GYED,GYES, táppénz


mystery # 2009.10.09. 08:21

szia Nandy!

Munka előtt egyetemre jártam.Suli után munkába is álltam,bruttó 140.000-et keresek!

nandy # 2009.10.09. 08:18
  1. Ha a béred az akkori minimálbér kétszeresét meghaladja, és nem mész vissza dolgozni, akkor a minimálbér kétszerese lesz az alap.
  2. Ha visszamész dolgozni, de a bérezett napok száma (ebbe a táppénz nem számít bele!) nem éri el a 180 napot, akkor szintén a min.bér kétszerese után számolnak. A szabi-táppénz kombó annyival jobb, hogy több pénzt kapsz, mintha gyes-t kérnél.
  3. A táppénzből és a TGYÁS-ból csak szja-előleget vonnak, melynek mértéke a te előzetes nyilatkozatodon alapul (lehet, hogy nem kértél adójóváírást?). A GYED-ből már 9,5% nyugdíjjárulékot is vonnak.
ttimo82 # 2009.10.09. 07:20

Szia Nandy

Köszönöm a villámgyors választ.
Remélem és még szerintem sokan mások, hogy fognak változni a dolgok az elkövetkező 1-2 évben.
De jobb tisztán látni a jelenlegi helyzetben is, ha ennél "jobb" lesz az meg csak jó.

Tegyük fel, hogy 365 biztosított nap kell, és nem megyek vissza dolgozni, de a bérem a minimálbér 2-szeresét meghaladja, ez miben befolyásolja a második gyerek utáni tgyás-t.

Ha gyed után nem megyek vissza dolgozni és nem igénylem a Gyes-t akkor kellene kivennem majd a szabit és táppénzre menni? Mi lenne majd a legjobb megoldás?

Az mitől függ, hogy mennyi adót vonnak le pl magánynyugdíj járulékként, és adóelőlegként.
Nekem a maximális gyed-et kellene kapnom és 67425-öt kaptam, ennyi a 100100-nak a Nettója? Sok a levonás szerintem.

Köszi Timi

mystery # 2009.10.09. 06:53

szia Nandy!

Munka előtt egyetemre jártam.Suli után munkába is álltam,bruttó 140.000-et keresek!

nandy # 2009.10.09. 06:35

Kedves Timi!

Nem lehet tuti választ adni, mert ki tudja, milyen jogszabály lesz majd két év múlva...

De nagy általánosságban válaszolva:
A táppénz nem rontja le egyik ellátásnak sem az alapját, mert nem számít abba bele.
Akkor érdemes visszamenni "dolgozni", ha lesz legalább 180 bérezett nap, vagy a mostani szerződés szerinti bér a minimálbér kétszeresénél kevesebb.

ttimo82 # 2009.10.09. 06:30

Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék
Én 2009.03.12-én szültem, jelenleg gyeden vagyok. Tervben van a kistesó. Ha minden jól alakul, a pici a tesó 2-2.5 éves korára megszületik.
A kérdésem az lenne, ha a gyed lejárta után szülök, mi a legoptimálisabb megoldás a további juttatások miatt? A táppénz, a tgyás, vagy a szabadság kivétele?
Ha terhes leszek, menjek rögtön táppénzre, mert az több, mint a gyes, vagy az lerontja a következő bébi után járó támogatást vagy vegyem ki a szabit?
Hogyan járunk a legjobban? (ha már a támogatások idejét lecsökkentették)
Jelenleg is megvan a munkaviszonyom, talán a bejelentett bérem lesz majd a második babánál is a Tgyás alapja?

Köszönöm a segítséget
Tímea

nandy # 2009.10.09. 06:22
  1. szerződés szerinti bér
  2. mióta van biztosítási jogviszonyod?
  3. Az elmúlt két évben volt-e 30 napot meghaladó megszakítás?
mystery # 2009.10.08. 14:00

nandy!

Segítenél nekem! Mit adjak meg információként, hogy segíts nekem a pontos válaszban?

nandy # 2009.10.08. 13:09

kgeorgina:

A táppénz bruttó összege kb. 177.000,-forint lesz, ebből vonnak még 36% szja-t (ezt feltétenül kérjed az igénylés során!!!), így a nettó táppénz kb. 113.000,-Ft/hó összeg lenne.

A TGYÁS és a GYED igénylésénél viszont már kérheted majd az adójóváírást, és 18% legyen az szja-kulcs.
Ezt ne feledd el, mert az ellátásokból szja-t mindig vonnak, a te rendelkezésednek megfelelőlen. Ha több előleget vonnak, mint kellene, azt majd csak köv. évben kérheted vissza az APEH-tól.
A táppénznél azért kell 36%-ot kérni, mert az idei jövedelmed már most meghaladta az 1,9 MFt-ot, de jövőre nem fogja meghaladni (hacsak nem mész vissza dolgozni).

nandy # 2009.10.08. 13:02

mysteri:

A kérdésed túl általános, kisregényt lehetne írni válaszként.

kgeorgina # 2009.10.08. 11:43

Sziasztok!

A segítségeteket kérném: 2009 január közepére vagyok szülésre kiírva. Január hónaptól kívánom a tgyást igénybevenni. A kérdésem az lenne valyon a november illetve december hónapra mennyi táppénzt fogok kapni.
Munkaviszonyom folyamatos már 10 éve.
2008 évi bruttó bérem: 3570000
2009 I.-IX. havi bruttó bérem: 2650000

Köszönöm a segítésget

mystery # 2009.10.08. 10:51

Kedves Szakértők!

Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy június közepe óta dolgozom,kb.4 hónapja!Azonban szeretnék táppénzre menni,mert veszélyeztetett terhes vagyok(januárban fogok szülni).Ilyenkor mennyi táppénz jár szülésig, és ez hogy befolyásolja a gyedem összegét?? Nagyon megköszönöm előre is annak, aki tud nekem segíteni! :-)

nandy # 2009.10.07. 11:47

Ha a régi béred magasabb, mint a 2010. évi minimálbér, akkor nem muszáj dolgozni.
Ha kevesebb, akkor talán érdemes visszamenni, mert a béredet a cégnél történt bérfejlesztésnek megfelelően rendezni kell, ez valószínűleg béremelést eredményez.

Juliska75 # 2009.10.07. 11:46

Kedves nandy!

És ha a második baba május végén születik, vagyis már az új jogszabályok alapján 365 napnak kell lenni. Jól tudom, hogy akkor is megvan? mert fizetés nélküli szabin voltam a gyerek 2 éves koráig. Köszönöm a gyors választ.

070723 # 2009.10.07. 11:37

Tisztelt Hozzáértők,

nézegetem a fórumot, -de mindenkinek más a helyzete-, nem nagyon jutok előrébb…
Én 2007.07.23-án szültem kislányomat, jelenleg gyesen vagyok vele itthon. Tervben van a kistesó, aki reményeink szerint még az idén megfogan. Ha minden jól alakul, a pici a nagytesó 3. szülinapja körül bújik ki a pocakból.
A kérdésem az lenne, ha a gyes lejárta után szülök, mi a legoptimálisabb megoldás a további juttatások miatt? A táppénz, a tgyás, vagy a szabadság kivétele?
Ha terhes leszek, menjek rögtön táppénzre, mert az több, mint a gyes, vagy az lerontja a következő bébi után járó támogatást?
Hogyan járunk a legjobban? (ha már a támogatások idejét lecsökkentették) Jelenleg is megvan a munkaviszonyom.

Ha tudtok segíteni, megköszönném: A.

nandy # 2009.10.07. 11:33

Juliska:

Ha az irányadó időszakban (2009. áprilisától) van 180 bérezett napod, márpedig meglesz, akkor az alapján számolják a táppénzt, tgyás-t, gyed-et.

Az ellátásoknak nem alapja a korábban kapott táppénz, gyed, gyes stb., csak a bér, szabadság, betegszabadság, jutalom stb.

A táppénz mértéke 60%, a TGYÁS és GYED mértéke 70%.
Az osztószám kiszámítása nem olyan egyszerű, még a TB is programmal csinálja :).

nandy # 2009.10.07. 11:25

Barbi:

Ha még csak a gyed járt le, akkor a munkáltató nem szűntetheti meg a munkaviszonyt rendes felmondással.

Tehát vagy te mondasz fel (miért tennéd?), vagy közös megegyezés lesz a vége.

Juliska75 # 2009.10.07. 11:05

Tisztelt Hozzáértő Szakértők! :-))
Minél több mindent olvasok tgyás-gyed-táppénz témában annál inkább elbizonytalanodok, hogy mikor és kb mennyi ellátást fogok kapni. Kérek szépen ezért egy kis segítséget ,az alábbiak tisztázásában

Kislányom 2007. áprilisban született, annak rendje s módja szerint tgyást, gyedet, majd 2009. áprilistól gyest kapok. 2007. 04-2009.04. között fizetés nélküli szabadságon voltam, majd 2009. 04.hóban ismét munkába álltam. Jelenleg néhány hetes terhes vagyok, szeretném megtudni, hogy mi alapján számolják az - átalam majd dec-januártól tervezett betegállomány, majd a tgyás, gyed összegét? Az elmúl naptári év adataiból? vagyis nekem 2009.01-04 hóban gyed, 04-12-ig fizetés + gyes alapján számolják majd? Ezeket összeadva, osztva 365-tel jön ki a napi átlag? ami szorozva harminccal és akkor kapom meg a havi összeget aminek 60%-a a táppénz? mínusz adó? És a tgyás? az a 100%??? Előre is köszönöm, ha valaki segít tisztázni a dolgokat.

escargot # 2009.10.07. 09:20

gyes alatt nem mondhat fel....

Barbi26 # 2009.10.07. 08:45

A gyedem jár le október 9-én

nandy # 2009.10.07. 08:10

A gyed jár le, vagy a gyes?

Barbi26 # 2009.10.07. 08:06

Kérdésem a következő
Most jár le a gyedem,a munkahelyem, ha felmond (ami valószínű) a bennt maradt szabimat kifizeti?

nandy # 2009.10.07. 07:11

Ha GYET-re gondolsz, amellett csak napi 4 órában lehet munkát végezni, ill. korlátlanul, ha a munkavégzés az otthonodban történik.

latamata # 2009.10.06. 18:16

Tisztelt Hozzáértők!
Szeretném megkérdezni,hogy anyaságin vagyok és mellette elmehetek-e 8 órás munkaidőbe dolgozni,hogy az anyasági is megmaradjon,vagy csak 4 órás munkavégzés lehetséges?
Válaszukat előre is köszönöm!

Kamilla81 # 2009.10.06. 13:49

Köszönöm a segítségedet Nandy

Üdv.: Kamilla