Munkajogi kérdések.


janPeli # 2019.08.22. 18:55

Valami ilyesmire számítottam.

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.08.22. 18:38

Konkrétan: azon kívül, hogy elutasítom az ajánlatot, mit tehetek annak érdekében, hogy valamilyen szinten biztosítsam magam?

Semmit. Ebben a konstrukcióban semmit. De még a sima, napi bejelentéses játék nélküli, 3 hónapos próbaidő esetén se. Azért van, hogy ne legyen kötöttség. Indoklás nélkül bármikor felmondató. Cserébe részedről is persze. Biztosíték nuku.

janPeli # 2019.08.22. 16:31

Tisztelt Szakértő/k!

A problémám naívnak tűnhet, nekem mégis komoly fejtörést okoz...
Jelenleg van állásom, de olyan, amit szeretnék mielőbb elhagyni (már 2 éve). Egy komoly(nak tűnő) nagy cég állást ajánlott a következő feltételekkel:

  • mondjak fel a jelenlegi munkahelyemen és mint regisztrált munkanélkülit 3 hétig foglalkoztatnak napi bejelentéssel
  • ha megfelel nekik a munkám, felvesznek 3 hónap próbaidővel
  • ha ott is beválok, véglegesítik a szerződést és emelik az amúgy sem alacsony (szóbeli ígéret szerinti) béremet

Jelenlegi munkahelyemen nem kaptam meg (és valószínűleg nem is fogom megkapni az ígért szakmai minimálbért). A cég egy állami támogatással indult ló...r, a vezető egy 5 éves szellemi fogyatékos képességeivel sem rendelkezik.
Az új cég által ígért fizetés messze jobbnak, a cég messze komolyabbnak, a vezető messze intelligensebbnek tűnik a jelenleginél.

Kérhetek-e bármiféle szándéknyilatkozatot, ami biztosítana arról, hogy nem esem pofára a harmadik hét végén azzal, hogy ott maradok munkanélküliként.
Természetesen értem, hogy nem akarnak sumákokat, táppénzcsalókat, ezért erősen szűrnek, de ez így nagyon kockázatosnak tűnik... és valószínűleg nem is teljesen jogszerű.

A legegyszerűbb, legkézenfekvőbb választ ismerem, de hátha van más út is.

Konkrétan: azon kívül, hogy elutasítom az ajánlatot, mit tehetek annak érdekében, hogy valamilyen szinten biztosítsam magam?

Válaszukat előre is köszönöm!

jP

aprilismajus # 2019.08.19. 13:57

Tisztelt Kérdező, természetesen a munkáltatója a vidéki kirendeltségén nem köteles Önnek munkát biztosítani, ha úgy lenne (általában), akkor Magyarországon 0 %-os lenne a munkanélküliség. Ha felmond, ez is rossz hír, nem jár végkielégítés, tanulmányozhatja a Munka törvénykönyvét, 2012. évi I. törvény, 77. § (1) bekezdés.

Madame # 2019.08.19. 12:17

Tisztelt Szakértő!
BP-én dolgozom egy multi központjában. Szeretnénk vidéki városba költözni, ahol a cégnek van kirendeltség, de természetesen nem mindig van felvétel. Kötelesek nekem munkát biztosítani? Ha nem, majd 20 évi munkaviszony után járna nekem végkielégítés?
(lakhelyváltoztatás miatt?)
Válaszukat előre is köszönöm!
M

VPter # 2019.08.15. 10:28

Sziasztok.

Először leírom a problémám:

Július 1-ével órabér helyett havibér van megállapítva nálunk. Ugye júliusban 184 óra volt a kötelezően ledolgozandó óraszám (8 órás normál műszakba járok). Olvastam a munka törvénykönyvében, hogy általános munkarendtől eltérő munkarend esetén a 184, általános munkarendben viszont az alap 174 órával kell számolni.
Akárhogy is nézem én általános munkarendben dolgozom, a cég médis 184 órával számolja a bérem.

A kérdésem az lenne: Jogos a felháborodásom, vagy én értelmezek rosszul valamit?

Előre is KÖszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.14. 15:14

Szokatlan, de szerintem lehet.

anna5151 # 2019.08.08. 15:26

Tisztelt Szakértők!

Személyiségi jogsértés vétségeként felróható-e a következő eset?
Munkahelyen, kasszazáráskor probléma adódott, melyet természetesen meg kell oldani.
Mivel 3 fő zárt, az esti zárásutáni, kasszazáráshoz 2 fő az előírás, ezért a 3. főnek fel lett ajánlva, hogy nem kell kivárnia, a kb 30 percet, amig a munkahelyen kell tartózkodni zárás után, amíg a problémát megoldjuk.
Nem élt a lehetőséggel maradt!
Kb 8 nap eltelte után kiderült, titokban fényképet készített, hogy ott állok az íróasztalnál, háttal. Két fiú kollégáknak továbbította a fotót, a közös csoportjukba ezzel a megjegyzéssel
„még itt vagyok szívok miattuk” (a többesszám a kolléganőm miatt volt.)
Erre az esetre érvényesíthető-e:
A Ptk. és a jogalkalmazási gyakorlat alapján – fő szabály szerint - az érintett személyről képmás, illetve hangfelvétel készítéséhez és felhasználásához egyaránt az érintett személy hozzájárulása szükséges.

Mint utóbb kiderült, a 3 fiú az Fb-n egy csoportot alapítottak, ahol napi szinten jelentést küldenek egymásnak az aznap dolgozó női személyzetről, időnként csúnya jelzővel.
Állításuk szerint véletlenül a csoportba felvettek, az érintett kolléganőből 2 személyt, így derült ki az egész.
Megjegyzés a 3 fiúból, nincs vezető, 2 eladó minőségben van, 1 logisztikus.

Köszönöm a választ!

Edith40 # 2019.08.08. 09:51

munkavál köszönöm.

a 8.968.-Ft-ot -ha nem 174-el- akkor mennyivel szorozzák meg?Köszi!

munkavál # 2019.08.08. 09:47

Edith40! Havibéresnél úgy tudom 173 al ossztanak. Órabéresnél lehet, hogy az elkövetkező hónap munkanapjait veszik figyelembe de a lényeg, hogy a bruttóbol csak 33.5 % ot vonhatnak le a többit számold ki.

Edith40 # 2019.08.08. 09:19

Kedves Fórumozók! Órabéres (1.121.-Ft) dolgozónál a 4 havi végkielégítés összege mennyi kell,hogy legyen?Köszönöm előre is a válaszokat.

drbjozsef # 2019.08.07. 10:48

BBela67,

Az autóhasználatról valami csak van? Valami megállapodás?

Ha nincs, tartsd meg az autót örökbe. :)

aprilismajus # 2019.08.07. 09:08

Még egy pontosítás, mert három a magyar igazság, ha a felmondási időben a törvényes felmondási időtől (Munka törvénykönyve 69. §) eltérően megállapodtak, azt módosíthatják, de csak közös megegyezéssel - lásd: munkaszerződés módosítása.

aprilismajus # 2019.08.07. 08:41

Ha a felmondási időben megállapodtak, azt módosíthatják, de csak közös megegyezéssel - lásd: munkaszerződés módosítása.

aprilismajus # 2019.08.07. 08:33

A felmondási időt törvény írja elő, azalól csak a felek megállapodása miatt vagy kollektív szerződés alapján lehet eltérni. Tehát a munkáltató egyedül nem dönthet a felmondási idő megszüntetéséről.

BBela67 # 2019.08.07. 06:36

Jó, akkor kérdezem másképpen. Én,ha beadom a rendes felmondasomat, akkor két hónapot még le kell dolgozzak,mert két hónap felmondási időm van. A munkáltató,ha felmond nekem megszűnt pozícióra vagy átszervezése hivatkozva, akkor is ugyanúgy jár ez a két hónap.eddig jó? Értelemszerűen,ha igényt tartana a két hónapra, akkor minden ugyanúgy menne tovább,mint eddig, tehát bér+autó. A kérdés arra vonatkozik,hogy mi van akkor,ha a munkáltató nem akarja,hogy maradjak a két hónapra és ki akar léptetni már másnap? Tudom,hogy közös megegyezésbe belefér kb bármi, de az érdekelne,hogy jól gondolom e ,hogy ilyen esetben a mindenképpen járó két havi béren kívüli az autóhasználattól való elesés értékére is igényt tarthatok?

drbjozsef # 2019.08.07. 06:08

BBela,

Az azonnali hatályú felmondásról kérdeztél. Ott nincs semmilyen felmondási idő, bármelyik fél mond így fel. Érted-e az "azonnali" szó jelentését?

BBela67 # 2019.08.07. 05:44

Azzal,hogy én aláírtam a két hónap felmondási időt anno,azzal vállaltam,hogy bármelyik fél felmondása esetén két hónapig még rendelkezésére állok. Ergo,ha én mondok fel, akkor kénytelen vagyok még két hónapot dolgozni,de ez fordított esetben is igaz,ha a munkáltató mond fel nekem, pl megszűnt pozícióra hivatkozva, akkor két hónapig még állományban kell tartania a fentiek miatt,vagy ,ha nem kívánja ledolgoztatni, akkor ki kell fizetnie a két hónapot.Nem? Véleményem szerint, mivel az autó is a juttatás része, ezért az is járna még a felmondási időre

drbjozsef # 2019.08.07. 05:31

Nemigen értem ezt a kérdést.

Ha a munkáltatód jogszerűen mond fel azonnalival, akkor természetesen nem jár attól a naptól az autóhasználat, ahogy a fizetés sem.

Ha a munkáltató nem jogszerűen mond fel azonnalival, akkor - értelemszerűen utólag, per után legfeljebb - jár a fizetés is, és az autóhasználat kiesését is figyelembe veheti a bíróság.

BBela67 # 2019.08.06. 16:20

Szisztok,

az alábbi kérdéskörben szeretnék segítséget kérni:

2 évvel ezelőtti előléptetésemnél fizetésemelés helyett egy céges autót kaptam teljes körű magánhasználatra.
A munkaszerződésbe nem került be, de azóta is nálam van az autó szünet nélkül, így úgy gondolom, hogy ez kimeríti a ráutaló magatartást minden szempontból, viszont az érdekelne, hogy mi történne egy (munkáltató részéről történő) azonnali hatályú felmondásnál, ugyanis a felmondási időm 2 hónap.
Tehát, ha máról holnapra megszűnne a munkaviszonyom és felmentenének a munkavégzés alól, akkor egyértelmű, hogy megkapnám a felmondási időmre vonatkozó 2 havi plusz munkabért, de jogosan formálhatok ígényt az autóhasználat elmaradása miatti összegre is, igaz? Elvileg ez is a juttatásom része, hogyha ledolgoznám a felmondási időt, akkor arra az időszakra járna az autó értelemszerűen, így úgy gondolom, hogy ezt valamilyen módon kárpótolnia kell a munkáltatónak így is, hogy esetleg megszűnik a munkaviszony. (pl a havi lízingdíj+x mennyiségű üzemanyag pénz)

(Létrehoztam egy külön témát,ha látja admin az törölhető, elnézést,nem láttam hogy itt megy a társalgás)

Köszönöm a válaszokat előre is,
Béla

aprilismajus # 2019.08.05. 13:16

Tisztelt Flamingó123456, ha felmondana, kell indokot írni, de csak ha határozott idejű a munkaviszony, s nem is mindegy, hogy mit ír, olyan okot kell találni, mely miatt a munkaviszony fenntartása az Ön számára lehetetlen, vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel jár.

Van felmondási idő, mely harminc nap, ha kollektív szerződés vagy a felek megállapodása ettől nem tér el.

Flamingó123456 # 2019.08.05. 12:03

Kedves Rigoz!

Ha határozott munkaszerződésem van és munkaidő keretben dolgozom, miként tudom beadni a felmondásomat? Tudom kell indokot írni, azon kívül mint munkavállalónak van valami dolgom felmondás esetén? Miként válhatnék meg ettől a borzasztó helytől. Ami kb a próbaidőm után lesz nagyon rossz....és akkor kaptam meg a határozott szerződést.

rigoz # 2019.08.05. 11:44

Tisztelt Flamingó123456!

Ez önmagában nem a munkaszerződés módosítása.

A munkavállaló kérheti a munkáltatót az utasítás írásba foglalására, de a végrehajtásra fő szabály szerint ez nincs halasztó hatállyal.

Flamingó123456 # 2019.08.05. 09:47

Köszönöm!

Ha esetleg csak szóban parancsolnak másik pozíció betöltésére? Ha nem kapnék módosítást csak mondják két hét múlva ott dolgozol, akkor tudok valamit tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.05. 09:39

A munkaszerződés módosítására tett ajánlat elutasítása nem jogszerű indoka a felmondásnak.