GYED,GYES, táppénz


vaczkor... # 2013.10.03. 14:22

pg88

A szülés várható időpontja 2014. március 8.
Akkor ha jól értettem a feleségem táppénzének (továbbá majd a tégyás, gyed) megállapítása, amennyiben pl. idén november 1.-én táppénzre menne, az azt közvetlenül megelőző 180 nap jövedelme alapján történne, mivel a tavalyi évben nem volt 180 napi jövedelme?
A táppénz összegének megállapítását ki végzi? Amennyiben a munkáltató bérszámfejtője, úgy mi a teendő abban az esetben, ha az Ön által leírtakkal nem megegyező a számítás módja?
A feleségem bérszámfejtőjének és az Ön által elmondottak közötti ellentmondás feloldására milyen lehetőségeink vannak?
Köszönöm.

Nem, nem jól érti.

Mindhárom ellátást külön-külön kell elbírálni és mindháromra más-más szabály vonatkozik.

Amennyiben 2013. november 01-től részesül táppénz ellátásban –mivel jogviszonyt váltott, és a jelen jogviszonyában 2012-ben nincs 180 bérezett napja-, ezért az azt közvetlenül megelőző 180 nap jövedelme alapján történik a táppénz megállapítása. Lásd. Ebtv. 48. § (3)

A 2014-ben induló tgys ellátás alapja főszabály szerint az egész 2013-as évi jövedelme és nem csak az utolsó 180 napi jövedelme lesz. Lásd Ebtv. 42. § és 48. § (2)

Sőt azt a régi szabály alapján is ki kell számolni és a kedvezőbbet kell adni.

A táppénz összegének megállapítását ha a munkáltatónál van TB kifizetőhely, úgy a TB ügyintéző, ha nincs az EBSZSZ kormánytisztviselője végzi az integrált táppénz számfejtő program segítségével.

Jó, ha tudja (lásd fórum szabályzat), hogy a fórum hozzászólásai nem minősülnek szakmai állásfoglalásnak, azok jogi kötőerővel nem bírnak.

Az ellentmondás feloldásához segítséget nyújt a 217/1997 XII. Korm rend. 39. § (3), amelynek értelmében a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles azt tájékoztatni az ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról, azaz kérésre meg kell tudnia indokolnia, hogy mit, miből, milyen módszerrel, mely jogszabály figyelembevételével számolt.

Edit4 # 2013.10.07. 17:39

Tisztelt "vaczkor..."!
Köszönöm segítő válaszát.
Edit4

Málnácska87 # 2013.10.07. 17:50

Tisztelt Szakértő!

Az idei évben fél évet dolgoztam, jelenleg munkanélküli segélyen vagyok. Ha a terveink jól alakulnak jövő év végén szülnék egy gyermeket. Mivel látom hogy meglehetősen módosultak a jogszabályok, de mindenhol csak a jelenről van szó, így én a jövőről érdeklődnék.
Jövő év elejétől új munkahelyen helyezkednék el br. 200 000Ft-os fizetéssel. A kérdésem az lenne mennyi ideig kell fenntartanom a munkát ahhoz hogy biztosan jogosult legyek a Gyed-re? Mi történik akkor ha csak 3 hónapig alkalmaznak? Valóban csak ezt fogják jövő decemberben beszámolni, az idei évemet nem?

Segítségét előre köszönöm!

veron980 # 2013.10.08. 15:22

Tisztelt Szakértő!

Jelenlegi munkahelyemen 8 éve dolgozom. A munkahelyem meg fog szűnni, nov. közepén kell leszámolnom, a felmondási időm dec. 30.-ig fog tartani. Átlagosan nettó 110 ezer forintot keresek havonta. Kismama vagyok, május végén fogok szülni. Az a kérdésem az lenne, hogy a terhességem alatt kaphatok-e valamilyen juttatást,ill. ha nem akkor érdemes-e igényelnem álláskeresési járadékot, és ha igen akkor mikor?
Továbbá szeretném megkérdezni, hogy szülés után jogosult vagyok-e TGYÁS-ra és GYED-re, és ezt mi alapján számolják ki, kb. mekkora összegre számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm!

fiona26 # 2013.10.09. 10:38

Tisztelt Szakértő!
Ma október 9-én jár le a gyedem,felszámolták a munkahelyem,a munkaviszonyom mèg nem szünt meg.Meddig él a munkaviszonyom.Most veszélyeztetett terhes vagyok.Kaphatok e táppénzt?Kèrem ha tud segítsen.

Cucu18 # 2013.10.10. 05:28

Tisztelt Vaczkor!
A múltkori hozzászolásomra nem jött válasz,megpróbálom újra:
Nekem egy olyan kérdésem lenne,hogy folyamatos munkaviszonyom van 2006.10.15 óta,jelenleg első gyermekemmel itthon vagyok,2013 május óta.A következő babát kb 2év múlvára tervezzük.Az érdekelne,hogy milyen ellátást kapok majd,ha a 2gyermek között nem megyek vissza dolgozni?ugyanúgy jár akkor is a Tgyás,GYED?úgy hallottam,hogy csúnyán mondva ,hogy az első baba 2éves koráig "kell teherbe esnem"ahhoz,hogy a 2.babánál is a 2012es fizetésemet vegyék alapul.Igaz ez?várom válaszát!üdvözlettel!

Anetti # 2013.10.10. 08:24

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam 2012.05.01-én született, jelenleg GYED-en vagyok itthon vele. A munkahelyemről hívtak, hogy menjek vissza dolgozni napi 6 órában, és mivel az én keresetem még így is nagyobb, mint a férjemé, elgondolkodtunk azon, hogy visszamennék dolgozni és a férjem maradna itthon a kisfiunkkal. Van arra lehetőség, hogy az apa vegye igénybe munkábaállásom után a GYEDet, illetve a gyerek 2 éves kora után a GYESt?

2014 szeptemberben bölcsődébe menne a kisfiam, ekkor már a férjem is visszamenne dolgozni (napi 8 órában), de szeretnénk a GYESt továbbra is megkapni a gyerek 3 éves koráig, így akkor a férjem helyett én igényelném a GYESt, mivel én 6 órában dolgoznék. A GYES folyósítása közben van lehetőség arra, hogy a másik szülő igényelje inkább a GYESt ha ez számunkra kedvezőbb? Mivel a bölcsődében fizetni kell gondozási díjat, így nem szeretnénk "elesni" a GYES összegétől.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
ÜDv, Anetti

sortie # 2013.10.11. 05:45

Málnácska87

Biztosan akkor jogosult GYED-re, ha a szüléskor van biztosítása és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

a 2013.07.14 után, de 2014.05.11. előtt született gyermekek esetén a GYED ellátást mind a régi, mind az új szabályok alapján ki kell számolni és a kedvezőbbet kell folyósítani.

sortie # 2013.10.11. 06:01

fiona26
Ma október 9-én jár le a gyedem,felszámolták a munkahelyem,a munkaviszonyom mèg nem szünt meg.
Meddig él a munkaviszonyom.Most veszélyeztetett terhes vagyok.Kaphatok e táppénzt?Kèrem ha tud segítsen.

Munkaviszonya -ha azt addig nem szüntetik meg- legkésőbb a munkáltató megszűnésekor (a cégjegyzékből való törléskor) automatikusan meg fog szünni.

Kaphat, de csak amíg fennáll a munkaviszonya (biztosítási jogviszonya). Az un. passzív táppénz intézménye megszűnt, azaz tekintettel arra, hogy a táppénz egy keresetpótló juttatás, így a mv. után nincs mit pótolni, ebből következően téppénz a mv. megszűnése után nem folyósítható.

Megjegyzem, hogy a gyermek 3 éves koráig alanyi jogon jogosult GYES ellátásra.

sortie # 2013.10.11. 06:07

Anetti Van arra lehetőség, hogy az apa vegye igénybe munkábaállásom után a GYEDet, illetve a gyerek 2 éves kora után a GYESt?

Igen van, feltéve hogy az apa rendelkezik a GYED jogosultság feltételeivel, azaz van fennálló jogviszonya és az igénylést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

A GYES-t választásuk szerint bármelyikuk igényelheti és annak sincs akadálya, hogy a jogosultság tartama alatt váltogassák azt, hogy éppen melyikuk kapja ezen ellátást.

szilvike1234 # 2013.10.13. 08:28

Jó napot!
25 hetes kismama vagyok! Érdeklődnék hogy ha 2 évig 4 órában dolgoztam, aztán tavaj novembertől idén áprilisig nem volt munkaviszonyom (munkanélkülin meg szociális segélyen voltam) aztán április 1-től 8 órában keztem dolgozni, jár e nekem szülési szabi meg gyed és mennyi ideig? Mert júliús 15-től táppénzre mentem mert olyan körülmények között dolgoztam ami nem kismamáknak való és táppénzt már csak ebben a hónapban kapok mert nem jár tovább!

Lolaviola # 2013.10.14. 14:31

Üdvözletem! Egy kis segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:
2014.januárban meg fog születni a kisbabánk. Az én munkahelyemmel minden rendben van, azonban a férjem munkaviszonya 2013.11.01-től közös megegyezéssel megszűnik (ezt megelőzően folyamatos bejelentett állása volt már vagy 20 éve). Arra jutottunk, hogy a babánk fél éves koráig igénybe venném a TGYÁS-t és ennek lejáratakor én visszamennék dolgozni (távmunkába). Ezt követően a férjem venné igénybe GYED-et, így az apagyed igénylés időpontja a nekem járó TGYÁS lejárata lenne: 2014.06 hó. A kérdésem az, hogy ez hogyan kivitelezhető, hogy minél tovább megkaphassa a juttatást? Mindenképpen szükséges az igényléskor, hogy bejelentett állása legyen? A TB önkéntes fizetésével nem kiváltható a biztosítotti jogviszony? Ha nem, akkor az megoldás, hogy a munkanélkülit nem közvetlen a munkaviszony megszünését követően, hanem a GYED igénylést megelőző 3 hónapra veszi igénybe, hogy aktív biztosítás legyen?
Köszönettel:Viola

Katavirág # 2013.10.14. 16:16

Tisztelt Jogi fórum!

2006. óta van egy főállásom (napi 8 óra), majd 2012-től mellékállást is vállaltam (heti 2X4 órában). Jövőre a párommal gyereket szeretnénk, viszont a baba megszületése után is a mellékállásomban továbbra is dolgozni szeretnék, a főállásomban pedig nem.
Van-e arra lehetőség, hogy lemondok a gyermekgondozási segélyről (a juttatásról) amit a főállásom után kapnék és a mellékállásomat továbbra is folytatnám.

sortie # 2013.10.15. 05:21

Lolaviola

Mindenképpen szükséges az igényléskor, hogy bejelentett állása legyen? Igen.

A TB önkéntes fizetésével nem kiváltható a biztosítotti jogviszony? Nem, erre kb. 2006-tól nincs lehetőség.

Ha nem, akkor az megoldás, hogy a munkanélkülit nem közvetlen a munkaviszony megszünését követően, hanem a GYED igénylést megelőző 3 hónapra veszi igénybe, hogy aktív biztosítás legyen?

Igen, de vigyázzon, az igénylés időpontjára nehogy kimerítse a 90 napot!

sortie # 2013.10.15. 05:37

szilvike1234

Érdeklődnék hogy ha 2 évig 4 órában dolgoztam, aztán tavaj novembertől idén áprilisig nem volt munkaviszonyom (munkanélkülin meg szociális segélyen voltam) aztán április 1-től 8 órában keztem dolgozni, jár e nekem szülési szabi meg gyed és mennyi ideig?

Tgys és GYED ellátás főszabály szerint akkor illeti meg, ha a szüléskor is fennáll a biztosítása és a szülést közvetlenül megelőző két évben van 365 nap biztosításban töltött ideje. Az álláskeresési járadék folyósításának az ideje biztosításnak minősül a szociális segély viszont nem.

Szülési szabadság 168 napig (24 hét) illeti meg.
GYED-re a 169. naptól legfeljebb a gyermek két éves koráig jogosult, ha azonban a szülést megelőzően nincs legalább 562 nap biztosításban töltött ideje GYED-et csak annyi napra kaphat ahány biztosításban töltött nappal rendelkezik.

Mert júliús 15-től táppénzre mentem mert olyan körülmények között dolgoztam ami nem kismamáknak való és táppénzt már csak ebben a hónapban kapok mert nem jár tovább!

Amennyiben szociálisan rászorult (azaz a lakás alatt nincs kacsaláb és nincs miden családtagnag saját mercedesz gépkocsi) a szülést megelőző napig kérjen az egészségbiztosítótól méltányossági táppénzt az alábbi jogszabályi helyre hivatkozva:

Ebtv. 50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv – ... méltányosságból ....táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

Vhr. 31/D. §(1) A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójának székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez, vagy a kormányablakhoz nyújthatja be.

A táppénz folyósítására vonatkozó kérelemhez csatolni kell az orvosi igazolást és javaslatot, valamint az orvosi szakvéleményt a keresőképtelenség várható időtartamáról. Az Ebtv. 50. § (2)–(3) bekezdésében foglalt esetben az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a biztosított méltányossági kérelmét és a rendelkezésére álló valamennyi dokumentumot, írásbeli javaslatával együtt felterjeszti az OEP-hez.

Csurika # 2013.10.15. 11:26

Tisztelt Szakerto!
Tgyas-on levo kismama vagyok,7-8 eve dolgozom egy multinal.jovo szeptemberig szeretnek gyes-en lenni.A fonokom ma kozolte hogy el akar bocsajtani..Megteheti ezt tgyas vagy gyes alatt barmilyen modon?Meg akarja szuntetni a munkakoromet. Ha elbocsajt,attol fuggetlenul a tgyast es a gyest kapom ugyanakkora osszegben? Koszonom valaszat elore is.

Csurika # 2013.10.15. 11:30

Gyeden,nem gyesen,bocsanat

pazs # 2013.10.15. 12:22

Megteheti azzal, hogy amíg fizetés nélküli szabin (praktikusan: gyeden vagy gyesen) illetve szülési szabin (azaz tgyás-on) vagy, a felmondási időd nem kezdődik el.

Csurika # 2013.10.15. 12:31

Koszonom!gyakorlatilag ugyanaz tortenik igy mint ha akkor rugna ki amikor visszamegyek? Azzal mi van hogy akkor kuldhet el ha nincs szamomra megfelelo munkakor?

pazs # 2013.10.15. 13:12

Gyakorlatilag.
Amit te írtál, az van, de nemigen láttam gyakorlati alkalmazását (sajnos), viszont nem ismerem a te cégedet (van-e egyáltalán ilyen munkakör nálatok és elfogadnád-e).

Csurika # 2013.10.16. 06:16

Szerencsere multinal dolgozom ahol a poziciok csoportokban vannak leirva igy tobb tucat vagy szaz hely van amire alkalmas vagyok es amihez hasonlot vegeztem.szoval ez erdekes helyzet lesz.hozzateszem,nagyon nagy multi es nem igazan kuldtek el eddig kismamakat.a fonokom egyeni akcioja ez,de ha a torvenyek mellettem allnak akkor szepen kikerulom ot..

pazs # 2013.10.16. 06:55

Helyes :) és drukkolok.

Csurika # 2013.10.16. 07:54

Koszonom!:-)

manuel # 2013.10.16. 08:42

Kedves Fórumozók!

Egy ismerősömmel kapcsolatos kérdésem lenne.
Jelenleg gyes-en van,ami két hét múlva jár le. Ő a három műszakot kisgyerek mellett nem tudja vállalni már újra, így a közel 8 éves munkaviszonya most megszűnni látszik, a munkáltató közös megegyezéssel akarja megszüntetni a munkaviszonyát. Mit tehet ilyenkor?Köszönöm a válaszokat!

Lolaviola # 2013.10.16. 15:24

Kedves Sortie, köszönöm a válaszod. További kérdések merültek fel bennem az idei jogszabály változások kapcsán, főleg a GYED összegét illetően.
A babánk januárban fog megszületni, a TGYÁS-om május vége, június eleje felé fog lejárni, a férjem ekkor adja be a GYED igénylést. Ami nem világos:

  • a régi szabály szerint állapítják meg a GYED összegét (vagyis a elmúlt egy év átlagjövedelmét veszik figyelembe és annyi hónapig jár a kisfiúnk 2 éves koráig, amennyi biztosított hónapja volt a férjemnek elmúlt 2 évben), vagy az új törvény szerint, amikor is csak az igénylés időpontjában bejelentett Br. bérét veszik alapul?
  • Ha ez utóbbi, akkor függetlenül hány hónapra kapta az éppen aktuális bért vagy akár az álláskeresési járadékot és mennyi volt az elmúlt 2 évben az adózott jövedelme, akkor is az éppen bejelentett bér a mérvadó?

A választ előre is köszönöm!