Munkajogi kérdések.


ftamas781 # 2015.03.22. 18:49

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

Egy kis egyszemélyes üzletben dolgozom ami hétfőtől szombatig 10-20 óra között van nyitva. Ketten vagyunk erre a munkakörre. A fizetést annyit kapunk kézhez ahány napot dolgozunk annyiszor a napidíjat. Tehát ha a beosztás miatt többre jön aki akkor többet ha kevesebb akkor kevesebbet. De mindenképpen több mint ami a munkaszerződésben van. Mostanában a főnökünk kitalálta, hogy azzal fog spórolni, hogy ő megy be helyettünk ezáltal kevesebbet kapunk kézhez de így is megkapjuk azt ami a szerződésben van. (éppenhogy) Viszont az óraszám közel sem jön ki a 168/176 órára. (100-120 óra körül lesz)

Tudunk ilyenkor valamit tenni? Mert a szerződésben szereplő fizetést megkapjuk így is. Nem lenne köteles a munkáltató a teljes munkaidős szerződésnél a napi 8 órás munkavégzést biztosítani? Vagy ha megkapjuk a munkaszerződésben szereplő fizetést akkor mindegy?

Köszönöm szépen!

Inci72 # 2015.03.24. 13:40

Tisztelt Szakértők.

Elöre is köszönöm,hogy válaszolnak.Én egy olyan üzletben dolgozom ami egy piac melett van.Nyitvatartásunk eddig úgy volt hogy H:6-13 ig, K-SZ-CS-P: 6-17 ig, Szombat 6-13 ig, V-Zárva. Hétköznap kaptunk 1 szabadnapot + a vasárnap Igy heti 2 napunk szabados volt. A mai nappal közölték velünk,hogy minden egyes nap Hétfőtől vasárnapig 6-17 ig lesz nyitva a bolt.Ezáltal elvette a vasárnapunkat,csak a heti egy napot adja ki. Ez igy törvényes? Válaszukat köszönöm.

Inci72

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.24. 14:05

Nem hirdetett munkaidőkeretet?

Inci72 # 2015.03.24. 14:40

Semmit,tegnapról mára közölte,hogy ez az új nyitvatartás és hoy a hétvégén már igy kell dolgoznunk.

ObudaFan # 2015.03.24. 15:55

R.Ani

Költségvetési szervnél vagy költségvetési szerv legalább többségi befolyása alatt álló bármely gazdálkodó szervezetnél nem.

ObudaFan # 2015.03.24. 15:58

ftamas781

HA a szerződés szerint napi 8 óra a munkaidő, akkor a napi 8 órának megfelelő munkabért meg kell kapnotok. Ha a napi 8-ból 4 órában a munkáltató nem tud munkát adni, arra is köteles fizetni az állásidőre járó bért.
Az más kérdés, hogy ha meg leépíti a létszámot emiatt, akkor teljes joggal fogja esetleg egyesek szerződését felmondani.

teketorika # 2015.03.24. 16:24

Tisztelt Szakértők!
Röviden állásfoglaló jellegű segítség kellene, amit köszönök!
Tények: 2013.szeptemberében kikerültem logopédusként az akkori munkáltatómtól-EGYMI-. Állítólag a "kkfházi" szakszolgálathoz kerültem, ahonnan nem kaptam befogadó kinevezést. Se elküldést jelző FELMONDÁSOM, sem befogadást jelző KINEVEZÉSEM nincs. 2014 szeptemberében a helyi szakszolgálat is megalakult. Innen sincs semmim...
Megkérdeztem a jelenlegi vezetőt és azt mondta a megyeszékhelyen nem is értik nekem miért nincs, de amúgy van munkaviszonyom és bért is kapok!Nincs baj! Hm. Mondtam, értem, de ez így nem járja, hogy mindenkinek volt és van, nekem nincs...Kérdésem az, meddig várjak, hogy kinevezésem legyen, mert a 13-as év is messze volt? Bérpapírokat nem őrizgettem, de azzal nem tudok majd munkaviszonyt igazolni, és miért is nekem kellene? Hogy van ez?
Tisztelettel: Teketorika

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.24. 16:29

Lehet, hogy munkajogi jogutódlás történt, és akkor nincs is szükség a kinevezés módosítására.

teketorika # 2015.03.24. 17:31

Nagyon szépen köszönöm a választ!

skyemarco # 2015.03.25. 11:03

Kedves Uram, nem tudom, hogy határozott idejű szerződés alatt milyen jogok illetnek meg. Egy kismama helyére vettek fel, határozott időtartamra az ő távolléti idejére. A cégen belül átszervezések vannak, ha megszűnik a pozícióm és felajánlanak egy másik állást cégen belül kevesebb fizetéssel, akkor elkell fogadnom vagy kérhetem a max. 1 évre fizetendő munkadíjat a cégtől? Milyen lehetőségeim vannak? Csökkenthetik a fizetésemet határozott idejű szerződés alatt?Köszönöm előre is.Üdvözlettel

Tatabánya # 2015.03.26. 06:58

Tisztelt Szakértő!
Tanácsot szeretnék kérni. 1972. óta dolgozom pedagógusként. 1972.-1990.-ig Romániában, azóta pedig itt Magyarországon. A törvény szerint a közalkalmazott pedagógusoknak jubileumi jutalom jár. A 25 éves jubileumi jutalmat meg is kaptam. Viszont a 30 éveset nem akarták megadni, és a most aktuális 40 éveset sem. Mit tehetek? Jár nekem is ez a jutalom. Válaszát előre is köszönöm.

csillagg13 # 2015.03.29. 09:01

Tisztelt Fórumozók!

Segítségüket szeretném kérni.
Egy múzeumban dolgozom teremőrként, de időnként pénztáros is vagyok.
Szerződésem időkeretes és minimálbéres.
A pénztári helyettesítés miatt jogosult vagyok-e a bérminimumra vagy csak a minimálbérre?
Válaszukat és segítségüket előre is megköszönve.
Üdvözlettel: Csillagg13

Egyjogász # 2015.03.29. 09:26

Csillag...teremőr....

Csak nem maga Tabáni Pista művész úr???:)))

bszr # 2015.03.29. 10:44

Tisztelt Fórumozók!

Egy éve munkaügyi per van folyamatban, melyben kérem közalkalmazotti jogviszonyomból való felmentésem jogellenességének megállapítását.

Álláspontom szerint:

  • a felmentés nem valós és nem okszerű,
  • a munkáltató nem tett munkakör-felajánlást,
  • nem vette figyelembe, hogy felmentési korlátozás alatt állok,
  • ráadásul álláspályázatot hirdettek meg a helyemre, melyre a volt főnököm pályázott vissza.

Eredeti keresetemben a közalkalmazotti jogviszony helyreállítását kértem, ám mostanra már nagyon elmérgesedett a helyzet, az egész eljárás felettébb megalázó. Szeretném a tanácsukat kérni, hogy mi lenne a legcélszerűbb.Mivel egy városi szinten nagyon magas, közismert pozícióról van szó,a presztízsveszteség miatti a károm - úgy érzem - nem merül ki az elmaradt jövedelem iránti kárigényemben.
Mit tehetek?

1. Álljak el a munkaviszony helyreállítása iránti
igényemtől,ebben az esetben kérhetek-e helyette sérelemdíjat - pl. a jó hírnév megsértése miatt? Érdemes ebben gondolkodni? Egyéb ötlet?

Segítségüket köszönöm.

csillagg13 # 2015.03.29. 13:55

Kedves Egyjogász!

Sajnos nem!
Választ azért várnék!
Köszönöm

tosy # 2015.03.31. 13:54

Kedves Fórumozók!

Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy mi a pontos angol megnevezése ennek: 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről, illetve ez a tv. elérhető-e angol nyelven?

A válaszokat köszönöm.

G.Kata84 # 2015.03.31. 17:23

Kedves Fórumozók!
Nagyon fontos lenne számomra. Munkáltatói döntésen alapuló keresetkiegészítés nem pedagógus munkakörben dolgozónak, egyházi fenntartású iskolában? Lehetséges-e és hogyan. Van-e erre bármiféle törvényi hivatkozás. A pedagógusokra mindenhol megtalálható, a pótlékok, a kereset kiegészítés, a túlóra, de sajnos a nem pedagógus munkakörben dolgozókra nincs semmi.
Kérem Önöket, ha tudnak ilyet kérem segítsenek.

ObudaFan # 2015.04.02. 14:39

G.Kata84

Az nem jó, a csak simán jutalmat ad a munkáltató?

ObudaFan # 2015.04.02. 14:41

bszr

Meg lehet tenni, de semmilyen konkrét összefüggés nincs a jóhírnév sérelme miatti sérelemdíj iránti kereset és a helyreállítás iránti kreseti kérelemtől való elállás között. Akkor is kérhetsz sérelemdíjat, ha nem állsz el.

ObudaFan # 2015.04.02. 14:45

Tatabánya

Ha a felvetésed helyes lenne, akkor a munkaügyi bíróságon kérhetnéd, hogy kötelezzék a kifizetésre a munkáltatót. De szerintem nem helyes, mert a Kjt. 87/A. § a külföldi közalkalmazotti jogviszonyt nem tekinti ilyen időszaknak.

bszr # 2015.04.02. 17:38

ObudaFan

Köszönöm a választ.

Még azt szeretném kérdezni, hogy ha visszaállítják a munkaviszonyt, akkor azt visszamenőleg folytatólagosan teszik, minden elmaradt járandóság kifizetésével? Mi történik ebben az esetben a kapott végkielégítéssel? Vissza kell fizetni?

ObudaFan # 2015.04.03. 14:06

Visszamenőleg. Mivel vélhetőleg több lesz az elmaradt béred, mint a kapott végkielégítés, így csak be kell majd számítani.

Junior28 # 2015.04.03. 14:49

Üdvözletem a problémám a következő lenne 24/48 as munkarenben dolgozom. A főválalkozó ugyanazz már 3 éve az alválalkozókat cserélgetik nem tudom miért. A probléma azz hogy msot az új alválalkozó azt mondta nem vesz át így megszünt a munkehelyem egyik napról a másikra nem kell mennem dolgozni még semmi papirt nem kaptam de nem is akarok alá irni semmit mig kinem fizetik visszamenőleg a szabadságomat mert persze azt se kivenni se ki nem fizették. Közöltem is velük hogy ha nem fizetk ki semmit nem irok alá és a hatóságokhoz viszem az ügyet. Kérdéseim az lenne h mire figyeljek ezek után és meddig várjak hol induljak el ? Bérpapirt 3 éve nem láttam. A fizetés átutalással történik persze azse annyi amennyi a szerződsébe van foglalva.Illetve milyen +jutattásokat követlhetek még mert a bérem 395/óra volt kifizetés szerint és ahány órát dolgoztam anyiszor 395ft semmi mást nem kaptam .És saját autóval 40 km re jártam be Várom válaszaitokat. Köszönettel T.R.

bszr # 2015.04.04. 06:51

ObudaFan

Kösz, sokat segítettél.

Még egy kérdés, igazából már inkább csak kíváncsiságból:

Szerinted a Kjt.30C§ -t felülírja-e az Nftv. 26§ (6.) bek. b.) pontja, amennyiben fennáll a Kjt. 32§ -ban körülírt különös indok? Melyik törvény az erősebb?

chriswb # 2015.04.04. 14:19

hello
Macskajancsi!
Itt vagy még?
Beszereztem az általad ajánlott könyvet. Könyvtárból.
Nem tetszett.
Azért, mert régi, '87-es, és amerikai vonatkozású. Ott más a helyzet, mások a törvények.
Meg közel 30 éves könyv.
De azért köszönöm, amiért segíteni próbáltál!
hello