GYED,GYES, táppénz


nandy # 2008.09.15. 13:35

Fata:

A TGYÁS és GYED feltétele, hogy a szülő a szülést megelőző két évben legalább 180 nap biztosítási idővel rendelkezzen. Ez a határozott idejű munkaszerződéssel is meglesz.

De a másik feltétel az, hogy TGYÁS-nál élő biztosítási jogviszony legyen, vagy az max. a szülés előtt 42 nappal szűnjön meg.
A GYED-nél szintén követelmény, hogy élő biztosítási jogviszony legyen vagy ez a TGYÁS ideje alatt szűnjön meg.

Tehát ha 2009. januárjában indul a 9 hónapos munkaszerződés, akkor nem biztos, hogy a tervezett szülés időpontjában lesz még biztosítási jogviszony.
(A határozott időtartamú szerződés automatikusan megszűnik táppénz, TGYÁS, GYED alatt is!)

Vicus70 # 2008.09.15. 13:25

Szia K.B.Z.

Igen mert ez a munkakönyvben volt és ezután a GYED után már nem használtuk a munkakönyvet és nem tünt fel. Most, hogy közalkalmazott vagyok és szedték össze az éveimet akkor derült ki.

Fata # 2008.09.15. 13:07

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék.
A párommal babát szeretnénk jövő télre, ami az "ügy" kellemesebb része. :)
2007. november 1-től munkanélküli vagyok. Mindez csak annyi időre került szüneteltetésre (2008.02.18-2008.07.11 időszakra), amíg egy tanfolyamon vettem részt, melyet a munkaügyi központ szervezett és ez idő alatt képzési támogatásban részesültem. 2007 novemberéig a munkaviszonyom folyamatos (9 év).
2008.12.31-én szűnne meg a munkanélkülim folyósítása. Szerencsére kilátásban lenne 2 munka is. Mindkettő esetében október elejével kezdhetnék. Egyik cég sem zárkózik el a gyerekvállalásomtól. Csakhogy, a cég, amelyik számomra szimpatikus, esetében 9 hónapos határozott idejű munkaszerződés köttetne.
Kérdésem, hogy ez esetben milyen juttatásokat kaphatok abban az esetben, ha a gyermek megszületne.
Előre is köszönöm a segítséget,
Kata

nani1234 # 2008.09.15. 12:58

Kedves Nandy!
Nagyon köszönöm a válaszod!
Szóval ha dec.-ben nem hosszabbítják meg a szerződésem, utána elmehetek passzív táppénzre januárban, ill. bejelentkezek februárban a munkaügyre, így az első három hónap pont beleesik áprilisba, mikor szülni fogok. Így akkor meg lesz mentve a gyed, és úgyanúgy 70%-ot fogok kapni szülés után?

nandy # 2008.09.15. 06:50

Ha határozott idejű munkaszerződésed van, akkor az a határidő lejártával megszűnik. Akkor is, ha táppénzen vagy. Passzív táppénz 45 napig jár.

De te már most felmondási védelem alatt állsz, tehát a határidő lejárta előtt nem mondhatnak fel neked csak úgy.

Érdemes munkanélkülire menni, mert az alapján jár majd a GYED.

nani1234 # 2008.09.13. 18:33

Sziasztok!
Azért fordulok hozzátok, mert nem tudom mit tegyek: 3 hónapos terhes vagyok, dolgozom egy cégnél, ahol dec.végéig van szerződésem. Ápr. elejére vagyok kiírva. A probléma az, ha megtudják hogy terhes vagyok, azonnal leszámoltatnak. Próbálok dolgozni, amíg csak lehet, vagyis amíg nem látszik meg annyira rajtam. Ha előbb elmegyek táppénzre, míg hosszabbítanak a szerz.-en,már nem hosszabbítják tovább. Mit tegyek, h ne essek el a gyed-től, biztosított maradjak. Több, mint két éve folyamatosan dolgozom. Innen biztos hogy leszámoltatnak...Nekem se mindegy, h a fizetésem bizonyos százalékát kapom, vagy húszonezret... mit vehetek igénybe addig, míg szülök? hallottam ilyenekről, h passzív táppénz, passzív gyed...vagy ha elküldenek, a munkaügyi hiv.-ba bejelentkezek, és akkor is kaphatok gyeded?kérlek segítsetek, mit tegyek! Ez lesz az első babám és fogalmam sincs mit kéne tennem!

samli # 2008.09.13. 11:09

Kedves Kovács Béla Sándor!

Ezt még elfelejtettem megkérdezni:
a táppénz a bér hány százaléka lesz? A pályakezdôkre vonatkozó 60%??
Továbbá a TGYÁS és a GYED összegének megállapításakor a táppénzt veszik-e figyelembe vagy a bejelentett munkabért? Hálás köszönet!

samli # 2008.09.13. 10:46

Kedves Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a segítséget! Laikusként az embertôl csak ennyit telik...:)

Köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.13. 06:39

Vicus, most vetted észre, hogy 16 éve megszüntették a munkaviszonyodat? Szerinted mit lehet csinálni ennyi idő után?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.13. 06:38

Jujj! "Munkaviszonyt kezdeményez" ott, ahol már amúgy is munkaviszonyban áll; "átruházza" a gyest...

Nem mondanám, hogy szakszerűen fogalmazol.

Egyébként a táppénz akár egy évig is jár neki. Jól kiszúrt a munkáltatóval.

Vicus70 # 2008.09.13. 05:14

Sziasztok!!

Segítsetek nekem egy kicsit. Most szembesültem azzal, hogy a GYED-et és a GYES-t nem számítják be a közalakalmazotti munkaviszonyba mert a munkáltató megszüntette a munkaviszonyomat. Ez történt 1992 szeptemberében és a fiam 1992 május 27-én született.
Hogyan tudok ennek én most utánna járni?
Jogos volt?

samli # 2008.09.12. 20:32

Tisztelt Fórumozók!

Jelenleg senki nem tud nekem egyértelmû választ adni a következôkre:

Egy kismama -aki gyes mellett 8 órás munkaviszonyt kezdeményez a korábbi munkahelyén, azaz gyakorlatilag folytatja a munkáját-, kiveszi a szabadságait a tgyás, ill. gyed idején felhalmozottat, majd a szabadsága ideje alatt (terhes) betegszabadságra, majd táppénzre megy a következô kisbabája megszületéséig. Meddig jogosult táppénzre? A megszakítást követô munkában eltöltött idô arányának megfelelôen?

Ebben az esetben mi képezi a táppénzének alapját, továbbá mennyiben módosítja mindezt az az alternatíva, ha a gyest átruházza vagy a férjre, vagy a nagyszülôre? Ekkor gyakorlatilag visszamegy rendesen 8 órában dolgozni.

Aki tud, kérem segítsen! Köszönöm!

kismuki # 2008.09.10. 05:50

Köszönöm a választ! (Kár...) V

anne01 # 2008.09.09. 16:57

Nem. Egyszerre csak az egyik szülő, egy gyerek után, egyfajta ellátást igényelhet.

kismuki # 2008.09.09. 07:23

Keresgéltem itt, de csak KBS "szerintem"-es válaszát találtam. Hátha vki tud biztosat mondani...
A gyesem 2009.januárjában járna le, de most szeptember 1-től lemondtam, mivel szülési szabadságra mentem a következő babával. (Dolgoztam gyes mellett.) Ha én tgyáson vagyok az egyik gyermekkel, akkor a férjem igényelhet e januárig gyest a nagyobbik után? Köszönöm a válaszokat. Viktória

editx # 2008.09.08. 19:58

1976. decemberében szültem, ez idő alatt szerződéses jogviszonyban dolgoztam. A szülési szabadság lejárta után megszűnt a szerződésem, GYES következett. Ezután közalkalmazottként dolgoztam, 5 munkahelyen a besorolásnál beszámították a besorolásnál a GYES idejét, a jelenlegi munkáltatóm visszasorolt egy kategóriát, mert nem veszi figyelembe a GYES-t. Jogszerű ez az eljárás?

Leiaa29 # 2008.09.07. 12:21
Leiaa29 # 2008.09.07. 12:20

Kedves Ruben!

Nekem az OEP-re hivatkozott a munkáltatóm, és napi szinten felhívott mindenféle indokkal, hogy miért is nem megy a dolog, úgy ahogy kéne mennie.
Aztán, amikor látta, hogy nem tágítok és hivatalos levélben megírtam, hogy mikortól szeretnék visszamenni, hány órában, GYES mellett stb. , kénytelen volt utánanézni és válaszolni levélben! Azt meg úgysem tagadhatja le később, főleg ha vmi ostobaságot ír benne. Így meglátod, utána fog nézni és rájön ő is, hogy nem ő dönt! Ja, és nekem a varázsszó a Munkaügyi BÍróság volt!
Másrészt:
"A felmondási védelem ideje alatt a munkáltatói rendes felmondás nem is kézbesíthető a munkavállaló részére. A védelem lejárta után a munkáltatói rendes felmondás már kézbesíthető a munkavállaló részére, de a felmondási idő csak harminc nap elteltével kezdődhet"
http://www.ugyvezeto.hu/?…
Sok sikert!

Ruben # 2008.09.06. 23:11

nandy: Köszönöm szépen az összegyűjtött anyagot.
Remélem ennyi jobb belátásra bírja a munkáltatót.

Üdv,
Ruben

husgab # 2008.09.06. 17:28

Kbs!

Ezért ezermillió köszönet Neked, hogy ilyen szépen csokorba szedted :)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.06. 17:03

Úgy érted, másik gyerekkel? Nem.

balu55 # 2008.09.06. 11:18

helló a feleségem gyesen van 2 éves a lányom az apa dolgozik el mehet-e gyedre

nandy # 2008.09.06. 09:22

Ruben:

A TB-nek ehhez nem sok köze van, ez nem TB-, hanem munkajogi kérdés. Nem tartom kizártnak, hogy a munkáltató csak blöffölt, vagy titeket akart félrevezetni.

Így a választ a Munka Törvénykönyvében ( 1992. évi XXII. törvény ) kell keresni.

102. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés, a munkaviszonyra vonatkozó szabályok, illetve az egyéb jogszabályok szerint foglalkoztatni.
(4) A munkáltató köteles a munkavállaló számára a munkaviszonyra vonatkozó szabályokban, illetve a munkaszerződésben foglaltaknak megfelelően munkabért fizetni.
141. § A munkavállalónak munkaviszonya alapján a munkáltatótól munkabér jár; az ettől eltérő megállapodás érvénytelen.
151. § (4) A munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg.

Felmondási védelem:
90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

  1. a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának

időtartama.

Szülési szab., és fizetés nélküli szab.:
138. § (1) A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.

(5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg

  1. a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából,
  2. a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza,
  3. a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.

2005.12.31-ig a GYES melletti munkavégzés nem lehetett több napi 4 óránál. Ha ezt meghaladta, valóban vissza kellett mondani a GYES-t.
De ez a korlát 2006-ban megszűnt (ill. részben, mert ha a GYES-t a nagyszülő kapja, rá továbbra is érvényben van a 4 órás korlátozás)!

ápoló # 2008.09.05. 17:46

tisztelt szerkesztő
ágymelletti pótlék ügyben érdeklődnék.közalkalmazotti besorolás szerint kapom a bért,egy alapitvány álltal működtetett idősek otthonában.sajnos nagyon kevés a fizetés,és az ágymelletti pótlék sokat segitene.
járna-e vagy csak adható?.kitől kérhetnénk ezügyben felvilágositást,és hová fordulhatunk az ügyünkben?
válaszukat előre is köszönöm
tisztelettel ápoló


tisztelt szerkeszt?
közalkalmazottként dolgozom egy alapitvány álltal müköd? id?sek otthonában,ágymelletti pótlékról érdekl?dnék,hogy jár vag

husgab # 2008.09.05. 16:12

Ruben!

Ugyanebben a cipőben járok, nekem a személyzetis azt ajánlotta, hogy keressek másik munkahelyet, amellett, hogy állományban maradok náluk, de főnökkel még nem tárgyaltam. Én azt tervezem mondani, hogy nem vagyok köteles nekik jogi felvilágosítást nyújtani, - mivelhogy az állásidőre azt mondták, nem kötelesek fizetni. Biztos, hogy van kiskapu, de azt a személyzetis is elismerte, hogy nem küldhetnek el. Közös megegyezésbe sem akarok belemenni, mert akkor nem leszek jogosult munkanélküli segélyre (figyelem! segély mellett nem jár a gyes!!!), és elesnék egy csomó felmentéstől meg végkielégítéstől.
Jó lenne, ha valaki, aki ilyen cipőben járt, válaszolna, náluk hogyan oldódott meg a dolog.
Üdv.