az új baba után járó CSED ellátásnak.

A hogyan járnék jobban kérdésére az ehhez szükséges releváns adatok birtokában lévő TB kifizetőhely tud teljeskörű és felelős választ adni.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Galaxy # 2015.03.01. 17:04

Tisztelt Szakértő!
2013. szeptemberében született első gyermekünk, aki után előbb TGYS-t, majd GYED-et kaptam, kapok. (2013. júliusától táppénzen voltam a szülésig.) A munkában töltött utolsó 3 hónapban az alapbéremmel (közel) megegyező prémiumot kaptam. (Alapbérem: a 2013-ban érvényes szakmunkás minimálbér volt.) Így ez a 3 havi prémium beleszámított a későbbi GYED-embe.
Jelenleg második gyermekemet várom (2015. szeptemberére). A megváltozott Eb. tv. alapján jól értelmeztem, hogy mivel az idei évben nem lesz sem 180, sem 120 nap jövedelmem (nem tervezek visszamenni dolgozni), így a szerződésben foglalt bérem lesz a CSED és GYED alapja? (Vagyis a 3 havi prémium most nem fog beleszámítani?)
Érdemes-e elmennem táppénzre úgy, hogy előtte kiveszem a szabadságom (egy részét legalább) a GYED extra alapján? Ez mennyiben befolyásolná a későbbi juttatásokat?
Válaszát előre is köszönöm!

Galaxy

mantanya # 2015.02.28. 20:31

Üdvözlöm! 2006-tól vagyok egy kft-nél, a szerződésem szerint “véglegesítve”, napi 8 órás munkaidőben. 2009-ben és 2012-ben szültem a gyerekeket, jelenleg gyes-en vagyok. A legkisebb március 7-én tölti a 3. életévét. Munkáltatóm kérte, hogy nyilatkozzak, mikortól és milyen formában kívánok munkába állni. Kérdéseim: első munkanapként a március 7-ét vagy a március 8-át kell megjelölnöm? Ha csak 4 órában akar visszavenni, akkor azt “köteles” vagyok e elfogadni, vagy ha nem, akkor az részemről/részéről felmondásnak minősül -e? A felgyűlt szabadságot milyen formában kell/lehet kivennem? Ha napi 4 órában foglalkoztatna, akkor a felgyűlt szabadságaim száma “megduplázódik” (mivel azok még a napi 8 órás munkaidőre szólnak)? Válaszát előre is köszönöm.

vaczkor... # 2015.02.26. 11:36

minorka 2015.02.25. 18:50
Tisztelt Szakértő!
Idén május 1-jétől szeretnék elmenni táppénzre. Többéves folyamatos munkaviszonyban vagyok ugyanannál a cégnél. A kérdésem: a havi munkabéremen kívül beleszámítják e majd a táppénzbe a 2014 évvégén hivatalosan kapott bónuszt (szerepel az adóbevallásomban)?
Előre is köszönöm a válaszukat
”.

Ha a bónusz pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem (azaz abból vontak 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot) és a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került (Ebtv. 5/C. és 39/A. §), akkor figyelembe vehető, különben nem.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

egdmesike # 2015.02.25. 20:33

Tisztelt Szakèrtő!

2011. Április óta vagyok itthon gyeden,két kislányom van. Szeretnèk visszamenni dolgozni,de a következő tájèkoztatásokat kaptam. 2006 ota dolgoztam itt titkárnőként hogy, visszavètel esetèn más munkakörbe, minimalbèrèrt ès 3 hónap próbaidővel venne vissza megteheti ezt a munkáltatóm? Vègzettsègnek megfelelöen ajánlhat e munkát, köteles e visszavenni? 110 ezer ft kerestem amikor eljöttem gyedre,èvek során felemelte a fizetèst 123 ezerre amit èn is megkaptam de a gyeden nem változtatott, ès tavaly újra emelte 200 ezerre amit èn már nem kaptam meg,ez törvènyes e? A cèg eladás alatt áll, ha eladják gyes (2015.03.20_tól) alatt elbocsáthat vagy a lehetsèges új fönöksèg tulajdonos váltás címén vègkielègítès nèlkül felmondhat?

minorka # 2015.02.25. 17:50

Tisztelt Szakértő!
Idén május 1-jétől szeretnék elmenni táppénzre. Többéves folymatos munkaviszonyban vagyok ugyanannál a cégnél. A kérdésem: a havimunkabéremen kívül beleszámítják e majd a táppénzbe a 2014 évvégén hivatalosan kapott bónuszt (szerepel az adóbevallásomban)?
Előre is köszönöm a válaszukat.

vaczkor... # 2015.02.25. 14:58

hhhhh
Tisztelt...!
Múlt év novemberében megszűnt a munkaviszonyom, utána munkanélküli segélyen voltam. Most újra dolgozom, de betegeskedem. Az előző munkaviszonyomban nem voltam táppénzen. De most nem tudom van e egyáltalán táppénz jogom?
Köszönöm válaszát!

Tisztelt...!

Főszabály: Mindenki annyi nap táppénzre jogosult a betegszabadság lejártát követően, ahány folyamatos biztosításban töltött nappal rendelkezik a keresőképtelenség első napjáig.

A biztosítás akkor folyamatos, ha abban nincs 30 napnál hosszabb megszakítás.

Ha a biztosítás folyamatos a legfeljebb 365 nap igényjogból le kell vonni azon táppénzes napok számát, amennyit a keresőképtelenség kezdetét közvetlenül megelőző 1 éven belül táppénzben részesült.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

hhhhh # 2015.02.24. 13:24

???

hhhhh # 2015.02.23. 13:49

Tisztelt...!
Múlt év novemberében megszűnt a munkaviszonyom, utána munkanélküli segélyen voltam. Most újra dolgozom, de betegeskedem. Az előző munkaviszonyomban nem voltam táppénzen. De most nem tudom van e egyáltalán táppénz jogom?
Köszönöm válaszát!

cincinnatus # 2015.02.23. 13:24

T. Nikolett!

Nem, mivel CSED-re és GYED-re is főszabály szerint az jogosult, aki a szüléskor biztosított.

cincinnatus # 2015.02.23. 13:21

T.Borostyánka!

Utólag, 1 évre, jogszerűen nem tudják bejelenteni, ill. a járulékot befizetni.

Kb. 2006-tól nincs lehetőség pénzbeli ellátásra megállapodást kötni és járulékot fizetni. (Ne keverje össze z egészségügyi szolgáltatási járulékot és szolgáltatást a pénzbeli eb. járulékkal és ellátással.)

Az sem megoldás, ha most veszi igénybe a 90 nap álláskeresési járadékot, mert CSED-re az jogosult aki a szüléskor biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal.

cincinnatus # 2015.02.23. 13:13

T. Mercedes!

A bérügyintéző tájékoztatta helyesen, miszerint a táppénzből csak adóelőleget kell vonni.

Lásd az 1997. évi LXXX. törvény 14-24 szakaszait.

Táppénz számítási sorend

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, a TB kifizetőhelyek részére szóló OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!

Főszabály, hogy a táppénz alapja a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.)Ha ez sincs a jogalkotó további szabályokat és kedvezményszabályokat határoz meg. Részletesen lásd a fenti linken.

Borostyánka # 2015.02.23. 10:47

Tisztelt Szakértő!
Remélem az alábbi kérdések, csak nekem tűnnek bonyolultnak és Ön tudja a válaszokat! 2014.04.30-ig bejelentett jogviszonyokkal rendelkeztem 2008 óta. 2014.04.30 óta viszont a Tb-t sem és mást sem fizettem. Várhatóan 2015 októberében fogok szülni. Biztosan nem jól csináltam, hogy a havi tb-t nem fizettem és munkanélküli ellátásra sem jelentkeztem. A kérdésem az lenne, hogy ez pótolható-e és ha igen mi lehetne számomra a legjobb megoldás? Ha munkanélküli ellátásra most jelentkezem az megoldás-e? Vagy magasabb lehetne-e az ellátás a terhesség alatt, ha mostantól eltudnék helyezkedni egy ismerős cégénél, aki minimálbérre betudna jelenteni. Ilyen esetben a Tb havi járulékát utólag (közel egy évre) be kell-e fizetnem? ill. mekkora minimum havi költség terheli a munkáltatót bejelentésem esetén? Nagyon köszönöm előre is a választ! Üdvözlettel, Borostyánka

Nikolett0827 # 2015.02.22. 18:22

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok kislányommal,ami 2015.11.28-án jár le.2014. áprilisában megszűnt a munkaviszonyom.Érdeklődni szeretnék,hogy egy ilyen esetben járna-e nekem GYED egy második gyermek születése után,vagy nem?Köszönöm előre is megtisztelő válaszát!

Kugli79 # 2015.02.20. 19:33

Szeretném megköszönni a válaszukat!!

mercedes103 # 2015.02.20. 17:48

Üdvözlöm.A mostani táppénz számolással lenne egy pár kérdésem.tehát.több mint 3 éves folyamatos munkaviszonyom van.2015.jan.19-től vagyok táppénzen.Tudom,hogy az első 15 nap betegszabadság.Tehát konkrétan február 7.-e /szombat/ vagyok rendes táppénzen.minden hónapban más összegű keresetem volt.Ebből mettől-meddig számolnak pénzt?mert nekem ez elég zavaros.És még egy fontos kérdés:ma felhívtam a TB-t és ott azt mondták,hogy a táppénzből is vonnak mindenféle járulékot.Nekem viszont a bérszámfejtő a munkahelyen azt mondta csak a 16 %-os adó terheli./nem vagyunk táppénz kifizető hely/tudna nekem ezzel kapcsolatban olyan paragrafust ide kiírni ami erre vonatkozik?mert ha úgy érzem,hogy nagyon kevés az összeg akkor tudok mire hivatkozni.köszönöm előre is a válaszát.és várom türelmetlenül.viszlát.

sortie # 2015.02.20. 08:59

Kugli79 2015.02.19. 16:27
Tisztelt Szakértő!
A törvényt szeretném tisztán érteni, ami a gyedre vonatkozik. Mi babát tervezünk, lehet, hogy úton van, így 2015. november közepére várhatóan. Születéskor megigényeljük a tgyást (esetleg egy hónappal előtte, ugye), s nem értem pontosan a gyed-et mikortól számítják. A jogosultság benyújtása a tgyás lejárta után, mínusz 3 hónap és az az előtti 180 napi bér átlaga?Vagy novemberből vonnak le 3 hónapot és onnan veszik a 180 napot?És ha az táppénz (veszélyeztetett terhesség miatt)?Bruttó bérem kb. 240.000 (nettó 150.000), a teljes összeg, munkaviszonyom folyamatos. Honnan számítják, milyen összeggel?Köszönöm válaszukat!

Gyed-et a tgys (új nevén CSED) lejártát követően (a tgys igénybevételének kezdetét követő 169.naptól) lehet igényelni.

GYED alap számítási sorrend

1.A GYED-re való jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ha 2015. novemberében szül, akkor a tgys kb. 2016. áprilisában indul. Innentől megyünk vissza 3 hónapot –kb. 2016.01.31 és onnan keresünk visszafelé 180 bérezett napot legfeljebb 2015.01.01-ig. ) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani,
azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

sortie # 2015.02.20. 08:41

wanila 2015.02.18. 18:15
Tisztelt Jogi Fórum!
7 év folyamatos munkaviszony után jövök el szülni a munkahelyemről.
2015.01.05-től már táppénzen vagyok, a szülés várható időpontja 2015.03.31.
Az új a szabályokat vizsgálva a lenti megállapításokra jutottam és ebben kérném megerősítésüket, hogy jól gondolom-e. Elegendő, ha IGEN, NEM válaszokat adnak lenti kérdéseimre, a jogszabályokat már értelmeztem, amennyire tudtam.

1. A CSED-et legkorábban 2015.03.03-tól igényelhetem?

IGEN.

A számítás alapja ez esetben, ha 03.03-tól igénylem a CSED-et 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap?

IGEN

2. Ha csak a kiírt időponttól igénylem, 03.31.től, akkor is ugyan úgy 2014.12.31-től visszafelé számított 180 nap a számítás alapja?

IGEN

3. Ha csak 2015.04. hóban igénylem a CSED-et, akkor, mivel januárban már táppénzen voltam és ez esetben 2015.01.31-től számolódna vissza a 180 nap, kevesebb CSEDre lennék jogosult vagy ugyan úgy a hivatalos fizu számít, nem a táppénz amit helyette kaptam, tehát nem járhatok rosszabbul?

Akkor 2015.01.31-től visszafelé keresünk 180 bérezett (pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemmel ellátott) napot legfeljebb 2014.01.01-ig.
(A táppénz összege a CSED-nél soha nem alap, azaz azt nem veszik figyelembe, mivel abból nem vonnak pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.)

4. Ha jól értelmeztem a jogszabályokat a táppénz minden esetben kevesebb, mint a CSED, így megéri a CSEDet a lehető leghamarabb igényelni?

Ezt így egyértelműen –minden esetre vonatkozóan-kijelenteni nem lehet, de az igaz, hogy a táppénz mértéke 50, vagy 60%, a CSED-é pedig 70%.

Előre is köszönöm válaszaikat, hogy megerősítsék, hogy jól sikerült-e értelmeznem az új jogszabályokat.
Köszönettel:Wanila

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Kugli79 # 2015.02.19. 15:27

Tisztelt Szakértő!
A törvényt szeretném tisztán érteni, ami a gyedre vonatkozik.Mi babát tervezünk, lehet, hogy úton van, így 2015. november közepére várhatóan. Születéskor megigényeljük a tgyást (esetleg egy hónappal előtte, ugye), s nem értem pontosan a gyed-et mikortól számítják.A jogosultság benyújtása a tgyás lejárta után, mínusz 3 hónap és az az előtti 180 napi bér átlaga?Vagy novemberből vonnak le 3 hónapot és onnan veszik a 180 napot?És ha az táppénz (veszélyeztetett terhesség miatt)?Bruttó bérem kb. 240.000 (nettó 150.000), a teljes összeg, munkaviszonyom folyamatos.HOnnan számítják, milyen összeggel?Köszönöm válaszukat!

sortie # 2015.02.19. 15:23

„Farkas Mariann 2015.02.18. 16:00

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem az lenne, hogy a munkabér mellé kapott gyed, gyes beleszámít-e később az átlagjövedelembe. Itt egy későbbi gyermekvállalás esetére gondolok: figyelembe veszik-e a következő gyermeknél a CSED és GYED kiszámításánál?

Köszönöm tisztelettel válaszát!

Farkas Mariann


Nem, nem számítódik be.

Oka: Egészségbiztosítás pénzbeli ellátás (Tp, csed, gyed...) alapja csak pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem lehet. Mivel a csed, gyed, tp. összegéből ilyen járulékot nem kell vonni, így egy következő egészségbiztosítás pénzbeli ellátás összegének a meghatározásánál ezen jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Farkas Mariann # 2015.02.18. 21:41

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem az lenne. hogy a gyed extra, s a munkabér mellet kapott gyes beleszámít-e az átlagjövedelembe. 2 gyermeket tervezvén a későbbi CSED, a GYED kiszámításánál figyelembe veszik-e?

Köszönettel:
Farkas Mariann