GYED,GYES, táppénz


AlexKirályfi # 2012.07.04. 16:18

Köszönöm Pazs és Nandy!

Igen, egy cseppet komplikált.

2011-től (már régebbről is) folyamatosan van munkaviszonya, csak a GYED megállapítása miatt kérdeztem ezt (mivel átcsúszik a következő évre, ahogy írtam).

Ugyanis most, a 2012-es évben veszélyeztetettként táppénzre kellene mennie elég sokat, és pont erre gondoltunk, amit írtál. Azaz, hogy akkor a táppénz összege lerontja az éves átlagot, és ezért lenne nekünk szerencsésebb, ha a 2011-es évet vennék alapul.

Ha jól értettem, akkor mégse azt veszik, viszont az átlag se romlik, mert a táppénz időtartamának összege úgymond kiesik a számításból.

Összefoglalva, így akkor csak az a lényeg, hogy a 2012-es évben is legyen 180 nap biztosítási jogviszonya, és akkor a táppénzes időtartamot kivonogatják. Jól értem az egészet?
Pl ha augusztus 1-től elmegy táppénzre, akkor csak a 2012.01.01 - 2012.07.31. közötti jövedelme lesz az éves átlagszámítás és így a GYED alapja?

altimi85 # 2012.07.04. 15:40

Üdvözlök Mindenkit!

Segítséget szeretnék kérni.
Babát tervezünk a párommal és néhány kérdésem lenne az ellátásokkal kapcsolatban, csak, hogy tisztába legyek a dolgokkal.
1., 2012. február óta dolgozom a munkahelyemen. Ha jól tudom a TGYÁS-nál az van ellátás feltételeként és a GYES-nél is, hogy a szülést megelőző 2 évben meg kell lennie a 365 nap biztosítási időnek.

  • A kérdésem az lenne, hogyha augusztustól elmennék táppénzre, mert a nőgyógyászom azt mondja, mivel olyan munkát végzek, akkor elküldhet-e a munkáltatóm?
  • Mi alapján számoljuk ki a táppénzt a terhesség alatt?
  • A táppénz is beleszámít a biztosítási időbe?
  • Van valamilyen időkorlát, hogy mennyi ideig lehetek a szülés előtt táppénzen?

Köszönöm a válaszokat!

kjumika # 2012.07.04. 10:15

Aki illetékes, vagy tud segíteni, kérem válaszoljon, fontos lenne! 06.29-én tettem fel a kérdése(i)m GYED utáni munkába állással/szabadsággal kapcsolatban.
Még egyet hozzátennék: mennyivel előbb kell jeleznem a munkáltatómnál, hogy kérném a szabadságaimat? 2010.08.06-án született a fiam, nemsokára lejár a gyedem, teljes havit augusztus elején kapok utoljára. (A többi részlet a levélben)
Köszönöm!

vitti # 2012.07.04. 08:47

Bocsi. Nem tudtam, h nem a superbrutto alapján kell számolni. :((( de akkor kb annyi, mint amit nekem számoltak? Mert a Tgyásban ez 50E-t jelent havonta.

nandy # 2012.07.03. 12:45

Jaaaa, hogy a 3,4 MFt a szuperbruttósított bér volt...

Na ezért nem szeretek én számolgatni itten -:(((

vitti # 2012.07.03. 12:28

Nekem kb 5000Ft/nap számoltak, mert azt mondták, h nem a superbrutto alapján számolják, hnem a sima bruttó bér alapján. Ilyen nagy az eltérés?

nandy # 2012.07.03. 12:01

nagyjából napi bruttó 6.529,-Ft-ot.

erikauvad # 2012.07.03. 11:19

nandy, köszönöm szépen a gyors választ!

vitti # 2012.07.03. 07:10

Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni abban, hogy mennyi TGYÁS-t kellene kapnom? 2011-es bruttó bérem 3.404.345Ft volt. 2012 április 16-án szültem, és több mint 365 napom van. Segítségét előre is köszönöm. Üdv.:Moni

nandy # 2012.07.03. 04:56

EniZay:

Mivel valószínűleg az ún. előnyszabály alapján állapították meg a GYED-edet (vagyis a TGYÁS alapján, mert az irányadó időszakban nem volt 180 bérezett napod), akkor ott valóban nem számít már, hogy időközben emelkedett a minimálbér.
Ha nem értesz egyet, kérj írásos tájékoztatást a számítás módjáról, az azt alátámasztó jogszabályi helyekről.

nandy # 2012.07.03. 04:53

AlexKirályfi:

Főszabály szerint valóban a megelőző év jövedelme számít.
Ám vannak további részletszabályok is, pl. az irányadó időszakban (vagyis... az igényléstől visszafelé számítva az előző év január 1-ig) nem lehet 30 napnál hosszabb megszakítás a biztosítási jogviszonyában.

Feltételezve, hogy 2011.01.01. óta folyamatos a jogviszonya... TGYÁS alapja a 2011. évi jövedelem lesz. Feltéve, hogy 2011-ben volt legalább 180 bérezett napja. nem számít bérezett napnak pl. a táppénzes időszak.

A GYED-re való jogosultsága 2013-ban nyílik meg, így ott az irányadó időszak 2012.01.01-től indul. HA 2012-ben táppénz, TGYÁS miatt nem lesz 180 bérezett napja, akkor az ún. előnyszabály szerint az lesz a GYED alapja, ami alapján a TGYÁS-t megállapították (vagyis jó eséllyel a 2011. évi jövedelem).
Ha lesz 2012-ben 180 bérezett napja, akkor viszont a 2012. évi jövedelem az alap. Fontos tudni, hogy a táppénz, TGYÁS stb... soha nem számít bele más ellátás alapjába, vagyis nem rontja le. Ezek ún. "kieső időnek" számítanak, tehát amikor megállapítják a TGYÁS stb... napi összegét, akkor az osztószámból ezeket a napokat kiveszik.
Pl. ha volt 100 kieső napja 2012-ben, akkor az osztószám 366-100= 266 nap lesz. Így nem rontja le jelentősen a jövedelmét, mert nem mindegy, hogy pl. az 1.000.000 forintot 366-tal osztjuk, vagy 266-tal. Számold ki :)

nandy # 2012.07.03. 04:43

erikauvad:

Ha táppénzre mész, akkor azon jövedelem alapján fogják megállapítani, ami alapján a GYED-et megállapították (valószínűleg a 300 eFt után...). A táppénz összege legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet, idén max. 156.000,-ft. Szerintem ez több, mint a gyes összege. :)
Ha az orvos 9-es kóddal (veszélyeztetett terhesség) vesz állományba, akkor a keresőképtelenség első napjától táppénz jár.

Mivel 180 bérezett napod már biztosan nem lesz a szülésig (nem számít annak pl. a táppénz és a GYED), így a TGYÁS is legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet.

Összegezve: vedd ki nyugodtan a szabikat, aztán ha az állapotod indokolja, menj táppénzre.

Orsolya1 # 2012.07.02. 20:25

Tisztelt Szakértő!

A GyED-et igénylését a munkáltató részére kellett leadnom, erre az időszakra kitöltettek egy nyomtatványt, amelyben a gyerekek 2 éves koráig kértem a fizetés nélküli szabadságot. A GyES igénylését a MÁK felé kellett bejelentenem, a munkáltatóm azt jelezte, részére nem kell semmilyen nyomtatványt eljuttatnom.
Kellett volna a munkáltató részére egy újabb fizetési szabadság kérelmet küldenem a GyES idejére is vagy ez jár így is? Amennyiben újra kérelmezni kell, azt köteles elfogadni a munkáltató?
Köszönöm!

csillagne # 2012.07.02. 18:58

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni!

Nővérként dolgozom a dél-pesti kórházban és jelen pillanatban GYES-en vagyok a kisebbik fiammal. Ő 2013.03.18.-án tölti be a 3. életévét. Gyes mellett szeretnék visszamenni dolgozni részmunkaidőben, de előtte ki szeretném venni(meg ha minden igaz akkor ki is kell) a felhalmozódott szabadságomat ami 86 nap. Kérdésem az lenne, hogy le kell-e mondanom a GYES-ről ahoz, hogy szabira mehessek? Ha le kell, akkor vissza igényelhetem-e a GYES-t a szabadság lejártával?

Köszönöm segítségét!

pazs # 2012.07.02. 13:57

bombi21: igen. Jól tetted.

bombi21 # 2012.07.02. 13:45

Tisztelt Pajzs!
Már bejeletettem a munkahelyemen személyesen,hogy táppénzen vagyok a második babával 2012.06.28-án.Orvosi igazolással együtt ami a terhességemet igazolja!Akkor így rendben vagyok??

erikauvad # 2012.07.02. 12:58

Tisztelt Szakértők,

sürgős válaszra lenne szükségem.
2001. július 1-től van munkaviszonyom. (bérem 300.000 ft. bruttó volt)
2010. július 5-én született a kisfiam, így 2010 július 5-igy gyeden vagyok. Most második babámat várom, várható születés okt. 2.
Hogyan járok a legjobban?

  • kiveszem a szabadságaimat (24 nap), majd utána táppénzre megyek
  • gyes-re megyek októberig
  • vagy július 6-től mindjárt táppénzre megyek

Még egy kérdés: gyes alatt táppénzre is tudok menni? Így miből számítanák a táppénzemet?
Előre is köszönöm a választ.

erikauvad

intentio # 2012.07.02. 12:56

AlexKirályfi:

ha valaki így "évhatáron" szül, akkor neki melyik lesz a megelőző év? A szülés vagy az igénylés időpontja számít?

A szülésé és nem az igénylésé, azaz 2012.12.10-i szülés esetén, hiába csak 2013-ban nyújtják be az igényt a 2011-es év lesz az ellátás alapja feltéve, hogy 2011-ben volt 180 bérezett napja.

A fentiekről nem hoznak határozatot!

pazs # 2012.07.02. 08:18

bombi: mint a villám írjál egy tértis levelet a munkáltatódnak, hogy gyereket vársz. Ha ma még nem adta postára a felmondásodat, akkor tutira védett maradsz (július 1-ig nem kérdés a védettséged, mert a régi Mt. alapján az első gyereked hároméves koráig az megmarad, attól függetlenül, hogy ki kapja a gyest).

Orsolya1:

1. Nem csak akkor, amikor betöltik a 3. évet, hanem előtte is bármikor, amikor szólsz. Ha nem tud foglalkoztatni, akkor állásidőt kell fizetnie. Viszont vigyázz, ha nem vagy fizetés nélküli szabin, nem vagy védett.
A munkaszerződésednek megfelelően köteles foglalkoztatni, más pozícióba nem vagy köteles beleegyezni (de ismét: védettséged viszont nincs, tehát ha azért ajánl új munkakört, mert az eredeti már nincs meg, ez rendes felmondásra ok lehet- nem az, hogy nem fogadod el, hanem az, hogy nincs már munkaköröd).
30 nappal korábban kell jelezned.
Ha másik munkáltatóhoz mész, akkor ezt vagy engedélyezi a jelenlegi munkáltatód és akkor nincs teendőd (maradsz fizetés nélküli szabin a jelenleginél) vagy te mondasz fel. Felmondási idő van, a ki nem vett szabadságaidat meg ki kell fizetnie.

Alexkirályfi: akik ügyintéznek, hoznak majd határozatot, abban leírják, miért úgy döntöttek és melyik év számít. (Én azért nem mondanék semmit, mert nem tudom, bár mintha úgy rémlene, hogy az igénylést megelőző év számít, de mintha a táppénzes időszakok meg nem... mindenesetre nem akarlak félrevezetni.)

AlexKirályfi # 2012.07.02. 07:42

Milyen hasznos topicok vannak itt ....

Ha valaki tud erre válaszolni nekem, nagyon megköszönném (ugyanis akik elvileg ügyintéznék a dolgot, ők is naponta mást mondanak).

Tehát a probléma:

  • barátnőm 2012.12.10. környékén szül
  • nagyrészt azt a tájékoztatást kapjuk a THGY és GYED-re vonatkozóan, hogy A MEGELŐZŐ ÉV JÖVEDELME SZÁMÍT
  • na de ha az igénylés már átcsúszik a következő évre, akkor melyik lesz az "előző év"? a 2012-es vagy a 2011-es?
  • azért nem mindegy, mert 2011-ben sokkal jobb volt a pénze, továbbá most 2012-ben elég sokat kell táppénzen lennie, így aztán az ezévi átlagjövedelme jóval alacsonyabb lesz
  • olvastunk erről hivatalos tájékoztatót is, de ott is mindig ez van, hogy "a megelőző év ...", és hiába olvassuk el 25-ször, akkor se tiszta
  • ha valaki így "évhatáron" szül, akkor neki melyik lesz a megelőző év? A szülés vagy az igénylés időpontja számít?
bombi21 # 2012.07.02. 07:33

Kedves "pazs"!

04.02-án,lett 2 éves a fiam,március 30-án kaptam a levelet,mikor még gyeden voltam,h csoportos létszámleépítés lesz,várhatóan elküldenek,de h mikor,az nem szerepel a levélben,csak egy ütemterv van feltüntetve,a többlépcsős elküldésekről.04.30-ig gyeden voltam,tehát védett,májustól a nagymama kapja a gyest,én pedig elkezdtem tölteni a szabadságaim...Májusban teherbe estem,-próbálkozunk már december óta-06.28-tól pedig táppénzre vettek,mivel elmúltam 35,veszélyeztetett terhes vagyok...Most várom a felmondó levelet,csak nem tudom h ez mennyire szabályos.(most olvasom gyest írtam gyed helyett,elnézést)

trebla1975 # 2012.07.01. 05:48

Kedves nandy!

Köszönöm a válaszodat. A munkaviszonyom nem azért volt ilyen rövid, mert úgymond így akartuk. Veszélyeztetett terhes lettem és a nőgyógyászom határozott utasítására kellett otthon maradjak. Azzal, hogy táppénzre mentem, anyagilag sem jártam jól, sőt... A munkaadóm nem rokonom. Egyébként a meghallgatásunkon semmilyen bizonyítékot nem tudtak arra vonatkozólag felhozni, hogy nem dolgoztam volna, csak feltételezéseket tudtak megfogalmazni, én viszont több tanúval is tudom bizonyítani az igazamat, akik láttak engem munkavégzés közben. Ez elég lehet, hogy másodfokon nyerjek?

Köszönettel

EniZay # 2012.06.30. 22:49

Kedves Szakértő/ Hozzáértők!
Pénteken délután kaptam egy telefonhívást a munkáltatótól, hogy elnézést kérnek, de az idei GYEDemet elszámolták és "mivel 2010-től vagyok itthon nem kaphatok emelt gyedet". Én ezt nem értem. Milyen szabály vonatkozik rám? 2010 júni 3-tól táppénzen vagyok, de közben voltam szabadságon is, jogi állományba 2010 szeptemberében kerültem. 2010. szep. 29-én született meg a fiam. A jövedelmem bőven a mostani max gyed alapja felett volt, most mégsem kapok max gyedet. Miért? (a gyed a gyerek 2 éves koráig fog járni, volt annyi munkaviszonyom)
Nagyon köszönöm a segítséget!
(határozatot még nem kaptam, vagyis a hivatalosmegfogalmazást nem ismerem, csak amit a hölgy a telefonba mondott)

Orsolya1 # 2012.06.29. 22:19

Tisztelt Szakértő!

Iker gyermekeim februárban töltötték be 2. életévüket. Januárban felkerestem a munkáltatómat, hogy novembertől szeretnék újra munkaviszonyba lépni. Akkor arról biztosítottak, hogy 6 órában újra fognak alkalmazni és júliusban jelentkezzem a szabadság letöltése miatt. A mai nap folyamán telefonon jelezték, hogy nem tudnak novembertől alkalmazni,mert jelenleg számomra nincs megfelelő munkakör és a gyermekek 3 éves kora előtt 60 nappal jelentkezzem újra.
Az lenne a kérdésem, hogy ha a gyerekek betöltik a 3 évet köteles-e újra foglalkoztatni a munkáltató? Amennyiben igen, akkor a korábbi munkakörben vagy felajánlhat más pozíciót is? Ha újra munkaviszonyba szeretnék állni azt valóban 60 nappal előtte kell-e bejelentenem a munkáltató felé?
Ha másik munkáltatónál szeretnék elhelyezkedni,akkor a szabadságomat a jelenlegi cégnél ki kell vennem vagy azt egy összegben kifizetik? Van-e felmondási idő ilyen esetben?
Válaszát előre is köszönöm.

pazs # 2012.06.29. 15:25

bombi21: amikor megkapta a levelet, pontosan mit csinált? Gyesen volt és fizetés nélküli szabadságon? A fizetett szabadságát töltötte? A gyerek elmúlt már hároméves, amikor a levelet kapta?
Ha nem volt védett az előzőtes tájékoztatáskor (amikor az első levelet kapta), akkor valóban nem védett a tényleges felmondáskor.