GYED,GYES, táppénz


nandy # 2008.11.18. 11:23

hveroka:

  1. Gyed számításánál nem számít bele a 180 napba (csak ha lett volna munkaviszonyod stb.)
  2. Még TGYÁS-ra sem vagy jogosult.

Ez van, sajnos. Igazat mondott az ügyintéző.

horev2 # 2008.11.17. 21:10

Sziasztok!
Az én helyzetem a következő. GYES-en vagyok, két és fél éves a lányom. A lányom után kaptam max. GyED-et. Szeretnénk még egy babát, a jövendő GYED-em kevesebb lenne valószinű. A kérdésem az lenne, hogy igaz-e, hogy 180 nap 8 órában ledolgozott nap szükséges ahhoz, hogy ne kevesebb összegű 2. gyerek utáni GYED-en legyek két évig, vagy egyáltalán, mitől függ, miből számolják a „leendő“ GYED-emet. Előre is köszönöm a válaszokat!

hveroka # 2008.11.15. 06:28

Nandy:

Köszönöm a válaszod! Még pár kérdés:

  1. Egyátalán nem voltam nappali tagozatos, de a Gyesre munkaviszonyból mentem el (igaz csak 4 órásból). Ezek alapján a Gyes biztosítási viszonynak számít, nem?
  2. Igaz, hogy a munkaviszonyom a gyerek születése előtt megszűnik, de ha a szülési szabadságot a szülés előtt veszem ki jogosult lehetek a Gyedre?

Pl: munkaviszony vége jan. 25., szülés febr. 15. és jan. 25-től Tgyást igényelek.
Így a munkaviszony a Tgyás alatt szűnik meg. (Nem az a passzív gyed?)

hveroka

nandy # 2008.11.14. 22:21

Zsanca: az oep-nek van ingyenes száma, ott megmondják, be vagy-e még jelentve a munkahelyeden.

http://www.oep.hu/portal/page?…

zsanca # 2008.11.14. 16:52

Nandy!

Honnan tudhatom meg,hogy passzív gyedet kaptam e vagy sem?A nagyfiamnál biztos nem,mert a kicsinél is ugyanúgy járt a tgyás és a gyed,de a 3. babánál nem tudom,hogy jár e?Azt sem tudom,hogy megszünt e a biztosításom. Erről nem tájékoztatott senki.És elméletileg még él a munkaviszonyom,mert nem kaptam semmiféle felmondó levelet.Egyébként is gyesen vagyok,és úgy tudom,hogy ilyenkor nem mondhatnak fel.

nandy # 2008.11.14. 15:32

zsanca: ha nem passzív GYED-et kaptál, és még mindig él a munkaviszonyod, akkor jár.

nandy # 2008.11.14. 15:29

hveroka:

Jogosult leszek-e ez után a másfél hónapos jövedelem után bármilyen összegű TGyásra és Gyedre,

Önmagában a másfél havi munkaviszony után nem, de ha az elmúlt két évből legalább egy évet nappali tagozatos tanulóként töltöttél, az beleszámít a 180 napba.

csak határozott időre alkalmaznak dec. közepétől jan.végéig, mert a gyerek várhatóan febr. első felében születik.

Így viszont csak a TGYÁS fog járni, a GYED már nem, mivel a biztosítási jogviszonyod még a szülés előtt megszűnik

nandy # 2008.11.14. 15:26

pababa:

A szabadság akkor is jár, ha te mondasz fel.
Vagy pénzben megváltják, vagy kiadják (ha még belefér az időbe), de az is fizetési kötelezettséggel jár.

Ha másképp nem megy, akkor a fizetés nélküli lejártával mondj fel. Ebben az esetben elvileg le kellene töltened a felmondási időt, de ehelyett kérd, hogy adják ki a szabikat.
Így nyugodtan dolgozhatsz tovább az új helyen.

A másik munkahelyen pedig határozott idejű szerződés helyett ajánlatos lenne határozatlan idejűt kötni, hiszen a részedről ennek nincs akadálya (nehogy két szék közül...)

zsanca # 2008.11.14. 12:46

Megint én vagyok Zsanca!
Az előző írásomban elírtam az évszámokat.
Szóval 2002 óta van munkaviszonyom.
2003-ban született meg az első gyermekem,2006-ban a 2.,és 2009-ben fog a 3. Szóval járni fog még mindig a Tgyás és a gyed?

zsanca # 2008.11.14. 12:44

Olyan kérdésem lenne,hogy nem értem,hogy számolják ki a 180 nap biztosítást.Van munkaviszonyom 2005 ősze óta.
2006 októberében megszületett első gyermekem.Járt a TGyás és a Gyed is.Aztán a Gyed lejárta után gyesen voltam 5 hónapig,mert közben megszületett a 2 gyermekem.Vele is járt a TGyás és a gyed is.Most gyesen vagyok 2009 március 26-ig,de mielőtt ez lejárna március elején megszületik a 3. gyerkőc.Ugyanúgy járni fog a Tgyás és a gyed?Honnan tudom,hogy biztosított vagyok-e még?

pababa # 2008.11.14. 12:16

Ha valaki Tud segítsen Nekem a következő ügyben:
2009.január 14-ig Gyes-en vagyok kisfiammal,munkahelyemről mentem Gyesre,azaz itt még munkaviszonyban állok(fizetés nélküli szabin vagyok),de ide nem fogok visszamenni dolgozni mert a munkaidő nem megfelelő a kisfiam miatt.
Most megyek egy másik helyre dolgozni november végén,ahol egyenlőre a Gyes idejére vesznek fel dolgozni,s utána,ha a másik helyen leszámoltam és lejár a Gyes felvesznek tovább.
Most az a problémám,hogy nem tudom mit tegyek,mert a régi helyemen van egy jó pár nap szabadságom,amit fél füllel hallva nem fognak kifizetni(ebből arra következtettem,hogy gondolom a Gyes lejárta után kiadják) én az új helyemen folyamatosan szeretnék dolgozni, mondjak fel a régi helyemen most vagy mit tegyek,hogy ne legyen problémám és novembertől folyamatosan dolgozzhassak az új helyemen?....
Remélem valaki értette mire gondoltam,mert már én is belezavarodtam.
Köszönöm a segítséget előre is!

hveroka # 2008.11.13. 18:23

Nandy:

Nem levelezős voltam.
A biztosítási jogviszonyom az megvan, de a 180 nap jövedelmem nem lesz meg.

Hveroka

ciddi # 2008.11.13. 18:06

Nandynek köszönöm a választ! Ciddi

nandy # 2008.11.13. 15:33

virimoncsi:

A GYES mellett sem lehet dolgozni a gyermek 1 éves koráig.

Szerintem alkalmazhatsz mást 4 órában, az a lényeg, hogy legyen szakképzettséggel rendelkező alkalmazott (ha már neked nincs).

nandy # 2008.11.13. 15:31

matelea:

úgy tudom, a nagyszülő csak GYES-t kaphat.
Az apuka kérhetné a GYED-et, ha nem dolgozna.

nandy # 2008.11.13. 15:30

hveroka:

Nappalira jártál?

virimoncsi # 2008.11.13. 14:30

Egyéni vállalkozóként szretnék működtetni egy vendéglátó egységet. Nekem folyamatban van a szakképesítés. Emiatt alkalmazni szeretnék egy ismerőst, aki rendelkezik megfelelő szakképesítéssel. Ám ő otthon van GYES-en. Kisbabája 10 hónapos viszont szeretne dolgozni. Bejelenthetem őt 8 órában?

Ha nem akkor esetleg alkalmazhatok valakit másodállásban 4 órában, akkor is megkapom a vállalkozói igazolványt?

matelea # 2008.11.13. 07:49

Nandy,

köszönöm a választ!
abban az esetben,ha eljövök a cégtől-ha jól tudom,akkor a bent lévő és ki nem vett szabadságomat ki kell fizessék?
illetve még egy, a kislányom áprilisban lesz 1 éves, igy,hogy most én lemondok a gyedről,-hiszen visszamegyek dolgozni-,ezt követően van-e mód,hogy a nagyszülő megkapja a gyedet,mivel egyenlőre ő az aki elátja a felügyeletet,tekintettel,hogy én is és a férjem is dolgozunk.

köszönet érte!

hveroka # 2008.11.13. 01:51

kedves Fórumozók!

A segítségeteket kérném:

(A SzMMinisztérium ügyintézője szerint nem vagyok jogosult Gyedre, de az indoklása nem egyértelmű számomra.)

A tényállás a következő:
Egyetemi tanulmányaim miatt az első gyermekem születésekor csak 4 órában tudtam dolgozni, ami után a minimálbér felével jelentettek be így csak Gyesre voltam jogosult.Ez a Gyes most decemberben telik le, közben elvégeztem az egyetemet és lehetőségem van egy másik cégnél 8 órásként elhelyezkedni magasabb fizetésért. DE! MIvel a második gyermekemet várom csak határozott időre alkalmaznak dec. közepétől jan.végéig, mert a gyerek várhatóan febr. első felében születik. Jogosult leszek-e ez után a másfél hónapos jövedelem után bármilyen összegű TGyásra és Gyedre, vagy megint csak a Gyes jöhet számításba?

Válaszotokat előre is köszönöm: Vera

nandy # 2008.11.12. 16:43

ciddi:

Ha egy évet meghaladó időtartamban, nappali tagozaton tanul a lányod, akkor igen, beleszámítandó a 180 napba.

elve # 2008.11.12. 05:58

Kdves nandy!

Köszönöm a választ.

üdv
elve

ciddi # 2008.11.11. 22:26

Lányom ötödéves, végzős egyetemi hallgató,férjhez ment, tanév vége felé szülni fog. Milyen juttatások járnak neki? (GYED,terhességi-gyermekágyi segély stb.) Munkaviszonya nincs, neki is kell 180 nap, vagy ő biztosított? Ha kap GYED-et, mi alapján számítják? Köszönöm a választ előre is!

nandy # 2008.11.11. 21:37

Ha a határozott idejű munkaviszony előtt megszülök, de utána lejár a szerződésem, akkor is jár a gyed?

Igen.

Mennyi munkaviszony kell a gyed-hez?

Két év alatt 180 nap biztosítási jogviszony kell hozzá. De ebbe nem csak a munkaviszony számítandó bele.

Mikor jár terhességi gyermekágyi segély?

Ha a szülést megelőző két éven belül legalább 180 nap biztosítási idő van, és

  • a szülés időpontjában él a biztosítási jogviszony, vagy
  • a szülést megelőző 42 napon belül szűnt meg a biztosítási jogviszony

GYED pedig akkor jár, ha szintén megvan a 180 nap biztosítás, és a jogviszony még él, vagy a TGYÁS alatt szűnt meg.

nandy # 2008.11.11. 21:33

Julo:

A béredet mindenképpen rendezni (emelni) kell. Ha a veled azonos munkakörben, azonos végzettséggel rendelkezők 72.000,-Ft bért kapnak, akkor neked is ennyit kell kapnod.

Szabi: Az én számításomban lehet egy-két nap eltérés. De az eltérést okozhatja az is, hogy a gyermek után járó 2 nap pütszabit nem adták meg. Nem tudom, látni kellene a papírokat.

Az idő beosztás napi 8 órába van megszabva nincs konkrét idő kötve ,így felváltva 7–15-ig jár 3 ember ,1 pedig 8–16-ig .Jogos ez?

Az attól függ, mi van a munkaszerződésben, tájékoztatásban ill. kollektív szerződésben.

Ha eladják a céget mi a teendő ha nem vesz át az
új tulaj ?

A tulajdonosváltás nem jelenti azt, hogy automatikusan megszűnne a munkaviszony. Tehát vagy felmond neked az előd/vagy utód, vagy továbbra is foglalkoztatni kénytelen.

Négy pénztáros van a cégnél kicsit kevés így a meló és már szendvicseket is kell készíteni +takarítani ,de a munka szerződésbe pénztáros van így gondolom mindent meg kell csinálni.

Ha a munkaidőbe belefér... ennyi engedményt lehet tenni (szerintem)

sinus69 # 2008.11.11. 19:57

galaxis/Judit:
A határozott idejű munkaviszony a szülés után jár le, jogosult vagy a Thgys-ra és azt követően a Gyed-re is. 180 nap bizt. jogviszony szükségeltetik mindkét ellátáshoz. A Thgys-t, vagyis a terhességi gyermekágyi segélyt igényelheted a szülés napjától is, vagy a szülés várható időtartamát megelőző 4 héttel, amelyik neked jobb. Ez egyébként a szülési szabadság.
Mindkét ellátást a MEP nyomtatványán kell igényelni. Klasszikus esetben az előző év bruttó átlegkeresetéből számítják, annak a 70%-a. Thgys-ből csak adót vonnak, a Gyed-ből ez mellett nyugdíjjárulékot is. A thgys ideje 168 nap, utána kell igényelni a gyed-et, amely a gyermek 2. életéve betöltéséig jár.