GYED,GYES, táppénz


dudask # 2010.08.26. 12:57

Tisztelt Szakértők!

Kislányom 2010.09.15-én lesz 2 éves. Jelenleg Gyeden vagyok, és utána Gyes-re mehetek. Közben teherbe estem, és 2011.03.15-re várom a következő kisbabánkat. Gondolkodóba estem, mi lenne a jó.

Mivel veszélyeztetett terhes vagyok, ezért azt javasolta a védőnő, hogy mondjam vissza a Gyes-t, és menjek el Tp-re.

És itt jönnek a kérdések:

  1. Ha 09.16-val tp-re megyek, (persze lemondom a Gyest), mennyi tp-t kaphatok, ha a szerz.szerinti bérem (jelenleg is) 140.000 Ft. 2008.03.04-2008.09.14 Tp-en voltam, utána 2008.09.15-2009.03.01 THGYS, 2009.03.02-2010.09.15 GYED.
  2. Ha táppénzre megyek, akkor mi alapján számítják ki, mennyi lesz majd a későbbi THGYS és a GYED?
  3. Ha GYES-en maradok, és nem megyek táppénzre, akkor mi lesz az alapja a későbbi THGYS-nek és a GYED-nek.
  4. Vagyis a legfőbb kérdésem, hogyan járhatok jobban? Menjek, vagy ne menjek táppénzre.

Köszönöm előre is a segítségüket!

dudask

Emerenc75 # 2010.08.26. 10:06

Kedves Nandy!

Segítségetedet kérném az alábbi ügyben.
Gyes mellet visszamentem dolgozni,de a munkaviszonyom aug.31-ei hatállyal megszűnik közös megegyezéssel. Kérdésem,hogy jár-e ilyen esetben a 30 nap passzív táppénz,vagy szeptember 1-vel rögtön jelentkezzem be a munkaügyi központba? Előtte 14 évig folyamatos volt a munkaviszonyom.

Válaszodat nagyon köszönöm!

kiph # 2010.08.26. 05:23

Köszönöm szépen! :)

nandy # 2010.08.25. 21:39

kiph # e-mail 2010.08.17. 10:44
kiph # e-mail 2010.08.17. 10:27 Tisztelt Szakértők!

Első gyermekem 2008. okt. 30.-án született. Most terhes vagyok a másodikkal. Ha minden igaz 2011. április végén szülök. Idén októberben lejár a gyedem. A kérdésem az lenne, hogy amíg kapok gyedet el tudok menni mellette táppénzre a 2. baba miatt? Ha lejár a gyedem a gyes mellett el tudok menni táppénzre? Vagy az apukának kell menni gyesre és én csak akkor tudok táppénzre menni?
Mi ilyenkor a legjobb megoldás? Válaszukat előre is köszönöm!
Még annyit fűznék hozzá, hogy anyagi szempontból hogy járnék a legjobban? Vegyem ki a felgyűlt szabijaimat is? Kérlek segíts. Az első gyereknél 2008. júliustól táppénzen voltam a születésig (okt. 30) ill. utána tgyás-on.Br. 110 a bérem és azóta nem emelkedett.
Köszönöm!!!!

Amíg GYED-en vagy, addig nem mehetsz táppénzre. Utána már lehetséges (ha van orvosi indoka...), de akkor viszont célszerű másnak (pl. apukának) igényelni a gyes-t, mert gyes mellett csak annyi időre jár táppénz, ahány napot dolgoztál a gyes ideje alatt, és a táppénz összegét is max. a minimálbér 50%-ában állapítják meg.

A keresőképtelenség első 15 munkanapjára (kb. három hét) betegszabadság jár, ami a szerződés szerinti béred 70%-a. Ez jelentősen ronthatja a további ellátások összegét, mert a TGYÁS-t és a GYED-et is ez a 70%-os bér alapján fogják megállapítani. Ezért mindenképpen érdemes lenne kivenni a szabikat, hogy kicsit feljebb tornázd az átlagot. Sőt, ha tudsz, akkor dolgozz is utána minél tovább.

suzy76 # 2010.08.25. 19:48

Tisztelt Szakértő

2005 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2009.08.05-én szültem első fiamat. 2010-ben ismét teherbe estem 2010.12. 15-re vagyok kiirva. 2010.06.01-től visszamondtam a gyed-et kivettem az addig megillető szabadságomat, és 2010.06.25.-e óta veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen vagyok. Két kérdésem lenne. Az egyik hogy a második gyermek után hogy mi lesz a tgyás és a gyed alapja? A második pedig hogy a párom az első gyermek után igényelhet gyes-t? Ő napi 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik.

Köszönöm válaszát.

kiph # 2010.08.25. 19:43

Tisztelt Szakértők!
08.17 i kérdésemre kaphatok választ? elég sűrgős lenne!
Előre is nagyon szépen köszönöm!
kiph

nandy # 2010.08.25. 14:53

Passzív táppénz 30 napig jár, feltéve, hogy az orvos szerint is keresőképtelen a feleséged. Egyébként munkanélküli ellátásra jogosult.
Mivel nagy valószínűséggel munkanélküliről megy szülni, ezért a TGYÁS és GYED összegét a munkanélküli alapját képező jövedelem (utolsó négy naptári negyedév) fogják megállapítani.

Arra kell figyelni, hogy nem szabad a szülés előtt lemondani az álláskeresésit, mert a szülés napján mindenképpen kell még a biztosítási jogviszony.
Így ha pl. nov. 1-jén szül az anyuka, akkor nov.1-gyel kellene lemondani az álláskeresésit, és nov. 2-tól igényelni a TGYÁS-t. Ha lejár, akkor vissza kell menni pár nap álláskeresésire, és utána igényelni a GYED-et.

A szívességi bejelentést egyáltalán nem ajánlom, mert a REP kiemelten ellenőrzi a "párnapos" munkaviszonyokat, és könnyen lehet, hogy nálatok is megállapítanák a joggal való visszaélést. Aminek az a következménye, hogy a cég nem kérheti vissza a befizetett járulékot, büntit kap, és az anyuka sem lesz jogosult semmire.

koka74 # 2010.08.25. 11:37

Tisztelt Szakértő!

A következőkben kérnék segítséget, információt:
Feleségemnek (tanárnő) határozott idejű munkaszerződése volt 2010.08.31-ig. (4 évet dolgozott, éves hosszabbításokkal.)
2010. november közepére várjuk első gyermekünket.
A munkáltató nem hosszabbít szerződést, így a munkaviszony 2010.08.31én megszűnik. A havi bruttó illetményalapja 146.000 Ft volt.
Kérdéseim:

  • hogyan járunk jobban, ha most elmegy passzív táppénzre, majd a lejárta után munkanélküliként nyilvántartásba veteti magát, és álláskeresési járadékot kap; vagy rögtön menjen munkanélkülinek?
  • az álláskeresési járadék biztosítási jogviszonynak számít?
  • TGYÁSra így jogosult lesz?
  • mivel a GYEDet jövőre tudja majd igényelni, az alapja a 2010-es jövedelem lesz. Ebbe beleszámít a táppénz, vagy munkanélküli járadék? Egyáltalán tudja majd igényelni a Gyed-et? Hallottunk valami olyan megoldásról, hogy a Tgyás lejártakor ismét munkanélküli állományba kell vetenie magát, és utána igényelni a Gyed-et. Még nem utána, hogy pontosan hogy is van ez a "kiskapu"
  • A GYed ideje szolgálati időnek számít? Azaz beleszámít a nyugdíj eléréséhez szükséges időbe? És a közalkalmazotti szolgálati időbe? (1 ismerősöm mesélte, hogy ő 6 évig passzív módon volt gyes-en, amit nagyon bán így utólag, mert köztisztviselőként lényegesen magasabb lenne a fizetése, ha az a 6 év munkaviszonynak számítana, azaz munkaviszony alatt szült volna)
  • A fentiekhez kapcsolódóan lehetőségünk lenne apósék cégéhez szívességből bejelenteni, ezzel hosszú távon mennyire járnánk jól? (természetesen fizetést nem kapna, de a járulékok fizetve lennének utána, és hát így tuti lenne a biztosítotti jogviszony.)
  • Mivel, ha jár a Gyed, akkor 2012 novemberéig kapja, utána nagy eséllyel szintén munkanélküli lesz.(év közben kisvárosban nehéz tanári álláshoz jutni.) Az esetleges Gyed ideje munkaviszonynak számít? Azaz, a most igénybe veendő álláskeresési járadék 3 hónapja újból feltöltődik, vagy már csak majd álláskeresési segélyt fog kapni?

Bocsánat a bőbeszédűségért, és a sok kérdésért, remélem érthetően írtam le a problémánkat.

koka74 # 2010.08.25. 11:37

Tisztelt Szakértő!

A következőkben kérnék segítséget, információt:
Feleségemnek (tanárnő) határozott idejű munkaszerződése volt 2010.08.31-ig. (4 évet dolgozott, éves hosszabbításokkal.)
2010. november közepére várjuk első gyermekünket.
A munkáltató nem hosszabbít szerződést, így a munkaviszony 2010.08.31én megszűnik. A havi bruttó illetményalapja 146.000 Ft volt.
Kérdéseim:

  • hogyan járunk jobban, ha most elmegy passzív táppénzre, majd a lejárta után munkanélküliként nyilvántartásba veteti magát, és álláskeresési járadékot kap; vagy rögtön menjen munkanélkülinek?
  • az álláskeresési járadék biztosítási jogviszonynak számít?
  • TGYÁSra így jogosult lesz?
  • mivel a GYEDet jövőre tudja majd igényelni, az alapja a 2010-es jövedelem lesz. Ebbe beleszámít a táppénz, vagy munkanélküli járadék? Egyáltalán tudja majd igényelni a Gyed-et? Hallottunk valami olyan megoldásról, hogy a Tgyás lejártakor ismét munkanélküli állományba kell vetenie magát, és utána igényelni a Gyed-et. Még nem utána, hogy pontosan hogy is van ez a "kiskapu"
  • A GYed ideje szolgálati időnek számít? Azaz beleszámít a nyugdíj eléréséhez szükséges időbe? És a közalkalmazotti szolgálati időbe? (1 ismerősöm mesélte, hogy ő 6 évig passzív módon volt gyes-en, amit nagyon bán így utólag, mert köztisztviselőként lényegesen magasabb lenne a fizetése, ha az a 6 év munkaviszonynak számítana, azaz munkaviszony alatt szült volna)
  • A fentiekhez kapcsolódóan lehetőségünk lenne apósék cégéhez szívességből bejelenteni, ezzel hosszú távon mennyire járnánk jól? (természetesen fizetést nem kapna, de a járulékok fizetve lennének utána, és hát így tuti lenne a biztosítotti jogviszony.)
  • Mivel, ha jár a Gyed, akkor 2012 novemberéig kapja, utána nagy eséllyel szintén munkanélküli lesz.(év közben kisvárosban nehéz tanári álláshoz jutni.) Az esetleges Gyed ideje munkaviszonynak számít? Azaz, a most igénybe veendő álláskeresési járadék 3 hónapja újból feltöltődik, vagy már csak majd álláskeresési segélyt fog kapni?

Bocsánat a bőbeszédűségért, és a sok kérdésért, remélem érthetően írtam le a problémánkat.

nandy # 2010.08.25. 08:37

Olvasd el Dödölle legutóbbi hozzászólását itt:

http://www.jogiforum.hu/forum/16/17447#…

nandy # 2010.08.25. 08:36

Nem más, mert gondolom, hogy a cégben nem végeznél ténylegesen munkát.

Vikoka # 2010.08.25. 08:20

Szia nandy!

Válaszodat köszönöm. Ez nem szívességi bejelentés lenne, hanem van egy kft-nk, amibe tag vagyok bejelentve, de eddig a volt cégem fizette utánam a járulékokat, most annyiban változna, hogy a cég fizeti, amíg el nem megyek tgyásra.

Így azért már más?

nandy # 2010.08.25. 08:14

Az ellátások alapja főszabály szerint valóban az előző évi jövedelem, ha volt legalább 180 bérezett napod (azaz nem voltál fél évig táppénzen, fizetés nélküli szabin stb...), és a biztosítási jogviszonyodban az elmúlt két évben nem volt 30 napnál hosszabb megszakítás.

GYED-re így valóban nem vagy jogosult, mert nincs aktív biztosításod. A szívességi bejelentést felejtsd el, helyette érdemesebb munkanélkülire menni (akár a passzív táppénz helyett is).

Vikoka # 2010.08.25. 07:57

Az alábbiakban felvázolnám helyzetemet:

33.hétben járok, október 11-re vagyok kiírva szülni.
Aug.19-vel közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyomat. Több, mint 8 éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem.
Aug.21-vel passzív táppénzre mentem.
Tgyásra legelőbb szeptember 13-án mehetnék. Addig maradhatnék is passzív táppénzen.
Kérdéseim:
Ha a passzív táppénz után mennék tgyásra, akkor is a tavalyi év átlaga alapján számolnák a tgyás összegét?
Gyedre így – ha jól értelmezem – nem lennék jogosult,mivel a szülés időpontjában nem leszek biztosított. Ha a tgyás kezdő napján bejelentkeznék 4 órába valahova, és a bejelentés időpontja után mennék el tgyásra, akkor járna a gyed is?
Én valahogy így okoskodtam ezt végig.
Ha valaki tudna, kérem válaszolja meg.
Köszönettel

tibeeboy # 2010.08.25. 06:53

Tisztelt Szakértő!

Korábban már írtam a párom különböző problémáíról a táppénzel és a terhességi-gyermekágyi segély ellűtás iránti kérelemmel kapcsolatban.
Most a következő merült fel. A párom következő táppénzéről megjött az elszámolás, azaz a 07.05-07.28 időszakról. 07.28-án vették fel kórházba és 07.29én megszült. 08.03-án engedték haza a kórházból. Na most az elszámolásban a korábban is említett 07.28 nap van, a 6nap kórházban viszont nincs. Felhívtam a TB-nél az ügyintézőt, akihez a terhességi-gyermekágyi segély ellűtás iránti kérelem tartozik. Erre ő közölte miwel a terhességi- gyerekágyi segélyhez lett bekönyvelve igaz azt elutasították, de nem tudnak semmit csinálni azt a 6napot elbuktuk. Könyörgöm akkor is táppénzen volt és akkor is kórházba. Ez lehetséges?!

nandy # 2010.08.23. 11:09

Ha saját magatokat feljelentitek, azzal sem fog megoldódni a probléma.

Tudom, hogy késő bánat, de ha korábban utánajár a férjed, akkor jobb megoldást is találhatott volna, pl. határozott idejű munkaszerződés, vagy a kismama csinált volna a saját nevére egyéni vállalkozást, így lett volna biztosítása...

Utólag már nem sokat tehettek. Az biztos, hogy a pénz nem hullik csak úgy senki ölébe, ha a hölgy már nem lesz keresőképtelen, akkor munkavégzési kötelezettsége van. Csak akkor lenne jogosult munkavégzés nélkül munkabérre (állásidő), ha a munkáltató nem tud munkát adni. De ha tud, csak éppen a munkavállaló nem akar dolgozni...
A REP-es felülvizsgálat is egy eszköz lehet.

fdrienn # 2010.08.23. 10:40

Kedves Dödölle1 és Kedves nandy!

Bocsássatok meg, hogy egy hozzászólásban válaszolok, de nagyjából hasonló dolgot írtatok arról, hogy mi is csaltunk. Abszolút egyet értek vele, és ne higgyétek, hogy nem zavar. A férjem cégéről van szó, és a hölgy a férjem volt barátnője, aki terhes lett, de mivel munkája nem volt, a férjem bejelentette a cégbe, hogy legyen neki majd gyed-e. Akkor még én nem voltam a képben, a férjem fején még rózsaszín köd ült, és kötelességének érezte, hogy segítsen. A lány vállalta, hogy dolgozik, de nem tette, kirúgni pedig terhesen nem lehet, szóval maradt. Nyolc hónapos terhesen elhagyta a férjemet, a mi kapcsolatunk utána kezdődött. Na ennyit röviden a magánéleti szálról, csakhogy lássátok, miről van szó. És hogy lássátok azt is, igenis zavar a "csalás" (bár nem annak indult, mert dolgoznia kellett volna a pénzért, ha lett volna benne annyi becsület), jelenleg azon gondolkodunk, hogy feljelentjük magunkat, kifizetjük valahogy (talán részletekben ki tudjuk fizetni) a büntetést, és akkor tőle is meg tudunk szabadulni.

Jelzem, hogy jeleztem az első e-mailben, hogy tudom, mik lesznek a vélemények, éppen ezért objektív segítséget kértem, elvégre azt gondolom, ezért van ez a fórum. Igen könnyű ismeretlenül ítélkezni, ezért kértem mindenkit, hogy ne tegye. Nem értem miért nem válaszoltak sokáig? (értem miért írtad, de nem értek egyet) Olvastam itt már ennél cifrább történetet is, és nem kaptak ilyen választ. N.B. Még annak is válaszoltak, aki pl. épp tb. csalásra készült.

Én nem vádaskodni, védekezni és vitázni szeretnék a fórumon, és szeretném megköszönni Nektek, hogy voltatok olyan kedvesek, és az esetleges haragotokat, negatív véleményeteket félretéve válaszoltatok nekem. Nandy, köszönöm, amit a táppénzről írtál, ezt nem tudtam, de talán segít. Amúgy van már ügyvédünk, de szerettem volna máshonnan is tanácsot kérni, de arra nincs pénzünk, hogy 20 ügyvéd véleményét kikérjük.

nandy # 2010.08.23. 09:04

fdrienn:

A segítségüket kérném egy eléggé vitás problémában. Van a cégünkben egy kismama, akinek idén tavasszal járt le a gyed-e és jelezte, hogy a gyes kevés neki, ezért vissza akar kerülni aktív állományba. Dolgozni azonban nem tud és nem is akar, de a pénzt kéri minden hónapban. Erről persze szó sem lehetett, így kiadtuk neki a felgyülemlett szabikat, és hívtuk dolgozni. Természetesen egyből táppénzre ment, a betegség kódja 8. (egyéb betegség), ami szinte megfoghatatlan. A kérdésem, hogy hogyan lehet egy ilyen alkalmazottól megválni? Az ügy mögött még sok minden áll, de a lényeg, hogy rászolgált a kirúgásra, ezért csak olyanok válaszát kérem, akik objektív, segítő válaszokat adnak, nem véleményt, hogy ilyen, meg olyan kicsellózás ez egy szegény anyukával, meg hogy minden a munkavállalót védi. Kiskapuk talán lehetnek, amik elvezetnek a megoldásig. Jelenleg az anyuka nem tartózkodik otthon,e zért gondoltunk egy tb ellenőrzés ráküldésével, vagy őt, vagy az orvos felülvizsgáltatni, de nem biztos, hogy elérünk vele valamit. Segítségüket előre is köszönöm!

Előrebocsátom, hogy egyetértek Dödöllével. Annak idején nem zavart a csalás, mert nem közvetlenül a ti zsebetekre ment a játék, hanem a nagy közös kasszáéra...
A másik, hogy talán érdemes lenne ügyvédet keresni, mert a jelenlegi helyzetben csak rendkívülivel lehetne elküldeni az anyukát, és az nem olyan egyszerű, mint amilyennek tűnik. sokszor egy szerencsétlen megfogalmazáson múlik minden.

Amiben reménykedhettek: ha az anyuka nem mondta vissza a gyes-t, akkor csak annyi időre jár neki táppénz, amennyit a gyes ideje alatt dolgozott. Ez a ti esetetekben a szabadságos időszakkal egyezik meg. Nagyon leegyszerűséítve: ha két hónapig volt szabadságon, akkor két hónapig jogosult a táppénzre is.
Ha már nem lesz jogosult táppénzre, attól még lehet keresőképtelen, és így nincs továbbra sem munkavégzési kötelezettsége. De táppénzt nem fog kapni, így kénytelen lesz kitalálni valamit. Nem nagyon tud majd... Így abban a pillanatban, ahogy megszűnik a betegség miatti keresőképtelensége, kénytelen lesz bemenni dolgozni. Ha csak egy napot is elmulaszt, és nem tudja igazolni a mulasztás okát, azzal indokot ad a rendkívüli felmondásra.

Dödölle1 # 2010.08.23. 07:15

fdrienn 2010.08.22. 17:58

Én is reagálnék a reagálásodra.

1. Azt írod: "szívességből lett bejelentve".

Amennyiben ténylegesen nem dolgozott, csak bejelentettétek a vállalkozásba, úgy az a munka és tb. jog nem rendeltetésszerű használatának, illetve joggal való visszaélésnek minősül.

2."És azt is mondta, ha nem fizetünk, tönkretesz minket. (a céget, a családunkat, stb.)"

Arany asszony. Ez a mentalitás a munkaszerződés megkötése előtt, ill. a próbaidő alatt nem tűnt fel?

3. "De mi van a sok jogosulatlanul igénybe vett táppénzzel?"

Jó kérdés. Ha nem tévedek Ti voltatok azok, akik hozzásegítettétek.

4. "Esetünkben azt gondolom, hogy a munkáltató jogosan próbál megszabadulni egy munkakerülő alkalmazottól."

Nosza.

" De nincs módja rá, mert bármely munkavállaló, ha megneszeli, hogy ki akarják rúgni, táppénzre vonul, és a munkáltató nem tehet semmit (pláne, ha mindent papírokkal alátámaszt, és mégis tudni, hogy semmi baja)."

Ez így, ebben a formában nem igaz. Kérheti a REP-et, hogy a keresőképtelenség indokoltságát ellenőrző főorvossal vizsgáltassa....

4. "Én is kismama vagyok, így mindkét oldalt nézem egyszerre, és így is azt mondom, hogy rászolgált a felmondásra."

A gyakorlatban közigazgatási hatósági eljárás keretében én is találkozom tisztességtelen munkáltatóval és munkavállalóval.

Engem azok a munkavállalók zavarnak, akik belemennek a fekete foglalkoztatásba (így pl. egyidejűleg kapnak fizetést+álláskeresési jártadékot), majd amikor megromlik a kapcsolat a munkáltatóval azt feljelentik, mintha Ők nem lettek volna tevőleges részesei a csalásnak.

Nálad is egy kicsit ugyanezt érzem. Társultatok az Tb. átverésére és most csodálkozol azon, hogy a másik fél ugyanolyan tisztességtelen eszközöket alkalmaz veled szemben, mint ahogy azt nemrég együtt, egyakarattal tettétek az állammal szemben....

Jelzem nem véletlen, hogy a felvetésedre sokáig senki nem válaszolt....

Üdv.

fdrienn # 2010.08.22. 15:58

Kedves Dödölle1!

Augusztus 18.-i válaszodra szeretnék reagálni.
Először is köszönöm a választ, és azt, hogy megerősítettél abban, hogy az egyetlen járható utat választottuk.
Részleteket azért nem írtam, mert hosszú és magánjellegű, de a lényeg, hogy szívességből lett bejelentve, hogy legyen gyed-e, és ő most ezzel visszaélt, amikor a gyes megkezdésekor közölte, hogy vissza akar kerülni állományba, de dolgozni nem akar a pénzért. És azt is mondta, ha nem fizetünk, tönkretesz minket. (a céget, a családunkat, stb.) Ne érts félre, ha azt mondta volna, hogy ő dolgozni szeretne, mert a gyes nem fedezi a kiadásait, akkor az rendben lett volna. De melyik az a munkáltató, aki munka nélkül fizet valakinek? Tudom, hogy a szívességeknek megvannak a következményei, de ennek is megvolt az oka, ami már megint egy másik, hosszú történet. A fenyegetést viszont nem viseljük el, és nem engedünk, mert akkor sosem lesz vége. Így addig keressük a megoldásokat, amíg meg nem találjuk a módját, hogy kitegyük a cégből.
Tudom, hogy a munkavállaló van kiszolgáltatottabb helyzetben. De mi van a sok jogosulatlanul igénybe vett táppénzzel? Esetünkben azt gondolom, hogy a munkáltató jogosan próbál megszabadulni egy munkakerülő alkalmazottól. De nincs módja rá, mert bármely munkavállaló, ha megneszeli, hogy ki akarják rúgni, táppénzre vonul, és a munkáltató nem tehet semmit (pláne, ha mindent papírokkal alátámaszt, és mégis tudni, hogy semmi baja). Én is kismama vagyok, így mindkét oldalt nézem egyszerre, és így is azt mondom, hogy rászolgált a felmondásra.

nandy # 2010.08.22. 15:52

Nem vagy köteles elfogadni más munkakört, de a munkáltatónak jogában áll a védelmi idő lejárta után rendes felmondással megszüntetni a munkaviszonyod.
A felmondási védelem időszaka alatt elvileg köteles az eredeti munkakörödben foglalkoztatni, de ehelyett elkezdheti kiadni az előző évek szabadságait, ill. 42 napra át is irányíthat más munkakörbe a beleegyezésed nélkül.
A béredet viszont rendeznie (emelnie) kell, ha a hasonló munkakörben dolgozó, hasonló végzettséggel rendelkező munkavállalók kaptak béremelést, vagy ha nincs ilyen munkatárs, akkor a cégnél történt béremelésnek megfelelően.
A szabadságokat pedig valóban az emelt bérrel kell fizetnie.

Móni37 # 2010.08.22. 14:56

Tisztelt Szakértő!
A segítségét szeretném kérni! 2010 10.05-ig GYES-en vagyok, szeretnék visszamenni dolgozni a munkahelyemre. Viszont úgy hallottam, ott nem akarnak visszavenni az eredeti pozíciomba, ajánlanak helyette egy számomra kedvezőtlenebb beosztást. Ezt köteles vagyok elfogadni? Ha nem fogadom el, akkor a munkáltatómnak kell rendes felmondással elküldenie, vagy ebben az esetben nekem kell felmondanom? Még egy kérdés. Úgy tudom, ha visszavennének eredeti pozícióba, akkor a GYES alatt elmaradt fizetésemeléseket meg kell kapnom. Már a felhalmozott szabadság letöltésének idejére kapott béremet is ezzel a megemelt összeggel kell számolniuk?
Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2010.08.22. 11:55

ikeranyu:

Ha visszamész dolgozni, és a gyermek(ek) elmúlt(ak) hároméves(ek), akkor a gyes ellenére is felmondhat neked a munkáltató. A gyes akkor jelent továbbra is védettséget, ha otthon maradsz fizetés nélküli szabin.

Csak ezért nem kell átadni másnak a gyes-t.

nandy # 2010.08.22. 11:52

TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz, de max. a 2011-ben érvényes minimálbér kétszerese, mert nem volt 180 bérezett napod.
A GYED alapja pedig megegyezik majd a TGYÁS alapjával, azaz a szerződés szerinti béreddel (itt már mindenképpen a minimálbér kétszerese a plafon).

kgeorgina # 2010.08.22. 07:40

Kedves Szakértő!
2010 01 18-án szültem kislányom, aki után a szülés napjától kaptam a tgyest. A hónapban kezdtem el kapni a gyedet.
Jelenleg babát várok, várható szülés 2011 02 17. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mi lesz a tgyes alapja. Az idei évi bruttó bérem, ami kevesebb mintha dolgoznék, a gyed miatt, vagy a munkában töltött utolsó évem. Brutto fizetésem 270000.-
Köszönettel kgeorgina