Munkajogi kérdések.


munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.05.04. 10:50

§§§ Kedves Fórumozók ! §§§:::::: A következő kérdésemre szeretnék választ,mert nem tiszta,főleg azért mert sokan mást mondanak....!!!:::::: Ismerősöm egy nagy Élelmiszer Áruházban dolgozik,eladóként.pénztárosként! Kérdésem a következő :..... Ha NYUGDÍJBA MEGY,MINT SIMA MEZEI DOLGOZÓ,AKKOR A VÁLLALT KÖTELES E RÉSZÉRE FELMENTÉST ADNI,VAGY NEM ÉS EGYIK NAP DOLGOZIK A MÁSIK NAP MÁR NYUGDÍJBA MEGY ?! ::::::.....Az ismerősöm 11-éve dolgozik a kereskedelmi cégnél és idáig senki nem kapott felmentést a nyugdíjba menetele előtt ! Köszönöm a választ !

Kisjoe # 2015.05.04. 18:44

Tisztelt Szakértők! Én egy multi cégnél dolgozom immár 21 éve!

A kérdésem a következő lenne:

Én egy magasabb beosztású dolgozó voltam a cégnél,úgynevezett operátor "A"/sori összeszerelő/
Pályázat kiírását"megnyertem"e cégnél a raktárba.Ott az én béremnél volt alacsonyabb és magasabb besorolás.Mivel ÉN kértem magam e munkaterületre így a meglévő béremnél az alacsonyabb besorolást kaptam meg amit csak a helyi művezető intézett még pedig olyan címszóval,hogy "NE LEGYEN BÉRFESZÜLTSÉG"a dolgozók között.
Na ez mellett nem tudok és nem is akarok elmenni mert JOGTALANNAK ítélem.

Maradok tisztelettel és várom mielőbbi válaszukat.

Ui.:Nem emlékszem,hogy aláírtam volna egy ilyen/JOGTALAN/papírt amiben lemondok a magasabb béremről.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.05.05. 06:19

§§§ Kedves Fórumozók ! §§§:::::: A következő kérdésemre szeretnék választ,mert nem tiszta,főleg azért mert sokan mást mondanak....!!!:::::: Ismerősöm egy nagy Élelmiszer Áruházban dolgozik,eladóként.pénztárosként! Kérdésem a következő :..... Ha NYUGDÍJBA MEGY,MINT SIMA MEZEI DOLGOZÓ,AKKOR A VÁLLALT KÖTELES E RÉSZÉRE FELMENTÉST ADNI,VAGY NEM ÉS EGYIK NAP DOLGOZIK A MÁSIK NAP MÁR NYUGDÍJBA MEGY ?! ::::::.....Az ismerősöm 11-éve dolgozik a kereskedelmi cégnél és idáig senki nem kapott felmentést a nyugdíjba menetele előtt ! Köszönöm a választ !

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.05. 09:05

Úgy érti, ha a munkavállaló mond fel, akkor fel kell-e menteni a munkavégzés alól a felmondási idő egészére vagy egy részére.

kovacskrisztina82 # 2015.05.05. 11:23

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdéssel fordulnék Önnökhöz:

2006.08.28.a óta dolgozok jelenlegi munkahelyemen. 2011.02.01.-én eljöttem tgyás-ra az első kislányommal, majd 2013.05.01.-én megszületett a második gyermekem.
2014 decemberében már jeleztem, hogy 2015.05.01.-én lejár a gyed-em és szeretnék visszatérni. A szándékomat 2015.03.26.-án jeleztem újra, ekkor már írásban is. A jelzésem után egy kolléganőm felmondott, aki ugyanabban a beosztásban dolgozott. Úgy gondoltam, hogy így vissza tudok térni. Április 30.-án a hr-es és a fiókvezető közölte, hogy vagy maradok gyes-en vagy elkészítették a közös megegyezést, ami alapján 07.31.-ig letöltöm a szabadságomat és a felmondási időt + kapok 4 havi bért.
Nem írtam alá, gondolkodási időt kértem.
Úgy gondolom nem volt korrekt a bank rèszéről, hogy nem vettek vissza az üres helyre. Azzal takaróztak, hogy nekik azonnal kellett ember, mert nyakukon az adósmentès stb...
Törvènyes ez az eljárás?

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.05. 13:38

Megtehették volna, hogy nem is szólnak, hanem ahogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, azonnal felmondanak. Az jobb lett volna? Ha igen, akkor semmi gond, ez a lehetőség bármikor nyitva áll előtted.

Kicsit jogászibb módon: a munkaerő-gazdálkodás a munkáltató joga, abba sem a munkavállaló, sem bíróság nem beszélhet bele.

kovacskrisztina82 # 2015.05.05. 16:24

ezzel tisztaban vagyok. Es azzal is - mint kisgyermekes anyuka - szinte semmilyen vedettsegem nincs.
De nem ugy szol a torveny, hogyha van hely (tudasomnak, kepesitesemnek megfelelo) es en jelzem, hogy szeretnek visszaterni, akkor vissza kell hogy vegyenek?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.05. 17:10

Szerintem magad változtattad meg a szándékot, és mégsem szüntetted meg a fizetés nélküli szabadságot. Ez ugyanis a te egyoldalú hatalmasságod.

wers # 2015.05.06. 05:58

Nem biztos, hogy jól megértetted
akkor sem nem szandekozni gyesen maradni
Bolond lenne nem gyesen maradni, megteheti. Mellette pedig bárhol vállalhat munkát, anélkül, hogy a jelenlegi munkaviszonya megszűnne.

Kisjoe # 2015.05.06. 23:55

Tisztelt Szakértők! Én egy multi cégnél dolgozom immár 21 éve!

A kérdésem a következő lenne:

Én egy magasabb beosztású dolgozó voltam a cégnél,úgynevezett operátor "A"/sori összeszerelő/
Pályázat kiírását"megnyertem"e cégnél a raktárba.Ott az én béremnél volt alacsonyabb és magasabb besorolás.Mivel ÉN kértem magam e munkaterületre így a meglévő béremnél az alacsonyabb besorolást kaptam meg amit csak a helyi művezető intézett még pedig olyan címszóval,hogy "NE LEGYEN BÉRFESZÜLTSÉG"a dolgozók között.
Na ez mellett nem tudok és nem is akarok elmenni mert JOGTALANNAK ítélem.

Maradok tisztelettel és várom mielőbbi válaszukat.

Ui.:Nem emlékszem,hogy aláírtam volna egy ilyen/JOGTALAN/papírt amiben lemondok a magasabb béremről.

Kisjoe # 2015.05.07. 00:35

Tisztelt Szakértők! Én egy multi cégnél dolgozom immár 21 éve!

A kérdésem a következő lenne:

Én egy magasabb beosztású dolgozó voltam a cégnél,úgynevezett operátor "A"/sori összeszerelő/
Pályázat kiírását"megnyertem"e cégnél a raktárba.Ott az én béremnél volt alacsonyabb és magasabb besorolás.Mivel ÉN kértem magam e munkaterületre így a meglévő béremnél az alacsonyabb besorolást kaptam meg amit csak a helyi művezető intézett még pedig olyan címszóval,hogy "NE LEGYEN BÉRFESZÜLTSÉG"a dolgozók között.
Na ez mellett nem tudok és nem is akarok elmenni mert JOGTALANNAK ítélem.

Maradok tisztelettel és várom mielőbbi válaszukat.

Ui.:Nem emlékszem,hogy aláírtam volna egy ilyen/JOGTALAN/papírt amiben lemondok a magasabb béremről.

Dave0502 # 2015.05.08. 09:28

Tisztelt Szakértők,

2015.03.23.-a óta dolgozok egy cégnél, ahol a belépésem óta nem kaptam munkaköri leírást.Mivel nem kaptam normális betanítást sem,ezért nehezen tudom ellátni a feladatiamat,ebből adódóan mivel 3 hónapos próbaidő alatt állok, határozatlan idejű szerződéssel,viszont úgy érzem, hogy nem fogják meghosszabbítani.
Kérdésem,hogy ha nem kaptam munkaköri leírást belépésem óta azaz 2015.03.23. és elbocsátanak, megtámadhatom munkaügyi bíróságon, hogy mi alapján bocsátottak el, mivel nem kaptam munkaköri leírást?
Egyáltalán a munkaköri leírást a belépésem napján alá kell írnom vagy át kell adnia a munkáltatómnak részemre?

Köszönöm

regregreg # 2015.05.09. 05:31

Sziasztok!

Szeretnék felmondani a munkahelyemen, a felmondási idővel kapcsolatosan azonban a munkaszerződésemben csak ennyi szerepel: "A felmondási idő legalább 30 nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg." Tehát nincs konkrét napszám megadva és a cégnek nincs kollektív szerződése sem.

Az a kérdésem, hogy megteheti-e a munkáltatóm, hogy a kötelező minimum 30 napnál többre kötelez engem ez alapján? Vagy a 30 nap után kénytelen elengedni?

Felicia83 # 2015.05.09. 14:32

Sajnos nem tudom hová kellene írnom a kérdésemet, egy órányi böngészés után sem tudom hová illene. kereskedelmi egységben dolgozom, és történetem a közvetlen felettesemmel lenne kapcsolatos, aki munkaügyi és hasonló kérdésekre nem válaszol, ellenben ingerülten kiabálni kezd ha nem akar magyarázatot adni.
Vulgárisan beszél a dolgozók jelenlétében, sértegeti őket, és észrevettem, hogy nagyon a bögyében lehetek, mert folyton keresi hol tehet valami gúnyos megjegyzést a munkámmal kapcsolatban.
Nem én vagyok az egyetlen, aki ezt észrevette.
A főnökünk az ismeretségére tekintettel nem beszélget el vele erről.
Továbbá mások is észrevették, hogy annyira elvetemült, hogy különféle indokokkal különféle helyekről kukkol és leskelődik utánam, hogy olyanon kaphasson, amin kárörvendhet vagy bajba sodorhat.
Munkahelyünkről távozóban táskákat kell mutatnunk, ahol is észrevettem, mintha velem szemben részletesebb lenne. oka nincs rá, de kezdi sérteni az önérzetemet a viselkedése, hogy tolvajláson vagy hibán akar kapni mindenáron. Már-már félek, hogy ő okoz valamit, hogy bajba kerülhessek. mit tegyek?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.09. 15:05

Szerinted ez jogi kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.09. 15:07

Hogyan tudnék ez ellen fellépni?
Munkaügyi hatóságnál vagy bíróságon. (Azt nem mondtam, hogy igazat is fognak adni neked.)

K_Anett # 2015.05.10. 17:27

Tisztelt Fórumozók, Kedves Sándor!

Tanácsot szeretnék kérni, hogy a következő esetben milyen lehetőségeink vannak lépni, kiterjed-e erre a munkajog?

A múlt hónapban a párom főnöke bejelentette szóban, hogy más munkaköri besorolásba helyezik őt és két másik munkatársát a HR-nél, bár a munka ugyan az marad mint eddig. Akkor felmerült a kérdés, hogy ezt a fizetésükön mennyire fogják megérezni? A válasz az volt, hogy nem lesz változás. Volt, mint a legutóbbi munkabér utalásnál tapasztaltuk. Megérkezett a bérlap és kiderült, hogy a folytonos műszakpótlékot valamint az üzemi juttatást elvették tőlük. Erről ők papírt előzetesen nem láttak, munkaszerződés módosítást nem írtak alá, még csak egy papír alapú előzetes értesítést sem kaptak. Amit elvettek tőlük bruttó 60 ezer forint. A főnök telefonon szánta- bánta, de megjegyezte, hogy ebben nem fognak változtatni. Patt helyzetbe került a 3 úriember. Napi 12 órát dolgoznak 5 napon át, túlórát nem fizetnek nekik, bár becsúszik jónéhány. Kérdés, hogy lehet-e, illetve érdemes-e lépni az ügyben, hogy megkapják az eddigi fizetésüket?

Tisztelettel: K. Anett

Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.11. 13:17

Nem értem. Mi az a "folytonos műszakpótlék", és mi az az "üzemi juttatás"? Hogy lehet ezeket "elvenni" valakitől?

Lótin Péter 1965 # 2015.05.11. 13:27

http://www.jogiforum.hu/forum/16/40474

A fenti linken feltett kérdések érintik a munkajogot valamint a foglalkoztatást is:

1. Magyarul jól értem-e, hogy a srác akár már 2015.06.21-én "dolgozhat"?
2. A boltba való besegítésről lehet-e szó akár már 2015.06.14-én is?
3. A téli- és a tavaszi szünetekkel mi a helyzet. Ezekben dolgozhat(nak)-e 16 éven aluliak vagy sem?
4. Egy a szülei által indított "családi vállalkozásba" besegítőként munkát vállaló 16 éven aluli esetében kell vagy sem bármi féle szülői- vagy gyámhatósági beleegyezés?
5. Milyen típusú szerződést (lehet vagy kell) kötniük a saját gyermekükkel annak foglalkoztatása esetén?

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.05.12. 05:37
Kedves Kovács_Béla_Sándor Úr !....." Nem értem. Mi az a "folytonos műszakpótlék", és mi az az "üzemi juttatás"? Hogy lehet ezeket "elvenni" valakitől?...."---
  • Ezt úgy akarta írni,hogy ...."folyamatos műszakpótlék....",mert folyamatos munkarendben dolgozik,például a buszvezetők,és mások,ahol nincs se Vasárnap se Ünnepnap de ezt a pótlékot a munkaadó megvonja akár milyen indokból,a kollektív szerződés ha van rendelkezik erről,/ és eltérhet kedvezőbben a dolgozó javára mint az MT. / ha nincs akkor az Munka Törvénykönyve......---Az " üzemi juttatás " meg olyan ami a munkaadó ad ilyen címen....!---Bocsika,hogy beleszóltam,de nekem van egy másik gondom....!!! Üdv.
munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.05.12. 05:40
Én meg erre várnám a választ,egy sima mezei dolgozóról van szó !.....A következő kérdésemre szeretnék választ,mert nem tiszta,főleg azért mert sokan mást mondanak....!!!:::::: Ismerősöm egy nagy Élelmiszer Áruházban dolgozik,eladóként.pénztárosként! Kérdésem a következő :..... Ha NYUGDÍJBA MEGY,MINT SIMA MEZEI DOLGOZÓ,AKKOR A VÁLLALT KÖTELES E RÉSZÉRE FELMENTÉST ADNI,VAGY NEM ÉS EGYIK NAP DOLGOZIK A MÁSIK NAP MÁR NYUGDÍJBA MEGY ?! ::::::.....Az ismerősöm 11-éve dolgozik a kereskedelmi cégnél / multinál / és idáig senki nem kapott felmentést a nyugdíjba menetele előtt ! Köszönöm a választ !-------
  • TEHÁT,EGYIK NAP DOLGOZIK ÉS A MÁSIK NAP MÁR NEM, MERT NYUGDÍJBA MEGY ! Köszike és Üdv.
munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.05.12. 05:45
Illetve nem felmentést mert az más,de viszont azt gondolta,hogy nyugdíjazása előtt / van felmondás / és elengednek neki egy pár napot,vagy hetet mert...
  • Persze lehet ,hogy ez nem járna az ilyen dolgozóknak,ezt csak " ők hiszik így " és ezért van az össze-vissza szóbeszéd,mert még felmondás sincs törvényileg,de a cégnél az biztosan nincs mert nem ez a gyakorlat náluk ....!!!
Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.12. 05:49

A nyugdíjhoz nem sok köze van a dolognak. Ahhoz annál inkább, hogy ki mond fel.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.05.12. 14:48
Kedves Kovács_Béla_Sándor Úr !-
  • Ez nem válasz már bocsánat,a kérdésem világos volt és erre lehetne " nem felületesen " is válaszolni,már bocsika ! Azt kérdeztem,hogy ha a dolgozó,nyugdíjba megy ---szerintem normális esetben ő mond fel---- van e felmondási idő,elengedik e,kitől-mitől függ,--mint ahogyan alul leírtam--vagy egyik nap még munka,a másik nap már nem dolgozik,mert nyugdíjba ment ! Kérném,hogy ha válaszol,akkor ne ilyen semmitmondó választ íjon,legyen olyan kedves,tiszteljen meg azzal,hogy bővebben válaszol és én megköszönöm,tudom ez ingyen van,de akkor is ! Szép napot kívánok és még egyszer köszönöm !
Kovács_Béla_Sándor # 2015.05.12. 15:42
szerintem normális esetben ő mond fel--
  • van e felmondási idő
Akkor nem jár neki felmentés a munkavégzés alól.