GYED,GYES, táppénz


Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.21. 06:34

Hogyan töltenéd le a felmondási időt, ha egyszer épp fizetés nélküli szabadságon leszel?

Bogyó81 # 2008.06.20. 19:14

Köszönöm a válaszokat! Akkor már annyival előrébb vagyok, hogy törvényi kötelezettsége kifizetni a szabadságot. Remélhetőleg utolsó kérdésem az lenne, hogy ha a szerződésemben benne van, hogy 30 nap a felmondási idő, akkor ezt elvileg le kell töltenem és csak a munkaadó jóakaratán múlik, hogy ne töltesse le velem? Ha egyik napról a másikra lépek ki, van valami jogszabály ami előírja, hogy ilyen esetben el kell tekinteni a felmondási időtől? Már csak ez az egy áll köztem és a cég között, ha fel akarok mondani. Ha nekem azonnali felmondás kellene (mert pl. 3 napon belül kezdenem kell az új helyen) mit érdemes beleírnom a felmondó nyilatkozatba és azonnali felmondást kérjek, ne normálisat? Huh, elnézést, ha bonyolúltnak tűnök, de már össze-vissza kavarog a fejem. Jó éjt!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.20. 15:14

A gyes fix összegű, annak nincs "alapja"

szjanek # 2008.06.20. 14:07

Köszönöm a válaszokat!
Egy apróságra azért meglepett, amely szerintem vagy véletlenül, vagy szándékosan, de kimaradt a jogszabályból és problémát okoz az én példámban is.
Az Ebj. 48. § (5) "Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb"
Viszont mi a helyzet a gyes-sel? Ez vagy kimaradt a jogszabályból, vagy én értek félre valamit??? :o(
Ha igazam van, akkor a válasz a minimálbér...

műhód # 2008.06.20. 10:31

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.20. 10:03

Természetesen.

műhód # 2008.06.20. 09:55

nandy, nagyon köüszönöm! Most már minden tiszta! Már csak 1 kérdés: ha a szülés előtti évben maradt szabim, az elveszett, vagy azt még majd kivehetem?

nandy # 2008.06.20. 08:25

kb. másfél évnyi szabid van

Bocsánat, ez félreérthető. Másfél évre járó szabid van. Ha mondjuk az egy évre járó szabid 22 nap + a gyerek után, akkor most van 22 + 11 + 2 + 2 napod. Nagyjából.

nandy # 2008.06.20. 08:22

És ami a szülés előtt bentmaradt szabi? Azt is hozzá kell adni? És az mit jelent, hogy a gyed első évére? A tgyás alatt nem jár? Bocsi a sok hülye kérdésért! Vagy úgy kell érteni, hogy 1 év szabi + amikor visszamegyek?

Szabi jár a TGYÁS idejére és a GYED első évére, ha mindkettőt kaptad, akkor azt jelenti, hogy kb. másfél évnyi szabid van most + a gyermek után járó pótszabi, ha te kérted.

nandy # 2008.06.20. 08:19

Ez a gyed esetében a régi fizetésem, vagy a minimálbér?

A régi fizetésed, ha az magasabb a mostani minimálbérnél.

műhód # 2008.06.20. 06:51

Elolvastam. Csak nem tudom, hogy mi a korábban folyósított ellátás alapja. A minimálbér, vagy a fizetésem. A tgyásnál tudom, hogy a fizetés, de a többinél?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.20. 06:23

Nandyt el se olvastad? Pedig őt kéne...

műhód # 2008.06.20. 06:18

kaali, köszi a választ! És ami a szülés előtt bentmaradt szabi? Azt is hozzá kell adni? És az mit jelent, hogy a gyed első évére? A tgyás alatt nem jár? Bocsi a sok hülye kérdésért! Vagy úgy kell érteni, hogy 1 év szabi + amikor visszamegyek?

A másik kérdésemben valaki tud segíteni? Majdnem ugyanaz, mint amit szjanek kérdez. Ha azért nincs figyelembe vehető jövedelmem, mert pl gyeden, gyesen voltam, akkor a korábbi ellátás alapját kell figyelembevenni. Ez a gyed esetében a régi fizetésem, vagy a minimálbér? És a gyes esetében mi? vagy ha a régi fizetésem magasabb, akkor a minimálbér kétszerese? nem tudom, hogy értelmesen leírtam-e, amit akarok kérdezni. Szóval azért azt a 96e Ft gyedet kapom, mert az a fizetésem szerint lenne pl 130, de ez maximum és kész, vagy azért, mert magasabb volt a fizetésem, és emiatt a minimálbérből számolják? Mert akkor a következő táppénz összegében nagy lehet a különbség.
Előre is köszi!

nandy # 2008.06.19. 21:47

Ebj. 48. §

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

kaali # 2008.06.19. 21:11

Szerintem!

kaali # 2008.06.19. 21:09

A visszament bér utáni táppénz.

szjanek # 2008.06.19. 20:24

Sziasztok!

Az alábbiban kérdés megválaszolásában kérem a segítségeteket:

A feleségem itthon volt 3 évig a kisfiúnkkal GYES-en, majd visszament dolgozni. Váratlanul ismét terhes lett és baromira munkaképtelen volt (gyakorlatilag ingajáratban közlekedett az ágy és a mellékhelység között) el kellett jönnie táppénzre. Kb. 10 munkanapot dolgozott a visszamenetelét követően.

Meg tudnátok mondani, hogy mi a táppénzének alapja? (a korábbi bruttó bére, vagy esetleg a minimálbér, esetleg annak duplája?)

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.19. 12:17

Hogyan lehetnél egyszerre fizetés nélküli és rendes szabadságon is?

Bogyó81 # 2008.06.19. 12:06

Köszi Nandy. Abba nem köthetnek bele, hogy nekem a szerződésben van 30 nap felmondási időm és hogy akkor töltsem le v. a szabiból ezt leveszik és csak a maradékot fizetik ki? Tulajdonképpen az a lényege az egésznek, hogy nekem ősztől egyik napról a másikra lehet egy másik munkahelyem ami azt jelenti, hogy egyik napról a másikra kell kilépnem. Kötelezhetnek a felmondási idő letöltésére? Mert ha igen, nekem így ugrani fog a másik meló, mert ők meg nem fognak várni. Elnézést a sok bonyolult kérdésért, de fogalmam sincs, hogy hogy mászhatok ebből ki jól.

nandy # 2008.06.19. 11:20

Pl. rendes felmondással.

A ki nem vett szabadságot a munkaviszony megszűnésekor pénzben kell megváltani.

Bogyó81 # 2008.06.19. 09:16

Köszönöm Anna! Nem szeretnék oda visszamenni dolgozni. Pont az a kérdésem, hogy hogy tudok úgy kilépni tőlük akár gyed akár gyes alatt, hogy a felgyülemlett szabadságomat kifizessék. Van erre tipped/tippetek?

J.Anna # 2008.06.19. 07:34

Bogyó81!

HA munkaviszonyba szültél, akkor most fizetésnélküli szabadságon vagy!
2009. febr. 24-től kapod a GYest és ha szeretnél visszamnenni dolgozni, akkor jelzed a munkáltatód felé, hogy mikortól szeretnéd a fizetésnélkülit megszüntetni. (A GYes mellett a gyermek 1 éves korától 8 órában is dolgizhatsz.)
Akkor a munkáltató köteles kiadni a felgyűlt szabadságodat és a GYes folyósításáig ( a gyermek 3 éves koráig) felmondási tilalom véd. Persze ha Te szeretnél felmondani azt megteheted.
GYed mellett nem dolgozhatsz.

kaali # 2008.06.18. 18:56

műhód! A gyed első évére jár a teljes szabi, + a gyerek utám járó pótszabi. Amikor visszamennél dolgozni, arra az évre részarányosan jár.

Bogyó81 # 2008.06.18. 15:15

Elnézést, de ismét beírom ide az előző hsz-emet, hátha kapok rá választ és egy picit kiegészítem. Ne haragudjatok érte.
"Ebben a témában még az lenne a kérdésem, hogy akkor ha jól értem tehetem ezt:
2009. február 24-től GYES-en leszek. Kérem mondjuk a munkáltatómat, hogy febr. 24-től fizetés nélküli szabadságra engedjen el (a gyes mellett?), majd mondjuk március közepe felé pedig simán felmondhatok és megkapom a majdnem 60 nap szabim kifizetését? A fizetés nélküli szabadság alatt jár attól függetlenül a GYES?" A kieg. kérdés: ha gyed alatt találok egy munkát, akkor az azonnali felmondást kötelesek elfogadni a munkahelyemen? Ilyenkor is ki kell fizetniük a bent felgyülemlett szabadságot? Nem köthetnek belém? Köszönöm a válaszokat.

műhód # 2008.06.18. 13:43

Sziasztok!
Lenne még néhány kérdésem. Elolvastam az ezekre vonatkozó jogszabályokat, de nem biztos, hogy jól értem őket.

1. Ha a kisfiam 2. szülinapjáig gyeden vagyok, és a második gyerekkel terhes leszek, nem megyek vissza dolgozni, hanem rögtön táppénzre (valószínűleg megint veszélyeztetett leszek), mi alapján kapom a táppénzt?
"Ha a biztosítottnak azért nem volt a megelőző évben és a közvetlenül megelőző időszak szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy az az előző bekezdés alapján megállapított összegnél kedvezőbb." - akkor a gyed alapját képező összeg alapján kapom. Ez pedig az előző fizetésem, ugye? Csak a minimálbér alapján van maximálva az összege. Vagy itt a minimálbért kell figyelembevenni?
2. ha visszamennék dolgozni, akkor a felgyülemlett szabikat ki kell venni - itt a teljes 2 év alatt összegyűlt szabit kivehetem? Vagy van itt is valami maximum?
Előre is köszönöm, ha valaki megfejti nekem ezeket a kérdéseket!