GYED,GYES, táppénz


Juc1 # 2011.08.07. 21:46

Pinkoci kérdése érdekelne engem is,ugyanabban a cipöben járok(bér környékén is) csak nekem 2010.02.16 született babám akire hamarosan lejár a gyed és gyes lenne..gondoltam próbálok sos várandós lenni február környékén+ - 2 hónappal és akkor kivenni a szabikat majd táppénzre menni ismét de mivel ,az én munkahelyemen aki nem dolgozik 1 hónapig orvosi alkalmasságin kell átesnie ha a vállalat beszél a dokival és olyan ürüggyel találnak egy nem alkalmas dolgot rajtam már csak azért is nem kell kivennem a szabikat és táppénzre sem menni...igy gáz...nemtudom mit kéne tennem..ha most összejönne a baba egy két hónapon belül akkor most maradna a gyedem majd februártol gyes -t átváltani arra a pár hónapra amig meg nem születik táppénzre de szabira semmiképp sem menni lehet igy?
a táppénz mégiscsak több ..anno 2009 ben 150 volt a netto táppénzem amit kézbe kaptam a fizetésem nem volt annyi...most meg a fele a gyedem a táppénznek:(((
nyilvánvalóan szeretnék a legjobban járni mert amai világban az is számit nem mindegy mennyi lesz a köv gyedem vagy tgyásom ha lesz olyan egyáltalán...miböl számolnák egy 2012 évvégi gyermeknél gondolom nem a 2012 táppénz vagy gyesböl hanem a 2011 es gyedböl amit most kapok vagy netán a munkabéremböl ami 2008 volt a teljes évi?vagy a 2009 táppénzes évi??ill 2010 fele tgyás fele gyedesből nagyon szépen köszönöm a segitségeteket.

agica1966 # 2011.08.09. 07:49

Tud valaki segíteni táppénzzel kapcsoatban?
2010.04.02-től voltam táppézzen 2011.04.02-ig.Utána 40 nap szabadságon voltam,most meint táppénzzen vagyok,még aug.23-ig.A mostani táppénzt mink alapján kell kiszmítani?eddig a táppénzem:68000 Ft körül volt,most 40000Ft-ot kaptam.Jó ez így?

szesza8 # 2011.08.09. 13:54

Tisztelt szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy gyermekem októberben tölti a 2. évét. Vissza szeretnék menni dolgozni és az lenne a kérdésem hogy mennyi időt kell min. munkaviszonyban eltöltenem hogy ismét gyereket vállalhassunk? Úgy gondolom,hogy 8 órában érdemes vissza menni mert akkor az alapján számítják majd a thgy, gyed-et. Apuka milyen feltételek mellett igényelheti a gyest? Mindenfajta táppénz munkaviszonynak számít?

Hajnica0522 # 2011.08.09. 17:20

Tisztelt Szakértő!

Nagyon nagy szükségem lenne a segítségére.
A kérdésem GYED-re és TGYÁS-ra irányulna.
Helyzetem a következő:

2004. januárja óta folyamatos biztosított jogviszonnyal rendelkezem.
2004-2010. márc. 15.-én megszűnt a munkaviszonyom. 28 napig passzív táppénzen voltam, majd 2010. április 14.-étől munkanélküli ellátásban részesültem. Ezt 2010. május 25.- 2011. feb. 15.-ig szüneteltettem mivel a munkaügyi központ által támogatott képzésen vettem részt. 2011. feb. 16.-tól újra munkanélküli ellátásban részesülök egészen 2011. okt. 01.-ig. Ez után a munkanélküli központ 90 napig álláskeresési segélyt tud részemre biztosítani ami ő elmondásuk alapján biztosított jogviszonynak minősül. A kérdésem az lenne, hogy e felállás szerint mi alapján fogják számolni a TGYÁS-om és a GYED-em.
Többszöri OEP-el való beszélgetésemből már kiderült, hogy jogosultnak jogosult vagyok az ellátásokra, de egyértelmű választ nem kaptam arra, hogy miből is fogják számolni az ellátásokat. Az egyik ügyintéző azt mondta a TGYÁS-omat a munkaviszonyból származó tavalyi jövedelmem alapján, de a GYED-emet nem tudta pontosan megmondani, mert az már átcsúszik a jövő évre és abban az esetben elvileg az ez évi jövedelmem a mérvadó. De ez évben nem volt más csak a munkanélküli.
Kérem segítsen nekem ebben a bizonytalan helyzetben eligazodni.

Üdvözlettel:
Hajni

Léna2008 # 2011.08.09. 20:38

Az alábbi kérdésemre a válasz viszonylag sürgős lenne. (holnap reggel kell választ adnom egy munkalehetőségre)

Ikergyermekeim 8 hónaposak, itthon vagyok Gyed-n. A régi munkáltatómnál nagy átszervezések vannak vélhetően a felmentési védettségem leteltét követően nem fognak tudni alkalmazni. Most kaptam egy állásajánlatot, de úgy értelmezem a szabályokat, hogy a gyermek(ek) egy éves koráig nem folytathatok kereső tevékenységet gyes folyósítása mellett.
A kérdésem: ha most megszüntetem a gyedemet, elmegyek dolgozni, akkor egy éves koruk után sem igényelhetem meg a gyest (természetesen a szabályok szerint csak szimpla) munka mellett?
Köszönöm

(elnézést, hogy itt is feltettem a kérdést, de ezt a témakört utólag találtam meg)

baba.goa22 # 2011.08.09. 21:09

Jó estét!

Alábbi kérdésemmel fordulnék Önökhöz:
1 éves kislányommal vagyok itthon gyesen. Jön a kistesó. Lehetséges az, hogy a kisebbik babával a férjem menjen el gyedre és én maradjak gyesen? Hogyan működik ez? Lehetséges, hogy mindkettő összegét megkapjuk, vagy 2 gyerekre is csak a gyes összegét kapom meg?
Köszönöm, várom válaszukat!

patera # 2011.08.10. 08:52

Tisztelt Szakértő !

A munkáltatóm beutalt szakvizsgálatokra, ami egy egész napot igénybe vett. A háziorvoshoz is elmentem ( mivel köteles vagyok bemutatni az eredményeket ), illetve mivel azon a napon nem tudtam menni dolgozni. Ő közölte, hogy egy napos táppénz nincs, csak igazolást tud kiadni. A munkáltatóm ezt az igazolást nem ismerte, így közölte ( a Magyar Államkincstárt megkérdezve ), hogy igazolt, fizetés nélküli napnak fogják számfejteni. Létezik, hogy erre a napra semmilyen juttatás nem jár ?? Ha még több vizsgálaton kellett volna részt vennem, ami 3-4 napot vett volna igénybe, akkor az rendben lenne ? Miért is ?

Metrika # 2011.08.12. 05:16

Tisztelt szakértők, válaszadók!
Nagyon szépen kérem, hogy valaki válaszolja meg valamilyen formában a nemrégiben feltett kérdésemet.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Metrika

Dödölle1 # 2011.08.15. 07:54

patera 2011.08.10. 10:52

Tisztelt Szakértő !

A munkáltatóm beutalt szakvizsgálatokra, ami egy egész napot igénybe vett. A háziorvoshoz is elmentem ( mivel köteles vagyok bemutatni az eredményeket ), illetve mivel azon a napon nem tudtam menni dolgozni. Ő közölte, hogy egy napos táppénz nincs, csak igazolást tud kiadni. A munkáltatóm ezt az igazolást nem ismerte, így közölte ( a Magyar Államkincstárt megkérdezve ), hogy igazolt, fizetés nélküli napnak fogják számfejteni. Létezik, hogy erre a napra semmilyen juttatás nem jár ?? Ha még több vizsgálaton kellett volna részt vennem, ami 3-4 napot vett volna igénybe, akkor az rendben lenne ? Miért is ?

1. A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet rendelkezik.

Ebben olyan rendelkezés, hogy 1 napos táppénz nincs nem szerepel.

2.

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

107. § Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól

  1. amíg állampolgári kötelezettségét teljesíti;
  2. közeli hozzátartozója [139. § (2) bekezdés] halálakor, esetenként legalább két munkanapon át;
  3. ha keresőképtelen beteg;

d) a kötelező orvosi vizsgálat (ideértve a terhességgel összefüggő orvosi vizsgálatot is) teljes időtartamára;

  1. amíg önkéntes, illetőleg létesítményi tűzoltóként tűzoltási vagy műszaki mentési szolgálatot lát el, feltéve, hogy a tűzoltás és a műszaki mentés nem munkaköri kötelessége;
  2. a véradás miatt távol töltött teljes időtartamra, a munkahelyen kívül szervezett véradás esetén legalább négy órára;
  3. ha elháríthatatlan ok miatt nem tud a munkahelyén megjelenni;
  4. munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a munkáltató engedélye alapján;

151. §

(2) A munkavállaló részére távolléti díj jár:a) a 107. § a) pontjában meghatározott távollét miatt kiesett munkaidőre;

  1. a 107. § b) pontjában meghatározott esetben két munkanapra;
  2. a 107. § d) és f) pontjában meghatározott esetekben;
  3. a munkaszüneti nap (125. §) miatt kiesett időre;
  4. a szabadság (131-132. §) időtartamára;
  5. a szoptatási munkaidő-kedvezmény [138. § (5) bekezdés] idejére;
  6. a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott munkavégzés alóli felmentés időtartamára.

(3) Ha a munkavállaló a munkáltató engedélye alapján mentesül a munkavégzés alól [107. § h) pontja], az emiatt kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint jár díjazás.
(4) A munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg.

  1. a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés teljes időtartamára.

Fentiek értelmében a munkáltató által elrendelt orvosi vizsgálat teljes tartamára munkabér (távolléti díj) illeti meg!

Fee22 # 2011.08.15. 08:32

Jó reggelt!
Május óta állásidőn vagyok.Májustól nem kapom a Gyest,mert visszamondtam annak reményében,hogy megyek dolgozni.Mivel a cég nem tud foglalkoztatni ezért maradt az állásidő,mert a közös megegyezés feltétele nekem nem felelt meg.Viszont most ismét babát várok.Kérdésem az lenne,hogy a Gyest megigényelhetem e újra ( az első gyermekem után aki még nem 3 éves)hiszen nem fogok dolgozni és úgy tudom az állásidő mellett lehet gyest kapni?Viszont nem tudom,hogy ez mennyire fog beleszámítani az új babám születése utáni juttatásokba,Tgyásba?Most az állásidőt veszik majd alapul vagy pedig a Gyest ha ismét megigényelem?Válaszukat előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.08.15. 08:37

baba.goa22 2011.08.09. 23:09

Jó estét!

Alábbi kérdésemmel fordulnék Önökhöz:
1 éves kislányommal vagyok itthon gyesen. Jön a kistesó. Lehetséges az, hogy a kisebbik babával a férjem menjen el gyedre és én maradjak gyesen? Hogyan működik ez? Lehetséges, hogy mindkettő összegét megkapjuk, vagy 2 gyerekre is csak a gyes összegét kapom meg?
Köszönöm, várom válaszukat

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

Lefordítva: Nem lehetséges az, hogy a közös háztartásban élő gyermekek egyikével az apa legyen otthon GYED-en, a másikkal pedig az anya GYES-en.

Ellátást csak 1 jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani!!!

További kérdéseivel a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájához és a Fővárosi/Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervéhez fordulhat.

Dödölle1 # 2011.08.15. 11:51

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!
Egy barátnőm kismama, és nem tudja fog e kapni táppénzt, és egyebeket. Erre a kérdésre szertnék választ kapni!

2009.03.06.-2010.02.18.-ig 4 órás bejelentett m.viszony
2010.02.25.-2011.08.05.-ig munkanélküli
2011.02 hó-ig tanfolyamra járt, melyre a munkanélküli hivataltól küldték, erre az időre 65.000 Ft-ot kapott.
03, 04 hóban álláskeresési támogatást kapott.
2011.05.07-től határozatlan idejű munkaviszonya van, bruttó 78.000 Ft-ot kap.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Szép napot kívánok mindenkinek!

  1. A barátnőjének javaslom, hogy részletes tájékoztatásért keresse fel a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodáját, illetve a Fővárosi/Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervét.
  2. Táppénzre jogosult. (Főszabály szerint annyi napig, ahány biztosításban töltött nappal rendelkezik.

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 5. §. és 4. §. a) 4. értelmében a munkanélküliek közül a következő személyek biztosítottak: Az álláskeresési járadékban, álláskeresési segélyben, keresetpótló juttatásban, vállalkozói járadékban, valamint munkanélküli-járadékban, álláskeresést ösztönző juttatásban, nyugdíj előtti munkanélküli segélyben (a továbbiakban együtt: álláskeresési támogatás) részesülő személy.

Azt, hogy az Ön által közölt időtartam (tanfolyan)a felsorolásba beletartozik-e, azaz, hogy biztosítottnak minősül-e a TB igazolvány tartalmazza.)

3. A GYES, Csp., anyasági támogatás alanyi (állampolgári jogon) jár és a MÁK folyósítja.

4. THGY és GYED ellátásra főszabály szerint az jogosult aki biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött idővel rendelkezik.
Tekintettel arra, hogy nem közölte a szülés várható időpontját, továbbá nem tisztázott, hogy az MNS ideje alatt hány napig volt biztosított kérdésére érdemben válaszolni nem lehet.

Üdv :)

agica20 # 2011.08.15. 15:09

Üdvözlök Minden Fórumozót!
Talán nem itt kellene megkérdeznem a következőt,de ez egy eléggé jól látogatott topic és reméálem valaki tud válaszolni a klrdésemre:

A fiam 21 éves.Középiskolai tanulmáényokat folytatott és szakmát szerzett.8 ált.+ 9.+ 10.oszt. + 3 év szakmai képzés.A szakmájában nem akar elhelyezkedni és továbbtanulna estin a két éves érettségi előkészítőn./Közben nem fog dolgozni/.

Kérdésem,hogy a társadalombiztosítási ellátásokra hogyan lesz jogosult,hol és hogyan kell ezt intéznem és melyik dátumtól.

Köszönöm,ha valaki válaszol!

Nenikő # 2011.08.16. 05:49

Üdv!

Az alábbi a problémám:
2010.11.09-től folyamatos táppénzen voltam 2011.06.22-ig, amíg a lányom megszületett.
Kormánytisztviselői jogviszony.
Annak rendje és módja szerint minden hónapban leadtam szabályosan a táppénzes papírokat és november, decemberben mégis a rendes bérem utalták.
2011. június hónapban táppénz, kórházi táppénz és tgyásra lettem jogosult.
Most kaptam egy levelet, hogy 175e forinttal tartozom nekik munkabér túlfizetés miatt.

Azzal magyarázzák, hogy a táppénz elszámolás miatt nem vonták vissza a túlfizetést csak most, ezzel a béremmel, mert időközben volt illetményemelés november 27-től.

Ha ők hibáztak jogos-e a követelés? Ezt meddig érvényesíthetik velem szemben? Az összeggel sem értek egyet, mit tehetek?

Dödölle1 # 2011.08.17. 07:13

Nenikő 2011.08.16. 07:49
jogos-e a követelés? Ezt meddig érvényesíthetik velem szemben? Az összeggel sem értek egyet, mit tehetek?

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

162. § (1) A munkabér jogalap nélküli kifizetése esetén, ezt a munkavállalótól hatvan napon belül, írásbeli felszólítással lehet visszakövetelni.

(2) A jogalap nélkül kifizetett munkabért az általános elévülési időn belül lehet visszakövetelni, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie vagy azt maga idézte elő.

  1. Álláspontom szerint a munkavállalónak fel kellett volna ismernie, hogy 100%-os bért (illetményt) és nem 60%-os táppénz ellátást utaltak a részére! (Érzékelnie kellett, hogy 40%-kal több pénzt kapott.)
  2. Álláspontom szerint a munkavállalónak a bérjegyzék áttanulmányozása során fel kellett volna ismernie, hogy táppénz jogcím helyett munkabér (illetmény) jogcímen kapott "fizetést".
  3. A munkáltatónak indokolnia kell az eljárását. Amennyiben az összeggel sem ért egyet kérni kell egy részletesebb elszámolást.

Az indokolás/ elszámolás tartalmát bíróságon lehet vitatni.

199. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó igényének érvényesítése, .........érdekében e törvény rendelkezései szerint munkaügyi jogvitát kezdeményezhet.

(3) A munkaügyi jogvitában bíróság jár el.

11. § (1) A munkaviszonnyal kapcsolatos igény három év alatt évül el.

Nenikő # 2011.08.17. 08:17

Még egy kérdés, mégha fel is kellett volna ismernem, nekik ugyanúgy és folyamatosan vonogatni míg egálban nem lesz a pénz, de ők most követelik egy összuegben????

Nenikő # 2011.08.17. 08:24

Ja és a 60 nap honnan honnan számol?

j.frankie # 2011.08.18. 12:16

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Azt az információt kaptam, hogy ha valaki a 32 terhességi hét előtt nem megy táppénzre, akkor később ezt már csak a Tgyes terhére teheti meg. Tehát ha valaki a 32. terhességi hét után kerül olyan egészségi állapotba, hogy a munkáját már nem tudja folytatni, akkor nem tud élni a táppénz lehetőségével, hanem tgyes-t kell igényelnie. Ez valóban így van?

Várom szíves visszajelzését.

Üdvözlettel:

Judit

Dödölle1 # 2011.08.18. 12:42

j.frankie # e-mail 2011.08.18. 14:16
Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Azt az információt kaptam, hogy ha valaki a 32 terhességi hét előtt nem megy táppénzre, akkor később ezt már csak a Tgyes terhére teheti meg. Tehát ha valaki a 32. terhességi hét után kerül olyan egészségi állapotba, hogy a munkáját már nem tudja folytatni, akkor nem tud élni a táppénz lehetőségével, hanem tgyes-t kell igényelnie. Ez valóban így van?

Várom szíves visszajelzését.

Üdvözlettel:

Judit

Válasz:

1. A keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet rendelkezik.

Ebben olyan rendelkezés, hogy " ha valaki a 32 terhességi hét előtt nem megy táppénzre, akkor később ezt már csak a Tgyes terhére teheti meg" nem szerepel, más rendelkezésről pedig nem tudok.

A szülési szabadság időtartamáról a Munka Törvénykönyve rendelkezik. A kérdésével kapcsolatos rész így szól:

138. § (1) A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.

Láthatja, hogy nem kógens (kötelező), hanem diszpozitív (a felek által szabadon választható) előírásról van szó.

További segítségért a Megyei/Fővárosi Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervéhez fordulhat.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.08.18. 13:01

Nenikő

1. A 60 nap a munkabér kifizetéstől számít. Ezen belül köteles azt visszafizetni akár Ön, akár a mtató a hibás.

60 napon túl is köteles az általános elévülési időn belül (3 év) visszafizetni, ha "a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie vagy azt maga idézte elő."

(Megjegyzem, hogy ez következik a jóhiszeműség és tisztesség elvéből is.)

2. A munkáltató önkényesen a thgy ellátásból munkabért az 1994. évi LIII. tv. 68. § értelmében nem vonhat le, viszont Ön írásban kérheti, hogy a munkabértartozást ne egy összegben, hanem pl. 6 havi részletben fizethesse be.

Kérelmére lehetőség van arra is, hogy ezen túlfizetést a thgy ellátásából vonják le.

Üdv. :)

j.frankie # 2011.08.18. 13:34

Köszönöm a gyors választ!

Üdv:

Judit

szilvike83 # 2011.08.18. 13:52

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni abban hogy a munkáltató alkalmazhat e úgy határozatlan idejű szerődés kötéskor pl.augusztus 1-től úgy ha az a személy táppénzen van?
Illetve felvehő e egyátalán?

Válaszát előre is köszönöm!!!!

Okaragi # 2011.08.19. 06:16

Tisztelt Szakértő!

F5 kategóriában, közalkalmazottként, 2 gyermekkel dolgozom. Második gyermekemet 2008.10.26-án szültem. Ekkortól TGYÁS-on voltam, majd GYED-en. Gyermekem 2 évet, amikor betöltötte, jelenleg GYES mellett 4 órában dolgozom. 2011. okt 26 után 8 órában megyek vissza tovább dolgozni. Munkáltatóm ekkor fogja kiadni az összegyűlt szabadságaimat. (2008. évben az összes szabadságomat kivettem) Kérdésem, hogy mennyi napot fogok kapni, és ezt a munkáltatónak kötelessége -e egyben kiadni, vagy közben 1-1 napra behívhat, hogy ne kelljen helyettest fizetnie addig?
Köszönöm: Ági

atak59 # 2011.08.19. 07:48

Tisztelt Szakértő!

Másfél éves kislányom mellett szeretnék munkát vállalni.
Mennyi időt dolgozhatok, ill. ha beadom bölcsibe, mint egyedülálló két gyermekes anya,mi az amit elveszíthetek,valamint milyen kedvezmények járnak.

Köszönöm.

Kalánkanéni # 2011.08.19. 11:59

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni.
2011.07.18-án lejárt a GYES-em. A munkáltatóm megszüntette a munkaszerződésemet augusztus 29-vel. Elméletileg 2012.05.25-ig munkanélküli járandóságon leszek. Ha addig szülnék, akkor mekkora tgyas, illetve gyed illene meg engem?
Válaszát előre is köszönöm!