GYED,GYES, táppénz


reka84 # 2015.03.25. 16:39

Sortie, nagyon szépen köszönöm a választ!

Dödölle1 # 2015.03.26. 14:13

A kormányhivatalokhoz kerülnek április elsejétől a családtámogatási ellátások

2015. március 25. 16:58

A családtámogatási és lakáscélú állami támogatásokkal összefüggő feladatok 2015. április 1-jétől a Magyar Államkincstár megyei igazgatóságaitól a fővárosi és megyei kormányhivatalok hatáskörébe kerülnek.

Így például az anyasági támogatás, a családi pótlék, a gyermekgondozási segély, a gyermekgondozási támogatás, a nagycsaládosok földgázár-kedvezménye és a fogyatékossági támogatás, mely éves szinten csaknem kétmillió állampolgárt érint.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi hivatalaitól a baleseti megtérítéssel, valamint a keresőképesség vizsgálatával kapcsolatos feladatok ugyancsak a kormányhivatalok hatáskörébe kerülnek.

Az államigazgatás átalakításának elsődleges célja a hatékonyabb ügyintézés, és az ügyfélbarát közigazgatás megteremtése. A szervezeti átalakulás az ellátások szempontjából nem jelent változást, a juttatások határidőben és változatlan összeggel kerülnek kifizetésre. Kedvező azonban az ügyfelek számára, hogy a családtámogatással összefüggő kérelmeket ezután nem csupán a megyeszékhelyen, hanem a lakóhelyükhöz közel, a járási hivataloknál, a kormányhivataloknál, a kormányablakokban és a települési ügysegédeknél is be lehet nyújtani.

A családtámogatással kapcsolatos kérelmek 2015. április 1-jétől letölthetőek itt, a kormányhivatal honlapján.

bejani # 2015.03.27. 11:18

Tisztelt Szerkesztő!

Otthona családban az alábbi kérdés merült fel:

ha a kismama több hónapot volt táppénzen abban az időtartamban amiből a gyedet számítják, mint amennyit dolgozott, annak mi a jelentősége a gyed összege szempontjából?

Várom válaszát!
Köszönettel: Bejani

Zengőbérci # 2015.03.27. 13:42

GYED alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

RITA88 # 2015.03.28. 14:00

Tisztelt Szerkesztő!

A CSED számítási időintervallumban ami nekem 2015.02.01-2015.08.01-ig esik(Szülés előtt 90 naptól visszamenőleg 6 hónapig), az utolsó két hónapban táppénzen leszek, ez módosítja a CSED összegét, avagy nem?

Válaszát nagy tisztelettel köszönöm!

Rita88

vaczkor... # 2015.03.30. 13:02

Ha táppénzen van addig megyünk visszafelé- legfeljebb 2014.01.01-ig – amíg nem találunk 180 bérezett napot. (Feltéve, hogy ugyanott dolgozott.)
A táppénz összege nem alapja a CSED ellátásnak.

ildes01 # 2015.03.30. 18:22

Tisztelt Jogi Fórum.
Az alábbi problémában kérném a segítségüket:
2013.03.29-én megszültem első gyermekemet. Akkor TGYÁS majd Gyedre mentem. Ez most 2015.03.29-én lejárt. 2014 őszén kiderült hogy várandós vagyok második gyermekünkkel. Én ezt akkor közöltem is a munkahelyemmel és örömmel fogadták. 2015 februárjában a főnökömmel egyeztetve beadtam a kérelmemet, hogy 2015.03.30-tól vegyenek vissza állományba és adják ki bent lévő szabadságaimat, hogy utána táppénzre tudjak menni. Ezzel párhuzamosan a MÁK-al egyeztetve megigényeltem a GYES-t és meg is kaptam március közepén a határozatot, hogy jogosult vagyok rá 2015.03.30-tól. A cégem összesen öt nap szabadságomat adta csak ki, de Én beleegyeztem, mert igazából nekem az volt a fontos, hogy keresőképességből menjek el táppénzre, mert csak akkor jár mellé párhuzamosan a GYES. A mai naptól vagyok újra állományba (03.30) és felhívtak a cégemtől, hogy Ők nem engedik, hogy jövő héttől táppénzre menjek. Megtehetik ezt, ilyenkor mit tudok tenni? A cégem felé kell bármit is benyújtani a GYES-ről? Megtehetik, hogy nem adják ki az összes bent lévő szabadságomat? Május 31-re vagyok kiírva a kistestvérrel, ha táppénzre vesznek kilences kóddal, az milyen anyagi vonzattal jár a cégemnek? Köszönöm megtisztelő válaszát.

Okina1122 # 2015.03.31. 10:31

Tisztelt Szerkesztőség!
Próbáltam a régebbi hozzászólásokban eligazodni, de nem ment. A kérdésem a GYED megállapításával kapcsolatos. Most lettem terhes az első gyermekemmel, és veszélyeztetettként táppénzre küldött az orvos. Várhatóan nov. 25-én érkezik a baba.20 év folyamatos munkaviszony után (ugyanazon vállalatnál), ha végig táppénzen kell maradnom, akkor is a bruttó béremet veszik figyelembe a GYED megállapításakor? Vagy a táppénz csökkenteni fogja az összeget? Köszönöm válaszukat.

vaczkor... # 2015.03.31. 14:21

Okina1122 # e-mail 2015.03.31. 12:31

Tisztelt Szerkesztőség!
Próbáltam a régebbi hozzászólásokban eligazodni, de nem ment. A kérdésem a GYED megállapításával kapcsolatos. Most lettem terhes az első gyermekemmel, és veszélyeztetettként táppénzre küldött az orvos. Várhatóan nov. 25-én érkezik a baba.20 év folyamatos munkaviszony után (ugyanazon vállalatnál), ha végig táppénzen kell maradnom, akkor is a bruttó béremet veszik figyelembe a GYED megállapításakor? Vagy a táppénz csökkenteni fogja az összeget? Köszönöm válaszukat.

A bruttó, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmét veszik figyelembe, a táppénz összege nem alapja a GYED-nek, azaz a táppénz nem csökkenti a GYED összegét.

vaczkor... # 2015.03.31. 14:25

Ők nem engedik, hogy jövő héttől táppénzre menjek. Megtehetik ezt, ilyenkor mit tudok tenni?

Nem, nem tehetik meg.

Adja le az orvosi igazolásokat és kérje a táppénz igény előterjesztését, folyósítását. Ha a munkáltató ezt megtagadja panasszal fordulhat az egészségbiztosítóhoz.

OEP Főigazgató
Budapest
Váci út 73/A

mail: pénzbeli@oep.hu

vaczkor... # 2015.03.31. 14:28

A cégem összesen öt nap szabadságomat adta csak ki, de Én beleegyeztem.

Megtehetik, hogy nem adják ki az összes bent lévő szabadságomat?

Ha jól értem beleegyezett.

Természetesen ha szülést követően valamikor újra visszaáll dolgozni az elmaradt szabadságra jogosult lesz.

vaczkor... # 2015.03.31. 14:29

ha táppénzre vesznek kilences kóddal, az milyen anyagi vonzattal jár a cégemnek?

Betegszabadságot nem kell fizetnie a cégnek, de a táppénz 1/3-ad fizetési kötelezettsége fennáll, azaz az Ön bruttó táppénzének 1/3-át be kell fizetnie a NAV-nál vezetett egészségbiztosítási számlára.

datafax # 2015.03.31. 17:25

Tisztelt Szakértő!

Gyes-en(otthon) lévő anyuka kaphat táppénzt?
Műtét volt, amiből 2-3 hét a felépülés. A kórházi igazoláson a keresőképtelenség kódja: 8.

Előre is köszönöm a választ!

vaczkor... # 2015.04.01. 09:15

Igen, de ha a GYES mellett nem dolgozik arra az időre nem kaphat GYES-t.

(Ha a GYES mellett dolgozik úgy kaphatja mindkettőt.)

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

ssdd # 2015.04.01. 13:47

Kedves Fórumtársak!

Új vagyok a témában, olvasgatok, de lenne egy konkrét kérdésem:

Tegyük fel, hogy meg fog születni egy gyerek 2015.november elején.

Az anya 2013. 06.01-től 2015.04.01-ig folyamatosan dolgozott egy munkahelyen, természetesen bejelentve.

2015.04.01-jén munkahelyet váltott.

Ugye ilyenkor is jogosult GYED-re, ha a születés előtt a 365 nap munkaviszony nem egy munkahelyen volt?
Sőt a jelenlegi munkahelyén nem is volt meg a 365 nap, de a 2 munkahelyen 2 évet végig dolgozott.

Ha úgy alakul, az új munkahelyen hány nap terhességi táppénze lenne jogosult? Amennyit ledolgozott? Abba ugye a próbaidő is beleszámít?

Köszönöm szépen

ssdd # 2015.04.01. 14:40

az befolyásolja a dolgot, ha az egyik munkavállalótól kilép az anya, és van egy hét, vagy pár nap, amikor nem dolgozik, mielőtt a másik munkáltatónál megkezdi a munkát?

a 180 nap miatt kérdezem, annak egybefüggőnek kell lennie?

köszönöm

vaczkor... # 2015.04.02. 11:24

ssdd

Lenne egy konkrét kérdésem:
Tegyük fel, hogy meg fog születni egy gyerek 2015.november elején.
Az anya 2013. 06.01-től 2015.04.01-ig folyamatosan dolgozott egy munkahelyen, természetesen bejelentve.
2015.04.01-jén munkahelyet váltott.
Ugye ilyenkor is jogosult GYED-re, ha a születés előtt a 365 nap munkaviszony nem egy munkahelyen volt?

Igen, jogosult.

Sőt a jelenlegi munkahelyén nem is volt meg a 365 nap, de a 2 munkahelyen 2 évet végig dolgozott.
Ha úgy alakul, az új munkahelyen hány nap terhességi táppénze lenne jogosult? Amennyit ledolgozott? Abba ugye a próbaidő is beleszámít?

Mivel a biztosítása folyamatos, azaz abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs –feltéve, hogy 1 éven belül nem volt táppénzen -, úgy legfeljebb 365 nap táppénzre jogosult.

Az befolyásolja a dolgot, ha az egyik munkavállalótól kilép az anya, és van egy hét, vagy pár nap, amikor nem dolgozik, mielőtt a másik munkáltatónál megkezdi a munkát?

Csak az befolyásolja, ha 31 nap, vagy attól hosszabb a megszakítás.

a 180 nap miatt kérdezem, annak egybefüggőnek kell lennie?

A 180 a bérezett nap. Ezt ne keverje a jogosultsági feltételekkel!

Az ellátás összegét csak a jelen jogviszonyban elért keresetből lehet kiszámítani. Ha itt lesz 180 bérezett nap, úgy abból, ha kevesebb, úgy abból az Ebtv. vonatkozó szakaszainak figyelembevételével.

panya # 2015.04.09. 11:13

Kedves szakértő!
Első gyermekem július 1-n tölti a 2 évet, addig jogosult vagyok a GYED-re. Màsodik gyermekemet szeptember elejére várom. A kérdésem, hogy a munkáltatóm köteles e vissza venni állományba(tudnak az állapotomról), hogy táppénzre mehessek a második születéséig, úgy, hogy mellette kapjam július 1-ig a GYED-et, majd a GYES-t (munkahelyem tb kifizető hely). Ha igen, akkor milyen papírok szükségesek ennek elintézéséhez és melyiket hol kell igényelni, leadni? Ill. A szabadsagokat ha most kiadják a táppénz előtt, akkor a második után ugyanúgy fog járni majd "nulláról"?
Köszönöm előre is a választ.

cincinnatus # 2015.04.09. 16:00

panya 2015.04.09. 13:13
Kedves szakértő!
Első gyermekem július 1-n tölti a 2 évet, addig jogosult vagyok a GYED-re. Màsodik gyermekemet szeptember elejére várom. A kérdésem, hogy a munkáltatóm köteles e vissza venni állományba(tudnak az állapotomról), hogy táppénzre mehessek a második születéséig, úgy, hogy mellette kapjam július 1-ig a GYED-et, majd a GYES-t (munkahelyem tb kifizető hely). Ha igen, akkor milyen papírok szükségesek ennek elintézéséhez és melyiket hol kell igényelni, leadni? Ill. A szabadsagokat ha most kiadják a táppénz előtt, akkor a második után ugyanúgy fog járni majd "nulláról"?
Köszönöm előre is a választ.

T. kérdező!

Igen, ha a fizetésnélküli szabadságot megszünteti, azonban azt ezen időpont előtt 30 nappal írásban be kell jelentenie.

Lásd : 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

A kifizetőhely egyik fő feladata, hogy a jogosultat részletesen tájékoztassa az igény érvényesítésének a módjáról, azaz azokról a kérdésekről amelyeket most feltett, (szabadság, papírok stb.) ezért forduljon hozzájuk bizalommal. Szóban egyszerűbb részletes, mindenre kiterjedő választ adni, mint itt írásban.

Ha az eddig felgyülemlett szabadságait most kiadják, úgy a következő baba utáni munkába állás után a két időpont között szerzett jogosult napokat kell majd kiadni az Ön részére.

Jó, ha tudja, hogy nem a teljes GYED-GYES idő jogosít szabadságra, hanem:

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

  1. a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,
  2. a szabadság,
  3. a szülési szabadság,
  4. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,


e) a keresőképtelenség,

  1. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés három hónapot meg nem haladó,
  2. a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)-k) pontban meghatározott

tartama.

Kareszka80 # 2015.04.10. 17:53

Tisztelt szakértők!

Az alábbi helyzetre kérném a segítségeteket. A feleségemnek most járt le a Gyes (04.01), a kislányunk 3 éves. De jelenleg úgy néz ki, hogy jön egy kistestvér. A probléma ott kezdődik, hogy a feleségem fel akarta venni a munkahelyével a kapcsolatot, és kiderült hogy felszámolás alatt áll. A helyi Tb-től kaptunk egy nevet és egy címet a felszámolás véget. Azt szeretném megtudni, hogy ilyenkor mik a kilátásaink, mivel bármelyik pillanatban megszűnhet a munkaviszony (megszűnik a biztosítása is?). A másik kérdésem, hogy biztosított marad e akkor, ha 9-es kóddal felveszik de a céget közben törlik,(előző terhességét sajnos így hordta ki), és jogosult lesz e csed, gyed,gyes-re? Értesítést még nem kapott, jelenleg még be van jelentve, és biztosított, de a felszámolás állítólag már 1 éve zajlik. Ilyen helyzetben a felszámoló cégek mennyire tartják szem előtt a várandóságot? A válaszokat köszönöm! Egy aggódó apuka.

Katalin1990 # 2015.04.13. 08:56

Kedves Jogászok!

Az alábbi kérdésben szeretnék kérni eligazitast.

Gyermekem született 2013. 01.29-én. Vele itthon vagyok tgyás, gyed, majd 2015. 01.29 től gyesen. A munkahelyemen már bejelentettem, hogy 2015. aug 24 től munkába kivanok állni. A szabadságomat május 22től kezdem el tolteni.
Kiderult, uton van a kovetkezo baba. Az o varhato szuletese 2015. november.

Aug 24 től muszaj tappenzre mennem, a munkám nem teszi lehetővé, hogy 2 hónapot dolgozzak ( oktatás ).

Aug 24 től jár-e nekem a gyes, vagy a páromnak kell igényelni?
Mi lesz a táppénz alapja? Mely hónapok jövedelme?
Érdemes-e mondjuk ha nov 20 án szülnék, akkor előtte szülési szabadságra menni? Anyagilag hogy jobb? Ha igen, akkor azt mikortol kell, hány nap..?

Válaszukat előre is tisztelettel koszonom:
Katalin

cincinnatus # 2015.04.13. 10:54

Kareszka80 2015.04.10. 19:53
Tisztelt szakértők!
Az alábbi helyzetre kérném a segítségeteket. A feleségemnek most járt le a Gyes (04.01), a kislányunk 3 éves. De jelenleg úgy néz ki, hogy jön egy kistestvér. A probléma ott kezdődik, hogy a feleségem fel akarta venni a munkahelyével a kapcsolatot, és kiderült hogy felszámolás alatt áll. A helyi Tb-től kaptunk egy nevet és egy címet a felszámolás véget. Azt szeretném megtudni, hogy ilyenkor mik a kilátásaink, mivel bármelyik pillanatban megszűnhet a munkaviszony (megszűnik a biztosítása is?). A másik kérdésem, hogy biztosított marad e akkor, ha 9-es kóddal felveszik de a céget közben törlik,(előző terhességét sajnos így hordta ki), és jogosult lesz e csed, gyed,gyes-re? Értesítést még nem kapott, jelenleg még be van jelentve, és biztosított, de a felszámolás állítólag már 1 éve zajlik. Ilyen helyzetben a felszámoló cégek mennyire tartják szem előtt a várandóságot? A válaszokat köszönöm! Egy aggódó apuka.

Igen, ha megszűnik az alapjogviszony (munkaviszony) megszűnik a biztosítási jogviszony is.

Nem, ha a céget törlik akkor automatikusan megszűnik a jogviszonya . Aki nem biztosított, annak táppénz sem jár!

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről
63. § (1) A munkaviszony megszűnik

  1. a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével.

GYED-re az jogosult, aki a szüléskor biztosított és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

A GYES viszont alanyi jogon jár.

rimola # 2015.04.14. 10:21

Kedves Szakértő! A kérdéseim táppénz, csed, gyed és gyessel kapcsolatosak.
Röviden vázolom a helyzetet.
2006-2010 alkalmazottként volt munkaviszonyom külföldön.
2010ben született első fiam, utána igényeltem külföldön gyed-et.
2012.02.22-én született második fiam utána is gyed-et igényeltem , külföldön,majd 2014 február 23-ától Magyarországon igényeltem gyest, ami lejárt 2015 február 22vel.
2014 december 4-től van folyamatos munkaviszonyom, bérem 210000ft szerződés szerint, viszont február 1-től táppénzen vagyok, veszélyezetett terhesként, 9-es kóddal.
A harmadik gyermekünk várhatóan június 10 körül születik.
A kérdésem az lenne, hogy mennyi lesz majd a CSED, GYED összege a harmadik gyerek születése után?
. Üdvözlettel I.

Kareszka80 # 2015.04.14. 11:03

Kedves cincinnatus!

"Nem, ha a céget törlik akkor automatikusan megszűnik a jogviszonya . Aki nem biztosított, annak táppénz sem jár!"

A párom még jelenleg munkaviszonyban áll a felszámolás alatt lévő céggel, a céget még hivatalosan nem szűntették meg. Ha jól értem hiába veszik fel táppénzre 9-es kóddal, ha táppénz alatt a cég megszűnik, akkor mehet munkát keresni veszélyeztetett terhesként?

Válaszodatt köszönöm!

cincinnatus # 2015.04.14. 13:36

Jól érti. A passzív táppénz intézménye megszűnt, azaz akinek megszűnik a biztosítási jogviszonya az tovább nem kaphat táppénzt.