GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2011.12.10. 18:40

Rijkaard

Ahogy Dödölle is írta, a feleséged csak az egyik jogosultsági feltétellel rendelkezik. Egy esélyetek lehet még: ha a feleséged lemond a gyedről és álláskeresési járadékot igényel. Azt javaslom, hogy decemberre még maradjon gyed és január 1-től igényeljen álláskeresésit arra a pár napra vagy hétre. Az álláskeresési szünetelésével pedig már tgyást is kérhet. Utána kellene járni a munkaügyi központban, hogy jogosult egyáltalán álláskeresésire, mert ha csak regisztrálják, az nem elég és rá kellene kérdezni arra is, miként lehet álláskeresésiről tgyást, gyedet igényelni, mert ennek is megvannak a trükkjei. Néhány link segítségül:
http://www.afsz.hu/engine.aspx?…
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF

Rijkaard # 2011.12.10. 19:37

anne01, Dödölle!

Köszi a segítséget, egy kicsit szomorú vagyok. A gyerekutánpótlás biztosítását ez a fajta értelmezés (ami kénytelen leszek elfogadni) biztosan nem segíti elő, de hát ez van, ezt kell szeretni. Ezek szerint akkor még érdemes az első gyerek 2 éves koráig gyeden maradni, utána pedig jöhet a gyes, amíg a 2. gyerkőc 3 éves nem lesz. Ez azért működik, ugye?

Gaudoth # 2011.12.11. 20:52

Tisztelt Dödölle1!
A kérdésem az lenne, hogy GYED után, még létező munkahely, azaz létező biztosítási jogviszony esetén jogosult-e az édesanya táppénzre? Ez a táppénz megkezdhető-e a gyermek 2. születésnapját követő nappal? A későbbiekben a GYES helyett el lehet-e menni táppénzre? Az így igénybe vett táppénznek van-e valami maximuma vagy a normál szabályok vonatkoznak rá? A GYED-en vagy GYES-en töltött idő nem meríti-e ki a táppénzjogosultság keretidejét?
Köszönettel: Gaudoth

Gaudoth # 2011.12.11. 20:54

Persze Dödölle1 helyett vagy mellett más is segíthet megválaszolni a kérdésemet... :)

Dödölle1 # 2011.12.12. 11:53

Gaudoth 2011.12.11. 21:52 Tisztelt Dödölle1!
A kérdésem az lenne, hogy GYED után, még létező munkahely, azaz létező biztosítási jogviszony esetén jogosult-e az édesanya táppénzre? Ez a táppénz megkezdhető-e a gyermek 2. születésnapját követő nappal? A későbbiekben a GYES helyett el lehet-e menni táppénzre? Az így igénybe vett táppénznek van-e valami maximuma vagy a normál szabályok vonatkoznak rá? A GYED-en vagy GYES-en töltött idő nem meríti-e ki a táppénzjogosultság keretidejét?
Köszönettel: Gaudoth

1.Jogosult, feltéve hogy az arra illetékes orvos keresőképtelen állományba veszi.

2. Igen, feltéve hogy az arra illetékes orvos ekkortól veszi keresőképtelen állományba.

3. Az igénylő, ha egyidejűleg több ellátásra jogosult választhat az ellátáűsok közül, azaz igen, GYES helyett lehet táppénz ellátást igényelni.

4. Igen, az általános szabályok szerint van, ez pedig a minimálbér kétszáz százalékának 1 napra eső része, 2011-ben napi 5.200 Ft.-

5. Nem, a GYED, GYES ideje nem csökkenti a táppénzre való jogosultság idejét, ami főszabály szerint 1 év.

6. Aki GYES-ben részesül főszabály szerint ezzel egyidejűleg nem kaphat táppénzt is!!! Kivéve ha a GYES mellett keresőtevékenységet végez és ez alatt megbetegszik....

A fentieket megalapozó jogi norma:

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2)Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.(

  1. A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy – kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet – ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.

(6)Az (1)–(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetve a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátásra való jogosultságot a biztosított, illetve a szülő által megjelölt időponttól kell megállapítani, feltéve, ....

48.§ (8)A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának harmincad részét.

Gaudoth # 2011.12.12. 14:43

Kedves Dödölle1!
Hálásan köszönöm a kimerítő választ.
Üdv: Gaudoth

gergokiraly # 2011.12.12. 14:50

Tisztelt Szakértő!

Egy csapdába kerültem amiből nem tudom a kiutat. Január 5-én megszűnik a munkahelyem, most a felmondási időmet töltöm. Új munkahelyet találni esélyem sincs! Munkanélküli most nem jár, mert ez év márciusától dolgoztam és előtte már kimerítettem a keretemet. Szeretnék elmenni GYED-re, de felmondási idő alatt nem lehet. Milyen lehetőségem van arra hogy biztosított maradjak, hogy feleségem helyett el tudjak jönni GYED-re ugyanis ő vissza tudna menni dolgozni.

válaszát előre is köszönöm

pazs # 2011.12.12. 14:51

feherke77: nincs passzív táppénz, vagyis ha a munkaviszonyod megszűnik december 31-én, a táppénz is.

anne01 # 2011.12.12. 16:46

gergokiraly

Gyedet igényelhetsz akár január 1-től is, csak ezeket a napokat le kell igazolni, hogy bérben részesültél. Ezért ezekre a napokra gyedet nem fogsz kapni, csak utána.

végrehajtó1 # 2011.12.12. 16:49
fincsibe # 2011.12.12. 16:53

Tisztelt Szakértő!

Tavaly januárban -az előző munkahely megszűnése miatt- új munkahelyre kerültem, 1 év határozott munkaviszonnyal (a munkaviszonyom folyamatos volt így). Ezt előreláthatóan meghosszabbítják. Most azonban kiderült, babát várok.
Kérdésem, mire (TGYS GYED, GYES) számíthatok, ha

  1. nem hosszabbítják meg a munkaviszonyomat
  2. határozatlan idejű szerződést kötnek velem?

Ha táppénzen vagyok, megszüntethetik-e a munkaviszonyomat: ha már határozatlan idejű szerződést kötöttünk?

Mi történik, ha a határozott szerződés lejárta előtt táppénzre kerülök- korábbi veszélyeztetett terhesség miatt kérdezem- mikor szűnik meg a munkaviszonyom, milyen járandóságra számíthatok.

Válaszát előre is köszönöm.
Üdv

agota564 # 2011.12.12. 18:15

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg(februárig) Gyed-en lévő kismama vagyok, második gyermekünk júniusban születik. A cég ahol dolgoztam a tulajdonosi viszályok miatt egy ember kezébe került, ő lett az ügyvezető.A telephelyek már nem üzemelnek, a cég nagy adóssággal bír, a könyvelőség is megszűnt, nincs kézzel fogható főnök, aki bármilyen papírt aláírna. Munkaviszonyom van.
Én szeretnék betegállományba menni a Gyed lejártával, a második baba születéséig, majd TGYÁSRA.
Ha nem töltik ki a munkáltatói igazolásokat, igénylésekhez,mit tudok tenni, hogy jogosult legyek az ellátásokra(ha nem is írják alá a papírjaimat), kihez fordulhatok?

muzsor # 2011.12.12. 20:44

Tisztelt Szakértő!

Második terhességem alatt táppénzre kellett mennem egészségügyi okok miatt, továbbá az első gyermekemmel a gyes korábban lejárt volna, mint a szülés várható időpontja volt.
Azt a tanácsot kaptam, hogy nyugodtan menjek táppénzre, mert így is ugyanazt az összeget fogom kapni második gyermekemnél, mint az elsőnél.

Sajnos ez nem így történt. Mivel mikor a munkáltatóm felé jeleztem, hogy táppénzre szeretnék menni, kifizetett 15 nap betegszabadságot és csak ezek után kerültem táppénzre. Így a tgyás alapja ez a betegszabadság lett.
Január 8-án lejár a tgyás és igényelhetem a gyed-et.
Arra lennék kíváncsi, hogy a gyed alapját is ez a betegszabadság adja-e vagy reménykedhetek, hogy esetleg a bruttó béremet veszik figyelembe? Esteleg nem javíthatom-e valahogy ezt a nagyon alacsony összeget?

Több alkalommal beszéltem oep-es ügyintézővel és sajnos mindig más választ kaptam.

Válaszát előre is köszönöm

hajni... # 2011.12.12. 22:00

Tisztelt Szakértő!
A következőben kérném segítségét, tájékoztatását:
2009.januártól 2011.december 31-ig tartó határozott idejű szerződésem van. Sajnos belekerültem abba a csapdába, hogy hittem a főnökömnek, hogy 2012.máj. 31ig leszek foglalkoztatva, mert akkor jön vissza gyesről a kolléganő...Hát nem így történt, mert múlthét szerdán megtudtam, hogy 2011.dec 31-el megszűnik a közalkalmazotti munkaviszonyom. :( Viszont emberi reprodukciós eljárásban veszek részt, vagyis vennék, csak nem tudom mi tévő legyek, belekezdjek a programba vagy ne, mert ugye anyagilag nem lesz mindegy a terhesség és a baba születése után a járandóságok miatt.
Arra lennék kíváncsi, hogy ha a munkaviszonyom 2011.dec.31.-én megszűnik és januárban, sikerülne a teherbe esés, esetleg 2012-ben még a szülés is, akkor milyen ellátásokra számíthatnék? Félek, hogy ebben az esetben elesnék a GYED-től. Azért érdekes számomra ez az eset, mert ugye új munkahelyen nem indíthatok sem egy terhességgel, sem pedig egy olyannal hogy konkrétan meddőségi központba járok. Tudja, ha bevallom az a baj, ha nem akkor meg az...de nekem nincs más választásom, hisz csak segítséggel sikerülhet.

Tudom elég faramuci a helyzet, és lehet halasztanom kellene a babadolgot, de sajnos miután lassan 6 éve küzdünk, egészségileg természetes úton nem jön össze, 32 leszek, úgy érzem nincs mire várnom és tovább halogatnom...De nem szeretnék elhamarkodottan dönteni, az idő pedig sürget...és ha lehet nem szeretnék rosszabbul járni, mint amiben most vagyok.

Köszönöm, ha megtisztel válaszával, tanácsával hogy mitévő legyek december 31 után!

egy elkeseredett és tanácstalan óvónéni :(

kecerakonca # 2011.12.13. 13:49

Tisztelt Szakértő!

Határozott idejű munkaviszonyom van 2012. január 31.-ig. Egyhuzamban körülbelül 2 és fél évet dolgoztam így, de végig félállásban, mivel mellette egyetembre jártam. Áprilisra babát várok. Az lenne a kérdésem, hogy a munkaviszonyom megszűnte után jár-e nekem TB, GYED, GYES, és egyéb anyasággal kapcsolatos támogatások?

Előre is köszönöm válaszát.


Üdv,
kecerakonca

anne01 # 2011.12.13. 17:05

fincsibe, hajni..., kecerakonca

Újra leírom:
Pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:

  • fennálló biztosítási jogviszony (munkaviszony, álláskeresési stb.)
  • szülést megelőző két évben 365 nap biztosítási jogviszony.

A két feltételnek együtt kell fennállnia. Ha bármelyik hiányzik,nincs tgyás és gyed jogosultság sem.

olasze # 2011.12.13. 17:22

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy mi történik akkor, ha a próbaidő alatt terhes leszek és elmegyek táppénzre.
Ha a táppénz ideje alatt felmond a munkáltató, akkor a terhesség ideje alatt jár-e végig a táppénz? Ugyanaz az összeg jár?
Szülés után milyen juttatásokra számíthatok? Mitől esek el?
Előre is köszönöm a választ: Olasze

hajni... # 2011.12.13. 22:34

anne01!
Köszönöm, ezt tudom. Arra lennék kíváncsi, hogy mi számít biztosítási időnek azon a kettőn kívül, amit leírtál? (munkaviszony, álláskeresési...)
Esetemben ha sikerülne 2012ben szülnöm, akkor az említett szülést megelőző két évben 365 nap biztosítási jogviszony megvan.
Viszont mi a helyzet az elsővel:fennálló biztosítási jogviszony (munkaviszony, álláskeresési stb.)

Passzív táppénz még van?

Mit tudok tenni dec 31 után azon kívül hogy állást keresek? Merre lépjek?
Ha dec 31l megszűnik a munkaviszonyom mert határozott volt a szerződésem, akkor már táppénzt sem kapok...Jól gondolom?

Bocsánat a sok kérdésért, de nagyon sok gondolat kavarog bennem és keresem a megoldást, hogy miként és hogy járnék jobban, mit kellene csinálnom, csak nem nagyon megy. Nem voltam még ilyen helyzetben és álmomban nem is gondoltam volna hogy leszek.

Köszönöm!

Gabi78 # 2011.12.14. 12:27

Kedves Szakértők!
Jelenleg kisfiammal gyed-en vagyok itthon, jövőre tervezzük a második babát, de várhatóan születésekor már csak gyest fogok kapni. Kérdésem, hogy a második baba utáni tgyás, gyed, gyes összege a mostanihoz képest mekkora (ugyanakora vagy kevesebb) lesz, illetve van-e olyan javasolt tennivaló, ami által ezek összege növelhető (pl. táppénzre menni szülés előtt)?
Válaszukat köszönöm!
Gabi

Juci81 # 2011.12.14. 18:26

Tisztelt SZakértő!
A helyzetem a következő: 2012. júliusban fogok szülni. Jelenleg dolgozom de 2012. januártól táppénzen leszek. Értelmezésem szerint ha a szülést megelőző 2 évet és a 365 nap biztosítási jogviszonyt veszik figyelembe a TGyás és az azt követő ellátások összegének megállapításánál, akkor a 2010-11-es évek kerülnek nálam beszámításra. Amennyiben a két év egész évet jelent, akkor ugyebár a táppénzen töltött időszakom nem fog beleszámítani a TGYÁS kalkulálásába? Ez nekem mindenképpen jobb lenne, mert a 2010-11-es években szerzett jövedelmem alapján egy kicsit magasabb összeget kapnék.
Párom kisfiát is mi neveljük, ő szeptemberben lesz 10 éves de tartós beteg, ezért még kap utána gyest. Azt az információt kaptuk hogy a második gyermek megszületésével ő elesik a beteg gyermek után járó gyestől. Ez igaz?
Előre is köszönöm válaszát.
B. Judit

Pipacs78 # 2011.12.14. 20:13

Tisztelt Szakértők!

A munkáltató azt kéri menjek vissza dolgozni a gyed mellett, teljes munkaidőben.
Ez esetben elveszteném a gyed összegét? És a 3 éves korig tartó felmondási védelmet?
Ha nem megyek vissza, felmondhat a munkáltató nekem a gyed alatt?
Megteheti a munkáltató, hogy nem módosítja a szerződésem részmunkaidősre ha kérem, a gyermek 3 éves koráig?

Változtak ezek a szabályok a most elfogadott új MT.ben?

Köszönöm szépen. Üdv.

Dödölle1 # 2011.12.15. 08:15

hajni...

Arra lennék kíváncsi, hogy ha a munkaviszonyom 2011.dec.31.-én megszűnik és januárban, sikerülne a teherbe esés, esetleg 2012-ben még a szülés is, akkor milyen ellátásokra számíthatnék?

Arra lennék kíváncsi, hogy mi számít biztosítási időnek azon a kettőn kívül, amit leírtál? (munkaviszony, álláskeresési...)
Esetemben ha sikerülne 2012ben szülnöm, akkor az említett szülést megelőző két évben 365 nap biztosítási jogviszony megvan.
Viszont mi a helyzet az elsővel:fennálló biztosítási jogviszony (munkaviszony, álláskeresési stb.)

Passzív táppénz még van?

Mit tudok tenni dec 31 után azon kívül hogy állást keresek? Merre lépjek?
Ha dec 31l megszűnik a munkaviszonyom mert határozott volt a szerződésem, akkor már táppénzt sem kapok...Jól gondolom?

1. Amennyiben a szüléskor nincs (nem lesz) biztosítása -főszabály szerint- 3 ellátásra szerez jogosultságot. Ezek a következők:

  • GYES
  • családi pótlék
  • egyszeri anyasági támogatás

Illetékes a Magyar Államkincstár

2.Az amit a járulék törvény (1997. évi LXXX törvény) 5. § taxatíve felsorol. (Hosszú felsorolás javasolom a tv. tárból kikeresni, de tipikusan a munka (közalkalmazotti, köztisztviselői, bírói, ügyészi, szolgálati stb.) jogviszony, főállású egyéni/társas vállalkozási jogviszony, bizonyos esetekben a megbízási jogviszony, stb.)

3. Az a helyzet, hogyha lesz biztosítása, akkor jogosult lesz THGY és GYED ellátásokra, ha nem, akkor csak GYES-t kaphat.

4.Nincs, a 2011.07.01. uáni keresőképtelenségek esetében megszűnt.

5.Nem tudok tanácsot adni. THGY és GYED ellátás csak biztosítottnak jár, azaz biztosítási jogviszonyt kell létesítenie, ha ilyen ellátásokat szeretne.

6.Igen jól gondolja.

Dödölle1 # 2011.12.15. 08:25

olasze 2011.12.13. 18:22 Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy mi történik akkor, ha a próbaidő alatt terhes leszek és elmegyek táppénzre.
Ha a táppénz ideje alatt felmond a munkáltató, akkor a terhesség ideje alatt jár-e végig a táppénz? Ugyanaz az összeg jár?
Szülés után milyen juttatásokra számíthatok? Mitől esek el?
Előre is köszönöm a választ: Olasze

Nem, táppénz csak addig folyósítható, amíg a biztosítási jogviszony (munkaviszony) fennáll. Az un. passzív táppénz intézménye a 2011.07.01. uáni keresőképtelenségek esetében megszűnt.

Amennyiben a szüléskor nincs (nem lesz) biztosítása -főszabály szerint- 3 ellátásra szerez jogosultságot. Ezek a következők:

  • GYES
  • családi pótlék
  • egyszeri anyasági támogatás

Illetékes a Magyar Államkincstár

Amennyiben lesz biztosítása akkor is van még egy feltétel, aminek teljesülnie kell, azaz a szülést megelőző 2 éven belül kell hogy legyen legalább 365 nap biztosításban töltött ideje, THGY ellátásra csak így szerezhet jogosultságot.

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..

(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is.

További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)

Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét.

Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.

Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.

Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/ szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

pazs # 2011.12.15. 09:05

Pipacs78

Ez esetben elveszteném a gyed összegét? IGEN.

És a 3 éves korig tartó felmondási védelmet? NEM

Ha nem megyek vissza, felmondhat a munkáltató nekem a gyed alatt? NEM (rendkívülivel igen, de arra nem jó indok, hogy nem mentél vissza dolgozni)

Megteheti a munkáltató, hogy nem módosítja a szerződésem részmunkaidősre ha kérem, a gyermek 3 éves koráig? MEG.

Az új Mt-t annyira nem ismerem behatóan, de mintha akkor már kötelező lenne részmunkaidőben foglalkoztatni, ha a kisgyerekes szülő kéri, de cserébe a dolgozót nem is illeti meg a gyereke hároméves koráig járó felmondási védelem (csak abban az esetben, ha marad fizetés nélküli szabadságon).

Dödölle1 # 2011.12.15. 09:31

Juci81 2011.12.14. 19:26 Tisztelt SZakértő!
A helyzetem a következő: 2012. júliusban fogok szülni. Jelenleg dolgozom de 2012. januártól táppénzen leszek. Értelmezésem szerint ha a szülést megelőző 2 évet és a 365 nap biztosítási jogviszonyt veszik figyelembe a TGyás és az azt követő ellátások összegének megállapításánál, akkor a 2010-11-es évek kerülnek nálam beszámításra. Amennyiben a két év egész évet jelent, akkor ugyebár a táppénzen töltött időszakom nem fog beleszámítani a TGYÁS kalkulálásába? Ez nekem mindenképpen jobb lenne, mert a 2010-11-es években szerzett jövedelmem alapján egy kicsit magasabb összeget kapnék.
Párom kisfiát is mi neveljük, ő szeptemberben lesz 10 éves de tartós beteg, ezért még kap utána gyest. Azt az információt kaptuk hogy a második gyermek megszületésével ő elesik a beteg gyermek után járó gyestől. Ez igaz?
Előre is köszönöm válaszát.
B. Judit

  1. A 2012-ben induló THGY alapja -főszabály szerint- a 2011.01.01-től 2011.12.31-ig elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme, ha 2011-ben van legalább 180 bérezett napja. A 2010-es jövedelem a 2012-ben induló ellátásoknál irreleváns.
  2. A táppénz összegéből nem vonnak 2%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, így annak az összege egy következő ellátás összegének meghatározásakor nem kerül figyelembevételre.
  3. Szülők közös háztartásában élő gyermekek után egyidejűleg csak az egyik szülő és csak egy ellátásra jogosult, azaz Önök döntik el, hogy Ön veszi igénybe a következő gyermekre a THGY-t, vagy férje/élettársa a másik gyermekre a GYES-t, de a kettő együtt nem jár.

Önnek is ajánlom az előző hozzászólásom végén (2011.12.15. 09:25)
található összefoglalót.