GYED,GYES, táppénz


Pandi41 # 2011.07.21. 08:55

Üzenet: Tisztelt Cím!
Megpróbálom dióhéjban megfogalmazni a problémámat!
41 éves nő vagyok, akinek most a 9. beültetésre sikerült a lombik lombik-program.
Munkaviszonyban állok a jelenlegi cégemnél 2010 április 30 óta, és amikor most a munkáltatóm
megtudta, hogy terhes vagyok,azzal a javaslattal állt elő,hogy írjunk
alá egy "közös megegyezéses" kiléptetést,mert ő nem hajlandó fizetni
utánam! Azt állítja, hogy ha 3 napon belül elmegyek a háziorvoshoz ki
tudom magam íratni táppénzre,és akkor azt az állam fizeti! (úgy tudom ,a passziv táppénz 2011 júli 1-tól megszűnt)
Az tényleg igaz hogy semmiképp nem akarok oda visszamenni, de félek,
ha aláírom, elesem valamilyen juttatástól!(gyes,gyed stb)
Vagy ezzel nincs összefüggésben,mert ezt már az állam fizeti?
Veszélyeztetett terhes lennék, és erről azt olvastam, hogy az 1.
naptól táppénzre mehetek és azt NEM a munkáltató fizeti, hanem az
állam! (Nem tartok igényt a fizetett szabadságok kifizetésére sem!)
Ha az állam fizeti a táppénzt,ez azt jelenti hogy ilyenkor minden költség velem kapcsolatban az államot terheli? Vagy az állományban tartás is von maga után ilyen esetben is költségeket?
MERJEM ALÁÍRNI A "KÖZÖS MEGEGYEZÉST" ??
Még hozzáteszem, hogy a lombikosokat 2005 óta külön törvény védi, és
elvileg a program (és természetesen a terhesség alatt is) felmondási
védelem illeti meg őket!
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel Palotási Andrea

nandy # 2011.07.21. 11:00

Pandi, semmiképpen NE ÍRJ ALÁ közös megegyezést!

A terhességed okán jelenleg felmondási védelem alatt állsz... és nem véletlenül. Ha megszűnik a munkaviszonyod, akkor szinte alig fog járni valami juttatás, kis szerencsével esetleg TGYÁS igen, de GYEd már nem nagyon...
Azt is jól tudod, hogy nincs már passzív táppénz.

Tehát csak és kizárólag a munkáltató számára lenne kedvező a "közös" megegyezés, neked viszont súlyos anyagi veszteséget okozna.

nandy # 2011.07.21. 11:02

petya0111:

A TB-kiskönyvet semmilyen oknál fogva nem tarthatja vissza, azt át kell adnia.

Az indoklást nem igazán értem, mert nincs olyan, hogy igazolatlan betegszabadság. Nem lehet, hogy valamit félreértettél? Idén voltál már keresőképtelen?

nandy # 2011.07.21. 11:04

Bibisom:

A munkaviszony megszűnése után igényelj álláskeresési járadékot, hogy legyen biztosítási jogviszonyod.

Toemi # 2011.07.25. 19:13

Kedves Fórumozók , Tisztelt szakértő!

Az alábbi kérdéssel fordoluk ide, mert ellentmondásos infomrációkat kaptam a témában.

Feleségem 2010.02.18.-án szült, jelenleg maximum gyed-et kap.

A gyed 2012.02.18.-án jár le, második gyermekünket 2012-re tervezzük, de nem fog megszületni „gyed alatt”

A kérdésünk az lenne, hogyan alakulna a gyed számítása, mi lenne az alapja a második gyermekünknél, ha

1., …a feleségem gyesen lenne…
2., …a feleségem táppénzen lenne…
a gyed után?

Esetleg érdemes-e kivenni a fennmaradó szabadságát is?

Szerződés szerinti bruttó bére: 160 000Ft.

Köszönettel
Toemi

Metrika # 2011.07.26. 13:11

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!
Egy barátnőm kismama, és nem tudja fog e kapni táppénzt, és egyebeket. Erre a kérdésre szertnék választ kapni!
2009.03.06.-2010.02.18.-ig 4 órás bejelentett m.viszony
2010.02.25.-2011.08.05.-ig munkanélküli
2011.02 hó-ig tanfolyamra járt, melyre a munkanélküli hivataltól küldték, erre az időre 65.000 Ft-ot kapott.
03, 04 hóban álláskeresési támogatást kapott.
2011.05.07-től határozatlan idejű munkaviszonya van, bruttó 78.000 Ft-ot kap.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Szép napot kívánok mindenkinek!

vildiko83 # 2011.07.26. 16:19

Üdvözlöm!
Én Írországban élek a férjemmel egy éve és babát tervezünk.
2009. juliusától 2010. márciusáig dolgoztam Magyarországon. Ezután kb 3 hónapig voltam munkanélküli, és 2010. juniusától dolgozok Írországban. Ha terveink sikerülnek akkor 2012. április - május lenne a kisbabánk születésének időpontja. (Ez most furán hangzik, de muszáj így mondanom a számítást.) Mivel minden képpen Magyarországon akarok szülni itt fel fogom mondani a munkaviszonyomat és legkésőbb karácsonykor haza akarunk menni. Ha bejelentkezem munkanélkülibe akkor az új törvény szerint csak 3 hónap a munkanélküli és nem leszek biztosított a szülés napján.
Az lenne az első kérdésem, ha hazamegyek és mondjuk csak 2 hónap múlva (2010. február) jelentkezek be a munkanélkülibe akkor a 3 hónapba beleesik a szülés. Mármint ha minden összejön. Akkor így is jogosult vagyok a TGYÁS-re és a GYED-re?
A második kérdésem, ha netán veszélyeztetett terhes leszek (mert a munkám olyan hogy nem igazán alkalmas egy terhes nő számára)és hazamegyek akkor mi várható?

Előre is köszönöm a válaszát.

durum # 2011.07.26. 20:37

Én az új törvényjavaslattal kapcsolatosan érdeklődőm, próbáltam utána nézni, hogy valahol már tettek fel ezzel kapcsolatosan kérdést, de nem találtam.

Szóval elolvastam az új javaslatot és mint gyes mellett dolgozó és közben harmadik gyerekével várandós anyuka nagyon komoly aggályaim vannak. Ha elfogadják a javaslatot, lehet tudni mikor lép hatályba? Tényleg jól értelmezem?

  • várandósként kirúghatnak rendes felmondással indok nélkül? Mi alapján fogják számolni a TGYÁST?
  • nem élvezek védettséget a gyerek 3 éves koráig, bármikor Gyes/Gyed alatt felmondhatnak
  • jelenleg duplán védett vagyok a 2ik gyerekem aki még nem három éves és a várandóság alapján. ezt mind elveszíteném?
  • van olyan vitahely ahol minket kismamákat is meghallgatnak a törvényhozás ellőtt?

Nagyon jó lenne, ha valaki tudna többet erről a kérdésről, mert nagyon rémisztő!

bibisom # 2011.07.27. 17:08

Kedves Nandy!

Köszönöm a segítséget!

Bibisom

anya1980 # 2011.07.27. 17:20

Tiszteletem!

Természetesen én is -mint mindenki - , segitségért jöttem.

TGYÁS kérdés : -értem, hogy a baba születésének előző két évét vizsgálja az OEP biztositási jogviszonyról.

  • nem értem, nekem miért nincs meg ? ebben kérném a segitséget.
Adatok : -baba várható születési ideje : 2011.08.22. előző két évi adatok: 2009.08.22-2010.02.07 ig GYED előző gyermekemmel. 2010.02.08-2011.02.07 ig GYES ----
  • "-----------.
2011.01.27-2011.07.25 ig MUNKANÉLKÜLI . A munkanélkülit szüneteltetni kezdtem 07.25 én abban a hiszemben, járni fog a TGYÁS. Ma felhivtak az OEP től nem vagyok jogosult. MIÉRT? és akkor a mnélküliben miért irták a papiromra , jogosult vagyok?? mit tehetek és ezután mi az ami jár?

Köszönöm a válaszokat.

anne01 # 2011.07.27. 20:02

anya1980

Kérdések:
Mikor szűnt meg a jogviszonyod?
Melyik naptól igényelted a tgyást?

anne01 # 2011.07.27. 20:06

anya1980

Inkább így kérdezem:
Mikor szűnt meg a munkaviszonyod?

anya1980 # 2011.07.28. 07:25

Szia kedves Anne !

A mviszonyom a gyed lejártakor szűnt meg, 2010-02-07 én , utána a gyesem egy évig majd a munkanélkülinél szóltak hogy a 28 nap elkezdett pörögni most 07-25 én. aakkor igényeltem a tgyást.

Xénia72 # 2011.07.28. 07:36

Sziasztok!

Kérdésem egyszerűnek tűnhet, de elakadtam. Munkáltatóm gyes után visszavesz, de új cégben. (Régit fel fogják számolni, de még megvan), és egy másik városban, másik tevékenységet ajánlott új cégben. Nem gond az utazás, van autóm és közel is van, és részmunkaidőben foglalkoztat.

Viszont a régi cégemben 12 éve vagyok... Hogy jogszerű a felmondás? Felmond nekem, és kifizeti a végkielégítésemet, majd új szerződés az új cégben?

Vagy közös megegyezés, de akkor "elesek" a szép kis végkielégítésemtől.

Melyik a jobb? Köszi szépen előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.28. 07:59

Szerintem a legjobb mindenkinek a jogutódlás elismerése lenne.

Dödölle1 # 2011.07.28. 08:29

anya1980

Tiszteletem!

Természetesen én is -mint mindenki - , segitségért jöttem.

TGYÁS kérdés : -értem, hogy a baba születésének előző két évét vizsgálja az OEP biztositási jogviszonyról.

nem értem, nekem miért nincs meg ? ebben kérném a segitséget. Adatok : -baba várható születési ideje : 2011.08.22. előző két évi adatok: 2009.08.22-2010.02.07 ig GYED előző gyermekemmel. 2010.02.08-2011.02.07 ig GYES --
  • "-----------.
2011.01.27-2011.07.25 ig MUNKANÉLKÜLI . A munkanélkülit szüneteltetni kezdtem 07.25 én abban a hiszemben, járni fog a TGYÁS. Ma felhivtak az OEP től nem vagyok jogosult. MIÉRT? és akkor a mnélküliben miért irták a papiromra , jogosult vagyok?? mit tehetek és ezután mi az ami jár? Köszönöm a válaszokat

A mviszonyom a gyed lejártakor szűnt meg, 2010-02-07 én , utána a gyesem egy évig majd a munkanélkülinél szóltak hogy a 28 nap elkezdett pörögni most 07-25 én. aakkor igényeltem a tgyást.

Válasz:

  1. A Munkaügyi Központ nem jogosult THGY igény elbírálására! Ők nem is a jogosultságot bírálták, Ők csak az igény érvényesítéséhez szükséges igénylőlapot (Foglalkoztatói igazolás) állították ki.
  2. THGY-ra az jogosult aki biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezett 365 nap biztosításban töltött idővel.
  3. Azt, hogy ki a biztosított a Tbj. 5. § határozza meg. (Tbj=1997. évi LXXX. Törvény)
  4. Az alanyi jogú GYES nem biztosítási idő!
  5. Önnek (durván számolva) 2009.08.22-től 2010.07.07-ig 132+38=170, 2011.01.27-től 2011.07.25-ig 179, összesen 349 nap biztosításban töltött ideje van a szükséges 365 helyett.

6.Erről a Kormányhivatal EP. szakigazgatási szervének elutasító határozatot kell hozni, amelynek 11 példányát meg kell küldeni az Ön részére!

7. A szülés napjától GYES-re jogosult.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és

  1. a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy
  2. a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának, illetve a biztosítási jogviszony megszűnését követően táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

(2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

  1. a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,
  2. közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
  3. a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

Láthatja, hogy az előzetes 365 napi biztosítási időbe nem lehet beszámítani a mv. megszűnése után folyósított GYES ellátást!!! (oka: nem tartalmazza a felsorolás)

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.07.28. 08:36

anya1980

Tekintettel arra, hogy a baba csak 08.22-re várható érdemes lenne addig álláskeresési járadékot kapnia, így további biztosításban töltött napokat szerezne és (ha az okmányaiban is az szerepel amit közölt, valamint hacsak nem néztem el valamit) jogosult lenne ezen ellátásra.

A pontos számításhoz kérje az EP. igényelbíráló segítségét!

Üdv. :)

Cseténé # 2011.07.28. 11:18

Tisztelt C.!
Augusztus 19-én teleik le a gyesem, akkor tölti be a kisfiam a 3. életévét. Visszamennék dolgozni, de nem tudom elvállalni a munkahelyem által felajánlott helyet, műszakozás miatt. Viszont aug. 20-tól a nagyobb fiam után fogok gyest kapni tartós betegség miatt. Kérdésem a következő lenne. Míg nem találok új munkahelyet fel kell mondanom a régin? Vagy maradhatok állományban a gyes miatt? Ugyanolyan védettséget biztosít ez a fajta gyes is, mint a kisgyermek 3 éves koráig járó? Tehát a munkahelyem elküldhet, vagy nem?
Ha viszont mindenképp fel kell mondanom, mert nem yújt védettséget van rá módom, hogy kérjem a közös megegyezést, vagy nekem kell felmondanom?
Mielőbbi válaszát előre is nagyon köszönöm! Nem szeretném, ha átvágna a cég!

Xénia72 # 2011.07.28. 11:25

Köszönöm KBS!!

Utánajárok ennek a jogutódlás elismerésnek. Nekem az is jó lenne. Ilyenkor új munkaszerződés kell, vagy pedig a régihez egy kiegészítés?

És gondolom, ezt feltétlenül bele kell írni, hogy a munkaviszony az xy cégnél folytatott m.viszony folytatása. ?

Köszi még egyszer!!

X.

pinkoci # 2011.07.29. 20:01

Tisztelt szakértő!
A kérdésem a következő lenne:
2010 február 01.-én született a kisfiam akivel jelenleg gyeden vagyok 2011.februárjáig.2009.oktoberétől 2010,februárig tápénzen voltam majd tgy-ás és gyed.A fizetésem 2009-ben bruttó 239000-ft volt.Tervezzük a második babát és szeretném tudni,hogy hogy járok jobban anyagilag,/mert gyedbe már nem fogok szülni/ha a gyed után szabit veszek ki vagy pedig táppénzre megyek,mert a kisfiam 2-éves koráig teherbe szeretnék esni.mennyi lenne a t-gyás és a gyed?illetve,kisfiam 2.életévét betölte után terhesen a gyed után milyen juttatásban részesülnék?Hogy csinálják azok az anyukák akik 2 babát válalnak egymás után és nem mennek vissza dolgozni?
Köszönöm a választ!

anya1980 # 2011.07.30. 09:05

Dödölle , köszönöm szépen , megtörtént, visszavontam a TGYÁS igényem, és csak a szülés napjától igénylem. Megjegyzem, a TGYÁS akkor járna , ha meglenne a 365 biztositott napom, ami addig még lehetséges, ha és amennyiben a kisfiam aug . 10 -ig bent marad a kis helyén - ami eléggé necces... Felhivtak az OEP től hogy az igénylésem elutasítják mert még csak 350 nap van ... (júli 25 -tel) . Vicces.. hogy lenne több , ha 2009 .08.22 -től csak ennyi a biztositott napom hisz 1 évig gyesen voltam???? Na, hát igy szüljünk és szaporodjunk.. kábé sehogy.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.30. 10:42

Xeniua, mivel a munkáltató új, és nem biztos, hogy törvény szerinti üzemi jogutódlás van (ezt nem tudhatom), ezért nyilván a korábbi munkaviszony megszűnik, és újat létesítesz. De az új a munkaszerződésben megállapodtok, hogy az előző munkáltatónál töltött időt a végkielégítés, a felmondási idő és az esetleg a munkaviszony hosszához kötött egyéb juttatások tekintetében úgy tekintitek, mint amit az új munkáltatónál töltöttél. Lehet másképp is fogalmazni, például kifejezetten a munkajogi jogutódlást ismerni el, de az nem egészen ugyanaz. Aláírás előtt nem lenne hiba egy jogásznak megmutatni.

Lajkani # 2011.08.02. 12:47

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy a kisfiam 2009. 08.06.-án született. Tehát a GYED-em lejár 2011.08.06.-án. A cég ahol dolgoztam felszámolás alatt áll. Felvettem a kapcsolatot a felszámolóval, hogy dolgozni szeretnék 08.07-től és azt a választ kaptam, hogy menjek GYES-re és mellette menjek el 6 órában dolgozni, mert ők nem tudnak foglalkoztatni, mondván hogy GYES alatt nem mondhatnak fel. Vagy várjam meg amig a felszámolás befejeződik vagy azt, hogy a kisfiam betöltse a 3 éves kort, és akkor kiadják a szabimat felmondási időt valamint a végkielégítést. Megszeretném kérdezni, hogy ez ténylegesen így van-e, vagy pedig olvastam állás időt, ha a munkáltató nem tud foglalkoztatni, de nem tudom, hogy ez a felszámoló cégre is vonatkozik-e.

Köszönnöm mielőbbi válaszaikat!

Anita

pazs # 2011.08.02. 13:06

Lajkani, olvass vissza. A felszámolás alatt álló cégre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a felszámolás alatt nem állóra.

juditka0229 # 2011.08.07. 13:58

Hello!!! Nekemegy olyan kérdésem lenne hogy felmondtam a cégemnél, egy külfödi munka miatt, de egy héttel a felmondási idő letelte előtt tudtam meg hogy terhes vagyok. Jár e nekem valami??? A passziv táppénz megyszűnt, ugye? Tudok valamit tenni??? Hát ez nem egy szerencsés helyzet....