Munkajogi kérdések.


MadSzil96 # 2020.09.18. 19:00

Főszabályként a szabadnapokat napokban számolják.

Ennyit én is tudok. Ahogy azt is, hogy pl. a közlekedésben dolgozóknak többnyire órában adják meg a szabadságot.

De anélkül hogy tudnánk milyen beosztással, milyen bérezéssel dolgozol, honnan tudnánk, hogy fogják ezt neked feltüntetni?

Én három műszakban dolgozom. (vagyis jelenleg táppénz miatt dolgoznék)

Idén nem kaptál szabadnapokat, dolgoztál, azt kifizették. Átcsúszik jövőre, kiadják, de azt is kifizetik. Ha idén adták volna ki, idén fizették volna ki, és jövőre dolgoznál, amit szintén kifizetnek. Miért fontos, hogy tüntetik fel?

Erről korábban itt írtam:
https://www.jogiforum.hu/forum/16/154034
32 éves vagyok, így összességében 23 nap szabadságom lenne az idei évben, amihez jön a 2019. évből bennragadt 6 nap
....
A munkáltatóval történő megegyezés alapján február vége és március vége között került volna a 6 nap kiadásra.

Ezt egy február 3-i lábszár-sérülésem bekövetkezte meggátolna. Ennek a sérülésemnek a következményeként több műtéten átestem és mai napig táppénzen vagyok.

A másik:
Mi a gond ezzel? Nem lesz emiatt december 32. 33. 34. stb.
Értem az iróniát a megjegyzésedben.

Amit 2021-ben adnaki azt akkor adják ki. Azért adhatják ki a jogszabály szerint, mert az egybefüggő szabit 2020-ban megkezded.

Ez eddig érthető is. Én a továbbiakról érdeklődtem. Erre részben megkaptam a választ, részben nem.

wers # 2020.09.18. 18:03

2020. december 28., míg a szabadság vége 2021. január 8. és az újév első öt munkanapjára eső szabadság mindegyike az előzőévben megkezdett és onnan fennmaradó szabadság?

Mi a gond ezzel? Nem lesz emiatt december 32. 33. 34. stb.

Amit 2021-ben adnaki azt akkor adják ki. Azért adhatják ki a jogszabály szerint, mert az egybefüggő szabit 2020-ban megkezded.

drbjozsef # 2020.09.18. 17:39

MadSzil96,

Főszabályként a szabadnapokat napokban számolják.

De anélkül hogy tudnánk milyen beosztással, milyen bérezéssel dolgozol, honnan tudnánk, hogy fogják ezt neked feltüntetni?

Idén nem kaptál szabadnapokat, dolgoztál, azt kifizették. Átcsúszik jövőre, kiadják, de azt is kifizetik. Ha idén adták volna ki, idén fizették volna ki, és jövőre dolgoznál, amit szintén kifizetnek. Miért fontos, hogy tüntetik fel?

MadSzil96 # 2020.09.18. 17:17

Te vagy a cégnél a bérelszámoló? Vagy miért olyan fontos ez neked?

Már elnézést kérek: Egy egyszerű dolgozó, aki a munkavégzés szabadsággal való megszakításával és annak mikéntjével kapcsolatban egy jogi oldalon próbál érdeklődni, annak értelmes választ illene adni. Főleg egy ügyvédnek, aki talán járatosabb a munkajogban. Még egyszer jegyezném meg, hogy nem a munkabér bérszámfejtésére lennék kíváncsi, hanem arra, hogy maga a szabadságok napban vagy órában hogy kerülnek feltüntetésre egy bérpapíron (bérjegyzéken), hogyha a szabadság megkezdése 2020. december 28., míg a szabadság vége 2021. január 8. és az újév első öt munkanapjára eső szabadság mindegyike az előzőévben megkezdett és onnan fennmaradó szabadság?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.18. 13:54

Te vagy a cégnél a bérelszámoló? Vagy miért olyan fontos ez neked?

MadSzil96 # 2020.09.18. 13:37

Amennyiben valamilyen okból 2020. december 31. napjáig hivatalosan nem teljesíthető a szabadságok kiadása, viszont a fennmaradó 5 nap kiadása lehetséges 2021. január 4-8 között, viszont a szabadságot december 28-án kezdem meg. Ekkor bér alapján miként számolandó el, hisz kiadás szerint 2020-ban kiadottnak minősülne, hisz 5 munkanapról lenne csak sz?

Ekkor bérjegyzék alapján miként számolandó el, hisz kiadás szerint 2020-ban kiadottnak minősülne, hisz 5 munkanapról lenne csak szó?

MadSzil96 # 2020.09.18. 13:34

Amennyiben valamilyen okból 2020. december 31. napjáig hivatalosan nem teljesíthető a szabadságok kiadása, viszont a fennmaradó 5 nap kiadása lehetséges 2021. január 4-8 között, viszont a szabadságot december 28-án kezdem meg. Ekkor bér alapján miként számolandó el, hisz kiadás szerint 2020-ban kiadottnak minősülne, hisz 5 munkanapról lenne csak sz?

wers # 2020.09.17. 08:30

Ha a céged nem partner, akkor neked kell megoldanod.

A cég eleve keresi a kiskapukat és a legkisebb költségeket. Ezért nem alkalmazottak a munkatársai (ezer éve, korábban nem is volt kata).
Az adóhatóság nem támogatja a kényszervállalkozást munkavállaló-munkaadó jogviszony helyett.

Sajnos kata helyett rendes adózást kell választanod.

Balázs06 # 2020.09.17. 07:40

bermuda háromszög

Ha csak annyit vinnék be, akkor ez nem lenne kérdés, de ennek a többszörösét számlázom ki.
A kérdés nem az volt hogy én, vagy te mit tennél, hanem az, hogy bujtatott adóelkerülésnek számit e az, ha a korábban emlitett gyakorlatot vezeti be?

MadSzil96 # 2020.09.16. 17:38

Mi lenne? Megkapod.

Nagyon szépen köszönöm a választ. Ilyen esetben van valamiféle szabály arra vonatkozóan, hogy a korábbi évből bennmaradt szabadságot hogyan lehet kivenni vagy kiadni?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.16. 17:28

Mi lenne? Megkapod.

MadSzil96 # 2020.09.16. 16:46

2019-ben maradt bent 6 nap szabadságom. A munkáltatóval megállapodtunk ennek a kiadásának ütemezésébe. A kiadására 2020. február 17 és 2020. március 27. között került volna kiadásra.

A kiadás kezdeti napját megelőzően egy olyan sérülést szenvedtem el, ami miatt több operáción estem át, s máig táppénzen vagyok.

A fennemlítetteken felül még 23 napom van.

Mi lesz a szabadságokkal?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.16. 12:20

Kissé általános ez a kérdés.

Balázs06 # 2020.09.16. 11:13

Üdvözlöm!

Jelenleg Magyarország egyik vezető biztositójánál dolgozom, megbizásos jogviszonyban, KATÁS egyéni vállalkozási formában. A 2021.01.01-től érvényben lépő jogszabály változás miatt, ami szerint a megbizómnak kell a 3millióFt feletti számlázás után kifizetnie a 40%-os adót, a biztositó szankcionálni akarja, hogyha maradok katas vállalkozásban, abban az esetben csökkentett jutalékkal hajlandó csak kifzetni a megtermelt jutalékomat. Tehát véleményem szerint, ezzel próbál "ösztönözni" arra, hogy másik vállalkozói formát válasszak, hogy ezzel a biztositó mentesűljön a plusz adó terhe alól.
Véleménye szerint megteheti e ezt, esetleg indithatok e felé valamilyen jogi lépést!

Válaszát előre is köszönöm!

Melcsang # 2020.09.16. 08:41

@rigoz
Köszönöm szépen.

rigoz # 2020.09.15. 16:52

@Melcsang: Nem jogsértő.

Melcsang # 2020.09.15. 16:26

Üdvözlet!

Egy olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, ami egyszerűnek tűnhet, de nem tudom, a jogszabály mit ír.
3 műszakos munkarendet vezetnek be a munkahelyemen a korábbi 2 műszak helyett. Bevezették az éjszakai műszakot. Egy kollégám azt állítja, hogy ő csak délutános és éjszakás műszakba fog járni, délelőttösben nem. Ez így jogszabályilag megengedett?

Köszönettel:
Melinda

rigoz # 2020.09.12. 14:23

KBS-nek igaza van, hiszen nem lehet ez alapján sem a kérdező személyét, sem a tényleges munkáltatót (kormányhivatal/egyéb államigazgatási szerv stb.) azonosítani, így a munkaviszony és a titoktartási kötelezettség által lényegében védett érdemi tartalmat sem...

David8 # 2020.09.12. 12:02

Köszönöm, engem ez a része érdekelt, hogy megtehetem-e. A munkáltató pedig mondhat mást, bizonyítani nem tudja, én igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.12. 11:39

(Megjegyzem, attól, hogy te egy nyilatkozatot közzéteszel, a munkáltató még azt hazudik, amit akar. Ahogyan te is. Mindenki maga dönti el, melyikteknek hisz.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.12. 11:37

Ez talán nem magántitok. Ha mégis, akkor elsősorban a tiéd.

David8 # 2020.09.12. 10:49

Még egy kérdés, kinyilváníthatom a felmondásom körülményeit, legalább annyiban, hogy lemondással szűnik meg, tehát részemről, egyoldalúan, nem megegyezéssel, valamint hogy nem jobb munkalehetőséget kaptam, még nincs is hely ahova mehetnék? Nem szeretném, hogy hazudjon a munkáltatóm erről, mert az általános kirakatszöveg az az, hogy jobb munkalehetőséget talált az illető és kifelé ez van kommunikálva, és a valóságot ez nem minden esetben fedte eddig sem.

David8 # 2020.09.12. 09:36

Köszönöm, a válaszát, az anyagiak nem érdekelnek, elfogadtam az időarányos szabadságaimra is az elrendelt napokat. Megtörtént lemondással a felmondásom, amit tudomásul vett a munkáltató, írásban is, aláírta, innentől nem kötözködöm, hogy azonnali hatállyal. Szóval 2 hónap felmondási idő, mert lemondás esetén ennyit le kell tölteni. Itt főleg a becsmérléssel, ahogy ön írta és a félreinformálással volt problémám, mert amíg nem írtam alá semmiféle közös megegyezést, visszautasíthatom ha a két fél teljesen mást szeretne, és azonnal jeleztem neki, hogy nem élek akkor a közös megegyezéssel. Én szerettem volna egy hónap felmondási időt, mivel ez volt a precedens volt kollégákkal, mindenkinek megengedte, de ezt felfogtam, hogy lehetetlen ha a munkáltató így áll hozzá.

rigoz # 2020.09.12. 08:31

@David8: közös megegyezés esetén semmiképpen. Szerintem lemondásnál sem, de valaki okosabb megmondja majd a tutit.

Viszont lemondásnál van egy időtartam, amit még ki kell tölteni. Ezt a jogviszonyt alakító kinevezési okiratnak kell tartalmazni.

Közös megegyezés tartalmát utólag - aláírást követően - vitatni érdemben nem lehet sok sikerrel, érvénytelenséget-semmisséget talán, de ahhoz is nagyon erős bizonyítékok kellenek... Nem éri meg többnyire ezzel lacafacázni...

Át kell gondolni nyomatékosan, mielőtt az ember egy ilyen papír aláír...

A "beleírhatom az önéletrajzomba, hogy kirúgtak" c. mondat meg üres szavak, mert ezzel ad1.: senki nem foglalkozik ad2.: tilos a munkavállalók becsmérlése mások felé a munkáltató által, akkoris, ha volt munkavállaló-volt munkáltató viszonyáról van szó.

Ráadásul a közszolgálati jogviszony különösen olyan jellegű, ahol alapvetően a feleket titoktartási kötelezettség terheli pro és kontra is...

Jól tette, hogy nem , talán jobban is jár anyagilag azzal, ha felmentik munkáltatói oldalról. :)

Vagy ha tud azonnali hatályú megszüntetésre okot adó körülményt igazolni, akkor éljen azzal a lehetőséggel.

De azt meg főleg különös körültekintéssel kell mérlegelni, mert ha arra alaptalnul hivatkozik és beperlik, na annak nagyon csúnya kártérítési kötelezettség lehet a vége...

David8 # 2020.09.12. 08:20

Egy olyan kérdést szeretnék feltenni, hogy köztisztviselőként meg kell-e indokolnom a felmondásomat, akár közös megegyezés, akár lemondás esetében. Munkáltatóm szerint igen, de semmi ilyesmit nem találtam a köztisztviselői törvényben, ennek ellenére miután felszólított, hogy meg kell indokolnom, megtettem.

Valamint, ha a közös megegyezés munkáltató által közölt feltételei nem feleltek meg nekem, semmit sem engedett, ugyanúgy két hónap felmondási idő ami a maximum, szóval amint meghallottam, hogy ugyanúgy két hónap nem fogadtam el, hanem jeleztem neki hogy akkor lemondással fogok felmondani. Erre azt volt a válasza már kiabálva, hogy nem visszakozhatok, nem szórakozhatok vele, de nem írtam alá semmit és a felmondási idő időtartamát nem fogadtam el szóban sem. Ekkor kirúgással fenyegetett, és kinyilvánította, hogy akkor jobb is ha elmegyek a munkahelyről, és majd beírhatom ezt az önéletrajzomba is hogy kirúgtak. Végül átadtam neki lemondással a felmondásomat, melyet amikor ezt később átadtam tudomásul vett írásban is, aláírva. A közös megegyezésnek nem láttam így semmi értelmét, ha ugyanúgy két hónapot kell maradnom, viszont azt gondolom minden jogom megvolt elutasítani a feltételeit, ha csak neki feleltek meg, és semmit sem írtam alá. Jól látom?