GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.05.04. 09:31

almodo:

A TGYÁS, GYED alapja az előző évi jövedelem. Ha az nem volt 180 nap, akkor a igénylést megelőző időszakból keresnek 180 napot.
Ez nálad megvan, így a TGYÁS, GYED alapja a 2009. március - szeptember közötti időszaki járulékalapot képező jövedelem lesz (feltéve, hogy nem mész táppénzre). Ha jelenleg a minimálbér után fizeted a járulékokat, érdemes lenne emelni.

Az álláskeresési járadék és a táppénz jogszerző időszaknak számít, de az ellátások alapjánál nem veszik figyelembe.

A táppénzen, GYED-en, TGYÁS-on lévő személy keresőtevékenységet nem folytathat, ez különösen igaz az egyéni vállalkozókra. Ha nincs alkalmazott (aki a szükséges képesítéssel is rendelkezik) akkor szüneteltetni kell az ev. tevékenységét. Vagy a gyermek egy éves korától GYES-t kell igényelni, és akkor lehet korlátlanul dolgozni.

nandy # 2009.05.04. 09:24

vintimi:

Ahogy kbs. mondta, ki kell adni a szabikat, ez nem a munkáltató kénye-kedvétől függ, hanem törvényi előírás. Kedvenc szövegük még az is, hogy ha valaki gyes-t kap, akkor nem veheti ki a szabikat, de ez is nagy tévedés.

Amíg a gyermeked a három éves kort be nem tölti, és ezidő alatt gyes-t is kapsz, addig felmondási védelem alatt állsz.

A gyes-ről (GYED-ről stb.) visszatérő munkavállaló bérét rendezni kell, és már az emelt bérrel kell számolni a szabadságra, betegszabira is.

A táppénznél pedig van egy ún. "előnyszabály". Ha azért nincs 180 nap figyelembe vehető jövedelmed, mert előzőleg GYED-en (stb...) voltál, akkor az előző ellátásod alapja lesz a mostani ellátás alapja is - tehát ami után a GYED-et számolták.

nandy # 2009.05.04. 09:19

Picibaba09:

Akár visszamész dolgozni, akár GYES-en maradsz, járni fog a ketteskére is a TGYÁS és a GYED, ha a munkaviszony nem szűnik meg.

A különbség csak annyi, hogy ha gyes-en maradsz, akkor a TGYÁS és a GYED alapja a szerződés szerinti béred, de max. a minimálbér kétszerese lesz. Míg ha kiveszed a szabikat, és aztán táppénzre mész, akkor az alap a szabira fizetett bér és a betegszabi összege lesz. Megjegyzem, hogy kötelező emelni a béredet, ha időközben a hasonló munkakörben, hasonló végzettséggel rendelkező kollegák bérét emelte a munkáltató, és a szabira járó bért, betegszabit már ez alapján kell kifizetni.
Tehát érdemes "visszamenni" ha a minimálbér kétszeresénél több lenne a kereseted.

anette22 # 2009.05.04. 08:35

Tisztelt szakértő! Terhességi gyermekágyi segélyen vagyok munkáltatóm jogutód nélkül megszünik. Kedvező ajánlatott tettek közös megegyezésre amit még nem írtam alá de pénteken máj 8-án kerülne rá sor.Mivel a TGYÁS július 5.éig jár ezért július 6-tol igényelhetem a GYED-et Ha nekem a munkaviszonyom megszünik máj 8-tól akkor is ugyanúgy jogosult vagyok a gyedre?Sürgős lenne a válasz Előre is köszönöm Anette

tengeri # 2009.05.04. 08:32

Tisztelt szakértő!

Feleségem gyeden van a kislányunkkal,viszont anyagi okokból a továbbiakban én szeretném igénybevenni a gyedet.
Kérdésem hogy mikortól vehetem én igénybe és mi alapján számolják ki a gyedet?
Kislányunk Május 10.-én lesz 1 éves.
Mi a teendő ez ügyben?

A válaszukat előre is köszönöm !

Üdvözlettel
tengeri

kriszild # 2009.05.02. 07:16

Kedves Szakértők!
A következő problémában szeretnék - ha lehet gyors - segítséget kérni.
3 éves kisfiam után lejárt a GYES-em 2008. augusztusában. Tartós betegségre hivatkozva (asztmás) fizetésnélküli szabadságot kértem a munkáltatómtól, ami most április 30-án lejár. április 23-án jeleztem, hogy a nagyobbik fiam (7éves) is asztmás lett és szeretném továbbra is igénybe venni a fizetésnélküli szabadságot 1 évre. Kérték, hogy csatoljam hozzá az orvosi igazolást, mint az előzőnél és esetleg keressem fel a főosztályvezetőt, akinél státuszban vagyok. Elmondta,hogy egy fiatal titkárnő fogja átvenni a levelemet, aki most két státuszban dolgozik, de már megvan az új jelölt.28-án felkerestem a főosztályvezetőt, leadtam írásban a kérésemet,csatolva a 7 éves fiam orvosi igazolását. A főosztályvezető elmondta, hogy nincs gondja a fizetésnélküli szabadságommal, de státuszban vagyok, így nem tud felvenni senkit a helyemre. Még aznap délután felhívott a munkaügyis, hogy nem áll módjukban engedélyezni a kérésemet, csak akkor ha orvosi igazolást viszek a betegség súlyossági fokáról, egyébként pedig csak akkor engedélyezhetik a fizetésnélkülit, ha otthonomban ápolom a fiamat. Közöltem, hogy nem áll módomban ilyen igazolást vinni és 5 éves kortól kötelező az óvodai foglalkozás, már ha nem beteg, mert sokat hiányoztunk az óvodából. Közölte velem, hogy akkor 2009. május 4-én jelenjek meg 8-kor a főosztályvezetőnél és vegyem fel a munkát.
Tartós betegség esetén nem köteles a munkáltató engedélyezni a fizetésnélküli szabadságot, csak engedélyezheti?A paragrafus azt írja, hogy jár a fizetésnélküli szabadság tartós betegségre,feltéve,hogy a szülő otthonában gondozza. Tul.képpen nem járhat óvodába és iskolába,ez ellentétes az oktatási törvénnyel?
Nekem az a megérzésem, hogy azért hívnak be, hogy közöljék a felmondás tényét,hiszen elárulta, hogy már megvan az új titkárnő.Ha jól tudom 3 év után, GYES alatt fizetésnélküli szabadság nélkül felmondhatnak.
Mit lehet ilyen esetben tenni?
Előre is köszönöm a segítséget!
Ildikó

zelcsike # 2009.04.29. 15:13

JÓ NAPOTT!
Zelei Józsefné vagyok Rakamazrol olyan problémával állok szemben,hogy 7.hónapja táppénzen vagyok munkaszerződésem 05.02.én lejár munkáltatóm nem hoszabbitja igy kérdésem az hogy pasziv táppénzt igényelhettek-e?

köszönettel :ZELEI JÓZSEFNÉ

válaszát a zelcsike100@freemail.hu cimre várom

almodo # 2009.04.29. 11:13

Kedves Szakértők!

23. hetes terhes kismama vagyok, szept. 1-re kiírva.
Egyéni vállakozóként jogosult vagyok-e gyed-re?
Mely hónapokat veszik figyelembe?
Az álláskeresési járadék alatti hónapok alatt milyen összeggel számolnak a gyed kiszámításánál (azzal a jövedelemmel, ami a járadék ALAPJÁT képezte, vagy magával a járadék összegével?)?

2008 és 2009-es bruttó jövedelmeim így alakultak:
Előző munkahely:
jan. 138.000,-
feb. 138.000,-
márc. 115.742,-
Álláskeresési járadék:
ápr. 55.020,-
máj. 81.220,-
jun. 78.600,-
júl. 42.780,-
aug. 42.780,-
szept. 19.320,-
szept. 10-től egyéni vállkozó vagyok, minimálbéren, máig.

Kb. milyen összegű gyed-re számíthatok?
Amennyiben az elkövetkező hónapokban táppénzre mennék, vagy megemelném a fizetésemet, avagy megszüntetném a vállalkozásomat, az befolyásolná-e a gyed összegét?
Igaz az, hogy gyed-en lévő egyéni vállkozó valamiféle járulék fizetésére kötelezett, akkor is ha nincs keresőtevékenység a vállalkozásban?

Köszönöm mihamarabbi válaszukat!
Üdvözlettel:
almodo

vintimi # 2009.04.29. 08:40

Köszönöm a választ!
De akkor miért mondták azt hogy nem adhatják ki a szabikat, csak tp-re mehetek? Esetleg azért mert az munkavégzésnek számítana és csoportos létszámleépítésnél nem dolgozhatok, még ha a jogviszonyom továbbra is fent marad az újabb védettség miatt??? És ez a diplomás minimálbér létezik? Mennyi az összege? Ha elmegyek tp-re, minimálbér (diplomás???) 80%-a a betegszabi ennek a 70%-a lenne a tgyás és gyed???
Előre is köszönöm a válaszát!
V. Tímea

Picibaba09 # 2009.04.29. 07:23

Kedves Szakértők,

egy sürgős problémám, kérdésem lenne.

Jelenleg még Gyeden vagyok első gyermekemmel, aki 05.04.-én tölti be a 2. életévét. Munkaviszonyom 1997 óta folyamatos, ugyanannál a cégnél.
Második gyermekemet ez év szeptemberére várom.

Kérdésem:
A jelenlegi új körülmények között nem fog nekem gondot okozni, ha nem gyesre megyek következő hónaptól, hanem a felgyülemlett szabadságaimat kiveszem, majd a hátralevő időre táppénzre megyek és szeptemberben a szülés után igényelem a tgyást és majd a gyedet?
Vagy ne kockáztassak és inkább válasszal erre a pár hónapra a gyest? Nem szeretnék úgy járni, hogy következő gyermekemnél nem kapok gyedet, mivel az elsővel megszakítottam a gyest és kvázi visszamentem dolgozni...

Gyors válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.29. 06:43

Marad. A fizetés nélküli szabadság megszűnés után 30 napon belül ki kell adni az előző évek megmaradt szabadságait.

vintimi # 2009.04.29. 06:35

Tisztelt Szakértő!
A következő problémával fordulok Önhöz:
2007. áprilisában kaptam egy értesítő levelet a munkáltatómtól hogy csop. létszámleépítés miatt a felmondási védelem (gyed, gyes) után fel fognak nekem mondani.
1995.02.02-től dolgozom ott, határozatlan idejű szerződéssel (közalkalmazott vagyok). 2006. 03.07-táppénzen voltam a kisfiam születéséig (2006.10.08.), utána tgyás, gyed, jelenleg gyes. Kérdéseim: ha a gyes alatt terhes lennék (már voltam, de sajnos nem maradt meg), akkor marad tovább a védettség? És ha a gyes lejárta után szülnék, kivehetem a felgyülemlett szabikat? A munkáltatóm azt mondja hogy csak táppénzre mehetek, a táppénzt diplomás minimál bér után fogom kapni??? Van ilyen? Ennek mi az összege? Ha valóban így lenne, tgyás, gyed miből számolódna? A betegszabi 70%-a lenne? Mert az akkor nagyon kevéske lenne. Egyébként a jelenlegi garantált illetményem 140 000 Ft.
Előre is köszönöm a válaszát!
V. Tímea

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.28. 20:38

Egy jogász világosított fel, hogy hiába ugyanaz a cég két jogviszonyom van az eredeti, ami mellett fizetés nélkülin vagyok amíg a gyes-t kapom.

Szerintem legközelebb kérd meg, hogy mutassa meg a diplomáját...

Egyébként védve vagy a rendes felmondástól, amíg a gyest kapod. De ha nem tudsz munkaidőben munkaképes állapotban megjelenni és jelen lenni a munkahelyen, akkor tényleg jobb, ha fizetés nélküli szabadságra mégy. Felmondanod, persze, nem kell.

gekca # 2009.04.28. 19:28

Tisztelt hozzáértők!

Gyes mellett visszamentem dolgozni ugyanahhoz a céghez. A válság miatt leépítések vannak nálunk is.
Főnököm "megkért" menjek vissza gyes-re, mondjak fel és majd ha több munka lesz visszavesznek!
Nem a munkámmal van a gond, hanem hogy néha hiányzok, ha a pici beteg. A munkám így sem marad másra, mert előre dolgozom, vagy ha hétvégén van segítségem bemegyek. Nem értem, és nagyon elkeseredtem! :-(
Ebbe nem megyek bele, mert ki tudja mikor és lesz-e egyáltalán több munka. Csak hogy nekik jó legyen, az nekem havi 25ezerért nem jó.
Tudom hogy nem mondhat fel nekem, mert a pici 3 éves koráig védett vagyok. Egy jogász világosított fel, hogy hiába ugyanaz a cég két jogviszonyom van az eredeti, ami mellett fizetés nélkülin vagyok amíg a gyes-t kapom. A második a 6 órás hogy visszamentem. E másodiknál is védett vagyok? Ha letellik a 3 év, akkor az első jogviszonyomat meg kell szüntetni vhogy?
Változó munkahely van a szerződésünkben, lakóhelytől milyen messzire küldhet el dolgozni más telephelyre? Van ennek max határa?
Jelenleg 6 órában dolgozom, de ha maradok 8 órát kell vállalnom, mert más megy helyettem és több munkám lesz. A többiek 8-1/2 5 -ig dolgoznak, de én csak 4-ig tudok, mert a bölcsi 1/2 5-kor zár, az út cca. 20 perc. 1/2 8-ra tudnék járni, de ez nem tudom mennyire fog neki megfelelni. Ezzel visszaélhetnek, hogy én nem tudok 1/2 5-ig maradni?
Sürgős lenne, mert a héten dönteni kell.
Minden segítség jól jön. Nagyon köszönöm!
Gekca

Macaroon # 2009.04.27. 07:44

Kedves hozzáértők!

Jelenleg táppénzen vagyok, de hónap vége ellenére még egy fillért sem kaptam a tébétől az előző hónapra annak ellenére, hogy a könyvelők hó elején elküldtek mindent.

Hogy lehetséges ez?
Meddig kell várnom?
Hova érdemes telefonálnom?

Szeretném még továbbá kérdezni, hogy elég magas bejelentett fizetéssel, hogy alakulnak a GYED és a GYES kifizetései?
Melyik van előbb?
Melyik meddig tart:
Mi a minek hány százaléka?

Köszönöm, és elnézést nagyon nem értek ehhez.

Macaroon

Tündérbogár # 2009.04.25. 16:54

Nagyon köszönöm a választ! Sajnos a főnökömmel volt ma egy nagyon csúnya beszélgetésünk. Közöltem vele, hogy nem vagyok hajlandó táppénz mellett dolgozni, veszélyeztetve ezzel a későbbi járandóságaimat. Persze sem ez a variáció, sem az, hogy táppénz mellett ténylegesen otthon maradjak, nem tetszett neki, de valószínű ez a megoldás marad.
A kérdésem az lenne, hogy Bruttó 110.000 Ft után pontosan milyen összegű táppénzre számíthatok az adó levonások után, számszerűsítve kismamaként.
2008-ban végig 110.000 Ft volt a bruttóm, 4,5 éve dolgozom a cégnél.
Ha nem okoz nagy gondot, megtenné, hogy a gyed összegét is számszerűsítené ugyanezekkel a feltételekkel?!

Köszönöm szépen!

Karcsika # 2009.04.24. 17:59

A mi helyzetünk sokkal bonyolultabb.

A párom munkáltatója csoportos létszámleépitést hajtott végre , a felmondás kezdete 2009.04.06, vége 2009.05.06.

elötte egy hónapig fel voltak mentve munkavégzés alól, mert nem volt mit dolgozni.Felajánlottak, és ki is fizettek 2 havi alapbért a felmondási időre járón kivül.Na ekkor kiderült, hogy a párom állapotos, kb 5 hetes terhes.

Az a gondunk ,hogy a szül tervezett időpontja dec 24, és nem tudjuk pontosan milyen ellátásra jogosult igy a párom.Ha a felmondás végén elmegy passziv táppénzre,ami 45 nap,akkor az juni közepeés még van hátra 6 hónap elvileg.
Mit tegyünk az itt a nagy kérdés?
Volt aki tanácsnak azt adta, hogy jelentkezzen be a munkaügyibe álláskeresőire, de a legjobb a munkaviszony lenne néhány hónapra.Sajnos jelenleg minimális az esélye ennek,de reménykedünk.

Várom a tanácsokat , elöre is köszi

Ny.K.

bébé44 # 2009.04.24. 16:30

Köszönöm a választ, bízom benne, hogy ezt a jogszabály módosítást nem fogadják el.
Üdv

benevar # 2009.04.24. 11:41

T. Tündérbogár!

A munkáltató rendes felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyodat. Ha nem tud munkát biztosítani, nem kényszeríthet, hogy táppénzre menj (1/3-a a táppénz hozzájárulásként a munkáltatót terheli), állásidőre járó személyi alapbért kell fizetnie, a Te esetedben 110.000 Ft/hó. Aki keresőképtelen, nem végezhet munkát, a "fekete" kifizetés jogellenes, számolni kell a lebukás következményeivel. Nem kockáztatnám a pénzbeli ellátást.
A baba születéséig még hosszú idő van, addig a jelenlegi szabályozások nagy valószínűséggel részben, vagy egészben megváltoznak. A jelenleg hatályos szabályozás szerint a jogosultságok az alábbiak:
Első 15 munkanap betegszabadság (munkáltatót terheli), mértéke 80%, a pénzbeli ellátosok alapjába beleszámít. A táppénz, a TGYÁS alapja a 2008. évi jövedelem. Táppénz korházi kezelésnél 60%, egyébként 70% (2 éve fennálló folyamatos biztosításnál), TGYÁS 70%. GYED alapja 2009. évi jövedelem, ha van 180 nap jövedelemmel ellátott nap, ha nincs visszanyúlnak 2008. évre is, amíg a 180 nap összejön.

Tündérbogár # 2009.04.24. 10:01

Tisztelt Jogi Fórum!

9 hetes kismama vagyok, november végére vagyok kiírva. Tegnapi napon a főnököm bejelentette, hogy a gazdasági válság miatt kénytelen 07.31-én bezárni az irodánkat. A Kft, akinek már több, mint 4 éve az alkalmazásában állok, nem szűnik meg, csak az utazási iroda része. A cég fő profilja egyébként más.
Hogy tisztán lásson a főnököm, elmondtam neki, hogy terhes vagyok. Azt tanácsolta, menjek el táppénzre, és a május-június-július hónapra pedig kiegészíti a fizetésemig a táppénzt úgy, hogy addig dolgozom az irodában, csak nem írok alá semmit.
A kérdésem az, hogy milyen hátulütői lehetnek ennek a megoldásnak? Pl, hogy ha egy Apeh ellenőrzést kapnánk, akkor azon felül, hogy az orvosomat meghurcolnák, gondolom rám nézve is lennének következmények. Mik lehetnek a következmények?
Sajnos csak bruttó 110.000 Ft-ra vagyok bejelentve, ezért a táppénz önmagában nagyon kevés. Örülnék, ha legalább erre a három hónapra megkapnám a tényleges fizetésemet, viszont félek, nehogy bármi probléma felmerüljön.
Elbocsáthat a főnököm, ha nem egyezek bele ebbe a táppénzes megoldásba, és kérem, hogy 07.31-ig munkaviszonyban maradhassak? Szóban közöltem csak vele a terhesség tényét. A Kft. nem szűnik meg, csak az az ága, ahol én dolgoztam. Határozatlan idejű a munkaviszonyom, 2005. februárja óta itt dolgozom 8 órás munkaidőben.
Kb. milyen összegű táppénzre, illetve gyedre számíthatok bruttó 110.000 Ft-os fizetés mellett? A 2008-as évben végig ennyi volt a bejelentett fizetésem.

Mit tegyek? Május 4-től kérte a főnököm, hogy menjek táppénzre, tehát sürgősen döntenem kell.

Válaszát előre is köszönöm!

További szép napot! :)

Dödölle1 # 2009.04.24. 06:23

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Jelenleg gyeden vagyok 16 hónapos kisfiammal. Szeptemberben visszamegyek dolgozni. Kisfiam 2007. december 15-én született, vagyis idén december 15-től járna nekem a gyes 8 órás munkám mellet.
Kérdésem, hogy én az új rendelet szerint jogosult leszek-e a gyesre? Mert ugye ezek után csak két évig jár majd a gyes és gyed, de a már meglévő gyermekre talán még a régi rendszer vonatkozik.
Válaszukat köszönöm.

--------
Egyelőre csak tervekről tudunk. Biztos választ a kérdéseidre csak akkor lehet adni ha a jogszabályt (jogszabálymódosítást) kihírdetik, azaz ha a jogszabály végleges szövege a Magyar Közlönyben megjelenik.

Közel sem biztos, hogy az Országgyűlés mindent elfogad, illetve mindent úgy fogad el, ahogy azt a kormány előterjeszti.

Javasolom, hogy egy kicsit később tedd fel a kérdéseidet, amikor már hatályos jogszabály alapján, megalapozottan tudunk rá válaszolni.

Üdv. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.24. 06:18

Ne mondd le a gyest. A munkáltató nagyon helyesen teszi, ha az évi rendes szabadságodból vonja a napokat - tudniillik az előző évek rendes szabadságából.

Dödölle1 # 2009.04.24. 06:13
Tisztelt Szakértők! Március 31-ig gyeden voltam, ápr. 1-től újra munkaviszonyom van, így megigényeltem a GYES-t ápr. 1-i dátummal. Azóta a szülési szabadság tartamára járó és a fizetés nélküli szabadság első éve alatt felgyülemlett szabadságokat töltöm (tölteném). Több fórumon, MÁK ügyfélszolgálat, MÁK ügyintéző is megerősítette, hogy a GYES folyósítását nem érinti, hogy a munkavállaló szabadságon van. Munkáltatóm szerint azonban a kettőt együtt nem tehetem. Kérem, segítsenek, kihez fordulhatok az ügyben hivatalos állásfoglalásért? Munkáltatóm azt mondja, hogy azonnal mondjam le a GYES-t (és igényeljem meg a szabadság lejárta után) vagy azonnal visszamegyek dolgozni vagy pedig az évi rendes szabadságomból számolják le a napokat. Mit tanácsolnak? Válaszukat előre is köszönöm! ----------
Azt, hogy kinek és milyen feltételek fennállása esetén jár GYES a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodája jogosult elbírálni, azaz ezen hivatal az a hatáskörrel rendelkező közigazgatási szerv, amely kérdésedben érdemi döntés hozatalára jogosult.

Amennyiben jogosult vagy az ellátásra, úgy azt folyósítják, amennyiben nem úgy azt közigazgatási határozattal elutasítják.

Javasolom, hogy a kérdés tisztázása céljából munkáltatód vegye fel a kapcsolatot a lakóhelyed szerinti Családtámogatási Iroda irodavezetőjével.

A rendelkezésre álló információk alapján -álláspontom szerint is- a MÁK ügyfélszolgálati munkatársa helyes tájékoztatást adott a részedre.

A kialakult gyakorlat szerint ha a GYED lejártát (egyben a fizetésnélküli szabadság lejártát, amennyiben az engedély a gyerek 2 éves koráig szólt) követően a biztosított munkába áll, illetve ha a munkát ugyan nem veszi fel, hanem a gyerek 2. életévét követő naptól szabadságra megy a biztosított jogosult Gyes-re, hiszen a GYES mellett a gyermek egy éves kora után korlátlanul lehet munkát végezni.

A kincstár a jogosultság megállapításánál tehát csupán a fenti tényeket vizsgálja (vizsgálhatja) és ennek figyelembevételével dönt a jogosultságról.

Ismét csak azt tudom javasolni, hogy további kérdéseiddel fordulj bizalommal a lakóhelyed szerinti, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező MÁK CST Irodavezetőjéhet.

Üdv :)

Dödölle1 # 2009.04.24. 05:54

Nagyon szívesen.
És azt még nem is tudod, hogy a jelenlegi 60%-os kórházi ápolás idejére járó táppénz mértékét 50%-ra tervezik csökkenteni.

Üdv. :)

Stabika # 2009.04.23. 19:23

Dödölle1

Köszi szépen. Én is így gondoltam. De véleménnyemmel nem kívántam a választ befolyásolni.

És ráadásul 70% ról , 60%-ra akarjk levinni.

Egyébként eddig is (10 hónap) táppénzen voltam. /Előtte 12 év folyamatos munkaviszonyom volt/ és sajnos, nem kellett érte fizetnem. Megvan az oka, de nem fejtem ki. :-(
Köszi az infót.
Nagyon jó, hog vagytok és segítetetk. Nagyon szépen köszönöm mindenkinek.