Munkajogi kérdések.


salesman # 2015.09.28. 19:22

Tisztelt Ügyvéd Úr, és fórumozók.
Volt munkáltatómnak milyen követelése lehet ha a kilépéskor az alábbi szöveggel rendelkező megállapodást aláírta: Felek kölcsönösen megállapodnak, hogy a jelen megállapodással megszüntetésre kerülő munkaviszonyból eredően egymással szemben elszámoltak, a jelen munkaviszonyból eredően egymással szemben további követelésük nincs és azt a jövőben sem támasztanak semmilyen jogcímen.

Ugyanis most a havibéremben szereplő verseny tilalmi "ellenértéket" követeli?
Munkaügyi bíróságon pert indított ellenem.
Kérem gyors válaszát!
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.28. 19:46

Az egy kicsit elnagyolt kérdés, hogy "milyen követelése lehet".
Nem ártana megbízni egy ügyvédet.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.09.28. 21:20

Hipp-hopp kérem gyors válaszát!
Hova ez a nagy sietség, meg sürgetés?

Amúgy meg pont azt kéri, amit Te is írtál, a versenytilalmi "ellenértékét", meg lehet beszívsz majd egy kártérítést is, de a lényeg, hogy a keresetlevélből majd minden kiderül. Azt megkaptad már?

csalamádé # 2015.09.29. 08:13

Kedves Szakértők!
Egy cégnél felmondtam, és a céges email fiókomból még előtte kitöröltem a leveleimet, mivel több személyes vonatkozású levél is volt benne.
Köztük olyan SMS-ek, amelyek a privát telefonomról lettek átirányítva. Még amikor bekerültem a céghez, az IT-s kolléga állította be a telefonom, hogy onnan is lássam a céges postafiókom, és akkor állította be az SMS átirányítást is. Kicsit furcsállottam, de nem éreztem annak veszélyét, hogy bárki majd olvasni fogja. De mikor eljöttem, ezért töröltem mindent az outlook felhő tárhelyéből. Viszont tudomásomra jutott, hogy a cégnél mégis látják ezeket az SMS-eket, visszaállíthatták a leveleket. Ráadásul a postafiókomat nem törölték, hanem átirányították a főnök mail fiókjába, így aki nekem akarna írni, az annak a tudatában ír, hogy nekem ír, benne akár privát dolgokat is, mert el tudja küldeni. Csakhogy azt nem én kapom meg. Ezt jeleztem is feléjük, hogy nem korrekt a levelek feladóira nézve, de nem foglalkoznak vele, sőt még nekik állt feljebb, hogy milyen leveleket kapok másoktól, ki ez, mit jelentsen ez, stb. Hogyan tudnék jogi úton eljárni? A személyiségi jogaim és a levélíróim jogai, a privát telefonra írok azért sérelmezhetik ezt, nem? Egyébként a hab a tortán, hogy semmilyen munkaszerződésem nem volt, nem akartak, csak vállalkozóként számláztam, tehát még le sem voltak fektetve semmilyen munkavállalóra vonatkozó "korlátozások". Köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Flóra

csaba1217 # 2015.09.30. 17:59

Tisztelt szakértők!
Munkahelyem egy érdekes szituációt állít elém amit nem tudok értelmezni.
Folyamatos 3 műszakban dolgozom 8 órás 4 napos munkarendben. Egyes műszakokat törölnek, azzal az indokkal hogy nincs elég munka tehát nem én kérem, és nem azt mondják hogy csúsztatás. Itt szabit vagy pihenőnapot adnak. A szabit értem az tiszta, de a pihenőnap fogalma náluk azt jelenti hogy amikor ők gondolnak egyet AZNAP(már jogtalan) elrendelik hogy bent kell(ene!!!) maradni +4 órát, A műszak után az eltörölt időszak pótlása miatt mert mínusz órák generálódtak (ezen pillanatban -72 órát jegyeznek a nevem alatt) amit ily módon tudnak csak korrigálni. A kérdésem az lenne hogy ez jogszerű vagy sem? Mit tudok tenni? Mik a jogaim ez esetben? Ilyenkor tényleg kötelezhetnek arra hogy ledolgozzam azt a pihenőnapot amit ők elrendeltek vagy sem? Előre is köszönöm a remélt gyors választ mivel harcban állok a főnökséggel mert nem vállalom a +4 órákat és félő hogy a munkahelyem veszélyben van.

Márti13 # 2015.10.12. 16:47

Tisztelt Szakértők!

Olyan ügyben kérném a segítséget hogy dolgozom egy épületgépészeti áruházban lassan 4 hónapja és most lesz nemsoká 1 leltár, olyan decemben környékén. És az már most is nyilvánvaló ott hogy hiány van. Csoportos leltárfeleőségi nyilatkozatot irtam alá és rajtam kívül még 8 dolgozó van a cégnél de csak rajtunk tehát rajtam és a kollegámon akarják a hiányt számon kérni, holott ahogy én odamentem eleve nem is volt semmiféle leltár tehát már lehetséges, hogy hiányt is vettem át. Nekem ez lesz az első leltáram mióta a cégnél dolgozom.A fő kérdésem az lenne hogy ha megtörténik a leltár és lesz hiány akkor levonhatja-e a fizetésemből? És ha én bejelentem felmondásom akkor az 1 hónapos felmondási idő alatt nyilván le fogja vonni a részletet a hiányból de utánna is tudja vonni ha lejár a felmondási idő és elkerülök a cégtől?? köszönöm válaszát.

Csillu89 # 2015.10.13. 12:10

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem az lenne, hogy a közszolgálati besorolásba beszámít-e a közfoglalkoztatási jogviszony?

Köszönöm válaszát!

dentalpink # 2015.10.14. 07:55

Tisztelt Szakértők !
2012-ben megszűnt a munkahelyem azaz rendes felmondással bocsátottak el.Tíz év munkaviszony után végkielégítés jár amit nem kaptam meg .Még két kollégám járt így .Bíróságra vittük a dolgot .A pert megnyertük de azóta sem történt semmi .A cég azóta is létezik .Szeretnék már a végére járni és megkapni a járandóságomat.Úgy tudom ilyenkor kérni kell a cég felszámolását és állami pénzből valamennyit megkaphatunk. Szeretném kérdezni,hogy ennek mi a módja ?
Köszönöm megtisztelő válaszát !

Free_Frag # 2015.10.14. 08:33

Üdvözlet!

A munkáltatóm a szerződésben folytonos műszakrendet adott meg. (4+1; 4+1; 4+2) Ennek ellenére csak délutáni 15%, éjszakai 30% mértékű műszakpótlékot fizet.
Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben miért nem jár folytonos műszakpótlék?
Reklamálhatok-e a munkáltatónál?

A válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.14. 10:10

Azért előbb talán a végrehajtással kellene próbálkozni. Legalább egy inkasszó erejéig.

Gabor1981 # 2015.10.14. 10:12

Tisztelt Forumozok!

Az alabbi ugyben kernek segitseget, utmutatast.
Magyarorszagon elek, itt van az allando lakcimem, de Szlovakiaban dolgozom, itt van munkaviszonyom.
A munkaltatom konyveloje koti az ebet a karohoz, hogy adjak le egy "A1" formanyomtatvanyt, mert szerintuk kellene. 3 napot Szlovakiaban es 2 napot Magyaroszagrol, otthonrol dolgozom, es szerintuk emiatt kell egy ilyen igazolas.
Az en olvasatomban csak akkor kellene, ha mindket orszagban kereso tevekenyseget folytatnek, illetve fizetnek jarulekokat. En csak Szlovakiaban fizetek jarulekokat, es csak itt vagyok alkalmazasban.
Jol gondolom? Ha igen, akkor mivel tudnam ezt a konyvelonek bizonyitani, hogy nem kell a nyomtatvany?
Barmilyen hivatalos honlap, vagy dokumentum megteszi.
Jo a magyar nyelvu hivatkozas is.

Koszonom szepen!

Udv
Gabor

manhunter # 2015.10.14. 15:12

Tisztelt Szakértők!

Egy vállalat pénzügyi osztályán dolgozok ahol azonos munkakörök vannak (és szinte mindenki ugyanazt a munkát végzi) azonban - véleményem szerint - nem egyenlőek a munkafeltételek. Valakiknek van céges mobil, valakiknek nincs, valakiknek korlátlan internet, valakinek korlátos, letiltós, valakiknek legújabb notebook, valakiknek ócska 1 óráig felébredő pc, stb. Ezen eszközök úgy kerülnek "kiosztásra, kiadásra", hogy ha lespanolsz a főnökkel akkor ki tudod bulizni a jobb eszközt vagy munkafeltételt és aláírja az igénylőlapot "egyéni" kívánságlista szerint. Kérdésem, hogy rendben van e ez így jogilag ill. ha nem, akkor van e jogszabály ennek szabályozására?

t.mosyka # 2015.10.15. 06:31

Üdvözlet,

Jelenleg munkahelyemen 3 éves munkaviszony után beadtam a felmondásom. Jelenleg a 30 napos felmondási időm töltöm.
A munkaügy kiszámolta hogy 17 nap szabadságom jár időarányosan október végéig, ebből már kivettem 13 napot.

A 13 napból 10 nappal a munkaáltatóm rendelkezett 3 nappal pedig én.
A maradék 4 napot amit még kivehetnék időarányosan nem akarják megadni.
Ha jól tudom a munkavállaló 7 nap szabadsággal rendelkezhet amit köteles a munkáltató kiadni, így ennek értelmében erről a 4 napról még szabadon én rendelkezhetem.
Kérdés, hogy ez a 7 nap rendelkezése a munkavállalónak csökken ha nem teljes évről van szó? Ha igen jelen esetben én október 31-ig hány nap felett rendelkezhetem a 7-ből?

Köszönettel

JennyM # 2015.10.15. 14:33

Üdv!

Jogilag ma, Magyarországon, tilthatja-e egy cég a cég területén engedélyezett saját mobiltelefon bizonyos területekre való bevitelét, amennyiben olyan feltétellel biztosít csak értékmegőrzést, aminek a teljesítése időbe telik? Illetve pontosabban fogalmazva: kirúghat-e vagy szankcionálhat-e más módon (mint az egyik bevett szokásuk: fegyelmi eljárás, majd mindenféle bónusz és egyéni juttatás megvonása 1-2 évre - esetemben a fizetés negyede) azért, ha mielőtt az értékmegőrzőhöz való feltételnek eleget tudnék tenni, magamnál tartom termelési területen is, nem pedig az őrizetlen és zárnak jó indulattal sem nevezhető öltözőszekrényben tárolom, ahonnan az ellopásáért nem vállalnak felelősséget? Ki is hangsúlyozták újra és újra az oktatások alatt, hogy az öltözőben senki ne hagyjon semmit, aminek értéke van, mert ha ellopják, biztos nem lesz meg, hogy ki volt.

Mit mondanak erre a magyar törvények? Tudomásom szerint jogom van a vagyonomat megvédeni és nem kötelességem azt lopás veszélyének kitenni semmi és senki kérésére. Biztos vagyok benne, hogy erre egy cég sem kötelezhet. Azt tudom, hogy tilthatják bizonyos tárgyak, eszközök bevitelét a cég területére, van is erre egy lista nálunk, de azon a mobiltelefon nem szerepel és valóban nem is tiltják annak használatát, egyedül audio-vizuális tartalmak rögzítésére nem használható. Arra vagyok tehát kíváncsi, hogy megtagadhatják-e a feltétel nélküli vagyonmegőrzést ilyen esetben, valóban köthetik-e feltételhez és ha igen, az a feltétel lehet-e olyan, aminek nehéz megfelelni? Jelen esetben két dolgozó kell egy széfhez - nem tűnik nagy feltételnek, pofon egyszerűnek tűnt nekem is elsőre, de az eddigi két napom alatt nem sikerült megoldani. Öt velem egy időben felvett dolgozóval próbáltam a nyolcból megbeszélni, egyik se ment bele, nem kell nekik - a maradék kettő viszont együtt igényelt egyet, így ők kiestek. Maradt egy, vele sikerült megbeszélnem, de pont mielőtt el tudtunk volna menni igényelni, engem szúrt ki az egyik vagyonőr kifelé - az előttem szintén telefonnal áthaladó vagy száz ember nem érdekelte. Ja, fémdetektoros kapun való áthaladásról van szó, így látják mindenkinél a telefont, nem szúrópróbás az ellenőrzés. Engedélyt pedig csak vezetőségi tag és egyéb magas rangú beosztott kaphat. Tegnap egyébként a régiek közül is beszéltem párral, de akinek még nincs, az nem is akar - köztük nővérem is, ő azt mondta nem érdekel senkit, hogy felviszik a dolgozók a telefont... nos, mint írtam, esetemben pont érdekelt egy őrt, holnap már lehet nem is kell dolgoznom emiatt.
Ha kirúgnak emiatt, illetve ez után, mivel indoklás próbaidő alatt nincs, tehetek feljelentést? Vagy indíthatok legalább pert? Én úgy érzem nem szabadna ilyet megtenniük és nem szabadna az értékmegőrzést sem visszautasítaniuk, csak mert egyedül maradtam az igényléssel. Az egyik, ezen vagyonmegőrzők kiosztásáért felelős elmondása szerint jelenleg az ott lévők több, mint fele üres és nagyon ritka az igénylés, de hiába van ez így, akkor sem adhat ki nekem, ha egyedül kérem.

Ez így szabályos? Jogos? Törvényes?
Én mit tehetek? A "hagyjam otthon a telefont" válaszoktól kíméljenek meg, nem 1995, hanem 2015 van.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.10.16. 05:35

'manhunter' ,már hogyan lehetne rendben,ami pofára megy és csak akkor van,ha "jóban vagy"-így vagy úgy..a főnököddel,akár férfi,akár nő a főnök! De ne is csodálkozz ezen,sok helyen van ez így és ha szóváteszed,akkor sem biztos,hogy jobb lesz,de akár ki is paterolhatnak mint elégedetlenkedő,lázító,közösség bomlasztó és mehetsz a Munkaügyi Bíróságra ami nem feltétlenül ingyenes és kedvező dolog, a végeredményt tekintve ! Vagy megszoksz,vagy megszöksz,tartja a közmondás! Üdv.

ObudaFan # 2015.10.17. 09:56

t.mosyka

Rendelkezhetsz, csakhogy indokolt esetben a munkáltató meg mégsem köteles kiadni, sőt, szabadságról is visszahívhat. A munkaviszony megszűnésének idején meg nem nehéz indokot találni.

ObudaFan # 2015.10.17. 10:00

JennyM

Igen, 2015. van és vannak olyan munkahelyek, ahová nem lehet bevinni mobiltelefont 2015-ben sem. Ha a munkáltató megtilthatja a mobiltelefon bevitelét a területére, akkor természetesen lehet engedékenyebb is és megtilthatja csak egy részére is.

JennyM # 2015.10.18. 21:57

ObudaFan

És mi van az érték-megőrzéssel? Nem kötelezettek ilyen esetben biztosítani feltétel nélkül? Ki nem rúgtak, hogy fegyelmit kapok-e, még nem tudom, -de most ez nem lényeg, a lényeg, hogy azóta se találtam egy embert se, akinek még nincs széf, de akar. Illetve de, szintén most kezdett, még 18, tőle megkérdeztem, mondta persze... de még aznap műszak végén be is adta a felmondását.

Még egy kérdés: tilthatják személyi igazolvány és egyéb igazolványok (pl.: TAJ kártya) bevitelét? Mert állítólag az is tilos, egyedül a targoncavezetőknél lehet, illetve kell náluk lennie az engedélyüknek. Nekem még nem szóltak az őrök az irataimért, nem pénztárcában, hanem külön tartóban van nálam, azonban egy szigorúbb szabályozás is van, mint kiderült, egy fehér lista. Értelem szerűen ami azon nem szerepel, automatikusan tilos - ami azon van az pedig a ruha, akinek kell gyógyszer, munkahelyi telefon és érdekes módon pénz, miközben külön kiemelik, hogy a pénztárca tilos.

Teljesen szabad kezük lenne, hogy mit, hogyan, milyen feltétellel engednek és tiltanak?

acridity # 2015.10.19. 04:29

J reggelt, segítséget kérnék.

Ha távmunkában dolgozom kié a felelősség ha az ÁNTSZ hibát talál egy ellenőrzés alkalmával?
Enyém,aki megírta az étlapot,vagy a szakácsoké,akik nem tartották be,az előírt adagot (sómennyiség,stb)
Amennyiben az enyém, a felelősségbiztosítás megoldás e ebben az esetben?
Köszi.

acridity # 2015.10.19. 04:31

Ez alatt feltett kérdésemre hol és miben találom meg az ide vonatkozó jogszabályokat?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.19. 07:48

Miért az ANTSZ miben találta a hibát: az étlapban? Kifogásolták a "hortobágyi apró pecs." megnevezést?

acridity # 2015.10.19. 12:45

Milyen kis poénos kedvedben vagy KEdves Kovács Béla Sándor. :)

Lehet rosszul tettem fel a kérdést.

Van most ez az új szabályozás a menzák terén ugye.

Na most ha én, mint dietetikus távmelóban dolgozom,megírom az étlapot, hogy ennek meg ennek a korosztálynak így és így kell ezt és ezt főzni, ennyi és ennyi sóval,fűszerrel stb.
Ezt elküldöm az adott konyhának (általuk gépembre telepített programmal,és azon keresztül küldve)

Mivel távmunka, ugye én nem vagyok ott,nem tudom ellenőrízni azt, hogy tényleg annyi sót raknak az ételbe,ami ki van számolva, illetve ha nem kapnak valamilyen alapanyagot,azt hasraütésszerűen helyettesítik mással, aminek a kalória értéke, stb már nem ugyanannyi,és itt borul az egész.

Ekkor kapnak egy ellenőrzést,ahol kibukik az, hogy megengedettnél több sót rakott az ételbe a főzés során Kiss Juliska szakácsnéni, illetve hogy az étlapon szerepeltetett vizeskifli helyett vajaskiflit rendeltek be....

Vége a türelmi időnek,büntetnek,ha az ellenőrzés során valami nem klappol.

Ki a felelős?
Ezt szeretném tudni.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.19. 13:51

Majd ha megtörtént a konkrét bírságolás, és megvan a határozat részletes indoklással, visszatérhetünk a kérdésre.
Egyébként bírságolni az étkeztető céget tudják.

Viki1990 # 2015.10.19. 15:23

Üdvözlök mindenkit!
Olyan kérdésem lenne, hogy mi történik akkor ha a munkáltatóm a fizetésemet nem "munkabér" jogcímen hanem egy sima "napközbeni átutalással" utalja a bankszámlámra?
Lehet ebből később problémám? Ha igen mi?
Köszönöm a válaszokat előre is!

aequumF1 # 2015.10.28. 19:33

Tisztelt Szakértők!

A következő szituációban kérnék segítséget, véleményt:
A kis főnök azt állítja a nagy főnök felé, hogy a beosztott lett megbízva a feladat intézésével kapcsolatban.

(Valójában nem történt semmiféle megbízás, utasítás.)

Ennek ellenére azt állítja a nagy főnök, hogy a beosztott nagyfokú, kiemelt felelőssége mellet kár érte a céget, ezért büntetőjogi és munkajogi felelősségre utal a beosztott vonatkozásában. Továbbá azt mondja, a beosztott érdeke, hogy mulasztásával szemben a lopók felkutathatók legyenek, ezért jelentést vár tőle.

(Majdhogynem rágalmaz, vádol)

Mit kellene tegyen, válaszoljon a beosztott?