munka törvénykönyve


Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 22:28

Nem. Ugyanúgy jogosult lesz a tb-jogviszony alapján járó juttatásokra, mintha befizették volna a tőle levont járulékokat.

segal # 2011.02.18. 19:14

Köszönöm a választ. Kbs egy gond van: Ha csőd, felszámolás stb. akkor dolgozó pénze úszik?

nandy # 2011.02.18. 12:33

A dolgozóktól levont járulékokra sem halasztás, sem részletfizetés nem kérhető és nem is kapható! Ki van zárva, hogy az APEH-hal ilyen irányú megállapodás történt volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 11:38

Nem a te dolgod, majd a NAV (lánykori nevén: APEH) intézi.

segal # 2011.02.18. 11:00

Szervusztok! Kérdésem a következő lenne Munkáltató az előző évben egy forint nyugdíjjárulékot sem fizetett be a dolgozó után/ magán bizonyíthatóan, valószínűleg az államiba sem/.Állítólag volt valami megegyezés az Apeh-hal, hogy nem kell neki most, de ez csak hallomás. Viszont dolgozótól levonásra került bizonyíthatóan. Dolgozót elküldték, cég csődközelben. Mit kell lépnie, hogy a pénz bemenjen a számlára?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 23:26

Valami ilyesmire tippeltem. :)
De hát az egy hónappal ezelőtt volt, és azóta nem mutatott további érdeklődést.

Lyonee # 2011.02.17. 23:07

Nem az utolsó hozzászólásra reagáltam, hanem előtte felmerült a jogutódlás, kiszervezés, átvétel, stb.
cyberspace001-nak szántam.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 22:17

Ööö... Izé... Valóban. De hogy is jött ez ide?

Lyonee # 2011.02.17. 22:00

A kjt 25.§, 25/A.§, 25/B.§, 25/C.§, 25/D.§ foglakozik a közalkalmazotti jogviszony megszűnésével. a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével, átadással, stb...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 21:12

Már mondtam: nincs szükséged semmiféle indoklásra. Hogy megszüntethetik a jogviszonyt, az igaz - bár ezzel az indoklással nem. Mindent egyszerre nem lehet.

Kocsis Éva # 2011.02.17. 20:55

Köszönöm a választ.De félek ,ha nem egyezek bele,akkor elküldenek.A nyugdíjig 2-3 évem van még,de akkor így most mi lesz velem ?
Kérem a segítséget ,hogy tudjam jó indokkal alátámasztani,vagy rendeletre hivatkozva elodázni azt, hogy áthelyezzenek a másik munkakörbe.

Köszönöma türelmet,segítséget.

Üdvözlettel:
Kocsis

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 20:01

A munkakört nem lehet egyoldalúan módosítani, csak megegyezéssel. Mondd, hogy nem egyezel bele.

Kocsis Éva # 2011.02.17. 19:27

Tisztelt Fórumozók !

A munkaadóm 4-5 éve már ,hogy nem foglalkoztatott abban a munkakörben amiben most ismét alkalmazni akar.Szeretném tudni,hogy arról a mnukakörről szerzett vizsga mikor évül el,és milyen feltélekkel alkalmazhat abban ismét.

Lehet kicsit kuszán írtam le kérdésem,de nagyon zaklatott vagyok,mert 56 évesen / elfáradva / nem gondoltam,hogy még ilyen helyzetbe kerülök.

A fenti ügyben kérem a segítséget.Előre is köszönöm.

Minden jót kívánok:
Kocsis

cyberspace001 # 2011.01.24. 15:25

Kedves "kbs", ezer köszönet.

cyberspace001

bolondmelós # 2011.01.22. 22:21

"Olvass már figyelmesen! Nem mondtak fel neki, a közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyt. Ha rád hallgat, akkor az eddigi hülyeségét még megfejelheti egy bukott perrel is."

Bocs, jó erős altatót vettem be és meg is kevert...

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 19:28

Ezzel nem mondtam, hogy a ti esetetekben is üzemi jogutódlás történt. Annak megállapításához annyi nem elég, amennyit elmondtál.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 19:27

Más a véleményem. Az üzemi jogutódlás a törvény erejénél fogva, objektíve áll fenn. Nem változtat rajta, hogy a felek tévedésből formálisan megszüntetik a munkaviszonyt, és a jogutóddal formálisan másikat létesítenek.
A jogutódlásra alapított igények pedig mindaddig érvényesíthetők, amíg a jogviszony fennáll, sőt azontúl is az elévülési időn belül.

pazs # 2011.01.21. 16:32

Joy1: elvileg igen, de mivel aláírtatok közös megegyezést és új szerződést és valószínűleg már több, mint három éve volt, most már mindegy.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 13:11

Általánosságban a Munka törvénykönyve. Ezt a sajátos esetet pedig vagy ugyanaz (de egy külön fejezetben) vagy a Kjt. Esetleg mindkettő.

Mi a konkrét kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 09:49

Ez nem áthelyezés, hanem úgynevezett üzemi jogutódlás. Ráadásul sajátos eset, mert a munkavállalók a közalkalmazotti törvény hatálya alól átkerülnek a Munka törvénykönyve hatálya alá.

Egyébként igen, ez így kezelhetetlenül "tág".

cyberspace001 # 2011.01.21. 09:25

Szép napot!
Közalkalmazotti jogviszonyból, „áthelyezéssel“ történhet-e munkaszerződéses viszony létesítése?
A konkrét történet az, hogy a szociális ellátórendszert átveszi egy egyház, megszűnik a közalkalmazotti jogviszonya mindenkinek.
Szeretnék olyan segítséget kérni, hogy mint joghoz nem értő, mire figyeljek- figyeljünk.. bár tudom ez így elég tág.
Köszönettel,
cyberspace001

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.21. 08:39

Olvass már figyelmesen! Nem mondtak fel neki, a közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyt. Ha rád hallgat, akkor az eddigi hülyeségét még megfejelheti egy bukott perrel is.

bolondmelós # 2011.01.20. 22:44

Joy: nem a bíóság és az ügyvéd fele kellene irányítani az emberünket?

  • a kollektív pont most változott a munkavállaló hátrányára.
  • a felmondás, az "közös elhatározású", normális indoklás nélkül.

Kedves PPéter remélem nem írta alá. Ellenben, ha eltette akkor már van egy elég jó aduja. Jó, ha megvan a két változata a kollektívnek, hátha ér valamit hogy pont most a 6 ember felmondása előtt sikerült faragni rajta.

1957 # 2011.01.20. 15:31

Tisztelt jogi szakértő!

Cégem (kb. 600 fő áll alkalmazásban) a napokban módosította a kollektiv szerződést,rá két napra 6-od magammal megkaptam a felmondási határozatot,közös megegyezés címen.Konkrét indok nem hangzott el.Hívatkoznak a felmondási megállapodásban a szervezeti átépítésre és arra,hogy ez az elbocsátás nem tömeges leépítés.16 évet dolgoztam le a cégnél,de konkrét,elfogadható indokot nem közölt se a közvetlen főnököm sem a humánpolitikai igazgató akitől magyarázatot kértem.Ezt nem tartom korrekt hozzáállásnak.
A határozatban két hónap felmondási idő és 5 hónap végkielégítés szerepel.
Azt kérdezném,hogy jogos az elbocsátás okának a megtagadása,el kell fogadnom azt,hogy közös megállopodással történt(engem meg se kérdeztek és nem is szóltak),egyik naprol a másikra az orrom alá dugták a határozatot,hogy írjam alá és az,hogy jogos az 5 hónap végkielégítés 16 év után?
Hangsúlyozom,hogy a kollektív szerződést néhány napja modosították...Az előbbi kollektív szerződésben még 8 hónap szerepelt 16 év szolgálat után...!

Köszönettel

PPéter

barryvera # 2011.01.19. 12:44

Tisztelt jogi szakértő!
Volt munkáltatóm ellen felszámolási eljárás indult. Bérkövetelésem van a cég felé. Felvettem a kapcsolatot a felszámoló céggel. Képviselőjük az elmaradt bruttó bértartozás kamatok nélküli bejelentését kérte, hogy a Bérgarancia alapból lehívhassa az összeget. Kérdésem, hogy a tartozás után járó kamatot hogyan, milyen módon, kitől stb. követelhetem?

Előre is köszönöm a választ!