GYED,GYES, táppénz


picikoala # 2010.07.21. 12:56

Sziasztok!
Elég speciális a problémám, nem találok sehol erre vonatkozóan infót, úgyhogy kérném segítségeteket.
Egy ruházati üzletben dolgozunk vidéki telephelyen, még van pár boltja a cégnek Budapesten és még egy vidéken. Ha bezárják csak ezt az egy boltot pl december végén, és eközben valaki terhes lesz, és elmegy táppénzre, megszűnik a jogviszonya??? TEhát nem a cég szűnik meg, csak ez a telephely (szerződésünkben megnevezték a telephelyet is), akkor akár táppénz alatt, szülés előtt elveszti a kismama az állását, és mivel nem lesz munkaviszonya a szülés időpontjában, ezért nem járna a gyed? Vagy mivel a cég ettől függetlenül létezik, a táppénzen lévő kismamának a munkaviszonyát nem bonthatják fel, amíg gyed-gyes tart?
Segítsetek!
Köszönöm!

Petryske # 2010.07.21. 08:33

nandy!
Köszönöm!

Petra

Dödölle1 # 2010.07.21. 06:48

További BH:

BH2008. 101. A munkáltató rendes felmondása jogellenes, ha a munkavállaló keresőképtelenségéről való tudomásszerzést követően adja postára a jognyilatkozatát [1992. évi XXII. törvény 90. § (1) bekezdés].

Dödölle1 # 2010.07.21. 06:44

kristyn17

Most jön a kérdésem ,ugyanis 19.-e „tegnap“ óta betegállományba kényszerültem ki is írt az orvos táppénzre ma meg telefonon közölte velem ,hogy küldi majd a felmondásomról a papírokat amiben közösen megegyezünk az ő javára a felmondásomról . Hogyan tudnék védekezni ,illetve mit tegyek mert ha jól olvasom akkor nem teheti meg ezt

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

  1. a betegség miatti keresőképtelenség időtartama alatt....

Amennyiben a munkáltató a keresőképtelenség időtartama alatt közli a felmondást úgy az -főszabály szerint- jogellenes. Ezzel kapcsolatban a lefelsőbb Bíróság így foglalt állást:

BH2009. 217. A rendes felmondás közlésekor fennálló keresőképtelen állapot - a táppénzben részesülésre tekintet nélkül - az intézkedés jogellenességét alapozza meg (1992. évi XXII. törvény 90. §).

A közös megegyezéssel történő jogviszony megszüntetést a jogszabály nem tiltja, viszont azt a munkáltató nem erőszakolhatja rád, a hangsúly ebben az esetben a közös akaraton van, azaz ha Te nem akarad, úgy ne írd alá.

A "védekezéshez" kérd jogász segítségét.

A hivatkozott BH-t és egy, a rendes felmondással kapcsolatos összefoglalót - hivatkozva a következő megnyilvánulásodra, miszerint "nem teljesen értem ezt a felmondásos mizériát"- e-mailban elküldtem.

Üdv. :)

kristyn17 # 2010.07.20. 19:52

Tisztelt Fórumozok.

Kicsit körbenéztem a topikban de nem teljesen értem ezt a felmondásos mizériát ezért kérném a segítségüket.

2009.09.01 tol dolgozok egy magán bölcsődében dadusként.
Semmi gond nem is volt eddig illetve 2010.03.01 ig ugyanis ekkor tudtam meg ,hogy nem vagyok bejelentve semmilyen formában a kkt-hez. Reggeltől szinte zárásig dolgoztam 500 forintos órabérben bejelentés nélkül. Mikor szóvá tettem ,hogy nem vagyok bejelentve és így dolgoztatott több hónapon keresztül megtörtént a bejelentés napi 4 órás munkaviszonyban ám a fizetésem lecsökkentette hivatkozva a járulékokra amit fizettet utánam a kkt. Most jön a kérdésem ,ugyanis 19.-e "tegnap" óta betegállományba kényszerültem ki is írt az orvos táppénzre ma meg telefonon közölte velem ,hogy küldi majd a felmondásomról a papírokat amiben közösen megegyezünk az ő javára a felmondásomról . Hogyan tudnék védekezni ,illetve mit tegyek mert ha jól olvasom akkor nem teheti meg ezt. Ezek után nem szeretnék már ott dolgozni de ki szeretnék állni az igazamért illetve szeretném megkapni a nekem járó pénzt a betegszabadságom időszakára.
19.e előtt voltam szabadságon is ,azt az időt vettem ki ami járt a munkáltató szerint is.

Kérem segítségüket szép estét Krisztina.

nandy # 2010.07.20. 16:43

Nem, mert ahogy írtam, a szülés napján már nem volt aktív biztosításod (ugyanis előző nappal megszűnt, amikor lemondtad az álláskeresésit).

A GYED-nek pedig alapvető feltétele, hogy a szülés napján legyen biztosításod (azaz munkaviszony, álláskeresési stb.).

Petryske # 2010.07.20. 14:31

nandy!

Ha a TGYÁS letelik vissza lehet menni álláskeresésire?
Akkor járna GYED? Tudok valamit tenni?
Nem mondtam le előtte az álláskeresésit, szülés után kb 1 héttel voltam a munkaügyiben.

nandy # 2010.07.19. 14:33

bakker:

A gyes alanyi jogon jár, ha egyébként nem vagy jogosult TGYÁS-ra, GYED-re. A gyes összege fix, nem függ a jövedelem nagyságától.

nandy # 2010.07.19. 14:32

Petryske:

Ha a szülés napja előtti nappal lemondtad az álláskeresésit, akkor sajna nem jár GYED.

bakker # 2010.07.19. 13:10

határozott idejű munkaszerződésem van, még 2 hónapig. ha terhes vagyok, mi alapján lesz majd gyes-em?

Petryske # 2010.07.19. 12:40

Kedves Szakértők!

2009 április 20- november 15-ig dolgoztam. Előtte álláskeresési segélyen voltam. November 15- december 14-ig passzív táppénzen voltam, utána február 24-ig megint álláskeresési segélyen. február 25-én megszületett a kislányom, azóta TGYÁS-t kapok. A kérdésem az lenne, hogy jár-e GYED, és mennyi ideig.

Köszönöm!

Petra

Dödölle1 # 2010.07.19. 06:34

dnevgy 2010.07.18. 22:31

A közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetésnél csak a munkaviszony megszűnésének tényéről és idejéről állapodtunk meg. Más nem volt benne. Akkor elvileg ki kell fizessék a szabadságomat?

Amennyiben a munkaviszony utolsó napjáig az időarányosan járó szabadságot nem vetted ki, úgy azt szabadságmegváltás címén ki kell fizetni a részedre.

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

97. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az erre előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakör-átadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles megfelelően biztosítani.

(2) A munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

136. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszűnésekor, illetőleg sorkatonai vagy polgári szolgálatra történő behívásakor, ha a munkáltatónál eltöltött idővel arányos szabadságot nem kapta meg, azt pénzben kell megváltani. Egyéb esetben a szabadságot pénzben megváltani nem lehet; ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) Ha a munkavállaló a munkaviszonya megszűnéséig több szabadságot vett igénybe annál, mint ami a munkáltatónál töltött időre megilletné, a különbözetre kifizetett munkabért köteles visszafizetni. Nem követelhető vissza a túlfizetés, ha a munkaviszony a munkavállaló nyugdíjazása vagy halála, illetve a munkáltató jogutód nélküli megszűnése miatt szűnt meg, vagy a munkavállalót sorkatonai, illetve polgári szolgálatra hívták be.

Dödölle1 # 2010.07.19. 06:24

ihaszszabo 2010.07.18. 15:32

Tisztelt Szakértő!

A következőkben szeretném a segítségét kérni:

Jelenleg Angliában dolgozom alkalmazotti munkaviszonyban. Utolsó munkaviszonyom 2009. május végén volt Magyarországon. Azt tervezzük, hogy év végével haza megyünk és gyermeket vállalunk a barátommal.

Kérem javasoljanak néhány lehetőséget, hogy ezt hogyan célszerű megtenni.

Az EU vonalon kértem segítséget, ott azt mondták, hogy a kinti munkaviszonyom után kell, hogy fizessenek nekem juttatásokat otthon is.

Kértem információt az OEP-től, de ők azt mondták, ha a teherbe esést megelőző két éven belül nem voltam 365 napon belül biztosított Magyarországon akkor nem fizetik azokat a juttatásokat, melyek nem alanyi jogon járnak.

Önök mit javasolnak?

Segítségüket előre is köszönöm.

Üdvözlettel
ISZ

1. Küldtem egy részletes összefoglalót tartalmazó e-mailt.

2."de ők azt mondták, ha a teherbe esést megelőző két éven belül nem voltam 365 napon belül biztosított Magyarországon akkor nem fizetik azokat a juttatásokat, melyek nem alanyi jogon járnak"

Ezen állítás így, ebben a formában nem igaz. Nandy válasza helyes azaz "Az EU-s tagállamban meglévő munkaviszony Mo-n is jogszerző időnek számít!", ami azt jelenti, hogyha Mo-on nincs meg a 365 nap, akkor az EU-s tagállamban szerzett biztosítási jogviszony figyelembe vehető.

Esetedben inkább az a kérdés, hogy a szülés napján lesz-e bárhol (EU/Mo.) fennálló munkaviszonyod?

3. Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), javasolom megfogadni:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett 2004. évi CXL. törvény, amely közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltató tevékenységre, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy REP a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.07.19. 06:13

Egy elkeseredett anya

Tisztelt Fórumozók!

2008. dec.31-én megszünt a munkaviszonyom, a kislányom 2008. dec. 11-én született, tehát kapom a GYED-et.
A kérdésem az lenne, hogy mivel a mai napig nem kaptam semmilyen kilépő papírt a volt munkahelyről (azóta elköltöztünk a városból, de a címet tudják), kihez fordulhatnék ez ügyben, mert a közeljövőben szeretnék munkát keresni, de ugye ehhez kellenek az előző munkahelyi kilépő papírok.
Köszönettel.

A volt munkáltatóhoz!

kriszt # 2010.07.19. 05:29

GYED-en lévő, a gyermek 1 éves kora előtt megszakíthatja a GYED-et, hogy egyik fegyveres szervtől másik fegyveres szervhez (közalkalmazotti jogvioszonyban) áthelyezéssel átkerüljön. Erre az időszakra sem GYED-et sem GYES-t sem igényelhet. Később amennyiben visszamegy GYED-re a régi GYED szerinti összeget kapja. A gyermek 1 éves kora előtt nem helyezhető el nappali intézményben (pl: bölcsőde). A gyermekre addig ki vigyáz? Mi a megoldás? A fenti eszmefuttatásra légyszíves reflektáljatok valamit, hogy jól gondolom-e! Előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Kriszt

dnevgy # 2010.07.18. 20:31

A közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetésnél csak a munkaviszony megszűnésének tényéről és idejéről állapodtunk meg. Más nem volt benne. Akkor elvileg ki kell fizessék a szabadságomat? Még egy kérdésem lenne: ha a munkahelyemen volt fizetésemelés, akkor az én esetemben is korrigálni kell az alapbért az emelés százalékával?

Köszönöm válaszát.

Egy elkeseredett anya # 2010.07.18. 20:24

Tisztelt Fórumozók!

2008. dec.31-én megszünt a munkaviszonyom, a kislányom 2008. dec. 11-én született, tehát kapom a GYED-et.
A kérdésem az lenne, hogy mivel a mai napig nem kaptam semmilyen kilépő papírt a volt munkahelyről (azóta elköltöztünk a városból, de a címet tudják), kihez fordulhatnék ez ügyben, mert a közeljövőben szeretnék munkát keresni, de ugye ehhez kellenek az előző munkahelyi kilépő papírok.
Köszönettel.

beus0122 # 2010.07.18. 18:50

Akkor a passzív táppénz után egyből munkát kellene találnom?És ha 4 órást sikerül találni mondjuk 3-4 hónapig,utánna munkanélküli,akkor mi alapján számolják a gyedet majd?

nandy # 2010.07.18. 14:34

Az EU-s tagállamban meglévő munkaviszony Mo-n is jogszerző időnek számít!

ihaszszabo # 2010.07.18. 13:32

Tisztelt Szakértő!

A következőkben szeretném a segítségét kérni:

Jelenleg Angliában dolgozom alkalmazotti munkaviszonyban. Utolsó munkaviszonyom 2009. május végén volt Magyarországon. Azt tervezzük, hogy év végével haza megyünk és gyermeket vállalunk a barátommal.

Kérem javasoljanak néhány lehetőséget, hogy ezt hogyan célszerű megtenni.

Az EU vonalon kértem segítséget, ott azt mondták, hogy a kinti munkaviszonyom után kell, hogy fizessenek nekem juttatásokat otthon is.
Kértem információt az OEP-től, de ők azt mondták, ha a teherbe esést megelőző két éven belül nem voltam 365 napon belül biztosított Magyarországon akkor nem fizetik azokat a juttatásokat, melyek nem alanyi jogon járnak.

Önök mit javasolnak?

Segítségüket előre is köszönöm.

Üdvözlettel
ISZ

nandy # 2010.07.18. 11:52

A szülés napján aktív biztosítási jogviszony kell, tehát azon a napon mindenképpen munkanélkülin kell lenned. Mivel nincs 4 év munkaviszonyod, ezért valószínűleg a munkanélküli sem fog kitartani a szülésig, így azt érdemes lenne később igényelned.

beus0122 # 2010.07.17. 14:32

Tisztelt Szakértő!
Olyanban kérném a segitségét,hogy felmondtak nekem a munkahelyen.A passziv táppénzemet töltöm és kiderült,hogy terhes vagyok.Lassan jelentkeznem kell a munkaügyiben.És nem tudom mit csináljak.2év,9hónapot dolgoztam itt.Kapok vmit a munkaügyitől?Meddig?És mit csináljak?Milyen juttatásokra leszek jogos ha megszültem.
Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2010.07.17. 12:35

A munkaviszony megszűnésekor kell majd elszámolni.

De közös megegyezés esetén csak az jár, amiben írásban megállapodtatok.

dnevgy # 2010.07.17. 12:21

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok, gyermekem 2011. szeptember 22-én tölti be a 3. életévét. Egy nappal később közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonyom. Jól tudom, hogy mivel a gyermek 3 éves korának betöltése után szűnik meg a munkaviszonyom, jár részemre a szülési szabadság idejére és a GYED/GYES első évére fizetett szabadság. Ha igen, hogyan és mikor "intézkedjek"? Már említettem ezt a munkahelyemen, de mintha meg sem hallották volna.

Köszönöm válaszát!

Katóca2 # 2010.07.16. 16:32

Ok,köszönöm!!!!!!:):):)
Csak nem vagyok mindig biztos hogy jó helyre irok.....