GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.07.16. 14:06

Katóca:

Egy évet legalább, mert jelenleg nincs biztosítási jogviszonyod, és az előző is 30 napnál régebben megszűnt.

(De jó lenne, ha egy helyen - a többi kérdéseddel együtt - kérdeznél, mert pl. ha most nem emlékeznék az előzményeidre, válaszolni sem tudtam volna)

pazs # 2010.07.16. 13:59

Már ha egyáltalán felmondanak bárkinek.

Ha a te munkaviszonyod határozatlan idejű (és nem úgy szól például, hogy határozott idejú X visszatéréséig) és a cég nem tudja mindkét munkavállaló bérét kitermelni, akkor a gazdasági helyzetre hivatkozva sajnos jogszerű a felmondás, mert egyszerűen megszűnik a munkaköröd.

Jess # 2010.07.16. 13:48

Köszönöm szépen Pazs,

Értem. Ezekszerint, akit a helyére vettek fel neki mondanak fel.
Mit tehetek, hiszen így ok nélkül szűnik meg a munkahelyem, illetve ez lehet indoka a felmondásnak? Mit tehetek akkor, ha a felmondás megtörténik, valamilyen indokkal, de tudom, hogy a helyemre visszaveszik aki gyes-ről jön vissza.
További segítségedet előre is köszönöm! Jess

pazs # 2010.07.16. 12:23

Jess: igen. És nem visszavenni (hiszen csak fizetés nélküli szabadságon volt), hanem foglalkoztatni a munkaszeződése szerint.

Jess # 2010.07.16. 12:19

Tisztelt Hölgem/Uram,

Érdeklődnék, hogy a munkáltatónak akkor is kötelessége visszavenni a gyes-en tartózkodó kismamát, ha az valakinek a munkahelyébe kerül?

Üdvözlettel: Jess

Katóca2 # 2010.07.16. 11:36

Kedves szakértők!
Szeretnénk majd valamikor kistesót.Jelenleg gyes mellett fogok dolgozni,6 órában.Mennyi időt kell dolgoznom az új helyen hogy a következő gyerkőcre is mindent kapjak?(tgyás,gyed,gyes)

Dödölle1 # 2010.07.16. 08:28

„hannana 2010.07.16. 09:23

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét:
Jelenleg GYED-en vagyok a 7 hónapos kislányommal. Megbízási szerződéssel szeretnék elmenni kb. 6 hónapra dolgozni. Megtehetem ezt a gyermekem 1 éves kora előtt? Megszüntethetem és majd újra kérhetem a GYED folyósítását?

Köszönettel: hannana”

Igen megteheti, azonban ebben az esetben sem GYED, -a gyermek 1 éves korának a betöltéséig pedig- GYES ellátásra sem jogosult.

Igen, a megbízási szerződéses foglalkoztatása után ismét kérheti a GYED továbbfolyósítását.

Dödölle1 # 2010.07.16. 08:25

hannana 2010.07.16. 09:23

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét:
Jelenleg GYED-en vagyok a 7 hónapos kislányommal. Megbízási szerződéssel szeretnék elmenni kb. 6 hónapra dolgozni. Megtehetem ezt a gyermekem 1 éves kora előtt? Megszüntethetem és majd újra kérhetem a GYED folyósítását?

Köszönettel: hannana

Igen megteheti, azonban ebben az esetben és erre az időre sem GYED, sem GYES ellátásra sem jogosult.

Igen, a megbízási szerződéses foglalkoztatása után ismét kérheti a GYED továbbfolyósítását.

Dödölle1 # 2010.07.16. 08:20

Timsz 2010.07.15. 20:10

Tisztelt fórumozók!

Azt szeretném kérdezni, hogy a GYED-hez szükséges 365 nap munkaviszonyba beleszámít-e a munkanélkülin töltött hónapok?

Igen, a Tbj. 8.§ szerint az álláskeresési támogatásban részesülő személy biztosított, ezen idő a GYED-hez szükséges 365 nap munkaviszonyba beleszámít.

hannana # 2010.07.16. 07:23

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét:
Jelenleg GYED-en vagyok a 7 hónapos kislányommal. Megbízási szerződéssel szeretnék elmenni kb. 6 hónapra dolgozni. Megtehetem ezt a gyermekem 1 éves kora előtt? Megszüntethetem és majd újra kérhetem a GYED folyósítását?

Köszönettel: hannana

Timsz # 2010.07.15. 18:10

Tisztelt fórumozók!

Azt szeretném kérdezni, hogy a GYED-hez szükséges 365 nap munkaviszonyba beleszámít-e a munkanélkülin töltött hónapok?

Katóca2 # 2010.07.15. 11:25

Köszönöm!!:)

nandy # 2010.07.15. 11:17

A gyes-t igényeld meg mielőbb, a munkáltatóval pedig közöld írásban, hogy az igénylésed beadtad, tehát továbbra is felmondási védelem alatt állsz.

Katóca2 # 2010.07.15. 10:32

Segitséget kérnék,mert egy kicsit(nagyon) összezavarodtam
Tegnap lemondtam a munkahelyen a tb irodában a gyedet.Milyen gyorsan kell igényelnem a gyest?addig nem tudok dolgozni,amig nincs elinditva?
Melyik dokumentumot kell beküldeni?mert találtam kettőt is....

Köszönöm!

pazs # 2010.07.15. 09:27

Ne menj bele a közös megegyezésbe, mert nonszensz. Hogy is teljesíthetnél elvárt módon, amikor fizetés nélküli szabadságon vagy (ugye?)? Nincs is munkavégzési kötelezettséged és amíg a gyest kapod, rendes felmondással nem lehet megszüntetni a munkaviszonyodat semmilyen indokkal (mármint a munkavállaló részéről, ha te szeretnéd, az más).
Egyébként olyan nincs is, hogy közös megegyezéses felmondás, valamint azért közös megegyezés, mert az van benne, amiben a felek megállapodnak. Az időarányos szabadságot pedig rendes felmondásnál ki kell fizetni.

Ha viszont véletlenül nem munkaviszonyod van, hanem például megbízási szerződéssel dolgozol, akkor más a helyzet.

virgo1 # 2010.07.15. 08:26

Sürgős segítséget szeretnék kérni. A helyzetem a következő. Gyes alatt létesítettem munkaviszonyt egy biztosító társaságnál. Közben újra terhes lettem és 2009.12.17-től újra gyesen vagyok. A napokban kaptam egy e-mail-t a munkahelyemről, hogy közös megegyezéssel megszüntetnék a munkaviszonyomat. Válaszoltam, hogy én nem akarom megszüntetni. Ma az alábbi e-mail-t kaptam:

"Bocsánat az újabb zavarásért, de Én is utána érdeklődtem a dolgoknak.

Sajnos így nem tudunk állományban tartani, mivel van egy követelmény rendszer amit teljesítenie kell az üzletkötőknek. Ezen teljesítmény elmaradása esetén a munkáltató kezdeményezheti a felmondást.

Én ezért gondoltam a közös megegyezéses felmondást, mivel akkor az időarányos szabadságod is kifizetésre kerül.

Válaszodat előre is köszönöm."

Tehetek valamit az ellen, hogy megszüntessék a munkaviszonyomat vagy menjek bele a közös megegyezésbe? Kérlek, segítsetek!

Köszönettel:
virgo1

Babszi09 # 2010.07.14. 20:46

Kedves nandy!

Nagyon köszönöm a válaszát, ismét sokat segített!

Egyébként a 2. kérdésnél a "nem megyek vissza dolgozni" megfogalmazást úgy értettem, hogy passzív állományban maradok, azaz a munkaviszonyom fennmaradna. De úgy tudom, a biztosítotti jogviszony csak a gyerek 3 éves koráig marad fenn a gyerek gondozása céljából kért fizetés nélküli szabadság esetén. Így végülis az eredmény uaz lenne, nem lennék jogosult másra, csak amit írt.

üdvözlettel:
babszi09

nandy # 2010.07.14. 13:56

1. A 2. gyerek után a GYED időtartama bármelyik esetben (ha visszamegyek, ha nem) a gyerek 2 éves koráig fog járni, ugye? (biztosítotti jogviszony ideje, ill. korábbi GYED időtartama alapján gondolom)

Nem teljesen, mert a GYED időtartama a korábbi GYED időtartamával egyezik meg, és naptári napokban számolják. Az is fontos, hogy az újabb szülést megelőző két éven belül legyen az előző GYED (akár csak egy napja is...).

http://www.oep.hu/…ZASI_DIJ.PDF

http://www.tbinfo.eoldal.hu/…v/uploaded/8

Ha a GYES lejárta, azaz az 1. gyermek 3.születésnapja után szülök (többi feltétel változatlan, azaz nem megyek vissza dolgozni), akkor is érvényes a válasza, vagy akkor már megszűnik a biztosítotti jogviszony, és nem leszek jogosult semmire?

Ha megszűnik a munkaviszonyod, valóban csak gyes-re (és esetleg még TGYÁS-ra, ha 42 napon belül szülsz) leszel jogosult.

Babszi09 # 2010.07.14. 12:39

Kedves nandy!

Nagyon köszönöm a válaszát, rengeteg dolog világosabb lett!
Még 2 kérdéssel zavarnám, mert ezek még nem egyértelműek:

1. A 2. gyerek után a GYED időtartama bármelyik esetben (ha visszamegyek, ha nem) a gyerek 2 éves koráig fog járni, ugye? (biztosítotti jogviszony ideje, ill. korábbi GYED időtartama alapján gondolom)

2."Tekintettel arra, hogy a szülést megelőzően nem tervezel munkavégzést, így nincs jelentősége a szülés idejének."

Ha a GYES lejárta, azaz az 1. gyermek 3.születésnapja után szülök (többi feltétel változatlan, azaz nem megyek vissza dolgozni), akkor is érvényes a válasza, vagy akkor már megszűnik a biztosítotti jogviszony, és nem leszek jogosult semmire?

Köszönöm előre is!

nandy # 2010.07.14. 08:25

Babszi:

nem 180 naptári napot jelent, azaz kb. fél évet,

De igen!

A)GYES alatt szülök, akkor jól gondolom-e, hogy a GYED lejártától szülésig GYES-t, utána TGYÁS-t a min.bér2×-nek mértékében, utána pedig 2 évig GYED-et kapok,a min.2×-nek 70%-nak mértékében?
Számít-e, ha a a GYES alatt még, de nem 2011-ben, hanem 2012-ben(01.31-ig) szülök?

TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred, de max. a minimálbér kétszerese lesz (max. bruttó összege: min.bér 2-szeresének a 70%-a), GYED alapja viszont az előző GYED-ed alapja.
Tekintettel arra, hogy a szülést megelőzően nem tervezel munkavégzést, így nincs jelentősége a szülés idejének.

B)Miben változnak a fent leírtak, ha a szüléssel kicsúszok a GYES idejéből, és azt követően szülök?
II. Ha visszamegyek dolgozni a GYED lejártával, azaz 2011.02.01-től újra aktív állományba kérem magam, akkor...

Ha visszamész dolgozni, akkor az a jövedelem lesz a TGYÁS alapja (de ha nincs 180 bérezett napod, akkor max. a minimálbér kétszerese). GYED alapján nem változtat.

A többi kérdésedre elég nehéz lenne válaszolni, tekintettel arra, hogy még csak tervezitek a babát, így túl sok a változó tényező (akár 1 napon is sok minden múlhat!). Sőt, az is valószínű, hogy mire szülnél, a jogszabályok is módosulnak.

Fricike05 # 2010.07.14. 07:27

Köszönöm mégegyszer! Akkor ez valószínűleg nem olyan, információs társadalmi tanácsadó, engedély nem kellett hozzá, csak egy minisztérium által szervezett tanfolyam, ami oklevelet adott.

Babszi09 # 2010.07.14. 07:19

Kedves nandy!

Ha az a cél, hogy meglegyen a 180 bérezett nap, akkor azt a következőképp kell érteni: nem 180 naptári napot jelent, azaz kb. fél évet, hanem átlag havi 20-22 munkanappal számolva kb. 8-9 hónapot, ugye?

Másik kérdésem, hogy nem találom a válaszok között a rám vonatkozót, segítene az alábbiakban (idemásolom, korábban tettem fel)
Nagyon köszönöm!!!

Tisztelt Szakértő!
Szeretnénk 2. gyermeket vállalni, ehhez kapcsolódóan próbáltam felmérni a majdani juttatásokra való jogosultságokat a jogszabályok és az itteni korábbi hozzászólások alapján, de azt hiszem, részben belekavarodtam. Kérem, segítsen az alábbi kérdések megválaszolásában, illetve a felvetéseim megerősítésében, amennyiben azok helyesek.
Az 1. gyermekünk 2009.01.31-én született, jelenleg GYED-en vagyok vele itthon, más jövedelmem nem volt a TGYÁS és a GYED alatt, a biztosítási jogviszonyom 2003.12.01. óta munkaviszony alapján folyamatos.
Kérdéseim:

I. Ha nem megyek vissza dolgozni, és
A)GYES alatt szülök, akkor jól gondolom-e, hogy a GYED lejártától szülésig GYES-t, utána TGYÁS-t a min.bér2×-nek mértékében, utána pedig 2 évig GYED-et kapok,a min.2×-nek 70%-nak mértékében?
Számít-e, ha a a GYES alatt még, de nem 2011-ben, hanem 2012-ben(01.31-ig) szülök?
B)Miben változnak a fent leírtak, ha a szüléssel kicsúszok a GYES idejéből, és azt követően szülök?
II. Ha visszamegyek dolgozni a GYED lejártával, azaz 2011.02.01-től újra aktív állományba kérem magam, akkor
A)Mennyi táppénzt, TGYÁSt, GYED-et kapok, ha nem lesz 180 napi bérjövedelmem? Mennyi lesz a GYED-re jogosultság időtartama?
B)Mennyiben változnak a fentiek, ha meglesz a 180 napi bérjövedelem? Ebben az esetben van-e jelentősége,ha nem 2011-ben, hanem 2012-ben szülök?
Tájul:bérjövedelmem 400eFt volt és kb.lesz, ha visszamegyek.
Válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm!

Dödölle1 # 2010.07.14. 07:07

Elnézést kérek, még egy gyors kérdésem lenne:
A hatósági engedélyhez kötött tevékenység az mit takar?

Pl. háziorvosi tevékenységet csak hatósági (ANTSZ) engedély birtokában végezhetsz.....

És lehetne sorolni tovább azon tevékenységeket, ami csak hatósági engedély birtokában folytaható.

Fricike05 # 2010.07.14. 06:58

Elnézést kérek, még egy gyors kérdésem lenne:
A hatósági engedélyhez kötött tevékenység az mit takar?

Fricike05 # 2010.07.14. 06:45

Nagyon szépen köszönöm a választ!