GYED,GYES, táppénz


Gretifruzsi # 2009.10.12. 13:57

Köszönöm szépen a választ!!

szatimcsi # 2009.10.12. 13:53

A munkáltató folyósítja. Ennek milyen határideje van a kifizetéstől számítva? A fizetést ill jelen esetben táppénzt utalva kapom. Azért lenne ez fontos mert minden papírt elteszek és egyébként is érdekel hogy hogyan hány napot számoltak el stb... és mert megillet...

nandy # 2009.10.12. 13:50

Grétifruzsi:
Igen, a munkaviszony megszűnésekor ki kell fizetniük a szabadságokat.

nandy # 2009.10.12. 13:49

Ha a munkáltató folyósítja a táppénzt, akkor neki ugyanolyan elszámolási kötelezettsége van, mintha bért fizetne.
Ha az Eg.bizt. Pénztár fizeti, akkor csak később fog megjönni az elszámolás, de azon is csak a táppénz bruttó összege lesz, és a levont szja.
Részletesebb tájékoztatást (pl. táppénz alapja) írásban kell kérni tőlük.

szatimcsi # 2009.10.12. 13:46

Kedves Mindenki!

Egyetlen kérdésem lenne amire szeretnék választ kapni. Folyamatos táppénz esetén van e valamilyen értesítési kötelessége a munkáltatónak, hogy a táppénzen lévő munkavállaló megkapja a fizetési papírját (pl.: postai úton). Tegyük fel, hogy nem tud érte bemenni. Ha van ilyen kötelezettsége a munkáltatónak akkor ez milyen határidőhöz szabott?

Gretifruzsi # 2009.10.12. 13:06

Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem,örülök,hogy rátaláltam erre az oldalra!!
Próbáltam olvasgatni a hozzászólásokat,így sok mindent megtudtam,de ami még érdekelne:
2008 januárjában szültem a kislányomat,még Gyeden vagyok,de nem fogok visszamenni dolgozni a munkahelyemre.Ha én mondok fel,akkor is ki kell fizetniük a Tgyás,ill.gyed első évére járó szabadságomat? A 2007 évit kivettem,november végétől voltam betegállományban.
Előre is köszönöm a választ!
Üdv,Grétifruzsi

pipacs4 # 2009.10.12. 12:11

Köszönöm a választ!

nandy # 2009.10.12. 11:16

Nem kell lemondani a gyes-t, mert gyes mellett /a gyermek egyéves korától/ korlátlanul lehet dolgozni!

Ha nem lesz munkahely, akkor a szülés előtt pár héttel érdemes kiváltani a vállalkozói igazolványt, mert azzal automatikusan biztosítási jogviszony keletkezik, igaz, fizetni is kell a járulékokat, de az nem akkora összeg egy hónapra. Tgyás, gyed alatt már nem kell járulékolni.

pipacs4 # 2009.10.12. 10:27

Értem. A GYES önmagában, munkaviszony nélkül nem számít aktív biztosítási jogviszonynak.
Tehát az a megoldás (ha szeretném a családtervezési elképzeléseimet megvalósítani), ha a GYES ideje alatt napi 8 órás munkaviszonyt keresek (könnyen lehet, hogy már állapotosan), és amint találok, lemondom a GYESt, és dolgozom a szülésig, a kicsit pedig addig megpróbálom bölcsődében elhelyezni.
Van más megoldás is? Mert sajnos annak a valószínűsége, hogy ez sikerüljön, nagyon elenyésző.
Előre is köszönöm a választ!

nandy # 2009.10.12. 10:02

Nem kell egy évet dolgozni, mert a biztosítási időbe beleszámít az előző gyed, gyes.
De a szülés napján aktív biztosítási jogviszony (pl. munkaviszony) kell ahhoz, hogy újra kapjál TGYÁS-t és GYED-et.

pipacs4 # 2009.10.12. 09:59

Köszönöm a választ! Tehát az első gyerek után a GYES az jár így is.
Viszont, ha a GYES alatt szülöm meg a második gyermekemet, akkor nem jár utána TGYÁS és GYED? Csak, ha keresek - és találok! - valami állást, ahol legalább egy évet ledolgozok? És ha úgy alakul, hogy a GYES alatt szülöm meg a másodikat, akkor milyen helyzetbe kerülök?
Előre is köszönöm a választ!

nandy # 2009.10.11. 18:57

A gyes alanyi jogon jár.
De a második gyermek után csak akkor jár gyed, tgyás, ha újabb jogviszonyt létesítesz. Aktív biztosítás nélkül nem megy.

pipacs4 # 2009.10.11. 17:42

Üdvözlöm! Segítségre volna szükségem. A kislányom másfél éves és otthon GYED-en vagyok vele. Tervben van a kistestvér is, hogy ne legyen túl nagy a korkülönbség.
A cég, ahol dolgoztam tönkrement és felszámolás alá került. Még tart a felszámolás, de a munkaviszonyom ilyen formán a közeljövőben óhatatlanul meg fog szűnni, még a GYES előtt. Ilyen esetben milyen megoldás van számomra az első gyermek után járó GYES-t illetőleg? És a GYES ideje alatt várható második gyermek után járó TGYÁS, GYED, GYES ügyében mire számíthatok?
Előre is köszönöm a válaszát!

Kati0929 # 2009.10.10. 19:12

Köszönöm szépen a gyors választ!!

Katalin

nandy # 2009.10.10. 18:01

folyt. Helyette a szabadság időtartamára igényelj gyes-t, de azt is mondd le a táppénzes időszak kezdetével, mert különben csak annyi nap táppénz jár, amennyi napot szabin, betegszabin voltál.

nandy # 2009.10.10. 18:01

TGYÁS és GYED szempontjából teljesen mindegy, mert ha nem lesz 180 bérezett nap (márpedig a táppénz miatt nem lesz), akkor max. a minimálbér kétszerese lehet az alap.

A táppénz nem képezi a gyed stb. alapját, nem rontja le azt. Ezért ha van rá lehetőség, érdemes kivenni a szabikat, aztán táppénzre menni, mert a táppénz alapja valóban a szerződés szerinti béred lenne. Ne feledd el lemondani a gyed-et, mielőtt szabira mész!

Kati0929 # 2009.10.10. 13:55

Tisztelt Szakértő!

2008.07.12-én született meg a fiam, aki után 6 hóig tgyást kaptam, majd elvileg 2010.07.12-ig a max gyedet fogom kapni. A kistesót 2010.05.03-ra várjuk, tehát még a gyed-be fogok beleszülni. Folyamatos biztosításom van 2005 óta, a szerződés szerinti bérem br.196.000 Ft.
Kérdésem az lenne, hogy hogyan járnék jobban.

  1. Ha maradok gyeden a szülésig és a kis tesó születésekor megigénylem a kicsire a tgyást (ami ha minden igaz a bejelentett fizum 70%-a lesz), majd a 6 hó letelte után a gyedet.
  2. Vagy most visszamegyek dolgozni, de persze csak kiveszem a szabiaimat, (2008-ra 2009-re 48 nap), aztán betegszabi, majd tp. Így ha minden igaz többet fogok kapni a szülésik, mint a gyed, de aztán tgyás-om és a gyedem lesz kevesebb? Vagy ebben az esetben hogyan fogják számolni a kis tesó utáni juttatásokat?

Válaszát előre is köszönöm!
Katalin

nandy # 2009.10.10. 08:40

Eszter:

A 365 napba beleszámít a gyed, gyes időszaka is, ha egyébként volt munkaviszonyod. Ez nálad bőven meglesz.

A táppénz alapja az a jövedelem lesz, melyből 6% eg.bizt. járulékot vontak (és nem csak 4%-ot).

Főszabály szerint az előző évi jövedelem a mérvadó. A bérezett napokat veszik figyelembe, esetedben áprilistól decemberig tartó jövedelmet.
A táppénz, gyed, gyes stb. nem számít bérnek, így nem lesz a köv. ellátások alapja sem (nem rontja le), de jogszerző időnek számít.

Ha 2009-ben meglesz a 180 bérezett nap, akkor utána már elmehetsz táppénzre.

nandy # 2009.10.10. 08:37

Mire szülni fogsz, addigra már az új szabályok lesznek érvényesek. A gyes csak a gyermek kétéves koráig jár, de ha addig gyed-re is jogosult vagy, akkor választhatsz.

durmi # 2009.10.10. 08:05

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Ikergyesen vagyok jövőév végéig, de tervezzük a kistesót. Ha még az ikergyes alatt születik meg a baba, akkor hány gyes jár: 3 vagy csak 1? Ha lejár a gyes, és akkor születik meg, akkor csak az új babára kapok gyest, ugye? Ha tudtok segíteni, megköszönném!

eszterxx # 2009.10.09. 12:48

Kedves Nandy,

Nem jutottam én sem előrébb sajnos, hiába olvastam a korábbi válaszait, ezért kérdeznék:

2008.03.16-án született első gyermekem. Hivatalosan 2009.04.01-én jöttem vissza dolgozni, 3 cégben van bejelentett munkahelyem, az egyikben heti 32 órás, a másik kettőben 4-4 óra.

2010. június 11-re várom második gyermekem születését.

Kérdéseim a következők lennének:

2009-es jövedelmem számít bele a tgyás alapjába, de mivel ott 3 hónapot gyed-en voltam, ezért hogy kell számolni a tgyás várható összegét?

A 365 napos biztosítási jogviszonyba beleszámít az előző gyed is? Mennyi időt lehetek gyeden második gyermekemmel?

Mivel maximálták a táppénzt, így a lehető legkevesebbet tervezem tápppénzen lenni, de mivel előzőleg is veszélyeztetett terhes voltam, lehet, kötelező lesz. Ez esetben mi az a legkorábbi időpont, amikortól anyagilag már nem járok nagyon rosszul (2010. február előtt semmiképp nem megyek táppénzre, csak utána érdekelne)

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel,

Eszter

nandy # 2009.10.09. 12:17

Adél: a gyes, táppénz ideje is biztosításnak számít, de az ellátások alapjába nem számít bele, tehát nem rontja le azt.

nandy # 2009.10.09. 12:16

tyúkanyó:

Nagy tévedésben vagytok, mert a TGYÁS, GYEd egyharmadát nem kell a munkáltatónak fizetnie. Egyébként közös megegyezéssel bármikor megszünethető a munkaviszony.

adel80 # 2009.10.09. 11:11

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni!
A kisfiam idén augusztusba a 2. életévét betöltötte, nekem így lejárt a Gyed-em . Már vissza is jelentkeztem dolgozni, most a szabadságomat töltöm (folyamatos munkaviszonyban vagyok) . Szeretnénk még egy picit, de igazán mikor? Most már teljesen nem értem az egészet. A szabadság alatt biztosított vagyok, de táppénz alatt is. Vagy nem? Ezzel a kettővel így biztos, hogy meg lesz 365 napom. De akkor meddig fogok a második gyerek után Gyed-et kapni? 1 vagy 2 évig?
Az előzőekben olvastam, hogy táppénz nem számít bele a bérezett napok számába. Akkor ezt se igazán értem. Mivel mikor a kisfiammal állapotos lettem, táppénzre kellett mennem, mivel fegyveres szervnél kismama nem teljesíthet szolgálatot. Szóval közel 8 hónapot voltam táppénzen. A fizetésem így valamivel csökkent, és ahogy észrevehető volt, a gyed-emet is ebből számolták.
Akkor most hogyan gondolkodjak? Várjunk még azzal a picivel, vagy nyugodtan jöhet? Mennyi Gyed-et fogok kapni és meddig?
( Azért jó lenne legalább 2 évig a másodikkal is otthon lenni! )

tyúkanyó (törölt felhasználó) # 2009.10.09. 09:26

2008 januárjától vagyok alkalmazásban a párom kft-jénél. Idén márciustól táppénzen voltam terhesség miatt. A táppénz 1/3-át a kft-től utólag a tb táppénz hozzájárulás címén követelte.
A baba 09. 23-án megszületett, most tgys-t kapok. Állítólag ennek is be kell fizetni egy részét (állítólag). Hogy ezt elkerüljük, arra gondoltunk, hogy közös megegyezéssel megszüntetnénk a munkaviszonyomat.

A kérdéseim:

  1. Meg lehet-e szüntetni a munkaviszonyt tgys alatt?
  2. Le lehet-e mondani a tgys-rő, hogy csak gyed-et kapjak? Vagy annak egy részét is be kellene fizetni?
  3. Ha megszűnik a munkaviszonyom, azért még jogosult vagyok a gyed-re?

Előre is köszönöm a segítségeteket.