Munkajogi kérdések.


papagaly # 2016.04.05. 13:40

Üdvözlöm!
A kérdésem a következő lenne biztonsági-vagyonőrként vagyok alkalmazva,az állás betöltéséhez szükséges volt az OKJ-s bizonyítvány megléte, mert csak így alkalmaztak. Kérdésem jár e nekem a garantált bérminimum. A munkaszerződésemben is ez a munkakör szerepel, igaz más feladatot is el kell látni . Személy ki-és beléptetés. Teherforgalom, mérlegelés stb.
Várom válaszát! Üdvözlettel: papagaly

ObudaFan # 2016.04.05. 16:17

Telki

A cég legfeljebb további 60 napra kotelezhet a feladat
ellátására. Az új ügyvezető koteles a cégbíróság felé bejelenteni. Ha nem teszi, te indithatsz a ceg ellen a cégbíróságon törvényességi felügyeleti eljarast.

ObudaFan # 2016.04.05. 16:17

Telki

A cég legfeljebb további 60 napra kotelezhet a feladat
ellátására. Az új ügyvezető koteles a cégbíróság felé bejelenteni. Ha nem teszi, te indithatsz a ceg ellen a cégbíróságon törvényességi felügyeleti eljarast.

ObudaFan # 2016.04.05. 16:17

Telki

A cég legfeljebb további 60 napra kotelezhet a feladat
ellátására. Az új ügyvezető koteles a cégbíróság felé bejelenteni. Ha nem teszi, te indithatsz a ceg ellen a cégbíróságon törvényességi felügyeleti eljarast.

samesza # 2016.04.09. 07:48

Üdv mindenkik. 55 éves vagyok és már 1 éve regisztrált munka nélküli.Mi szükséges hogy valamilyen támogatást kapjak ? Feleségem 110. forintot keres havonta. Egyszerűen nem birok el helyezkedni. Kérem válaszoljanak Köszönöm


Üdv, Volt egy kis összeg? hitelem amit sajnos nem fizettem 1998. 98000 ezer forint volt .Amir?l a mai napon kaptam 1 milliós felszólítás, Mit is kellene

katyusi # 2016.04.12. 05:55

Tisztelt Jogi Szakértő!

Néhány éve jöttem egy szociális szolgálathoz dolgozni. Akkor aláírattak velem egy papírt arról, hogy a szociális gondozó-és ápoló végzettségemet veszik figyelembe és nem a magasabb, gyógypedagógiai asszisztensit. Előzővel D kategóriába, utóbbival E kategóriába tartozom. Most nyugdíjba készülök és felmerült bennem, hogy munkáltatóm jogosan járt-e el, akkor, amikor az alacsonyabb kategóriába sorolt, igaz ezt akkor én is elfogadtam.

Köszönettel: Vera

Kaatiea # 2016.04.15. 15:10

Tisztelt Szerkesztőség!

Fizetés nélküli szabadságról (GYES-ről)visszatérő munkavállaló megállapodik a munkáltatóval abban, hogy nem tudják visszavenni Szóban, majd E-mailben megállapodnak, hogy közös megegyezéssel elmegy, ha állást talál, addig szabadságát tölti. Eltelik x idő, a munkáltató jelzi, változás van, vissza tudja venni. Munkavállaló türelmet kér, mert talál egy számára tetsző állást, de az új helyen meg kell várni a pályázat kimenetelét. Pozitív a fejlemény, jelzi a munkáltató felé, hogy a másikat választja, szeretné a közös megegyezést, mert kezdene az új helyen. Régi munkahely azt veti fel, hogy hiszen "szabadságon vagy, gyere vissza, vagy mondj fel". Hogy tud a munkavállaló az új helyen kezdeni, ha munkaügyi vitája támadt a munkáltatóval? Felmondani biztos nem szeretne, mert akkor veszélybe kerül az új hely a felmondási idő miatt, és az eredeti megállapodástól nem akar eltérni, amit a másik fél fel akar egyoldalúan rúgni, amit azzal tetéz, hogy "hallgatásba burkolózik". Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.15. 15:46

Nem lehet érvényesen megállapodni a munkaviszony megszüntetésében szóban. Az e-mail is aggályos.

kisskataibolya # 2016.04.18. 12:32

Tisztelt Válaszadók!
Röviden megpróbálom vázolni az egyébként igen bonyolult helyzetemet.
3 személyes cégnél dolgozom, én sokrétű feladatot végzek, a főnököm az ügyvezető és tulajdonos, ő lenne az én felettesem, akinek ellenőríznie kéne a munkámat, a kollégám ebből a szempontból nem érdekes, nekem nem felettesem.
a munkámat csak én tudom csinálni, pénztárkezelést, készletkezelést, adminisztrációt, eladást, gépekre szerződni (sablon szerződés alapján, tehát nem vagyok jogi asszisztens vagy ilyesmi), eladótérben ügyfelezni, számlázni. Kismama lettem, több mint 5 éve dolgozom a cégnél, most elkezdtem átpörgetni, hogy minek hogy kéne lennie. számtalan hibát fedeztem fel, el nem végzett dolgok vannak, amik nem tűnnek helyrehozhatónak. A cég áfailag egyéb szempontból rendben van, inkább a háttérdolgokkal félek hogy lesz gond. igazából az érdekelne, mert nyilván megpróbálok mindent helyrehozni, de mondjuk egy teljes anyagi felelősség a munkaszerződésben akkor is érvényes, ha az ellenőrző személy sosem ellenőrzött? Kasszazárás, egyebek szempontjából?
Aggasztó, különösen ebben az állapotban. Mihez van joga? ha a gyermeknevelés alatt kirúg,azon túl a munkaügyi bíróság előtt kell felelni? az, hogy mi miért nem lett megcsinálva, bonyolult, nyilván az én oda nem figyelésem következménye is. de nem akarom a gyermekem elveszíteni emiatt... ha nagyjából ki tudták szűrni a problémát, kérem segítsenek!
köszönettel, Kata

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.18. 13:10

Ez így nagyon ködös. Se a tényállásod nem konkrét, se a kérdésed.

kisskataibolya # 2016.04.18. 13:16

nem akartam ködösíteni. vannak munkák, amiket nem végeztem el, és nem derült ki, mert nem volt ellenőrízve. az a kérdés, hogy ettől még ugyanúgy felelősségre vonható vagyok-e, illetve mi ilyenkor az "eljárás".

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.18. 14:13

Konkrétan? Mikor, mit nem végeztél el?

Mazsola95 # 2016.04.18. 15:08

Tisztelt Szerkesztőség!

21 éves fiatal vagyok, első munkahelyen egy kis cégnél.
A főnököm felvett egy új kollégát, ezzel önmagában nem lenne természetesen baj, azzal viszont van, hogy "visszaminősített", a rendes, 8 órás munkaidőből 6 órára, ezzel párhuzamosan jóval kevesebb bérért.
Ezt egyszer csak közölte velem ezt a tényt, a szerződésem módosítását májusban kapom kézhez.

Ezzel jelentős hátrányt okozott, ezt megteheti egy munkáltató?
Jómagam megtehetem hogy nem írom alá a szerződés módosítását?

pazs # 2016.04.18. 15:10

Amíg ebben közösen nem állapodtatok meg, addig ez nincs így, egyoldalúan nem lehet a munkaidőt megváltoztatni (a fizetést sem, mielőtt megkérdezed). Nem kell aláírni a szerződésmódosítást, ha nem akarod.

Mazsola95 # 2016.04.18. 15:18

Kedves pazs!

Az egész lépést azzal indokolta, hogy a felvett kolléga bére mellett, nem tudja az én eddigi fizetésemet kitermelni.
HA megteszem hogy nem írom alá, akkor a legnagyobb valószínűséggel el fog küldeni, ez megtörténhet?

Mind a munkaidő, mind a fizetés hátrányosan érint mint mondtam, ésszerű tehát hogy nem írom alá.

Okosabb lenne közös megegyezéssel felmondani inkább?

kisskataibolya # 2016.04.20. 10:44

Kedves Kovács Béla Sándor!
esetleges hibásan végzett adminisztráció a szabadságnyilvántartások körül, útnyilvántartás körül, ki nem számlázott termékek, amiket az ügyfél elvitt, de nem lett kiszámlázva.
hiba a pénztárvezetésben, a különböző nyilvántartásokban.
köszönöm előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.20. 10:48

A munkavállaló a munkáltatónak okozott kárt tartozik megtéríteni. Ez nem is kérdés. De akkor mi a kérdés?

Kolokán # 2016.04.20. 11:39

A munkavállalót kötelezheti-e a munkáltató bármilyen formában arra, hogy mondja meg, hova megy dolgozni (mi lesz az új munkahelye)? Az alaptv. értelmében szerintünk NEM, hiszen mindenkinek joga van a munkahely szabad megválasztásához, és ennek a jognak a korlátozása bűntetendő.

A szituáció a következő egyébként: adott 'A' cég és 'B' cég egyazon épületben. Gyakorlatilag 'B' cég is az 'A' cég logója alatt tűnik fel az ügyfelek előtt, de a munkavállaló és 'A' között ott all a 'B' cég.
'B' cégtől sokan átmennek 'A'-hoz, amit 'B' nem néz jó szemmel. Ezért 'B' kitalálta, hogy ha egy munkavállalója felmond, nyilatkoznia KELL (sic!), ha 'A'-hoz megy dolgozni.
Nos, szerintünk ez nem jogszerű.

Kolokán # 2016.04.20. 12:02

Tisztelt Hölgyem / Uram!

az előbbi esethez még elfelejtettem:
'B' kikötötte, hogy egy munkavállalója csak akkor mehet át 'A'-hoz, ha 'B'-nél már eltötlött egy évet ...... Úgy gondoljuk, hogy ez már az ad absurdum kategória, mert:
Mo. Alaptv-e:

I. cikk
(1) AZ EMBER sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait tiszteletben kell tartani. Védelmük az állam elsőrendű kötelezettsége.
XII. cikk
(1) Mindenkinek joga van a munka és a foglalkozás szabad megválasztásához, valamint a vállalkozáshoz. Képességeinek és lehetőségeinek megfelelő munkavégzéssel mindenki köteles hozzájárulni a közösség gyarapodásához.

Szeretnénk a munkaadóval tisztázni, hogy ezzel a jogainkat sérti - szerintünk.
Ezért tudnunk kell, hogy valóban így van-e?

Köszönettel:
Iza és a többiek

ObudaFan # 2016.04.20. 14:35

Van erre konkrét munkajogi szabályozás, ami megmondja, hogy mikor és milyen feltételekkel tilthatja meg a munkáltató, hogy a munkaviszony megszűnése után elmenjen valahová dolgozni a munkavállaló.

Mt. 228. § (1) A felek megállapodása alapján a munkavállaló - legfeljebb a munkaviszony megszűnését követő két évig - nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné.

(2) Az (1) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítéséért a munkáltató megfelelő ellenértéket fizet. Az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót - elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel - újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében. Az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada.

(3) A munkavállaló, ha munkaviszonyát a 78. § (1) bekezdése alapján szünteti meg, a megállapodástól elállhat.

(4) A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén a megállapodásból származó jogok és kötelezettségek az átvevő munkáltatóra átszállnak.

(5) Kötbér kikötése esetén a Ptk. 6:186-189. §-a irányadó.

vicavica # 2016.04.20. 16:16

Tisztelt Fórumtagok!
Ezúton szeretnék jogi kérdéssel fordulni iskolajog témakörben Önökhöz.
Jelenleg közalkalmazotti jogviszonyban -általános iskolai tanárként dolgozom 40órában- de felsőfokú tanulmányaim sikeres befejezése (és az egészségem megőrzése) érdekében szeretnék csökkenteni a terheimen és részmunkaidős jogviszonyt létesíteni, ha ez egyáltalán lehetséges. Most a KLIKK átalakulása és egyéb jogi változások kapcsán aktualitása miatt különösen fontos lenne számomra az hogy megtudjam mi is alehetőségem ez ügyben.
Előre is köszönöm visszajelzésüket.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.20. 16:52

Ezek szerint nem jogot tanulsz...

Amúgy egyszerű, mint a faék: te kezdeményezed, a munkáltató meg vagy elfogadja vagy nem.

Kolokán # 2016.04.21. 06:47

Kedves ÓbudaFan!

Először is nagyon köszönöm a választ!
Itt egyébként arról van szó, hogy 'B'-t az zavarja, hogy az embekeket 'A' 'elszívja' - ahogy 'B' gondolja, állítja.
De a helyzet az, hogy 'A' egyáltalán semmilyen módon nem befolyásolja 'B' alkalmazottait, hogy 'átjöjjenek' hozzá. Az emberek se nem ostobák, se nem vakok. Maguktól is látják, hogy számukra sokkal előnyösebb, ha inkább 'A'-nál dolgoznak. Ráadásul 'A' NEM folytat olyan tevékenységet, amelyben 'B' érdekelt, a tevékenység jellegét tekintve nem konkurens ('A'-nak egyáltalán nem állna ez érdekében, maga alatt vágná a fát!). 'A' mással foglalkozik. Ami közös a kettőben, hogy az idegen nyelv ide is, oda is kell - és ezzel a hasonlóság véget is ért.
Summa summarum: 'B'-nek kizárólag az a baja, hogy az emberek elmennek 'A'-hoz. Ha máshova mennek, az nem bosszantja.
Arról, hogy ezt tiltaná, csak szóban történt tájékoztatás, írásban ezt MÉG NEM rögzítette 'B'.
Ha ezt meglépi, akkor mi, munkavállalók KÖTELESEK vagyunk azt aláírni????

Válaszát előre is köszönjük!

Iza és a többiek

ObudaFan # 2016.04.22. 16:03

Nem kötelesek aláírni.

Qwerty2016 # 2016.04.24. 16:55

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy egy munkaszerződésben jogilag elfogadott-e az a megkötés, hogy a munkavállaló csak és kizárólag az adott munkáltatóval lehet munkaviszonyban, és semmilyen másik tevékenységet (EVA, részmunkaidős másik állás, szerződéses munkavégzés adott feladatra, stb) nem folytathat? Szóval szabadidejében sem végezhet másik munkát. (informatikai területről van szó, így tehát napszak, időjárás, stb nem akadályozná a munkavégzést)

Köszönöm,