GYED,GYES, táppénz


Linuska # 2008.09.16. 15:34

Válasz KBS-nek:

Köszönöm a válaszát (azért ez a "szótagolás" azt gondolom kicsit erős volt, hiszen nem értelmi fogyatékos vagyok hanem csak egyszerűen nem értek a joghoz, ami azért nagy különbség!!!!)Igen határozottan állíthatom hogy most érthetőbb volt a válasz !

Nandynak is köszönöm a válaszát !

Zsoca # 2008.09.16. 15:56

Tisztelt Fórumozók!

Sajnos az első hozzászólásomat nem ide írtam, hanem külön topicba "szabadság" címmel. Nem vagyok gyakorlott internetező, pláne nem fórumozó, úgyhogy elnézést az új topic nyitásért. Utólag is köszönöm nandynek a gyors választ. Voltam ingyenes jogi tanácsadáson az önkormányzatnál, és ott teljesen más választ kaptam, mint itt. Ezért kérném, hogy ha valaki tudna egy pillantást venni arra az oldalra, kérem, erősítse meg az ottani választ, kiegészítve esetleg az újabb kérdésekre adott válaszokkal (amit előre is köszönök), mert szeretnék biztosra menni, a munkaadóm ugyanis kicsit "kemény dió".

Köszönettel: egy kismama

Monai # 2008.09.16. 16:18

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni!
2008.08.07.-én járt le a gyes-em az első gyerekkel.
Most 9 hetes terhes vagyok.
Az elsőnél 2 évig volt munkahelyem, a gyerek kb. 1 éves volt mikor felmondtak nekem, mert lejárt a szerződésem.Utána a MÁK-tól kaptam a GYED-et, GYES-t.
Most nem tudom mit csináljak? Mit fogok kapni és mennyit?
Hová érdemes ilyenkor bejelentkezni, hogy azért kapjak valami pénzt?

Előre is köszönöm!

somag # 2008.09.17. 05:37

Üdvözletem,

Párom 2009. február végén fog szülni és március végéig van határozott idejű munkaszerződése.
Bekevarhat-e ez a tgyás, illetve a gyed igénylésébe?Mire számíthatunk?
Ha valaki tud segítsen kérem, akár linkkel is ahol infót találhatok.

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.17. 06:44

Nem sokat számít. Legfeljebb a gyedet már nem a munkáltatón keresztül igényli meg.

nandy # 2008.09.17. 07:10

somag:

A párod passzív GYED-et fog kapni (mivel a munkaviszonya megszűnik a TGYÁS ideje alatt).

Ahogy kbs. írja, ebben az esetben a GYED-et közvetlenül az OEP-től kell majd igényelni.
A TGYÁS-t viszont még a munkáltatón keresztül.

nandy # 2008.09.17. 07:14

Monai:

Megoldás lehet, ha elmész munkanélkülire (és álláskeresési járadékot is kapsz), de nem tudom, mennyi a maximum idő, amíg folyósítják a járadékot.

Ha ez nem megy, érdemes lenne mielőbb állást keresni.

Különben nem fog semmi járni, csak a GYES.

Fitoska # 2008.09.17. 10:27

Sziasztok!

Tud valaki abban tanácsot adni, hogy megtehetem -e jogilag, hogy passzív (gyes) alkalmazásban vagyok egy cégnél, és az alatt másik mukahelyen dolgozom hivatlaosan. Próbáltam visszatérni jelenlegi munkahelyemre, de a helyemet betöltötték, más pozíciót nem tudnak ajánlani a szintemen, felmondani a gyes alatt nem akarnak, és a közös megegyezés is ráér nekik a gyes-em rejárta után. Közben nekem muszáj pénzt keresnem, és lenne rá másutt lehetőségem. Ha megtehetem, mit kell jeleznem erről az eredeti, és mit az új cégem felé?

Köszönöm,
Márti

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.17. 10:55

közben nekem muszáj pénzt keresnem
Van annál könnyebb pénzkereseti lehetőség, hogy a munkáltatót fizet neked, mert nem tud foglalkoztatni?

Egyébként a munkáltató hozzájárulásával lehet újabb munkaviszonyt is létesíteni a gyermekgondozás céljából biztosított fizetés nélküli szabadság alatt. (Sokak véleménye szerint a hozzájárulás nélkül is lehet, de szerintem nekik nincs igazuk - akkor se, ha a módosítás indoklásában maga a miniszter is így vélekedett.)

Betti75 # 2008.09.17. 12:12

Nandy és Monalisa1 köszönöm szépen a válaszotokat, meg próbálom őket hasznosítani.

somag # 2008.09.17. 14:24

Kovács_Béla_Sándor, nandy

Köszike az infót.
Ez a passzív gyed miben különbözik a simától összegben.Van különbség?Vagy csak annyi, hogy máshol kell majd igényelni?

erika73 # 2008.09.17. 14:49

2008.07.15-én lejárt a GYES-em. 2008.08.16-tól újra munkaviszonyban állok, de táppénzen vagyok, mert újra babát várok. Kérdésem, hogy a táppénzemet mi alapján kapom, illetve mi alapján fogják a GYED-emet megállapítan.

anne01 # 2008.09.17. 15:48

erika73,

Előző munkaviszonyod mikor szűnt meg és mi a szülés várható időpontja?

nandy # 2008.09.17. 16:58

somag:

Van más különbség is. A passzív GYED nem keletkeztet biztosítási időt, nem jogosít a későbbiekben táppénzre, újabb GYED-re stb.

samli # 2008.09.17. 17:44

Kedves Fórumozók!

Kérem szépen valaki segítségét ebben a kérdésben:

Egy kismama gyesrôl visszamegy a munkahelyére, de épp csak pár napig dolgozik, mert ezt követôen betegszabira, majd táppénzre megy a következô babával.

Ebben az esetben a táppénz alapja a minimálbér (69.000,-Ft), mivel nincs 180 napi jövedelme a táppénzt megelőző év január 1-től a táppénz megállapítás napjáig???

Köszönettel, S.

anne01 # 2008.09.17. 18:38

Ha gyes mellett ment vissza dolgozni, akkor bizony a minimálbér a táppénz alapja, mindaddig, amíg nincs meg a 180 bérezett napja. Ráadásul csak annyi ideig lesz jogosult táppénzre ahány gyes melletti munkavégzésből szerzett bérezett napja van.

samli # 2008.09.17. 19:59

Kedves anne01!

Köszönöm szépen a gyors reagálást! Annyi kiegészítendôm van a dologhoz, hogy ha a gyes átkerül férjre vagy nagyszülôre, akkor a helyzet módosul? Szülés idôpontja: 2006. júliusa Elôtte 2006. januártól táppénz. Szülés után szokásos Tgyás, Gyed, Gyes.

Továbbá ezt találtam az OEP honlapon:

A táppénz összege, ha valaki az irányadó időszakban táppénz,terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült

Haa biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napikeresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben,gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Segítô szándékod megköszönöm!

UHajni # 2008.09.17. 21:06

Kedves Fórumozók!
Ha valaki tud, segitsen Nekem!
Közalkalmazottként dolgozom, óvónő vagyok! 2009.05.02.-án lejár a GYED-em a kisfiammal. A férjemmel úgy tervezzük, hogy jövőre szeretnénk egy kistesót! Úgy tudom, hogy ahhoz hogy az új fizetésem legyen a GYED alapja minimum 180 napot vissza kell mennem dolgozni!A következőkre lennék kiváncsi:

  1. Ha a GYED lejárta után kiveszem a felgyülemlett

    szabadságomat, és azután táppénzre megyek (mert

    közben már terhes vagyok), akkor ez beleszámit-e

    (összejöhet-e)a 180 nap/ba?

  2. Ha 05.03.-tól szabadságra megyek, és utána

    táppénzre akkor a GYES-t eleve ne is igényeljem?

    Ha szabadságon vagyok, illetve táppénzen akkor a

    GYES nem jár?

    Tehát közben a GYES-sel mi a helyzet?

Előre is köszönöm a segitséget!!!
Hajni

anne01 # 2008.09.18. 17:43

samli,

Meg kell nézni, hogy 2007-ben gyes-en vagy gyed-en töltött több időt. Ha több ideig volt gyes-en, akkor a minimálbér az alap, ha a gyed napjainak száma volt több, akkor az általad leírt szabály lép életbe.

anne01 # 2008.09.18. 17:57

samli,

Most vettem észre, hogy múlt évben szinte végig gyed-en volt, a gyes pedig 2008. júliusától jár neki. Ebben az esetben a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével fogják megállapítani a táppénz összegét, feltéve, hogy más igényli a gyes-t.

samli # 2008.09.18. 20:41

Kedves anne01!

Nagyon szépen köszönöm! Sokat segített!!!

somag # 2008.09.19. 15:54

Üdv,

Köszönöm az eddigi segítséget.
Lenne mégegy buta kérdésem.
Van arra lehetőség, hogy tgyás után az anya megigényli a gyedet és később pár hónappal az anya helyett az apa kapja a gyedet és az anya nem?
Lehet ezt megosztani, vagy aki igényli az kapja amíg a baba nincs 2 éves?.

vargamona # 2008.09.19. 16:48

Kedves Fórumozók!

GYED-en vagyok kisfiammal, Október 1-től lenne lehetőségem elmenni dolgozni - kisfiamat bevennék a bölcsibe is -, de nem vagyok benne biztos, hogy hány órát dolgozhatok GYES mellett? Aki tudja pontosan kérem írja meg, mert a jövő héten mennék intézni a GYES igénylését!

dinnye # 2008.09.19. 16:57

8

dinnye # 2008.09.19. 17:01

A munkanélküli időszak beleszámít a biztosítási időszakban a 180 napot előírt jogosultság megszerzéséhez gyed előtt?
Köszönöm.
dinnye