Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.29. 10:10

Persze, mint a diktatúra és a hetente háromszor (most már tényleg és végleg) megszűnő sajtószabadság.

drbjozsef # 2020.05.29. 08:20

Ízlés kérdése.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.29. 06:55

Távolról sem.

drbjozsef # 2020.05.28. 17:56

Lényegében.

Anonymus90 # 2020.05.28. 17:43

Végigszaladtam rajt, nem véletlen hívják rabszolgatörvénynek. Tulajdonképpen úgy osztja be az időmet ahogy akarja, csak az átlagok passzoljanak.
Konkrétan teljesen ki van szolgálva a munkavállaló a munkáltatónak, de javítson ki valaki ha tévedek (bárcsak úgy lenne).
Ezt is csak nálunk merték meglépni.
Ennél már csak a törvényellenes rabszolgaság van lejjebb....
Szerintem dátum nélküli felmondólevéllel járok dolgozni ezentúl. :)

drbjozsef # 2020.05.28. 16:30

Anonymus90,

Mi lenne, ha tanulmányoznád magát a törvényt? Annál autentikusabb választ nem kapsz.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Keress rá a munkaidőkeret szóra.
Én a 86.§-109.§ közötti szakaszokat javaslom elsősorban.

Anonymus90 # 2020.05.28. 12:56

Sziasztok!

Munkaidő kerettel kapcsolatban szeretnék választ kapni egy-két kérdésre.
Az a helyzet adódott, hogy többműszakos munkarendben a munkáltató egyoldalúan elrendelte 6 hónapra a munkaidő keretet.
Csak hogy érthető legyen a felháborodás, ezzel tulajdonképpen lefelezte az eddig túlórával (nem kevéssel) megtermelt fizetést.
Viszont a túlórázást ugyan úgy elvárná amennyiben neki az az érdeke, természetesen azt egy kevésbé pörgős időszakban kiadná pihenőnapba, hogy a 6 hónap végén 1 forintot ne kelljen fizetnie túlórára.

Na most leginkább az érdekelne, hogy melyek azok a részletek, amikkel tisztában kell lennem, hogy ne tudják már lehúzni rólam (és másokról) az utolsó bőrt.

Először is a heti/havi maximális munkaórák érdekelnének, illetve túlóra elrendelésre vonatkozó, pihenőnapokra vonatkozó szabályok.
Példának okáért azt is megteheti a munkáltató, hogy 1 hónapig heti 60 óra utána pedig 2 hét szünet?

tadam # 2020.05.25. 20:55

Köszönöm szépen a tanácsot drbjozsef.

drbjozsef # 2020.05.24. 12:16

tadam,

Közös megegyezéssel bármit lehet. Akár most is megköthetitek, hogy augusztus 31 az utolsó munkanapod. Bármilyen feltétel, végkielégítés, munkavégzés alóli felmentés lehet benne. Akármi - amit mindketten elfogadtok. Ezért közös megegyezés.

Ha neked kell felmondanod, akkor nézd meg a munkaszerződésedet, mi szerepel abban erről - mert el lehet térni a törvénytől. Ha semmi, és az Mt. hatálya alá tartozol, akkor a 68-69.§ vonatkozik rád, a felmondási idő 30 nap, amely a közlést követő napon kezdődik. Tehát augusztus 1-én kell beadnod, ha jól számolok.

tadam # 2020.05.24. 09:37

Kedves Fórumozók!

12 év után szeretnék felmondani a jelenlegi munkahelyemen (lehetőleg közös megegyezéssel) mivel szeptember 1-én kezdenem kellene a másik munkahelyen. Az lenne a kérdésem, hogy mikor kellene benyújtani a felmondást (itt gondolok a felmondási idő problémájára) hogy szeptember 1-én tudjak kezdeni a másik munkahelyen. Mindenképpen úgy szeretném, hogy a munkahely váltás következtében a munkaviszony folyamatos legyen azaz aug. 31-el a régi megszűnne, szept. 1-vel a másik kezdődne.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Ecyhun # 2020.05.22. 14:20

Azt én is kíváncsian várom, hogy történt. Egyszerűen kijelentettek, ügyfélkapun látom hogy végetért a jogviszony.

Sajnos a főnökömmel nem tudok beszélni mert nem hajlandó rá.
Várom kilépő irataimat és a munkaviszony megszüntetéséről a dokumentumot amiből kiderül mi az oka.

Arra számítok, hogy miután állítása szerint én nem közöltem vele, hogy táppénzen vagyok egyszerűen meggyanusít táppénz csalással.

Érdemes ebben az ügyben továbblépni hivatalos úton?

wers # 2020.05.22. 09:50

majd 05.20-al lezárult a munkaviszonyom.

Ez hogyan történt? Elmosta az eső? Egy munkaviszony nem szokott csak úgy lezárulni. Esetleg határozott idejű szerződésnél.

Szerintem beszélned kellene a munkáltatóddal. Az emberi kommunikáció csodákra képes. Az erős felindulásból elkövetett munkaviszony megszüntetése nem egészséges.

Ecyhun # 2020.05.22. 09:35

05.18-án le lett adva egy táppénz igény 05.04-es kezdő dátummal, majd 05.20-al lezárult a munkaviszonyom.

Nem világos, hogy jogszerű-e a leírtak alapján így megszüntetni a jogviszonyomat terhesség alatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.21. 14:44

Nem önszántamból dolgoztam táppénz alatt, hanem azért hogy megmaradjon az állásom.
Megmaradt?

Ecyhun # 2020.05.21. 14:16

Nem önszántamból dolgoztam táppénz alatt, hanem azért hogy megmaradjon az állásom.
Nyilván nem sok választásom van várandósan ha arról van szó lesz-e bármilyen ellátásom vagy munka nélkül maradok.

Köszönöm a lényegi hozzászólást.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.21. 13:57

Ne haragudj, de ha május 4-étől keresőképtelen vagy, akkor mit keresel a munkahelyi gépben május 20-án?

Amúgy ügyesek vagytok mind a ketten. Így kell ezt csinálni!

Ecyhun # 2020.05.21. 13:21

Kedves hozzáértők!
Az alábbi esettel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
4 hónapos terhes vagyok, 05.19-én orvosi vizsgálaton voltam és úgy kezdtem a munkanapomat 05.20-án, hogy nem tudtam belépni a céges gépembe. Hivatalosan táppénzen vagyok 05.04-től 9-es kóddal amiről a foglalkoztatói igazolás 05.18-án küldtem be munkaügyesként a hivatalhoz.
A főnököm szerint őt erről nem tájékoztattam holott ez megtörtént, és kikelt magából hogy merészeltem beadni bármit ami után neki fizetési kötelezettsége keletkezik. (A céggel kapcsolatban a számfejtést egy könyvelő kolleganő végzi, de a táppénz igényeket rend szerint én nyújtottam be.) Ezek után szóváltást követően én elhagytam az irodát, kulcsomat ott hagytam.
05.20-án telefonon hívott a főnököm, nem közölte velem hogy ki vagyok hangosítva a kolleganők felé, csak amikor elmondtam hogy érdektelenül és nem figyelve ült mellettem egyikük mikor elkezdtem átadni neki a munkakörömet.
A főnököm szerint nem adtam át a munkakört és őt sem tájékoztattam semmiről, kérdezte mire vélje hogy elhagytam előző nap az irodát. Azt feleltem ma dolgoztam utoljára és ő kinyomta a telefont.
Ezek után 05.20-al megszüntették a jogviszonyomat amivel ügyfélkapun szembesültem.

  1. Én nem mondtam fel, táppénz alatt a nem jövök holnap véleményem szerint azt jelenti, hogy innentől táppénzen vagyok ténylegesen és nem dolgozom tovább. Ő ezt hogy vehette felmondásnak ami alapján megszüntette a munkaviszonyt? Tudomásom szerint munkavállalói felmondást kizárólag írásban lehet közölni ami nem történt meg.
  2. Amennyiben ő mondott fel nekem, milyen jogon?

Keresőképtelenség alatt nem értelmezhető a munkakör átadása, legfeljebb szívességből bementem segíteni a kolleganőknek.
3. A 05.18-án beadott veszélyeztetett terhes táppénz igény bejelentést ő visszavonhatja mint munkáltató, mert szerinte nem tájékoztattam róla előre?
4. Milyen úton tudok elindulni ezek után a jogviszonyom helyreállítása ügyében?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.21. 10:57

A szerződés létrejöttéhez és érvényességéhez elég, hiszen ez így írásban kötött szerződésnek minősül. (Munkaszerződés csak úgy érvényes.) Ha viszont később bármelyikük letagadja, akkor a másik félnek a bizonyításhoz nem lesz elég, hiszen mindenkinek csak egy saját maga által aláírt példánya van.

Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy egy munkaviszonyt a jellege miatt elég nehéz letagadni; és azt is, hogy az írásba foglalás hiányára csak a munkavállaló hivatkozhat, ő is csak a munka megkezdését követő harminc napig.

wers # 2020.05.21. 09:59

áh miket írok

Lehet, hogy elég.” Ha te írod akkor elég.

wers # 2020.05.21. 09:54

:)
Lehet, hogy elég. Velem ide-oda postáztatták anno, mikor személyesen nem is láttam a munkáltatómat (na nem is hiányzott).

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.21. 09:39

Nem jó a kérdés. Ti. nem tudjuk, hogy mihez elég-e? Az érvényességhez pont elég.

wers # 2020.05.21. 07:17

Szerintem ez a szerződésnél sem elég.

Postázzák oda-vissza.

sortie # 2020.05.21. 07:09

karama 2020.05.21. 08:56

Kedves Fórumozok!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy a teljes munkaidős munkaszerződés érvényes-e, ha a munkáltató aláírja, beszkenneli és ezt elküldi nekem, majd én ezt kinyomtatom, aláírom, beszkennelem és visszaküldöm.
Ugyanígy személyes találkoszást mellőzve TB kiskönyvet se kérnék be, csak felmondáskor pecsételnének bele.

Válaszukat előre is köszönöm

A TB igazolvánnyal kapcsolatban ekként kell jogszerűen eljárni:

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló
1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

37. § (1) biztosított a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony létesítésekor az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt (a továbbiakban: Igazolvány) a foglalkoztatónak átadja.

A foglalkoztató az átvett Igazolványba három napon belül bejegyzi a biztosítási jogviszony kezdetét, és az Igazolványt a jogviszony megszűnéséig megőrzi.

A foglalkoztató a biztosítási jogviszony megszűnésekor az Igazolványba bejegyzi a megszűnést, és az Igazolványt a biztosítottnak a biztosítási jogviszony megszűnésének a napján átadja, aki az átvételt igazolja.

A biztosítás fennállása alatt újabb biztosítással járó jogviszony létesítése esetén az újabb foglalkoztató az Igazolványba a biztosítási adatokat az előzőek szerint bejegyzi, és az Igazolványt visszajuttatja ahhoz a foglalkoztatóhoz, ahol a biztosítás előbb kezdődött.

Ezen eljárás alól kivételt képez az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 1. melléklet 11. pontjában meghatározott megbízási jogviszony.

karama # 2020.05.21. 06:56

Kedves Fórumozok!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy a teljes munkaidős munkaszerződés érvényes-e, ha a munkáltató aláírja, beszkenneli és ezt elküldi nekem, majd én ezt kinyomtatom, aláírom, beszkennelem és visszaküldöm.
Ugyanígy személyes találkoszást mellőzve TB kiskönyvet se kérnék be, csak felmondáskor pecsételnének bele.

Válaszukat előre is köszönöm

wers # 2020.05.20. 12:40

Ha ehhez van kedve, csinálja. Hátrány nem ér. De azért alaposan olvasd el mit akar aláíratni. Az ördög nem alszik. Mindig gyanús ha valaki a semmin dolgozik sokat.