Munkajogi kérdések.


garden55 # 2016.02.16. 18:47

Köszönöm a válaszát!

Lenne még kérdésem. A kollégáimnak nem szeretnk azzal roszat,hogy feljelentést teszek és nekik az eddigi adózatlan fizetéseik után büntetést keljen fizetniük.
Van arra mód,hogy ez ne következzen be,de a bejelentést még is megtegyem?
Milyen következményei lehetnek a cégre és az ott dolgozókra nézve a bejelentésem?

Köszönöm.

customerc # 2016.02.17. 14:01

Tisztelt Jogi Fórum,
egy multinacionális vállalat dolgozója vagyok 8 éve,ez alatt volt lehetőségem több munkakört is végezni.
Csapatunk 2 éve új kollégával bővült,aki általam korábban is végzett munkaköri szerepet tölt be.
Autóipari gyártó- és termelő cég alkalmazottjaként a gyors és pontos munkavégzés követelmény.
Ez, illetve a csapatmunkára való hajlam az új kollégára nem jellemző.
Sajnos egy ülésrend változás miatt közvetlen mellé kerültem, így egész nap azt látom,hogy internetezik,a többi kollégám pedig az ő munkájára vár.
Mivel végeztem ugyanazt a munkakört tudom mennyire fontos lenne az,hogy elvégezze a munkáját amint tudja - és ha nincs eléggé leterhelve, akkor ne csak kényelmesen elhúzza egész héten.
Ez már stresszesen hat rám, aminek egészségügyi következménye is van, illetve orvosi vizsgálat is kimutatta.
A vizsgálat eredménye után közvetlen felettesemhez fordultam segítségkérésként.
Igazából nem érdekel mit csinál vagy mit nem,csak közvetlenül nem szeretném látni.
A segítség az volt, hogy a monitorom legyen áthelyezve az asztalom másik felére.
Továbbra sem oldotta meg a problémát, és a munkahelyen töltött idő alatt folyamatosan feszélyezve érzem magam, nem tudom kiszűrni ezt, és elvonatkoztatni tőle.
A közvetlen felettesem elvileg az osztály vezetője felé elvileg tolmácsolta az új ülésrendre vonatkozó kérésemet, de negatív visszajelzést kapott.

A tanácsukat kérném, hogy van bármiféle lehetőség ilyen problémák kezelésére amennyiben közvetlen felettestől nem kapok segítséget?
A munkámat szeretem, csak a körülményeknek van ilyen hatása rám.
Mit szokás ilyen esetben tenni?
Van bármiféle erre vonatkozó munkavállalói jog?
Cégen belül érdemes esetleg felsőbb körben segítséget kérni?

Köszönöm a visszajelzést.

Rexor # 2016.02.18. 10:44

Mennyire van ez kihatással a saját munkádra?

Immaculata # 2016.02.18. 10:54

Az egészségére van kihatással.

Mindenkinek sajátos munkatempója van, amit a vezetője vagy tud tolerálni, vagy intézkedik.

Ülésrend változtatást kellene kérni.

RANIKÓ # 2016.02.18. 16:02

Tisztelt szakértők !
Az alábbi témában kérek tanácsot. Adott egy kft, amelyik megszüntette a kereskedelmi tevékenységét, üzletet, raktárt bezárt. A 2 tulajdonos másik kft-ben alkalmazottként kerültek bejelentésre. Ez a kft elméletileg még" él". Ebben a kft-ben van 2 fő olyan alkalmazott, akik gyesen vannak. Az egyiknek most márciusban jár le a gyese.
Mi a teendője a kft-nek ez esetekben? Ha lejár a gyes nem tudja őket foglalkoztatni, felmondani nem akar nekik -mindent szabályosan kiván elintézni.
Előzőleg lehet értesíteni az alkalmazottakat erről a tényről?
Előre is köszönet a válaszért.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.18. 17:22

felmondani nem akar nekik -mindent szabályosan kiván elintézni.
Dugni és szűznek maradni...

ObudaFan # 2016.02.18. 18:12

RANIKÓ

Meg lehet próbálni megegyezni velük. Ha ez nem megy, akkor csak a felmondás marad.

customerc # 2016.02.18. 18:24

@Rexor
@Immaculata
A munkámra nincs hatással,viszont stresszel,a stressz pedig sok egészségügyi problémával van összekötésben.
Ezt az állapotot nem szívesen folytatnám,és számomra a megoldás (pl.ülésrend változás)sem tűnik óriási igénynek.
De ha a közvetlen felettes nem támogatja (függetlenül attól,hogy helyileg kivitelezhető),kérdés merre érdemes tovább menni (esetleg hr?).

Molnár092 # 2016.02.19. 12:02

Tiszteletem !
Olyan problémám lenne hogy be vagyok jelentve a munkahelyemre ( le ellenőriztem ügyfél kapunk keresztül ) de viszont nincs munkaszerződésem es várandós vagyok es attól felek hogy esetleg ir egyet ahogy közlöm a tényeket es határozott időre írja meg , lehetséges ez vagy mit tud tenni ha szolok hogy várandós vagyok es szeretnek dolgozni tovabb de nincs szerződésem (?)(!) koszonom valaszat

kirol # 2016.02.19. 13:45

Tisztelt Cím!

Nekem egy nagyon egyszerű kérdésem lenne.
Köztisztviselő vagyok, egyetemi végzettségem van, két egyetemi diplomával rendelkezek. Egy önkormányzatnál dolgozok.
A közszolgálati jogviszonyom kezdete: 2007.06.10

Az lenne a kérdésem, hogy Önök szerint mennyi fizetést kellene kapnom?
Milyen besorolási osztályban jellene lennem és milyen fokozatban?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.19. 15:12

es határozott időre írja meg
Te meg nem írod alá.

Mignon # 2016.02.19. 15:29

Tisztelt Cím,

Az alábbiakben szeretném segíségüket kérni:

  • határozott idejű munkaszerződésem van Május 31-ig
  • szóban felmondtak nekem a mai napon - egyelőre semmilyen írásos dokumentumot nem kaptam
  • a május 31-ig tartó béremet nem akarják kifizetni, szerintük nem jár!!!!!:-(

Én a netről azt olvastam ki, hogy ki kell fizetniük a fennmaradó 3 hónapra a munkabéremet, plusz az időarányos szabadságokat is. (van még egyéb esetleg?)
Kérem segítségeét, hogy mivel tudom ezt hivatalosan (MT. mely jogi passzusa, melyik paragrafus rendelkezik erről egyértelműen) alátámasztani a Munkáltatóm felé?
HOgyan és mivel érvelhetek hogy hozzájussak a jogosan nekem járó összegekhez?
Milyen felmondási formával küldhetnek el?
Azt akarják hogy közös megegyezést írjak alá, de hát én nem akarom itthagyni az állásom.....:-(
Kérem segísenek, hogy mivel érvelhetek és mire kell figyelnem!

Köszönettel:
Mignon

mamamacoka # 2016.02.19. 18:41

menjél dolgozni hétfőn is, - a közös megegyezés neked nem előnyös, ne írd alá, és ragaszkodj a jogaidhoz, amit felsoroltál az mind jár neked, másról én sem tudok:

  • foglalják írásba a felmondást,és abban szerepeljen milyen módon kapod meg a juttatásaidat, és mi az utolsó munkanapod;
mike19810815 # 2016.02.19. 18:54

Szép estét,napot!

Érdeklődnék hogy ki tudna nekem,nekünk információval szolgálni külföldi munkavállalás során fellépett fizetési és egyéb problémákkal kapcsolatbanEsetleg itt Németországon belül hová érdemes fordulni munkaügyi gondjainkkal?
Sajnos a nyelv ilyen szinten nem megy.
Tisztelettel Viszlai Miklós


Viszlai Miklós

bednaka # 2016.02.21. 14:32

Tisztelt Szakértők !
2016.02.18-án közöltem a munkáltatómmal, szeretnék felmondani márc.04.vel. Az új munkahelyemen márc.7.vel kell kezdenem.Úgy néz ki, hogy a munkáltatóm ragaszkodik a 30nap felmondáshoz. Van joga meg akadályozni, hogy a másik munkahelyen kezdjek?

Ditta71 # 2016.02.21. 15:03

Tisztelt Szakértők!

Rendkívüli felmondással élhetek e ha a munkáltató nem biztosítja a munka elvégzéséhez szükséges feltételeket, eszközöket. Tárgyi, technikai feltételek hiánya miatt azonnal távozhatok e?

Köszönettel: Ditta71

ObudaFan # 2016.02.21. 15:11

Ditta71

Valószínűleg nem, inkább a munkavégzés megtagadása lehetséges, ha a biztonságos munkafeltételek nem adottak.

ObudaFan # 2016.02.21. 15:11

bednaka

Joga van ragaszkodni ahhoz, hogy a felmondási időt dolgozd le nála.

maraguja # 2016.02.22. 11:51

Tisztelt Szakértők!

Nem tudom jó helyre írom e kérdésem...?!
Nyáron megszűnt a munkaviszonyom közösmegegyezésel leszámoltm ès visszaadtam munkaruhaim a munkáltatónak. Erre két hete kapok egy levelet a rendőrségtől h sikkasztás miatt feljelentett a voltmunkáltató. Most ausztriaban dolgozom 900 km re lakhelyemtol es járhatók majd haza... szerintem bosszúból vagy más simliét akarják ramhuzni.

Kérdésem hogy ha nyilatkoztunk írásban h minden oké akkor mire fel vádolnak utánna. Sajnos nem vagyok jártas ilyenekben,még rendőrségen sem voltam soha csak most az első idezesen... Gépkocsi hiányában, ès ugye a jelenlegi munkahelyem sem q szomszed falu elég necces az utazás és az intézkedés. Valamint mindenképp fogadjak ügyvédet? Válaszuk előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 12:21

Védőügyvédet megbízni általában jó ötlet.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.22. 12:22

OFF
Ja, és a rovat tényleg nem jó. Ez nem munkajog, hanem büntető-.
ON

Juditom # 2016.02.23. 16:46

Tisztelt Ügyvédnő/Ügyvédúr!
Szeretném a segítségét kérni Munkajog kapcsán! Egy megváltozott képességű munkavállalókkal foglalkozó cégnél dolgozom, és egy különleges eset kapcsán merült fel a következő kérdés bennem!
A cég által határozott szerződéssel rendelkező munkavállaló kilépett, mivel ellátást csak úgy igényelhet, ha nem rendelkezik munkajogviszonnyal. Miután ez az eljárás lezajlott, a munkavállaló újra be, illetve visszalépett. Ezzel nincs is gond, viszont mi szeretnénk az előző munkaterminusában elkészült értékes szakanyagát továbbfolytatni. Szeretnénk érdeklődni, hogy létezik-e olyan jogszabály, akár a Munka Törvénykönyvében, vagy bárhol, ami feljogosíthatna minket arra, hogy ne kelljen lezárni a munkavállaló kilépésekor a szakanyagát, és a rövid időn belül történő visszalépésekor pedig egy teljesen új szakanyagot indítani, mely által az előzőekben történteket már nem tudnánk csatolni az újabb szakanyagához, s így ezek irattárba való lefűzése után már használaton kívülre kerülnek.
Egy hasonló jogszabályt keresünk, mint a pl: Munka Törvénykönyve 192.§-ban található hat hónap (bár tudjuk, hogy ez nem megfelelő számunkra) Egy olyan jogszabályt keresünk, amely jogi lehetőséget biztosítana egy jogilag szabályos átfedési időre, ami lehetőséget ad a munkavállaló előző szakanyagának folytatására!
Előre is köszönöm a türelmét és a segítségét!
Várom mielőbbi válaszát!
Tisztelettel:
Judit

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.23. 18:31

Mi az a "szakanyag"? Nem lehetne konkrétan elárulni, hogy mit is csinált az a munkavállaló?

Lashende # 2016.02.25. 07:03

Tisztelt Cím!

Munkaidőnyilvántartással kapcsolatban lenne kérdésem. Munkahelyemen rugalmas munkaidőben dolgozunk, és online munkaidőnyilvántartást vezetünk. Ebben történik rögzítésre a munkaidő kezdete, valamint hozzárendelve az elvégzendő feladatot is. A munkáltató lehetőséget biztosít, hogy otthonról is beléphessünk ebbe a rendszerbe és dolgozzunk. Az erre vonatkozó szabályokra lennék kíváncsi, valamint, hogy az így vezetett munkaidőnyilvántartó rendszer megfelel-e a követelményeknek.

Köszönettel.

Molnár092 # 2016.02.26. 08:09

Szep napot !
Szept óta alkalmival dolgozom a cégnél 3honap utan bejelent(le ellenőriztem ) ez meg is történt de csak ma kaptam munkaszerződés es abban a mai dátum all es az hogy 3honap próbaidő van !
•en mar ledolgoztak a próbaidot akkor ez szabályos ?
• munkaszerződés mar szeptemberbe kelett volna kapom igaz ?
• jogos ha szolok h vegye ki ez a munkaszezodesbol mert en mar ledolgoztad ?
(Kismama vagyok de ezért nem mertem elmondani mert ha aláírom akkor effektíve kirughat próbaidőre hivatkozva de ha nem írom alá akkor kirughat várandósan? )
Koszonom valaszat