GYED,GYES, táppénz


nandy # 2012.03.13. 15:54

Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama alatt a biztosítási jogviszony fennáll.

Egyéni vállalkozóként nem lennél jogosult az álláskeresésire, így mindenképpen célszerűbb lenne a járadék lejárta után indítani a vállalkozást.

agnyetas # 2012.03.13. 08:27

Kedves Jogi Fórum!

Korábbi kérdésemre adott mindenre kiterjedő választ megköszönöm.
További kérdéseim lennének.
Jelenleg (március 1-től március 20-ig) határozott idejű szerződésem van egy cégnél, ahol nem akarják meghosszabbítani azt. Így utána várhatóan kb május 15-ig álláskeresési járulékot kapok. Utánna semmiféle ellátásom nem lesz.
Ha a napokban (a főállású szerződésem alatt ) kiváltom a vállalkozóit, és a szerződés megszűnését követően táppénzre megyek (korábbi méhen-kívüli terhességem miatt veszélyeztetett terhes leszek, jelenleg 6 hetes vagyok), akkor a TB elfogadja a táppénz igénylésemet.
Nem szeretnék úgy járni, hogy elutasítják, és az egyéni vállalkozói kiváltása miatt az álláskeresésit is elveszítem.
Másik lehetőség, hogy az álláskeresési időtartama alatt, vagy annak végén váltom ki, és azt követően egy-két nap után íratom ki magam.

Kérem adjanak tanácsot, semmiképpen nem szeretnék ujjat húzni a tb-vel, de ellátás nélkül sem szeretnék maradni.

Segítségüket előre is köszönöm.

Vuzsi1986 # 2012.03.12. 11:06

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem ha táppénzre megyek kevesebb lesz e a gyed em ill gyes em vagy egyéb járandóságom? Ha nem lenne kevesebb mikortól lenne érdemes táppénzere mennem? 2012 szeptemberére várom a babát. Azért kérdezem ezeket mert nagyon sokat piszkálnak a munkahelyemen mióta tudják.

Köszönöm a választ

zsebus # 2012.03.12. 10:23

Kedves Jogi Fórum!

Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan tudom a GYES-t igénybe venni újra, ha:

  • kislányom aug. 31-én tölti be a 3 évet, én meg közös megegyezéssel eljöttem a munkahelyemről és az eddig felgyülemlett szabadságaimat töltöm április végéig. (úgy volt, hogy lesz utána egy munkahelyem, de sajnos jelen pillanatban nem úgy néz ki, hogy utána rögtön munkába tudnék állni)
  • ilyen esetben nekem még augusztus 31-ig jár még a Gyes, ha már a munkaviszonyom április végével megszűnt?
  • ha igen, akkor mi a menete hogy újra igénybe vehessem?

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Rita

Nettikett # 2012.03.12. 07:53

Üdv mindenkinek!

Kérdésem a következő,
5 év munkaviszony után úgy néz ki létszámleépítés miatt megszűnni látszik a cég,
ha most kezdenénk bele egy "baba projektbe" de tegyük fel már munkanélkülin leszek mire összejön, egy gyermek.

Akkor mire vagyok jogosult?

TGYÁS / GYED/GYES???

Köszönet.

Polcsi2 # 2012.03.10. 11:38

Kedves Nandy,

2010. május 14-én volt az utolsó bent töltött munkanapom, majd szabadságon voltam 06.02-ig. Ezután pedig táppénzen és tgyás-on. GYED-et 2011. január 2-án igényeltünk.

Létezhet, hogy azért járok most rosszabbul, mert GYED-et január 2-ával igényeltem és nem még decemberben? (lemondva ezzel pár nap TGYÁS-ról).....ezek szerint 2 egész napon múlott az egész??

Köszönöm válaszod előre is.

nandy # 2012.03.08. 12:42

Polcsi2:

„Mivel nem volt meg 2010-ben a 180 Munkával eltöltött idő így csak ennyi jár szerintük.
Munkával eltöltött időbe ők a Táppénzt nem számolják bele.
A szülés előtt 5 évig volt folytonos munkaviszony az utolsó 2 évben már Bruttó 250-260 közt volt az átlag bér. 2011.05.02-án mentem táppénzre és 07.21-én született meg a kisfiam.”

Nem írtad, hogy 2010. éven voltál-e táppénzen, GYED-en stb... így elég nehéz lenne konkrét választ adni.

Főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme az alap. Ha abban az időszakban nincs legalább 180 bérezett nap (a táppénzes, GYED-es stb... időszak nem számít annak!!), akkor az igénylést közvetlenül megelőző időszakból keresnek 180 bérezett napot.
Ha egyáltalán nincs 180 bérezett nap, akkor valóban legfejlebb a minimálbér kétszerese lehet az alap.

Jó lenne tudni, hogy 2010. évben milyen előzményed volt még...

Pixie198 # 2012.03.09. 18:06

Kedves Fórumozók!

Szeretnék segítséget kérni. Főnököm miután megtudta, hogy terhes vagyok munkaszerződésemet határozott idejűvé akarja módosítani,mely lejárta a kiírt szülést követő 2. hét vége. Nem szeretném aláírni, de lehet, hogy rákényszerülök (sajnos vannak eszközei). Kérdésem az lenne, hogy ez milyen hátrányokkal jár. Bele fog a tgyás, gyed, gyes időszaka számítani a nyugdíjnál a szolgálati időbe? Mi történik, ha pl. gyes alatt ismét teherbe esem, akkor a másodiknál már csak gyes fog járni?
Szeretném a legjobb döntést hozni.
Előre is köszönöm a segítséget mindenkinek.

kissagi # 2012.03.09. 16:19

Kedves Dödölle!

Egy másik fórumról irányítottak Önhöz. Itt a történetem:

2011 januárjától, már 40 órás munka mellett a kisebbik lányom elég súlyos asztmája miatt jogosult lettem GYES-re és magasabb összegű családi pótlékra. (Egyébként az is érdekes, hogy a betegsége előtte is ismert volt, mégis csak orvosváltáskor szóltak, hogy erre, mint tartósan beteg gyermek szülei, jogosultak vagyunk.) Idén januárban újra megállapították a jogosultságot, tehát továbbra is Gyesen vagyok vele.
Sajnos, január végén elveszítettem a munkámat.
A munkaügyi központban közölték, hogy mivel GYES-en vagyok, nem vagyok jogosult az álláskeresési járadékra, nem lehetek regisztrált munkanélküli, nem kaphatok START kártyát... (Mindezt a 2012 januári változások miatt.) Az álláskeresési járadékról tudtam (aminek egyébként a maximumát kapnám), hogy nem kaphatok, de a többiről nem. Már, hogy nekem semmiben nem kötelesek segítséget nyújtani.
Jelenleg éppen azon vitázunk a munkaügyi központtal, hogy mivel én nem vagyok "igazi" kismama, ezért még az általuk indított képzéseikre sem vagyok jogosult! (Egyébként nincs szakmám, csak gimn-i érettségim.)
Ezen kívül azt is közölték, hogy a jelenlegi státuszom, mivel "csak" fogyatékossági GYES, nem minősül biztosítási időnek! (Állítólag 2012 januárjától.)
Ez lenne a legfontosabb kérdésem.
Ebből a GYES-ből is vonják a nyugdíjjárulékot, akkor hogy-hogy nem számít bele a biztosítási időbe?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
kissagi

Mukianyu # 2012.03.09. 09:08

Tisztelt válaszadó!

A kérdésem a következő: 2009. június közepétől táppénzen voltam kisfiam születéséig, 2009. szeptemberéig. Ezt követően Tgyás-ban, majd annak lejárta után Gyed-ben részesültem maximális összegben. A gyed 2011. szeptember 13-án járt le, a következő naptól munkába álltam 8 órában. 2012. januárban gyermekápolási táppénzen voltam 4+2 napot. A kérdésem az lenne, hogy a gyermekápolási táppénznek mi az alapja, ugyanis az előző évben nem volt meg a 180 naptári napi jövedelem? Jól értelmezem a törvényt, hogy az előző ellátás, azaz a Gyed alapja, ami a 2008. évi jövedelmem?

A válasz előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2012.03.08. 15:18

aquarius75 # e-mail 2012.03.07. 16:41 Kedves Dödölle,
Köszönöm szépen, már rákérdeztem újra, és másodjára is azt mondják, hogy igenis jól történt a számfejtés. Esetleg a TB-hez kell fordulnom ilyen esetben?

Az kevés, hogy "azt mondják". Magyarázzák el, illetve vezessék le úgy, hogy megértse. Ha ez nem történik meg kérje írásban a választ. Amennyiben a válasszal sem ért egyet fordulhat a MEP-hez.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól1
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet

(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a pénzbeli ellátás jogosultját – kérelmére – tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Ebtv. 42/D. §592 (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)–(5) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3)
(4) A 48. § (2)–(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig – hivatalból – felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

Fontos. A GYED-et megemelni (átszámolni) csak akkor lehet, ha azt a A 48. § (2)–(3) alapján állapították meg.

Azt, hogy a kifizetőhely helyesen járt-e el csak az okmányok birtokában lehet kétséget kizáróan megállapítani.

muslinca # 2012.03.08. 14:17

Köszönöm szépen a válaszokat!
Szép napot kívánok!

nandy # 2012.03.08. 14:12

A GYED-et viszont már 2012-ben igényled majd, így ott a 2011. évi jövedelem
A GYED-et viszont már 2013-ban igényled majd, így ott a 2012. évi jövedelem

nandy # 2012.03.08. 14:11

Ha sikerül folyamatos biztosítást összehozni, akkor a 2012. évi TGYÁS igénylésnél a 2011. évi béred lesz az alap.
A GYED-et viszont már 2012-ben igényled majd, így ott a 2011. évi jövedelem az alap. Ha még 2012.06.29. előtt táppénze mész, akkor nem lesz 180 bérezett napod, így valószínűleg a TGYÁS-nál figyelembe vett bér lesz annak is az alapja.

(De azért érdemes lenne konkrét dátumok birtokában később újra megkérdezni)

muslinca # 2012.03.08. 13:38

Annyit még szeretnék megtudni,ha nem probléma, hogy ha mégis előbb lezajlik a cégnél a felszámolás, akkor mi lesz a Tgyás és Gyed számolás alapja esetemben?
A munkanélküli járadék, vagy az előző évi bérem (br. 360 ezer forint)?

nandy # 2012.03.08. 13:23

Jogutód nélküli megszűnésről akkor beszélhetünk, amikor a céget törlik a cégjegyzékből.

Közös megegyezést semmiképpen se ajánlj fel, hiszen az a meglévő munkaviszony (akár felszámolás alatt álló cégben is...) jól jöhet még egy újabb kistesónál :)

muslinca # 2012.03.08. 13:16

Kedves Nandy!

Igaziból ez egy multinacionális cég magyarországi részlege. Nem tudom pontosan, hogy felszámolás, vagy végfelszámolás, sajnos ehhez nem értek. Az biztos hogy ha a hét végéig (holnap) nem kopog be egy vevő (kétlem), akkor elkezdődik az eljárás, és jogutód nélkül megszűnik.

Nem áll szándékomban közös megegyezést aláírni. Itt a fórumon sokat köszönhetek Nektek.
Kovács_Béla_Sándor például segített abban, hogy miként tudok visszamenni dolgozni a kislányom 2 éves kora után annak ellenére, hogy a cég helyi telephelye megszűnt. Annyit mondhatok, hogy gyümölcsöző egy év volt. A cég irodát bérelt nekem, és végül még a munkámmal is elégedettek.
Most hogy az egész magyar rész bezárják, már nincs mit tenni, vége a munkahelyemnek, de szerencsére jött a várva várt kistesó, és talán minden rendben lesz.
Addig is a jelenlegi irodámat bezárják, és megállapodtunk hogy otthonról dolgozom tovább, amíg a céget nem törlik a cégjegyzékből.

Ha valami csoda folytán megvennék holnap :), akkor pedig felajánlanék a cégnek egy közös megegyezést október végi (szülés utáni) dátummal, de persze azért ennek még utánakérdezek, ha eljön az ideje.

Mégegyszer köszi a válaszokat, és remélem tényleg sokáig tart ez a végfelszámolás :). Mondjuk tartozásai sztem nincsenek. Nincs csődben, csak nem olyan nyereséges mint szeretnék.

nandy # 2012.03.08. 13:05

Egyre jobb... felszámolás v. végelszámolás?

Nem hinném, hogy három hónap alatt vége lenne, hiszen még egy egyszerűsített végelszámolást (ahol nincs alkalmazott, tartozás, talán még vagyon sem, semmi sem...) is alig fejeződik be 4 hónap alatt...

Felszámolási eljárás tutira nem, főleg ha még el sem indult.

Ez neked jó, mert amíg a céget nem törlik a cégnyilvántartásból, addig a te munkaviszonyod sem fog megszűnni (hacsak alá nem írsz -balga módon- egy közös megegyezést...).

muslinca # 2012.03.08. 12:14

Kedves nandy!

A cég végfelszámolása jövő héten fog kezdődni a tervek szerint, és a leendő felszámoló biztos kalkulációja szerint juli végére tervezik hogy reálisan vége lesz.

JUli végéig nagy valószínűséggel kitart a munkaviszonyom. Ha utána elmegyek munkanélkülire, és időben szülök, akkor még marad 15 nap a munkanélküliből kb.
Ebben az esetben a Tgyás összegének mi lesz az alapja?
A Gyed összegét ez befolyásolja? Vagy automatikusan a maximumot kapom?

Mi a különbség a szivesség alapú bejelentés, és a az egyéni vállalkozói között, ha mindkét esetben rendesen be van fizetve minden járulék?
(Testvéremék cége lenne aki bejelent, és biztosan befizetnék mindent magam után, amit a könyvelő mond) Számit a Tgyásba, hogy milyen összeggel lennék bejelentve?

Köszi a választ előre is!

nandy # 2012.03.08. 12:05

Mit értesz az alatt, hogy a cég július végéig végelszámolással megszűnik? Akkor indul a végelszámolás, vagy akkor fejeződik be? Megjegyzem, a befejezés időpontját nem is lehet előre tudni...

Arra kell figyelni, hogy a biztosítási jogviszonyodban ne legyen 30 napnál hosszabb egybefüggő megszakítás.

Az ún. szívességi bejelentést nem javaslom. Ha más megoldás nincs, inkább legyél egyéni vállalkozó, mert úgy kötelezően lesz biztosítási jogviszonyod, és még bele sem köthetnek. Vagy a munkanélküli ellátás, de az csak max. három hónapig jár, és nagyon oda kell figyelni, hogy mikor szünetelteted, plusz hagyni kell pár napot a GYÁS utánra is.

muslinca # 2012.03.08. 11:54

Kedves Válaszadó!

Olyan problémám lenne, hogy nem tudom milyen formában vagyok jogosult a Tgyás-ra és Gyed-re. Vázolnám helyzetem.
2006-tól ennél a cégnél dolgozom. 2009-2011 ájus 23-ig Gyed-en voltam.
2011 május 23-tól dolgozom (360 ezer a brutto bérem).
Jelenleg 9 hetes kismama vagyok. A cég julius végéig végfelszámolással megszűnik. A szülésem várható időpontja október 14.

Nem tudom hogy munkanélküli járadék alatt milyen összegű tgyás-ta lennék jogosult, illetve utána kapnék-e gyedet?

Jobban járnék-e ha családi vállalkozásba alkalmazna egy családtag, és úgy mennék szülni?

Vagy először menjek munkanélkülire, és szeptembertől kezdjek dolgozni a vállakozásba?

Nem tudom eldönteni melyik kedvezőbb számomra, illetve melyik a korrektebb eljárás. Nem akarok csalni, de igazságtalannak érezném, ha a tgyást pl. minimálbér után kapnám.

Köszönöm előre is javaslatát.

nandy # 2012.03.08. 11:42

Polcsi2:

Mivel nem volt meg 2010-ben a 180 Munkával eltöltött idő így csak ennyi jár szerintük.
Munkával eltöltött időbe ők a Táppénzt nem számolják bele.
A szülés előtt 5 évig volt folytonos munkaviszony az utolsó 2 évben már Bruttó 250-260 közt volt az átlag bér. 2011.05.02-án mentem táppénzre és 07.21-én született meg a kisfiam.

Nem írtad, hogy 2010. éven voltál-e táppénzen, GYED-en stb... így elég nehéz lenne konkrét választ adni.

Főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme az alap. Ha abban az időszakban nincs legalább 180 bérezett nap (a táppénzes, GYED-es stb... időszak nem számít annak!!), akkor az igénylést közvetlenül megelőző időszakból keresnek 180 bérezett napot.
Ha egyáltalán nincs 180 bérezett nap, akkor valóban legfejlebb a minimálbér kétszerese lehet az alap.

Jó lenne tudni, hogy 2010. évben milyen előzményed volt még...

nandy # 2012.03.08. 11:03

Vince0803:

180 bérezett nap hiányában a GYÁS összege legfeljebb a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese lehet. Ebj. 42. § (3) bek.

Ez azt jelenti, hogy hiába kaptál még 2012-es évben (januárra) GYÁS-t, a minimálbér emelése nem befolyásolja a 2011-ben kezdődő ellátás összegét.

Jól gondolod, hogy a GYED-et az ún. előnyszabály alapján kell megállapítani, mivel az kedvezőbb, mint a minimálbér utáni. Ez a bizonyos előnyszabály úgy szól, hogy a korábbi ellátás ALAPJÁUL VETT... az pedig a tavalyi minimálbér kétszerese.
Itt nem számít az, hogy időközben emelkedett a minimálbér, mert a GYÁS számításánál még a régi min.bér volt az alap.

Tehát a mostani GYED-ed alapja legfeljebb 156.000 forint lehet, melynek 70%-a 109.200 forint bruttó összeg, melyből 10% nyugdíjjárulékot, és esetleg szja-t vonnak.

nandy # 2012.03.08. 10:36

viragszal:

Szeretnék megerősítést kérni arról, hogy jól kalkuláltam-e, hogy rosszul állapították meg a tgyas összegét nekem.
A probléma a következő: 2011.10.24. szültem a második babámat, úgy, hogy az első gyerkőccel még gyeden voltam. A bruttó bérem 178.000 Ft volt, de a nagyobbik fiamnál még jött hozzá teljesítménybér, ami alapján megkaptam a maximális gyedet, ezzel nem is volt gond. A második gyereknél úgy tudom, hogy már csak a bruttót nézik, vagy a minimálbér kétszeresét... Ezek alapján én 2011 végén csak nettó 82.000 ft-ot kaptam, januárban 74.000-et, februárban 69.000-et (kb), viszont a kalkulátorok alapján kb 100-108 E-et kellett volna kapnom (nettó).
Az is gyanús, hogy a hirekben is elmondták,én is utána olvastam, hogy a 168.000 alatti bruttó fizetés esetén fog csak csökkenni a tgyás, gyed összege januártól, nekem több volt a bruttó bérem, mégis kevesebbet kaptam. Mi lehet ennek az oka, tényleg rosszul állapíthatták meg a támogatás összegét? A munkáltatómnál rákérdeztem, nem ők írták-e el a bruttó jövedelem összegét, de ők 178.000-et írtak.

A válaszadáshoz tudni kellene a GYÁS bruttó összegét (azaz az szja-levonás nélkülit, hiszen az szja összegét sok minden befolyásolhatja...).

Mivel GYED-ről mentél szülni, ezért a TGYÁS számításához szükséges időszakban (valószínűleg...) nem volt 180 nap figyelembe vehető jövedelmed. A TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred, de legfejlebb a minimálbér kétszerese lehet, ami tavaly 156.000 forint volt, idén 186.000 forint. A 156 ezer 70%-a 109.200 forint bruttó összeg, melyből szja-t vonnak (kedvezmények nélkül: 22.190,-forint). Ezt kaptad januárban, mivel az ellátást mindig utólag folyósítják.

Idén a GYÁS maximuma (mivel nincs 180 bérezett napod) 130.200 forint, melyből még szja-t vonnak (kedvezmények nélkül: 20.832,-).

Tehát az idei évi ellátásod összege ránézésre valóban kevesebb, mint amennyi egyébként járna, érdemes lenne utánajárni.

(mi nem látjuk a foglalkoztató által beadott igénylést, sem az előzményeidet...)

Jucc79 # 2012.03.08. 09:37

Tisztelt Szakértő!

Tudna régebbi (02.20-i) kérdésemre válaszolni, ha van ideje?
Köszönöm előre is!

Jucc79

Bossy80 # 2012.03.08. 07:52

T.Cím!
Segítségét szeretném kérni az alábbi dologban: 2012.júl 25.-én a kisfiam betölti 2.életévét,és visszamennék dolgozni. Úgy tudom azonban, hogy az MT. már egyszer módosult és ez a módosítás már hatályba is lépett, de 2012. júl.1.-től ismételt változások lépnek hatályba. Leginkább engem a visszatérésemmel kapcsolatos változások aggasztanak. Mire lehet számítani, a gyerek 3 éves koráig van-e felmondási védelem vagy sem, vagy a júl.-1.-től hatályba lépő változások ezt a védelmet megszüntetik-e és akkor érdemes lenne még a hatályba lépés előtt visszatéri a munkába?Ha júl.1.előtt visszmegyek dolgozni, úgy a júl.1-től érvényes szabályozás visszamenőleg alkalmazható-e?

Várom válaszukat!

Köszönettel