munka törvénykönyve


zsenzso # 2007.12.16. 18:21

Akkor az a végkövetkeztetés, hogy ami nem tilos, az megengedhető?

Akkor megteheti a munkáltató, hogy az irodistákat is így dolgoztatja? Lenne nagy felhördülés!

Munka Törvénykönyve:

117/B.§(1) - A teljes munkaidő mértéke napi nyolc, heti negyven óra.

Ebben nincs az benne, hogy nem dolgoztathatja le a munkáltató a 40 órát 6 nap alatt? Most a "rendes" dolgozókra gondolok, nem a megszakítás nélküli munkarendben dolgozókra.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 14:39

Én nem tudok róla. Másrészt ha lenne is - mibe kerül azt mondania a munkáltatónak, hogy azokon a napokon 7,5 óra a munkaidő és 0,5 óra az ebédidő? A négyhetes munkaidőkeret végén pedig egy újabb 7,5 órás munkanappal beállítják a heti 40 órás átlagot.

zsenzso # 2007.12.16. 12:46

Tisztelt KBS !

Tényleg van arra valami törvény, rendelet, hogy a munkaközi szünet időtartamát csak aznap lehet ledolgoztatni? Mert ha van, akkor abban ugye egyetértünk, hogy Csosza munkáltatója nem törvényesen jár el, amikor minden 3. héten ledolgoztatja velük az addig kivett munkaközi szünetek időtartamát?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.16. 12:03

Munkaidőkeretben nem ugyanaz a pihenő időre vonatkozó előírás, mint normál foglalkoztatási rendben.

efi99 # 2007.12.16. 09:57

kbs
Ezek szerint az sem piszkosság, ha úgy kellene 40 órát dolgozni, hogy 65 + 110, végül is az is 40.
Itt szerintem arról van szó, hogy van 1 hét, amikor nincs meg az egybefüggő szükséges pihenőidő.

zsenzso # 2007.12.15. 22:45

Kedves KBS!

Nem az a piszkosság, hogy heti 40 órát kell dolgozni, hanem az, hogy szerintem csal a munkáltató. Csosza nem munkaidő-keretben dolgozik, és ha a munkaközi szünetet csak aznap lehet ledolgoztatni, akkor a szombati ledolgozás törvénytelen. Ha nem lenne az, akkor miért járna úgy el a munkáltató, ahogy azt Csoszáéknál teszi?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.15. 22:26

Nem értem: miért lenne piszokság, ha 40 órát kell heti átlagban dolgozni?

zsenzso # 2007.12.15. 21:36

szia Csosza!

Azért ez nem semmi, ilyen piszok munkahelyen még nem dolgoztam, mint a Tied. Remélem, a főnökeim nem olvassák ezt a fórumot, nem merítenek itt ötleteket a csaláshoz!

csosza # 2007.12.14. 17:22

SZIA Sücy!

Ügyesen csinálják, mert túlóra lap van kitéve a szombati napokra. Csak a túlóra helyett a minusz óráinkat számolják le, melyet három hétig gyűjtünk. Napi fél óra háromhetenként minusz 7,5 tesz ki, ezért 8 órát dolgozunk szombaton, mert ott is van egy fél órás kajaidő.
Ezeket az időket belső szám.gép rendszerben írják, jelszóval levédve.
Nálunk nincs szakszervezet, csak Üzemi Tanács,amely középvezetőkből és "nyálgépekből" áll, tehát esély sincs az érdekképviseletre.
Több száz emberrel pedig, csak szervezetten lehetne megoldani a nem bemenést. Itt 10-20 ember nem számít, mert a kapuban várják a bejutási lehetőséget mások, simán kirúgják a renitenskedőket. Természetesen nem azzal az indokkal, mert találnak mást.

A fentiekkel zsenzsonak is válaszoltam.

Sücy # 2007.12.14. 09:36

csosza: szerintem ha nem mentek be, akkor sincs alap a rendes felmondásra, hiszen neki kell bizonyítani, hogy jogszerűen rendel be minden harmadik szombaton melózni. (Amiről - gondolom jelenléti ív is van...)

zsenzso # 2007.12.14. 08:08

Hidd el, Csosza, nekem nem okoz örömöt, hogy másnak is sz.r.
Azért tényleg várom januárban a decemberi bérelszámolási lapomat, mert nekem 110.000 Ft az alapom (öreg tyúk vagyok), ha az előírt 174 órával osztják ezt, akkor az órabérem 632.- Ft, ha csak 152-vel, akkor meg 723,68 Ft, és erre jön a délutáni 40 %, és az éjszakai 60%, plusz a munkaszüneti napi dupla bér, és mivel december 26-án éjjel dolgozni fogok, nem mindegy, hogy 12 x 632 forintot számolnak el rá, vagy 12 x 723-at, egy ezres a differencia csak ezen.

Szeretem egyébként az olyan tanácsokat, hogy tárgyaljak a szerződés aláírásakor a munkáltatómmal. Most is úgy nézett ki a tárgyalás, hogy : "aláírod, vagy nem? Ha nem, találunk helyetted másik százat, sorban állnak a kapunál, és különben is örülj, hogy munkahelyed van, örülj, hogy lyuk van a hátsódon, és szelel. Ha nem tetszik, ne írd alá!!!!"
Telefonon próbáltam elérni az új cég szakszervezetisét, rámondtam a rögzítójére, hogy szeretnék belépni, nem hívott vissza, pedig abban reménykedtem, hogy kiállnak értem. Megint tévedtem.

csosza # 2007.12.13. 17:54

Szia Hullócsillag !

Mi minden harmadik szombaton 8 órát dolgozunk, ingyen és bérmentve, szabadnapot sem kapunk érte, tehát a heti két pihenőnap egyikét kell feláldozni, de "csak" három hetenként.

Egy másik oldalon olvastam egy hivatalos állásfoglalást, mely alapján csak aznap lehet ledolgoztatni a kajaidőt, szabadnapon ezt nem tehetik meg.
Sajnos mi sem tehetünk ellene semmit, mert "akinek nem tetszik elmehet" szlogen hallható.

csosza # 2007.12.13. 17:47

Szia zsenzso!

Nálunk is ugyan így számolnak, csak két féle bérünk van.Természetesen az alacsonyabból számolják az órabért, a műszakpótlékot a 15 és 30%-ot természetesen a legalacsonyabbat, viszont a magasabból.
A könnyebb számolás kedvéért, 100000 a törzsbér, 30000 úgy áll össze,hogy jelenléti pénz, egyéni hozzáállás, minőségi- és mennyiségi prémium. A biztos ebből csak a jelenléti, ha nem vagy szabin, vagy nem vagy beteg. Az egyéni hozzáállás pofára megy, ha szépen akarom írni, szubjektív megitélés. A minőségi- és mennyiségi prémiumról: a minőség az emberek munkájától függ, mondják ők, de másod- harmadosztályú alapanyagból csináltatják. A mennyiség a gépek állapotától és az anyagellátástól függ, melyet szintén nem a dolgozó befolyásol.
Tehát ebből a harmincból, jó ha 10-12 ezret osztanak.
Erről semmilyen információnk nincs, hogy mit miért, mennyiért, csak a fizetési paíron a tényt.
a 13.havi fizut két részletben fizetik. Nyáron és karácsony előtt. A munkaszerződésben benne van, hogy ez adható, tehát ha nem adják, akkor sem követelheted.
2 nap betegállomány után megvonnak 15%-ot, 15 nap betegállomány után egy fillért sem kapsz.
Ez nincs benne a munkaszerződésben, ezt ők találták ki.

Remélem, jobban érzed Magad, hogy nem csak nálatok vannak ilyen munkavállaló barát intézkedések.

Ezt az oldalt nem olvassák olyan emberek, akik dolgozói érdekvédelmet csinálnak, mert egy-két hivatalos vizsgálat nem ártana a cégeknél?!

Hullócsillag # 2007.12.13. 10:41

Már kérdeztem egyszer.
Szombaton 5,5 órát dolgozom, és mivel teljes (8 órás) szabadnapot kapunk érte, a különbséget, a 2,5 órát ledolgoztatják hónap közben valamikor. Ez így oké?

Kála # 2007.12.13. 10:26

Először is: nincs olyan, hogy aláirattatja. A munkáltató tesz egy munkaszerződés módosítási ajánlatot, amit a munkavállaló vagy elfogad, vagy nem. (Innentől kezdve értelemszerűen, ha elfogadod "visszamenőlegesen", akkor akár úgy is lehet.)

2for1 # 2007.12.13. 08:48

Munkaszerződés módosítást törvényesen lehet-e visszamenőleges hatállyal a munkavállalóval aláirattatni?

zsenzso # 2007.12.12. 20:04

sziasztok!

Néhányszor elsírtam már, hogy folyamatos munkarendben dolgozom, szeptember 1-től egy új cégnél. A szeptemberi béremet úgy számolták, hogy a havi fix alapomat elosztották 168-cal, mert annyi óra volt előírva, az egy órára jutó bér volt a pótlékok alapja. Jól jártam, mert 174-gyel kellett volna osztani. Az októberi bérnél viszont 192-vel osztottak, rosszabbul jártam. (jártunk) Szóltunk a bérelszámolásnak, hogy ez így nem jó, azt mondták, majd januártól számolnak rendesen. (nem vicc!) Kb. 800 Ft volt a 2 hónap után az én károm, nem nagy pénz. Most megkaptam a novemberi bér elszámolását, kaptam 1375 Ft bérdifferenciát (lehet, hogy ezzel akarták helyrehozni a bakit), aztán az alapbéremet most 168-cal osztották, megint jól jártam. Novemberben különben 180 óra volt előírva, a hivatali rendben dolgozók dolgoztak 168 órát novemberben. Várom januárban a bérpapíromat, mert eszerint a logika szerint a decemberi béremnél a havi fixemet 152-vel fogják osztani? Nem bánnám, de ez mind szabálytalan. Ha a hülyeség fájna, ordítással lenne tele a város.

csosza # 2007.12.10. 18:19

efi99

Már végig olvastam mindent a 124§-ból mindent,meg 117-esben is, de a 40 órás munkahét és a két nap pihenőn kivül én sem tudok kiigazodni a többin.
A harmadik héten nincs meg a két nap, az biztos!
Az ötletekről annyit, ahogy olvasom minden munkáltatónak meg van a saját ötlete, hogy túlmunkával dolgoztasson.
Aki leszámol a cégtől, munkaügyi bíróságra megy, ha be tudja bizonyítani a szombatokat, visszamenőleg megkapja. A céget megbirságolják, kifizeti a büntetést és tovább "ledolgoztat".
A munkaügyi felügyelet pedig, nem ellenőrzi a céget tovább.

zsenzso # 2007.12.09. 20:37

efi99!

Szerintem ha azt akarja a munkáltató, hogy ledolgozzam a munkaközi szüneteket, bele kell írnia a munkaszerződésbe!

Még jó, hogy nem tudsz ötleteket adni a munkáltatómnak, így is elég sok hülyeséget találnak ki!

Egyébként a mostani munkáltatóm nem hajlandó havi 174 órával osztani a havi alapbéremet, és az alapján számolni a pótlékokat, azt üzente, hogy majd januártól jól fog számolni. Mi lenne, ha én meg azt üzenném, hogy januártól fogok tisztességesen dolgozni?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.09. 07:16

Be kell jelenteni a munkáltatónak. Csak szűk körben teheti meg, hogy megtiltja az új munkaviszonyt.

1213 # 2007.12.08. 22:46

Üdv!
Meg szeretném tudni,hogy egy második állás 4 órában bejelentve nem okozna-e gondot a mostani 8 órás bejelentett munkámmal kapcsolatban? Most 8-tól 16-ig dolgozom bejelentve. A másik munkahelyen 18-tól 22-ig kellene dolgoznom. Előre is köszönöm a válaszokat!

efi99 # 2007.12.08. 21:01

csosza
Van erre valami szabály a 124 §-tól kezdve az MT-ben, ami úgy nyit, hogy heti 2 pihenőnap jár, aztán ahogy haladunk lefelé 48 óra lesz (de csak 1 teljes nappal), aztán 40, aztán összevonás, én magam nem igazodtam ki rajta, mert persze ezt sem tudják, érthetően magyarul leírni.
Szóval azt kéne megnézded, hogy a te esetedben hogyan viszonyul az előírt pihenidő, a 3. heti szombati hazamenés és hétfő kezdés közötti időtartamhoz.

efi99 # 2007.12.08. 20:44

zsenzso
Letudja, ha nagyon akarja. Számolj utána:
28 nap alatt a munkaidőd 440=160 óra.
28 nap alatt, te ott vagy 14
és a te számításod szerint dolgoztál, 14*12=168 órát. Ha viszont levonna 12 óránként 40 percet, ahogy írtad, akkor éppen 160-at!
Vagyis 168-at vagy ott, de csak 160-at csinálsz. Ugye, hogy ledolgoztad? A +8 órából nem túlóra, hanem ebédidő lesz...

zsenzso # 2007.12.08. 17:15

bocsi efi99, elgépeltem a neved!

zsenzso # 2007.12.08. 17:14

effi!

Nekem a 12 órás munkanapom alatt 2 x 20 perc munkaközi szünet jár, mondjuk, ha havonta 16 műszakom van, az 16 x 40 perc, az 640 perc, gondolod, talán átirányíthatna egy bányába, hogy azt ledolgozzam? Nem tudja velem ledolgoztatni a munkáltatóm, amíg folyamatos munkarendben dolgozom, mert mint írtam, foglaltak a gépek.