GYED,GYES, táppénz


Hajnika902010 # 2011.09.23. 12:13

Tisztelt Szakértő!

2010 január 1-től kapom a gyest! Most viszont lenne egy álláslehetőség, ami jól jönne! Csak nem tudom, le merjem-e mondani a gyest! Ha esetleg nem jönne össze ez a munka, vissza tudom igényelni a gyest? És meddig kaphatom? Mit és hol kell intéznem?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:

Joóné Tóth Hajnalka

Manci13 # 2011.09.23. 11:02

Tisztelt Szakértők!

2009. júniusában született a gyermekem, ekkortól voltam GYÁS-on, majd letelte után GYED-en, majd GYES-en. 2011. augusztusában jeleztem munkáltatóm felé, írásban, hogy 2011. szeptember 5-től szeretném megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat és kivenni a 32 nap szabadságomat és annak letelte után szeretnék ismét munkába állni a korábbi munkakörömben ami gazdasági egység vezetője volt. A cégnél 11 éve dolgozom.
Jelenleg a fizetett szabadságomat töltöm, de a továbbiakkal kapcsolatban a következő tájékoztatást kaptam:
Megszüntettem a fizetés nélküli szabadságomat, visszamondtam a GYES-t, és megkezdtem szeptember 5-én a munkaviszonyomat a szabadságom letöltésével, ezért a felmondási védettségem innentől kezdve 30 nap. Mivel a korábbi munkakörömet nem tudja visszaadni és munkát sem tud biztosítani számomra, ezért 2011. október 5-én felmond nekem, és megkezdhetem a felmondási időm letöltését ami 55 nap, és annak lejárta után kifizeti a 11 évre járó 3 hónap végkielégítésemet.
Kérdéseim a következők lennének:
A felmondási védettség nem a gyermek 3 éves koráig jár?
Ha nem tudja biztosítani a munkáltató a korábbi munkakörömet akkor a gyermek 3 éves koráig nem kell minden hónapban kifizetnie a személyi alapbéremet?
Mi történik a fennmaradt szabadságommal ha a munkáltató már október 5-én felmond és én pedig október 19-ig szabadságon lettem volna?

Válaszát előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2011.09.23. 09:34

Malevon 2011.09.21. 10:03

Tisztelt Szakértő!
Arra lennék kíváncsi, hogy 2012-ben a 2010 decemberben született gyermek után mekkora lesz a maximális GYED. Minimálbér növekszik, szuperbruttó és adójóváírás kivezetése után. és Honnan lehet kérni kompenzációt??? Köszönöm válaszát!

  • A kompenzáción még dolgoznak.
  • A max Gyed a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a. A Gyed maxot viszont csak akkor lehet emelni, ha a Gyed ellátást legalább 180 bérezett alapján állapították meg és az alap több, mint az előbbi korlát.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1

A 48. § (2)–(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig – hivatalból – felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

DE CSAK A 48. § (2)–(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét!!! A többit nem!!!

További felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.09.23. 08:50

zsidel

Tisztelt Szakértő!

Feleségem jelenleg gyesen van a 2.5 éves kisfiunkal.Az lenne a kérdésem ha most teherbe esne akkor milyen ellátásra lene jogosult?Első terhessége előtt volt munkahelye.

köszönöm

Amennyiben a feleségének nincs fennálló munkaviszonya (biztosítása), úgy csak GYES, családi pótlék és anyasági támogatásra jogosult.

Az új babával THGY és GYED ellátást főszabály szerint csak akkor kaphatna, ha

  1. a szüléskor biztosított lenne,
  2. ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezne 365 nap biztosításban töltött idővel.

Részletesebben lásd 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D. § előírásait.

További felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervét.

Üdv. :)

Velence72 # 2011.09.21. 23:48

Kedves Jogászok!

Kérdésem az lenne, hogy ha jelenleg még Gyes-en vagyok, de a cégem felszámolás alatt áll... közben a volt főnököm az új cégében új munkát kínált fel nekem...

Akkor attól a Bérgarancia Alap még kifizet? (3 havi végkielégítés + 47 nap szabadságról van szó, nem kevés összeg).

Köszi előre is.

zsidel # 2011.09.21. 11:46

Tisztelt Szakértő!

Feleségem jelenleg gyesen van a 2.5 éves kisfiunkal.Az lenne a kérdésem ha most teherbe esne akkor milyen ellátásra lene jogosult?Első terhessége előtt volt munkahelye.

köszönöm

Malevon # 2011.09.21. 08:03

Tisztelt Szakértő!
Arra lennék kíváncsi, hogy 2012-ben a 2010 decemberben született gyermek után mekkora lesz a maximális GYED. Minimálbér növekszik, szuperbruttó és adójóváírás kivezetése után. és Honnan lehet kérni kompenzációt??? Köszönöm válaszát!

Jucusbaby # 2011.09.20. 11:00

Tisztelt szakértő!!!
2010.07 16.án született meg a kislányom, jelenleg GYED-en vagyok vele itthon. Gyed alatt ismét terhes lettem , a szülés várható ideje 2012 március beleesik a GYed.be. Az lenne a kérdése, hogy érdemes e visszamennem táppénzre? Rendőr (Nem közalkalmazott) vagyok és nem tudom, hogy nekünk változott-e a Táppénz. Hogy érné meg jobban? Maradni GYed-en vagy menni táppénzre? Válaszát előre is köszönöm!!!

skyline # 2011.09.20. 08:03

Tisztelt hölgyem/
Az érdekelne hogy van még 3 hónapom a gyedböl de lehetőségem nyílna egy állás elfogadására.
Ha elfogadnám az álláslehetőséget akkor milyen korlátokba ütkéznék esetleg a gyed visszamondása miatt.Egyáltalán megtehetem e hogy visszamondom annélkül hogy visszakellene fizetnem.Esetleg kihez kell eben az ügyben fordulnom hogy ezt megtegyem annak érdekében hogy dolgozhassak ugyanis ezt az állást jobb lehetőségnek tartom mint a 3 hónapig járó gyedet.Mi ennek az ügyintézési folyamata.
Másik kérdésem pedig az lenne hogy ha visszamondom akkor másnap már munkába is állhatok?Mennyi ennek az ügyintézési folyamata?A munkaügyi központban adnak e startkártyát ha nem telik le a gyed és dolgozni kívánok menni(sajnos muszály).

Twinbabies # 2011.09.19. 13:45

Tisztelt Szakértők!

Ikerkislányaim 2009 október 12-én születtek. A szülés után TGYÁSt, majd GYESt kérelmeztem helyette(mivel ez utóbbi összege kedvezőbb volt számomra, mint a TGYÁS, de ez kérdésem szempontjából talán nem lényeges), 2010 március 28-tól pedig GYEDen vagyok.
2009. jan. 1-jétől bruttó bérem 290 ezer Ft volt (2008-ban minimálbéren voltam), 2009.09.14-től betegszabadságon (kórházban) voltam a szülésig.
Most úton van a harmadik kisbabánk, a szülés várható időpontja 2012 április 28, tehát GYEsbe fogok szülni.

Kérdésem, hogy a 3. baba után a GYED számítási alapja a 2009-es bérem, vagy a minimálbér lesz-e (mert a jogszabályokból azt bogoztam ki, hogy GYEDre mindenképpen jogosult leszek, csak ennek összegéről találtam ellentmondó információkat)? Hiszen nem lesz 2 éven belüli ledolgozott 180 napom. Azért sürgető a kérdés, mert ha úgy jobban járnék a GYED folyósítás tekintetében, akkor október 1-től vissza tudnék menni dolgozni. Eredetileg is terveztem, hogy 4 órában, a GYES alatt mihamarabb visszamegyek, de most a 8 órás munkát is megpróbálnám egy fél évig, ha ez anyagilag jelentene valamit.

Válaszukat előre is nagyon megköszönöm!

Csengecsilla # 2011.09.17. 13:57

Tisztelt Szakértők!

Óvónőként dolgoztam több éven keresztül mint közalkalmazott, veszélyeztetett terhesként 2008. jún. 05-től voltam táppénzen, 2008. dec. 31-ig amikor is megszületett a kislányom. 2009-től TGyás ill. Gyed-en voltam, majd 2011. jan. 1-től Gyes-en, amit 2011. dec. 31-ig terveztem igénybe venni.
A napokban kerestek meg munkahelyemről azzal a kéréssel, hogy mihamarabb visszamennék-e dolgozni napi 6 órába- kezdetben a szabadságomat tölteném s mellette kaphatnám még a gyest.
Kérdésem, hogy kedvezőtlenül érinthet-e engem az, ha ezt elfogadom? Továbbá, a 8 órás munkanapokra járó szabadságot 6 órában kapom meg? Vagy több szabadság jár, ha 6 órában veszem ki?
Igaz-e, hogy a TGyás és Gyed alatti szabadság idejére párhuzamosan nem kaphatok Gyest?
Hány nap szabadság járhat nekem, ha 2008-ban 14 nap szabit vettem ki, a gyermek után járó 2 napot pedig a férjem vette ki?
Köszönettel, Csilla

Tandrea30 # 2011.09.17. 07:03

kedves szakértők
2009.szeptember 15től június 30ig és 2010okt05től 2010dec 30ig közcélú foglalkoztatásba voltam (bruttó 89500ft)jelenleg 2011március 16tól egy uniós pályázaton nyert finanszírozású felnöt képzésben veszek részt amivel havi bruttó 81000ft a fizetésem.szerződésem 22hónapra szól ami 2013.márciusba jár le.én most állapotos lettem aminek nagyon örülök de mivel vegyszerekkel dolgozunk ezért az orvosom nembiztos hogy engedni fogja hogy sokáig dolgozzam!(jelenleg 5hetes vagyok)a kérdésem következő
1:mire leszek jogosult ha az orvos nem enged dolgozni és elküld táppénzre?
1/a:mennyi táppénzre számíthatok
2:felbonthatják-e szerződésem ha táppénzre megyek?
3:ha igen mit tehetek és mi járhat nekem?
4:ha nem bontják fel mi vár rám ha szerződésem lejár?
5:mi lesz a szerződés lejártáig a szabadságommal?
kérem mielőbb válaszoljanak
köszönettel Andrea

pazs # 2011.09.15. 14:23

zturi: a végkielégítés szempontjából az egész, a szabadságok (kifizetése) szempontjából pedig csak a fizetés nélküli szabadság első éve számít.

vicububu # 2011.09.15. 13:39

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni.
2008.06.25-én szültem, ezt követően Tgyás-on, majd gyeden, illetve 2011. 03-ig gyesen voltam, de közben visszamentem dolgozni.
2010 november és december időszakra a bennmaradó szabadságomat töltöttem, majd ezt követően 2011.januártól májusig munkaviszonyban voltam,
május 30-án és 31-én betegszabadságon voltam, kórházba is kerültem, ezalatt mondtak fel nekem levélben!...2011. 05.31-én, rendkívüli felmondással, így még munkanélküli ellátásra sem lettem jogosult,júniusra még igénybe tudtam venni a passzív táppénzt. Munkaügyi bírósághoz fordultam, de még nem döntöttek ügyemben.Július 1-től másik munkahelyen dolgozom, így a munkaviszonyom nem szakadt meg.

Jelenleg új munkahelyem van, de babát várok :-) nem tudom mire számíthatok, elmehetek táppénzre 3 hónap munkaviszony után, mi a rám irányadó számítás. Az orvosom az egészségi állapotom miatt veszélyeztetett terhesnek nyilvánított.
A gyed és a gyes illetve a családi pótlék jövedelemnek minősül? Vagy csak az elmúlt 8 hónapot veszik figyelembe, ha elmennék táppénzre?
Köszönöm, hogy meghallgattak! Válaszukat előre is köszönöm!

zturi # 2011.09.15. 10:23

Egyik munkavállalónk 1993. óta "dolgozik a cégnél, az eltelt 18 évből 16 évig táppénzen, illetve GYES-es volt (két gyermeke van, a második beteg, ezért 10 évig maradt otthon). Most szept. 9-én járt le a GYES, és mivel a munkaköre megszűnt, az a kérdésem lenne, hogy milyen kötelezettségei vannak cégünknek, a végkielégítésbe melyik időszakok tartoznak bele. Segítségüket köszönöm.

szandrus # 2011.09.14. 11:24

Gne1980!
Tartósan beteg gyermekre tekintettel folyósított gyes mellett időkorlátozás nélkül folytathat keresőtevékenységet, vagyis a heti 30 óra ide nem vonatkozik.

szandrus # 2011.09.14. 11:23

Kedves KrisztaPetra!

Amennyiben "beleszül" a gyesbe (még az első gyermeke gyes ideje alatt születik a második) úgy abban az esetben az újszülöttre kell igényelnie a gyest - az idősebb gyermekre megszüntetésre kerül,majd elindul az újszülöttnél. Amennyiben minden jogszabályi feltételnek megfelel a gyes kérelem, a jogviszony folyamatos marad.

rika85 # 2011.09.13. 11:14

Tisztelt szakértők!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önök felé.

2010. szeptember 22.-én született kislányom akivel azóta gyeden vagyok (6 hó tgyás, majd gyed.)
Munkaviszonyom az előző években az alábbiak szerint alakult:

2005-2009. nov. 134.000 Br. bér
2009. nov-2010. febr. - munkanélküli
2010. márc 1.- 143.000.- Br. bér

Ahonnan április 20.-tól táppénzen voltam a szülésig, veszélyeztetett terhességem miatt.

A tgyásomat értelem szerűen a 2009-es jövedelmemből számolták azonban a gyedemet mivel idén igényeltem a 2010-es jövedelemből.

Tgyás összege: 90.000.- Ft volt
Gyed összege: 80.000.- Ft (adójóváírás nélkül)

A kérdésem a következő:

Jelenleg tervezzük a második babát és az érdekelne hogy amennyiben jövőre meg is születik(reményeink szerint) akkor mi szolgál majd a második gyerek után igényelendő tgyás és gyed alapjául?
Számít e esetleg vmit hogy az első gyerek 2. életévét betölti e vagy sem az igényléskor? Mert ezt is hallottam hogy ha már gyes alatt igénylem a második baba utáni ellátást akkor vmi más a számítási alap.(talán a jelenlegi gyed alapja, de nem biztos, de az úgy elég kevés lenne)
Azért lenne ez fontos mivel jelenlegi munkahelyemre a "hosszú" pályafutásom miatt nem igazán mehetek vissza dolgozni. Nem vették jó néven hogy 2 hónap után TARTÓS táppénzre illetve szülni mentem. Második babát pedig szeretnénk csak azt kellene tudnunk hogy milyen ellátásban részesülök? Kapom ugyanezt az összeget a második babánál is tovább, vagy akkor járok jobban anyagilag ha letelik kislányommal a 2 év, és keresek munkát, majd egy év ledolgozott munkaviszony után próbálkozunk a második babával.

Segítségüket előre is köszönöm.

KrisztaPetra # 2011.09.13. 10:54

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésben várnám válaszukat:
Jelenleg GYES-en vagyok lányommal (2010.09.04. született) és jövőre várjuk
a második gyermekünk születését várhatóan 2012.májusában. A kérdésem az lenne,
hogy mivel sajnos GYED-re nem vagyok jogosult, így milyen ellátást igényelhetek
addig míg az első gyermekem után kapom a GYES-t, illetve mit igényelhetek azután,
miután lejár az első GYES-em.

Válaszukat előre is köszönöm. üdv. Kriszta

Gne1980 # 2011.09.13. 09:11

Üdvözlöm Önöket!

Segítséget szeretnék kérni, az ügyben, hogy Gyes mellett dolgoznék (2015.01.10-ig vagyok gyesen tartósan beteg gyermekemmel) heti 30 órában, napi 6 órás munkarendben. Október.18.-tól veszem ki a szabadságomat, és 2012.01.02.-án állnék munkába. A heti 30 órámat a munkáltatóm délutáni műszakra és éjjelire is beosztanám, a hétvégéket is beleértve. A gyermekeim haza hozatalát az iskolából és óvodából akadályozná a beosztásom, nem csak a délutáni, de éjszakai műszakom is (ami több, mint 6 óra, bár ők akarják beosztani a 30 órát ahogy nekik megfelelő) Az a kérdésem, hogy ezt megtehetik e, avagy napi 6 óránál többet nem dolgoztathatnak velem a gyes mellett, illetve gyes előtt délelőtti műszakon dolgoztam csak szintén 6 órában, ezt megváltoztathatják e kedvük szerint.
Ilyen esetben járhat-e nekem végkielégítés, illetve milyen esetben járhat, ha 2004. óta vagyok alkalmazásban, ha én esetleg felmondanék nekik azonnal hatállyal.

Köszönöm szépen előre is a segítségüket,
gne1980

titababa # 2011.09.13. 07:51

Jó napot kívánok!

A következő lenne a problémám.
A kisfiam elmúlt fél éves, és azon gondolkodtunk, hogy mivel én csak gyesre vagyok jogosult, az apukája menne el gyedre.
Ő viszont egy kft-nél alkalmazott és 10%-ban tulajdonos is.
A kérdésem az lenne, hogy ha elmegy gyedre, a cég bevétele után járó osztalékát ki tudja e majd venni gyed mellett?
Válaszát előre is köszönettel:
Erika

gyapiani # 2011.09.13. 07:37

Tisztelt Szakértő/k!
Sajnos nagyon tájékozatlan vagyok a munkajogi kérdésekben, ezért segítséget szeretnék kérni!
2005 augusztus óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen(azóta rendesen be vagyok jelentve).2004 óta szeretnék gyereket, időközben kiderült, hogy ez csak mesterséges úton lehet. 2011 decemberére van tervezett előjegyzési időpontunk lombikra, ez az időpont csúszhat későbbre. Időközben az üzlet ahol dolgozom nagyon nem megy, így előfordulhat november-december körül megszűnik a munkahelyen és munkanélküli leszek(egyedüli alkalmazott vagyok). Felmerült a lehetőség, hogy 4 órában jelentenének be(jelenleg 8-ban vagyok). Kérdésem: mindkét esetben elesek a gyedtől és minden terhességgel kapcsolatos juttatástól? Van valami ésszerű megoldás?
Új munka kezdésére nincs sok esélyem! A korom miatt(38) már nem szeretnék még 1 évet halasztani a lombikprogramban, így meg ugye nem fognak felvenni sehova!
A segítséget előre is köszönöm!

Abogar # 2011.09.13. 07:12

Tisztelt Fórum!
A tanácsukat szeretném kérni. Jelenleg 13 hetes kismama vagyok a második gyermekünkkel és ki szeretném iratni magam táppénzre. Első gyermekünk 2009. június 20-án született, akkortól Tgyáson, majd gyeden voltam ami idén június 20-án járt le és azóta gyest kapok. Munkaviszonyom a jelenlegi munkáltatómnál 2006.01.02. óta folyamatos. 2009. 01.05-től betegszabin, majd 01.26-tól táppénzen voltam első gyermekem születéséig. A bejelentett bruttó bérem 138.000.- Ft volt 2008.01.01.-től. Azóta nem kaptam emelést. Ebből számolták az előző táppénzemet, tgyást, gyedet is.
Az lenne a kérdésem, hogyha most táppénzre megyek, akkor annak mi lesz az alapja? És kb mekkora összegre számíthatok? Ha kivenném a szabikat, jobban járnék-e táppénz, tgyás és gyed tekintetében? Amennyire próbáltam utánaolvasni, táppénzben jobban járnék, de tgyás, gyed tekintetében nem. Ez lehetséges? A gyednek mi lenne az alapja, ha márc. 20-ra vagyok kiírva?
Válaszát előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2011.09.13. 07:08

sziszi84 2011.09.13. 08:52
Tisztelt Szakértő!

Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2012 január 16-ára vagyok kiírva.Munkaviszonyom ez év december 31-ig tart.Ha még ebben az évben igénylem a tgyást akkor rendesen fogom kapnia gyedet(tehát a 2011-es munkabérem után), még akkor is ha szülés időpontjában már nem vagyok munkaviszonyban?
Vagy jobb lenne ha a szülés időpontjáig megmaradna a munkaviszony mert erre is van lehetőségem(de így is decemberben venném igénybe a tgyást)?
Minden jogosultsági feltételem adott a tgyásra és a gyedre.

Köszönöm.

Igen, ha él az Mt. 138. § biztosította lehetőséggel és még 2011-ben, a munkaviszony fennállása alatt megigényli a THGY ellátást -amennyiben a többi feltételnek megfelel, a jelenleg hatályban lévő jogszabályi előírás alapján- jogosult lesz GYED ellátásra is.

Megalapozza:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1

Ebtv. 42/A. §563 (1)564 Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését – a gyermeket szülő anya esetén a szülést – megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

További kérdéseivel forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervéhez.

Üdv. :)

sziszi84 # 2011.09.13. 06:52

Tisztelt Szakértő!

Egy olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2012 január 16-ára vagyok kiírva.Munkaviszonyom ez év december 31-ig tart.Ha még ebben az évben igénylem a tgyást akkor rendesen fogom kapnia gyedet(tehát a 2011-es munkabérem után), még akkor is ha szülés időpontjában már nem vagyok munkaviszonyban?
Vagy jobb lenne ha a szülés időpontjáig megmaradna a munkaviszony mert erre is van lehetőségem(de így is decemberben venném igénybe a tgyást)?
Minden jogosultsági feltételem adott a tgyásra és a gyedre.

Köszönöm.