GYED,GYES, táppénz


vicububu # 2011.09.15. 13:39

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni.
2008.06.25-én szültem, ezt követően Tgyás-on, majd gyeden, illetve 2011. 03-ig gyesen voltam, de közben visszamentem dolgozni.
2010 november és december időszakra a bennmaradó szabadságomat töltöttem, majd ezt követően 2011.januártól májusig munkaviszonyban voltam,
május 30-án és 31-én betegszabadságon voltam, kórházba is kerültem, ezalatt mondtak fel nekem levélben!...2011. 05.31-én, rendkívüli felmondással, így még munkanélküli ellátásra sem lettem jogosult,júniusra még igénybe tudtam venni a passzív táppénzt. Munkaügyi bírósághoz fordultam, de még nem döntöttek ügyemben.Július 1-től másik munkahelyen dolgozom, így a munkaviszonyom nem szakadt meg.

Jelenleg új munkahelyem van, de babát várok :-) nem tudom mire számíthatok, elmehetek táppénzre 3 hónap munkaviszony után, mi a rám irányadó számítás. Az orvosom az egészségi állapotom miatt veszélyeztetett terhesnek nyilvánított.
A gyed és a gyes illetve a családi pótlék jövedelemnek minősül? Vagy csak az elmúlt 8 hónapot veszik figyelembe, ha elmennék táppénzre?
Köszönöm, hogy meghallgattak! Válaszukat előre is köszönöm!

pazs # 2011.09.15. 14:23

zturi: a végkielégítés szempontjából az egész, a szabadságok (kifizetése) szempontjából pedig csak a fizetés nélküli szabadság első éve számít.

Tandrea30 # 2011.09.17. 07:03

kedves szakértők
2009.szeptember 15től június 30ig és 2010okt05től 2010dec 30ig közcélú foglalkoztatásba voltam (bruttó 89500ft)jelenleg 2011március 16tól egy uniós pályázaton nyert finanszírozású felnöt képzésben veszek részt amivel havi bruttó 81000ft a fizetésem.szerződésem 22hónapra szól ami 2013.márciusba jár le.én most állapotos lettem aminek nagyon örülök de mivel vegyszerekkel dolgozunk ezért az orvosom nembiztos hogy engedni fogja hogy sokáig dolgozzam!(jelenleg 5hetes vagyok)a kérdésem következő
1:mire leszek jogosult ha az orvos nem enged dolgozni és elküld táppénzre?
1/a:mennyi táppénzre számíthatok
2:felbonthatják-e szerződésem ha táppénzre megyek?
3:ha igen mit tehetek és mi járhat nekem?
4:ha nem bontják fel mi vár rám ha szerződésem lejár?
5:mi lesz a szerződés lejártáig a szabadságommal?
kérem mielőbb válaszoljanak
köszönettel Andrea

Csengecsilla # 2011.09.17. 13:57

Tisztelt Szakértők!

Óvónőként dolgoztam több éven keresztül mint közalkalmazott, veszélyeztetett terhesként 2008. jún. 05-től voltam táppénzen, 2008. dec. 31-ig amikor is megszületett a kislányom. 2009-től TGyás ill. Gyed-en voltam, majd 2011. jan. 1-től Gyes-en, amit 2011. dec. 31-ig terveztem igénybe venni.
A napokban kerestek meg munkahelyemről azzal a kéréssel, hogy mihamarabb visszamennék-e dolgozni napi 6 órába- kezdetben a szabadságomat tölteném s mellette kaphatnám még a gyest.
Kérdésem, hogy kedvezőtlenül érinthet-e engem az, ha ezt elfogadom? Továbbá, a 8 órás munkanapokra járó szabadságot 6 órában kapom meg? Vagy több szabadság jár, ha 6 órában veszem ki?
Igaz-e, hogy a TGyás és Gyed alatti szabadság idejére párhuzamosan nem kaphatok Gyest?
Hány nap szabadság járhat nekem, ha 2008-ban 14 nap szabit vettem ki, a gyermek után járó 2 napot pedig a férjem vette ki?
Köszönettel, Csilla

Twinbabies # 2011.09.19. 13:45

Tisztelt Szakértők!

Ikerkislányaim 2009 október 12-én születtek. A szülés után TGYÁSt, majd GYESt kérelmeztem helyette(mivel ez utóbbi összege kedvezőbb volt számomra, mint a TGYÁS, de ez kérdésem szempontjából talán nem lényeges), 2010 március 28-tól pedig GYEDen vagyok.
2009. jan. 1-jétől bruttó bérem 290 ezer Ft volt (2008-ban minimálbéren voltam), 2009.09.14-től betegszabadságon (kórházban) voltam a szülésig.
Most úton van a harmadik kisbabánk, a szülés várható időpontja 2012 április 28, tehát GYEsbe fogok szülni.

Kérdésem, hogy a 3. baba után a GYED számítási alapja a 2009-es bérem, vagy a minimálbér lesz-e (mert a jogszabályokból azt bogoztam ki, hogy GYEDre mindenképpen jogosult leszek, csak ennek összegéről találtam ellentmondó információkat)? Hiszen nem lesz 2 éven belüli ledolgozott 180 napom. Azért sürgető a kérdés, mert ha úgy jobban járnék a GYED folyósítás tekintetében, akkor október 1-től vissza tudnék menni dolgozni. Eredetileg is terveztem, hogy 4 órában, a GYES alatt mihamarabb visszamegyek, de most a 8 órás munkát is megpróbálnám egy fél évig, ha ez anyagilag jelentene valamit.

Válaszukat előre is nagyon megköszönöm!

skyline # 2011.09.20. 08:03

Tisztelt hölgyem/
Az érdekelne hogy van még 3 hónapom a gyedböl de lehetőségem nyílna egy állás elfogadására.
Ha elfogadnám az álláslehetőséget akkor milyen korlátokba ütkéznék esetleg a gyed visszamondása miatt.Egyáltalán megtehetem e hogy visszamondom annélkül hogy visszakellene fizetnem.Esetleg kihez kell eben az ügyben fordulnom hogy ezt megtegyem annak érdekében hogy dolgozhassak ugyanis ezt az állást jobb lehetőségnek tartom mint a 3 hónapig járó gyedet.Mi ennek az ügyintézési folyamata.
Másik kérdésem pedig az lenne hogy ha visszamondom akkor másnap már munkába is állhatok?Mennyi ennek az ügyintézési folyamata?A munkaügyi központban adnak e startkártyát ha nem telik le a gyed és dolgozni kívánok menni(sajnos muszály).

Jucusbaby # 2011.09.20. 11:00

Tisztelt szakértő!!!
2010.07 16.án született meg a kislányom, jelenleg GYED-en vagyok vele itthon. Gyed alatt ismét terhes lettem , a szülés várható ideje 2012 március beleesik a GYed.be. Az lenne a kérdése, hogy érdemes e visszamennem táppénzre? Rendőr (Nem közalkalmazott) vagyok és nem tudom, hogy nekünk változott-e a Táppénz. Hogy érné meg jobban? Maradni GYed-en vagy menni táppénzre? Válaszát előre is köszönöm!!!

Malevon # 2011.09.21. 08:03

Tisztelt Szakértő!
Arra lennék kíváncsi, hogy 2012-ben a 2010 decemberben született gyermek után mekkora lesz a maximális GYED. Minimálbér növekszik, szuperbruttó és adójóváírás kivezetése után. és Honnan lehet kérni kompenzációt??? Köszönöm válaszát!

zsidel # 2011.09.21. 11:46

Tisztelt Szakértő!

Feleségem jelenleg gyesen van a 2.5 éves kisfiunkal.Az lenne a kérdésem ha most teherbe esne akkor milyen ellátásra lene jogosult?Első terhessége előtt volt munkahelye.

köszönöm

Velence72 # 2011.09.21. 23:48

Kedves Jogászok!

Kérdésem az lenne, hogy ha jelenleg még Gyes-en vagyok, de a cégem felszámolás alatt áll... közben a volt főnököm az új cégében új munkát kínált fel nekem...

Akkor attól a Bérgarancia Alap még kifizet? (3 havi végkielégítés + 47 nap szabadságról van szó, nem kevés összeg).

Köszi előre is.

Dödölle1 # 2011.09.23. 08:50

zsidel

Tisztelt Szakértő!

Feleségem jelenleg gyesen van a 2.5 éves kisfiunkal.Az lenne a kérdésem ha most teherbe esne akkor milyen ellátásra lene jogosult?Első terhessége előtt volt munkahelye.

köszönöm

Amennyiben a feleségének nincs fennálló munkaviszonya (biztosítása), úgy csak GYES, családi pótlék és anyasági támogatásra jogosult.

Az új babával THGY és GYED ellátást főszabály szerint csak akkor kaphatna, ha

  1. a szüléskor biztosított lenne,
  2. ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezne 365 nap biztosításban töltött idővel.

Részletesebben lásd 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D. § előírásait.

További felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervét.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.09.23. 09:34

Malevon 2011.09.21. 10:03

Tisztelt Szakértő!
Arra lennék kíváncsi, hogy 2012-ben a 2010 decemberben született gyermek után mekkora lesz a maximális GYED. Minimálbér növekszik, szuperbruttó és adójóváírás kivezetése után. és Honnan lehet kérni kompenzációt??? Köszönöm válaszát!

  • A kompenzáción még dolgoznak.
  • A max Gyed a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a. A Gyed maxot viszont csak akkor lehet emelni, ha a Gyed ellátást legalább 180 bérezett alapján állapították meg és az alap több, mint az előbbi korlát.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1

A 48. § (2)–(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig – hivatalból – felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

DE CSAK A 48. § (2)–(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét!!! A többit nem!!!

További felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát.

Üdv. :)

Manci13 # 2011.09.23. 11:02

Tisztelt Szakértők!

2009. júniusában született a gyermekem, ekkortól voltam GYÁS-on, majd letelte után GYED-en, majd GYES-en. 2011. augusztusában jeleztem munkáltatóm felé, írásban, hogy 2011. szeptember 5-től szeretném megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat és kivenni a 32 nap szabadságomat és annak letelte után szeretnék ismét munkába állni a korábbi munkakörömben ami gazdasági egység vezetője volt. A cégnél 11 éve dolgozom.
Jelenleg a fizetett szabadságomat töltöm, de a továbbiakkal kapcsolatban a következő tájékoztatást kaptam:
Megszüntettem a fizetés nélküli szabadságomat, visszamondtam a GYES-t, és megkezdtem szeptember 5-én a munkaviszonyomat a szabadságom letöltésével, ezért a felmondási védettségem innentől kezdve 30 nap. Mivel a korábbi munkakörömet nem tudja visszaadni és munkát sem tud biztosítani számomra, ezért 2011. október 5-én felmond nekem, és megkezdhetem a felmondási időm letöltését ami 55 nap, és annak lejárta után kifizeti a 11 évre járó 3 hónap végkielégítésemet.
Kérdéseim a következők lennének:
A felmondási védettség nem a gyermek 3 éves koráig jár?
Ha nem tudja biztosítani a munkáltató a korábbi munkakörömet akkor a gyermek 3 éves koráig nem kell minden hónapban kifizetnie a személyi alapbéremet?
Mi történik a fennmaradt szabadságommal ha a munkáltató már október 5-én felmond és én pedig október 19-ig szabadságon lettem volna?

Válaszát előre is köszönöm.

Hajnika902010 # 2011.09.23. 12:13

Tisztelt Szakértő!

2010 január 1-től kapom a gyest! Most viszont lenne egy álláslehetőség, ami jól jönne! Csak nem tudom, le merjem-e mondani a gyest! Ha esetleg nem jönne össze ez a munka, vissza tudom igényelni a gyest? És meddig kaphatom? Mit és hol kell intéznem?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:

Joóné Tóth Hajnalka

Dödölle1 # 2011.09.26. 06:47

Hajnika902010 2011.09.23. 14:13

Tisztelt Szakértő!

2010 január 1-től kapom a gyest! Most viszont lenne egy álláslehetőség, ami jól jönne! Csak nem tudom, le merjem-e mondani a gyest! Ha esetleg nem jönne össze ez a munka, vissza tudom igényelni a gyest? És meddig kaphatom? Mit és hol kell intéznem?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:

Joóné Tóth Hajnalka

Válasz a fentiekre:

A GYES alanyi jogon járó ellátás. Amennyiben a főállású munkajogviszony megszűnik a jogosult ismételten igényelheti ezen ellátást, amely alapesetben, főszabály szerint a gyermek 3 éves koráig folyósítható.

Ezen ellátást -főszabály szerint- a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodája folyósítja, ezért mind a megszüntetésről (lemondás) mind az újraigénylésről őket kell értesíteni.

Bővebb tájékoztatásért ezen közigazgatási szervhez lehet fordulni.

A fentieket az 1998. évi LXXXIV. törvény szabályozza.

Ezen belül a GYES jogosultsági feltételek a 20-21/A szakaszokban (§) találhatóak.

melicske # 2011.09.26. 07:03

Kedves Szakértő:

A következő lenne a kérdésem.

Jelenleg munkanélkülin vagyok november közepéig.
Van egy 3,5 éves kislányom.Vele voltam gyeden, gyesen, és miuátn megszűnt a munkahelyem igy vagyok most munkanélkülin.
Kiderült hogy terhes vagyok.
Szeretném megkérdezni hogy jogosult vagyok-e a gyedre, tgyás-ra?(májusba kell szüljek).
Ha nem akkor, mire vagyok jogosult:

köszönöm előre is válaszát.
üdvözlettel Melinda

KKrisztina # 2011.09.26. 11:47

Tisztelt Szakértő!

Most 09.30.-án megszűnik a munkaviszonyom, mert lejár a szerződésem és mivel leépítés van, így nem hosszabbítják meg. Kiderült 1 hete, hogy terhes vagyok....a kérdésem, hogy az utolsó nap el tudok menni táppénzre? Ha nem, mi fog járni és mi nem?
Válaszát előre is köszönöm.

bodaemo # 2011.09.26. 12:33

T. jogászok,
már mindent átböngésztem, de nem értem. Mi a 2. gyerek születése után járó ellátások (TGYÁS, GYED) alapja, ha az 1. gyerekkel való GYES alatt születik meg? Előtte folyamatos munkaviszonyom volt évekig, munkahelyem megvan, elvileg visszavárnak, csak épp azt nem tudom, kapok-e vmit a gyesen kívül. Mert az nem vállalható nekünk.
Köszönöm.
egy bizonytalan anyuka

Dödölle1 # 2011.09.27. 06:10

bodaemo 2011.09.26. 14:33

T. jogászok,
már mindent átböngésztem, de nem értem. Mi a 2. gyerek születése után járó ellátások (TGYÁS, GYED) alapja, ha az 1. gyerekkel való GYES alatt születik meg? Előtte folyamatos munkaviszonyom volt évekig, munkahelyem megvan, elvileg visszavárnak, csak épp azt nem tudom, kapok-e vmit a gyesen kívül. Mert az nem vállalható nekünk.
Köszönöm.
egy bizonytalan anyuka

A kérdést az 1997. évi LXXXIII. törvény, ezen belül is a 40-42/D és a 48. § szabályozza.

Amennyiben az új baba a GYES folyósítása alatt születik meg és az irányadó időszakban végig csak GYED és GYES ellátásokban részesült és munkabérben nem részesült a THGY alapja a munkaszerződésében szereplő személyi alapbére lesz azzal, hogy az legyen bármilyen magas, abból legfeljebb csak a minimálbér kétszeresének megfelelő összeg vehető figyelembe.

Természetesen ha az irányadó időszakban pl. a GYES mellett dolgozott már más szabályok szerint kell az ellátást megállapítani.

Javasolom, hogy bővebb tájékoztatásért keresse fel az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, ahol részletesen átbeszélheti a különböző esetekhez tartozó ellátás alap számítást.

Amennyiben a következő szüléskor a jogviszonya fennáll és 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel -főszabály szerint- természetesen jogosult THGY és GYED ellátásokra, amelynek az alapját a munkabér (peb. járulékalapot képező jövedelem/szerződés szerinti bér) képezi.

Dödölle1 # 2011.09.27. 06:19

KKrisztina 2011.09.26. 13:47
Tisztelt Szakértő!

Most 09.30.-án megszűnik a munkaviszonyom, mert lejár a szerződésem és mivel leépítés van, így nem hosszabbítják meg. Kiderült 1 hete, hogy terhes vagyok....a kérdésem, hogy az utolsó nap el tudok menni táppénzre? Ha nem, mi fog járni és mi nem?
Válaszát előre is köszönöm.

Nem, az un. passzív táppént intézménye 2011. júliustól megszűnt.

Főszabály szerint a szülés napjától legf. a gyermek 3 éves koráig jogosult GYES ellátásra,ill. jogosult családi pótlékra és egyszeri anyasági támogatásra. Folyósító szerv: Magyar Államkincstár

Amennyiben a szülés napján biztosított és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel a GYES helyett jogosult lehet THGY, illetve GYED ellátásra.

Azt, hogy ki a biztosított az 1997. évi LXXX. törvény 5. § taxatíve felsorolja.

Ez utóbbi kérdéskörrel kapcsolatban további felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.09.27. 06:24

melicske 2011.09.26. 09:03
Kedves Szakértő:

A következő lenne a kérdésem.

Jelenleg munkanélkülin vagyok november közepéig.
Van egy 3,5 éves kislányom.Vele voltam gyeden, gyesen, és miuátn megszűnt a munkahelyem igy vagyok most munkanélkülin.
Kiderült hogy terhes vagyok.
Szeretném megkérdezni hogy jogosult vagyok-e a gyedre, tgyás-ra?(májusba kell szüljek).
Ha nem akkor, mire vagyok jogosult:

köszönöm előre is válaszát.
üdvözlettel Melinda

Sajnos a megadott adatok alapján, különösen mivel a szüléskor nem lesz biztosított THGY és GYED ellátásokra nem lesz jogosult.

Főszabály szerint a szülés napjától legf. a gyermek 3 éves koráig jogosult GYES ellátásra,ill. jogosult családi pótlékra és egyszeri anyasági támogatásra. Folyósító szerv: Magyar Államkincstár

Amennyiben az Ön által előadottakban a szülésig változás áll be és a szülés napján biztosított lesz, valamint a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel a GYES helyett jogosult lehet THGY, illetve GYED ellátásra.

Azt, hogy ki a biztosított az 1997. évi LXXX. törvény 5. § taxatíve felsorolja.

Ez utóbbi kérdéskörrel kapcsolatban további felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát.

Üdv. :)

Tandrea30 # 2011.09.27. 06:28

Tisztelt Szakértő!
2011.09.17én volt néhány kérdésem és szeretnék rá választ kapni ha lehetséges.
köszönettel T.Andrea

Manci13 # 2011.09.27. 10:23

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg 2 éves kislányommal vagyok otthon GYES-en. Munkáltatóm nem tudja biztosítani számomra a korábbi munkakörömet. Mivel a gyerek 3 éves koráig rendes felmondással nem küldhet el, ezért szeretném megkérdezni, hogy közös megegyezéssel megteheti? Ilyen esetben kifizethető a felmondási idő és a végkielégítés? A további 9 hónapra esedékes fizetésem (ha ottmaradnék és állásidőt fizetne) milyen jogcímen fizethető ki a kilépéskor?

Előre is köszönöm gyors válaszukat,
Üdvözlettel

pazs # 2011.09.27. 11:03

A közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetést azért hívják így, mert közös megegyezéssel jön létre. Ennek megfelelően az van benne, amiben a felek megállapodnak. Megállapodhatnak úgy is, ahogy lent írod (és nyilván neked enélkül nem célszerű belemenned).

rika85 # 2011.09.27. 18:41

Tisztelt szakértők!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önök felé.

2010. szeptember 22.-én született kislányom akivel azóta gyeden vagyok (6 hó tgyás, majd gyed.)
Munkaviszonyom az előző években az alábbiak szerint alakult:

2005-2009. nov. 134.000 Br. bér
2009. nov-2010. febr. - munkanélküli
2010. márc 1.- 143.000.- Br. bér

Ahonnan április 20.-tól táppénzen voltam a szülésig, veszélyeztetett terhességem miatt.

A tgyásomat értelem szerűen a 2009-es jövedelmemből számolták azonban a gyedemet mivel idén igényeltem a 2010-es jövedelemből.

Tgyás összege: 90.000.- Ft volt
Gyed összege: 80.000.- Ft (adójóváírás nélkül)

A kérdésem a következő:

Jelenleg tervezzük a második babát és az érdekelne hogy amennyiben jövőre meg is születik(reményeink szerint) akkor mi szolgál majd a második gyerek után igényelendő tgyás és gyed alapjául?
Számít e esetleg vmit hogy az első gyerek 2. életévét betölti e vagy sem az igényléskor? Mert ezt is hallottam hogy ha már gyes alatt igénylem a második baba utáni ellátást akkor vmi más a számítási alap.(talán a jelenlegi gyed alapja, de nem biztos, de az úgy elég kevés lenne)
Azért lenne ez fontos mivel jelenlegi munkahelyemre a "hosszú" pályafutásom miatt nem igazán mehetek vissza dolgozni. Nem vették jó néven hogy 2 hónap után TARTÓS táppénzre illetve szülni mentem. Második babát pedig szeretnénk csak azt kellene tudnunk hogy milyen ellátásban részesülök? Kapom ugyanezt az összeget a második babánál is tovább, vagy akkor járok jobban anyagilag ha letelik kislányommal a 2 év, és keresek munkát, majd egy év ledolgozott munkaviszony után próbálkozunk a második babával.

Segítségüket előre is köszönöm.