Munkajogi kérdések.


sopeee # 2020.05.12. 11:40

Érdekes kérdés valóban, mert tudom, hogy a NAV felé ilyenkor van lehetősége az özvegynek jelezni, hogy folytatni kívánja a vállakozást, és ez nem történt meg, de gyakorlatilag ugyanazt a tevékenységet folytatta és ugyanott mint a férje.

wers # 2020.05.12. 11:37

az esedékes adóbevallásokat az örökösnek kell beadnia

wers # 2020.05.12. 11:35

Nem tudom, hogy ilyen esetben kijelenthető-e, hogy nem folytatta a férje vállalkozását? Az ne zavarjon, hogy új vállalkozás, mert egyéni vállalkozó csak a természetes személy maga lehet, tehát mindenképpen neki új vállalkozást kellett indítania, és saját jogán kellett az alkalmazottat foglalkoztatnia. Mindezekkel együtt részben vagy egészben örökös a férje után.

gerbera317 # 2020.05.12. 11:35

Ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt, akkor a munkaviszony is megszűnt. Értelemszerű, hogy a halott nem tud aláírni. De papírokat kaptál, a könyvelőtől.
Nos, a NAV-nál, az OEP-nél meg a munkaügyi központban (utóbbi kettő, ezek kormányhivatal!) az ügyintézőnek van megállapítási joga a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján. Ahol bizonytalanul vakarózó ügyintézőbe botlasz, ott azonnal a felső vonalát kell követelni. OFF Ma már szidta itt valahol valaki a magyar közigazgatást. Nos, ha valamiért, akkor ezért a vakarózós hozzáállásért biztosan lehet is szidni. ON

wers # 2020.05.12. 11:29

Remélem valaki kijavít ha tévedek, de ekkor az özvegy jogosult aláírni.

sopeee # 2020.05.12. 11:19

Van könyvelője, ő sem tudja ki lenne jogosult kiállítani őket. Sem a három másik könyvelő akit megkérdeztem idáig, sem a munkaügyi központos hölgy sem pedig az ügyintézők az OEP-nél. Végső elkeseredettségemben írtam ide.

wers # 2020.05.12. 11:08

Nincs könyvelője?

sopeee # 2020.05.12. 11:06

Az a helyzet, hogy történt ki-be lépés a 19T1041-es nyomtatványok el lettek küldve, még kilépő papírokat is kaptam - csak mindenféle aláírás nélkül. Az özvegy csinált egy teljesen új vállalkozást, nem folytatta jogutódként a férjéét.

wers # 2020.05.12. 10:54

Az özvegy ezek szerint – az új vállalkozásával – az elhunyt munkáltató jogutódja

Tényleg.

gerbera317 # 2020.05.12. 10:50

A munkaviszony a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével megszűnik. Ha van jogutód, akkor viszont nem szűnik meg. Az özvegy ezek szerint – az új vállalkozásával – az elhunyt munkáltató jogutódja, és ilyen módon munkáltató. Ebben az esetben nem is lehet „előző munkahely”-ről beszélni, mert ez a munkahelyed ugyanaz. itt csak a munkáltató személyében történt változás, de nem történt kilépés majd belépés.

wers # 2020.05.12. 10:35

hamarosan szükségem lesz a kilépő papírjaimra mindkét munkahelyről az álláskeresési járadék megállapításához

Nem nagyon értem. Az elhunyt munkáltatótól a kiállított papírjaidat az új vállalkozáshoz belépéskor kellett leadni, beleértve a tb kiskönyv kitöltését.

Most csak az jelenlegi munkáltatódtól kapott papírokat kell vinned a tb kiskönyvvel együtt.

látszólag senki sem tudja megmondani ki lenne jogosult aláírni a kilépő papírjaimat az előző jogviszonyomról

Szerintem pont annak, akinek joga volt a vállalkozást megszüntetni.

sopeee # 2020.05.12. 10:10

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni:
Egy egyéni vállalkozónál álltam alkalmazásban három évig aki decemberben sajnálatos módon váratlanul elhunyt. Azóta az ő özvegyénél állok alkalmazásában aki egy teljesn új vállalkozást alapított, nem pedig a férjéét vitte tovább. Mivel az özvegynél a napokban felmondtam, hamarosan szükségem lesz a kilépő papírjaimra mindkét munkahelyről az álláskeresési járadék megállapításához. A problámám az, hogy látszólag senki sem tudja megmondani ki lenne jogosult aláírni a kilépő papírjaimat az előző jogviszonyomról.

wers # 2020.05.11. 08:00

Persze már csak az a kérdés, hogy tényleg akarsz-e kötözködni a munkáltatóddal és mennyire.

wers # 2020.05.11. 07:40

Én több e-mail után végül írtam hogy aláírom

Csak próbálom elképzelni, hogyan is történhetett

  1. levél: Kedves Munkatársunk, úgy érezzük, hogy jót tenne Önnek egy kis fizetés nélküli szabadság. A kérelem megfogalmazásával sem kell bajlódnia, mellkeleten megküldjük. - válasz, nem az nem tenne jót a pénztárcámnak ezzel együtt a lelki békémnek sem.
  2. levél: Mi úgy emlékszünk, hogy nem is bennünk merült fel elsőre az igény Kedves Munkatársunk, mindenképpen támogatjuk a fizetés nélküli szabadság igényét. Mellékelten.....

Valahogy ez nem így szokott történni. Nem tudom, hogy mennyire állna meg a munkáltatónál, hogy te kérelmeztél fizetés nélküli szabadságot. Főként érdekelne, hogy mit találtak ki helyetted indoklásnak?

snt05 # 2020.05.10. 19:56

Tisztelt Fórumozók!

A munkáltatóm még március utolsó napjaiban küldte az e-mailt, benne csatolva a fizetés nélküli szabadságról szóló megállapodást. Én több e-mail után végül írtam hogy aláírom, de a dokumentumot azóta sem küldtem vissza, viszont ők az e-mailes válaszomat alapul véve átraktak fizetés nélkülire, azt mondják beleegyeztem. Az lenne a kérdésem, hogy az e-mailben tett válaszom feljogosíthatja-e a munkáltatót, hogy a státuszomat megváltoztassa? Az e-mailes válaszom/ belegyezésem jogilag megállja a helyét?

A segítséget előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.09. 04:16

A közalkalmazott nem az Mt. szerint - és ezért nem is az életkorához mérten - kapja a szabadságot.

valamiva # 2020.05.08. 22:15

Tisztelt Fórumozók!

Közalkalmazottként dolgozom tavaly óta egy állami intézményben, azonban az összes fizetett szabadságom a pótszabadsággal együtt erre az évre a korom szerint engem megilletőhöz képest 5 nappal kevesebb; ez mi miatt lehetséges? Voltam év elején egy majdnem 2 hetes betegszabadságon, esetleg amiatt kaphatok kevesebb fizetett éves szabadságot? Vagy módosíthatja esetleg a korábbi külföldi munkavállalás is?
Tavaly, amikor elkezdtem itt dolgozni, úgy emlékszem, részarányosan a megfelelő mennyiségű napot számolták ki nekem; számomra nem világos, hogy idén miért történik másképp.

Előre is köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.05.08. 11:54

Nem szűnt meg.

Kjt. 26.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Valamelyikük nem akarja azt.

vi555555 # 2020.05.08. 08:55

Csak arra voltam kíváncsi, hogy tényleg megszűnt-e az áthelyezés fogalma vagy pedig csak nem akart így átvenni... De így már egyértelmű, köszi...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.08. 08:36

Háromoldalú megállapodás kérdése az egész. Persze, ha abból a háromból csak egy is nem akarja, akkor tényleg nem megy.

vi555555 # 2020.05.08. 07:54

Már kérdeztem, de az új munkáltató azt mondta, hogy már megszűnt az, hogy áthelyezéssel vesznek át valakit. Állítólag...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.08. 07:25

Ezt a munkáltatóidtól kérdezd.

vi555555 # 2020.05.08. 06:39

Azt szeretném megkérdezni, ha ugyanabba a kerületbe megyek át, és ugyanúgy közalkalmazott leszek, akkor miért nem lehet áthelyezéssel ezt megtennem, miért csak felmondással, és utána 4 hónap próbaidővel, valamint az eddigi közalkalmazotti éveim elvesztésével, és az előre kifizetett cafetéria-m részarányosan levont munkabérem visszafizetésével járt...Köszi a választ előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.08. 06:38

Milyen "vissza-"? Munkaviszonyban vagy. Pont. A gyereknevelés céljából biztosított fizetés nélküli szabadság alatt a munkáltató nem mondhat föl. Pont. Akkor se, ha gyereket vársz. Pont.

Tényleg nem értem, mi a problémád.

jivett # 2020.05.08. 05:20

2020.10.18-án lejár a gyes.

Kérdés igazából az, hogy mi lesz velem október 18 és január 17 között?

Vissza kellene vennie a munkáltatómnak. De mi van ha nem teszi?

Amint a gyerekemet családi bölcsibe vissza tudom vinni, akkor fogom megbeszélni velük mit szeretnék.

Ha vissza vesznek október 18-a után, ugye először a szabadságot veszi ki az ember, de mi van ha szabadság alatt kirúgnak? Kirúghatnak? Vagy ha már tudják hogy jön a baba nem tehetik?

Bár nem akarok tippet adni, hanem hogy mit tehetnék, milyen lehetőségeim vannak. ahhoz hogy kapjak CSED-et, GYED-et,állami bölcsibe is járhasson első gyermekem.

Ugye ahhoz hogy CSED, GYED-et kapjon az ember kell 365 nap biztosított jogviszony(2 évre visszamenőleg), amibe CSED,GYED időszak beszámít, de a GYES már nem.(ha jól tudom)