Munkajogi kérdések.


GJutka # 2014.09.12. 12:31

A történet a következő, egyik rokonom dolgozik egy cégnél és most először nem kapott fizetést 10-ig. A kérdésem az volna, hogy megteheti a munkáltató , hogy egy-két hónapig nem fizet? Egyébként valamilyen végrehajtás van a cég ellen és úgy tudni, hogy a cég számlái zárolva vannak. Másrészt élettársam is ettől a cégtől kapja a GYES-t, viszont ő sem kapott ebben a hónapban fizetést. A szerződése szerint 10-ig meg kellene kapni a fizetését.
Mi lehet ilyenkor tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.13. 07:05

Felszólítás, fizetési meghagyás, per, felszámolás. Szubszidiáriusan, ebben a sorrendben.
Bár, ha jobban belegondolok, akkor a bértartozás miatt meg lehet próbálkozni egy felszólítás, felszámolás sorrenddel is. Ha a felszólításra az adós nem vitatja a tartozást.

attikusz # 2014.09.13. 12:50

Tisztelt Kovács Béla Sándor

Mivel a táppénzes viszonyomat kimerítettem de a TAJ kártyám még mindig érvényben van akkor gondolom még munkaviszonyban vagyok.Viszont akkor nem értem miért nam számítható be állásidőnek amire járna pénz?Miért nem számít bele abba a jogviszonyba ami beleszámít a nyugdijhoz való időbe? Vagy nem értem az egészet, a tp. lejárt, munkaviszonyban vagyok,pénzt nem kapok,felmondás a munkáltatöm részéről nem történt, az én részemről sem, bár többször kértem. Most itthon ülök 40%-os betegként és nem tudom,hogy mit csináljak.minimális munkát nem tudnak adni mert még munkaviszonyban vagyok. Na erre varjon valaki gombot!!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.13. 13:50

Viszont akkor nem értem miért nam számítható be állásidőnek
Mert keresőképtelen vagy, így szünetel a munkavégzési kötelezettséged. A munkáltatónak pedig a foglalkoztatási kötelezettsége.

Ha meg akarod szüntetni a munkaviszonyt, neked kell felmondanod. Vagy próbálj elérni egy közös megegyezést.

attikusz # 2014.09.13. 16:30

Tisztelt Kovács Béla Sándor.

Nem értem miért lennék kereső képtelen, ha még mindig aktív a jogviszonyom. Már többször próbáltam felmondani de még csak a leveleimre sem válaszolt. Vol olyan amelyik visszajött "nem vettték át". Telefonja nincs, lakcime ismeretlen, mivel a megadott cimen mindig csak egy nő veszi át a levelet.Tehát ezek után hogy tudnék közös megegyezésre jutni?

avej63 # 2014.09.13. 18:36

Segítséget, tanácsot szeretnék kérni az alábbi eset kapcsán! Adott egy határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatott dolgozó, akivel ugyanaz a munkáltató, más feladatra megbízási szerződést is köt. A megbízási szerződés szintén határozott idejű, de 1 évvel hosszabb idejű, mint a munkaszerződés. A megbízási szerződés tartalmaz bizonyos időpontokig elvárt indikátorszámokat, amit a megbízottnak teljesítenie kell, ezért havi fix megbízási díj szerepel a szerződésben. Most lejárt a munkaviszonyos szerződés, és a megbízott másnap beadta felmondását a megbízására vonatkozóan, azonnali hatállyal. Az elvárt indikátorok közelében sincsenek az elvártaknak. Mivel a teljesítés elmaradása már hónapok óta látható volt, így a megbízási díj vissza lett tartva, de most a dolgozó követeli az elmaradt megbízási díjakat. Kérdésem, hogy a munkáltató-megbízó köteles-e kifizetni az elmaradt díjakat, valamint azonnali hatállyal megszüntetni a szerződést? Alkalmazhat-e valamilyen szankciót a megbízó az indikátorok nem teljesítése miatt?

nandy # 2014.09.13. 22:02

Keresőképtelen az, aki a munkáját betegség miatt nem tudja ellátni.
A táppénz jogosultság egy másik dolog. Tehát önmagában az, hogy lejárt a táppénzed (mivel kimerítetted a maximális időt), még nem jelenti azt, hogy keresőképes lennél.

Nem tudom, mit írtál a levélben, és hogy miért nem vették át. A helyedben először ránéznék a cégre, hogy egyáltalán léteznek-e.
Első körben a cegjegyzek.hu oldalon ellenőrizném, hogy nem állnak-e felszámolás, végelszámolás alatt.

Vagy személyesen bemennék a munkahelyre, és finoman érdeklődnék a szándékaik iránt.

attikusz # 2014.09.14. 21:39

A cég még létezik csak ,hogy keccskeméten, én viszont 170 km-re vagyok tőle.
nem elérhető sehogyan sem. csak ennyi.

wers # 2014.09.15. 06:02

felmondás a munkáltatöm részéről nem történt, az én részemről sem, bár többször kértem
Most akkor felmondtál, vagy nem? Ezt nem lehet félig-meddig tenni. Mit kértél többször? (nem kérni kell, jogod van hozzá)

wers # 2014.09.15. 06:04

A cég még létezik csak ,hogy keccskeméten, én viszont 170 km-re vagyok tőle.
A posta áthidalja problémát.

Katalin1990 # 2014.09.15. 07:04

Gyeden vagyok kislányommal, aki másfél éves lesz nemsokára.
Közalkalmazotti jogviszonyban vagyok, s 2016 márciusáig fizetés nélküli szabadságon vagyok. (gyed-gyes)
Ha 2014 októberétől visszamegyek részmunkaidőben dolgozni, akkor hogy lesz ebből a gyed/gyes lejárta után teljes munkaidős állás. Van erre vmi, törvény, hogy a gyed/gyes lejárta után köteles a munkáltató ÚJRA teljes munkaidőben foglalkoztatni? Vagy csak a jóindulatán múlik? ( tegyük fel a munkaköröm nem szűnik meg)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.15. 10:31

Attól, hogy téged kicsit átvertek, nem kell őt is félrevezetned, megijesztened.
Ilyenkor a kinevezést határozott időre módosítani kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.15. 10:36

Miért ne lehetne valaki táppénzen a felmondási idő alatt? (Mutasson jogszabályhelyet az, aki szerint tilos!)

wers # 2014.09.15. 11:21

én is elmentem táppénzre a felmondási idő alatt

Katalin1990 # 2014.09.15. 12:27

Na igen, de ha határozott időre módosítja a szerződésemet, akkor ha az lejár, ki is rúghat. Nem? Mert a határozott idejűt nem köteles meghosszabbítani. Jól gondolom?

Edinna22 # 2014.09.15. 13:09

Jó napot!Nekem december 2.-ig van egy határozott idejű szerződésem a munkahelyemen,de mi szeretnénk családot alapítani.Nekem olyan kérdésem lenne,hogy a munkáltató megszüntetheti velem a munkaviszonyt mialatt terhes vagyok?Várjam meg a szerződés lejártát,hogy határozatlan idejű legyen a munkaszerződésem?

wers # 2014.09.15. 16:06

Na igen, de ha határozott időre módosítja a szerződésemet

Egyoldalúan? Mintha ahhoz te is kellenél

wers # 2014.09.15. 16:08

Várjam meg a szerződés lejártát,hogy határozatlan idejű legyen a munkaszerződésem?

Miből gondolod, hogy határozatlanná válik?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.15. 16:43

Na igen, de ha határozott időre módosítja a szerződésemet, akkor ha az lejár
Félreértesz. Nem határozott idejűvé kell alakítani, hanem határozott időre szólóan módosítani kell annyiban, hogy részmunkaidőben dolgozol. A határozott idő elteltével a módosítás hatályát veszti, a kinevezés (nem szerződés) eredeti tartalmával él tovább.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.15. 16:44

A határozott idejű szerződés a határozott idő lejártával nem határozatlan idejűvé válik, hanem megszűnik. Nem kevered a próbaidővel?

Katalin1990 # 2014.09.15. 16:52

Jaaaa, akkor értem :-) Nem, nem próbaidő, lehúztam itt 9 évet :D Csak most felmerült, hogy részmunkaidőben visszamehetnék... S az gyed mellett pont jó lenne.
De ha gyes után ismét a jelenlegi határozatlan idejű kinevezésem él, akkor minden rendben van :D

Köszönöm!!

wers # 2014.09.15. 17:05

ha lejár a határozott idejű szerződés, akkor azt módosítani szokták, vagy inkább új szerződést kötnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.15. 17:28

Megszűnik.

attikusz # 2014.09.15. 21:13

A posta lehet,hogy áthidalja a problémát,csak válasz nem jön rá.
A Tp. lejárt, itthon ülök a 40%-ommal,jogilag be vagyok jelentve,a TAJ számom él és mégsem haladok előre.
Az állambácsi gondoskodott róla,hogy meglehessen tenni a bejelentés nélküli foglalkoztatást.Így vesztettem 14 évet. Már meg lenne a 40 évem.A 40%-ból csak 20% a baleseti sérülés és ha a tb. ad valamit az csak 8% a minimálbérből. Ki lehet számolni mennyi az.
Ahoz hogy meglegyen a kellö mennyiségű évem kellene 474 nap. Namár most hogy legyen meg ha nem tudok dolgozni, mivel be vagyok jelentve de nem jelentenek ki. Ki tudja hogy van ez? Még mindig nem világos senkinek,hogy miről írok?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.16. 06:21

Az állambácsi gondoskodott róla,hogy meglehessen tenni a bejelentés nélküli foglalkoztatást.Így vesztettem 14 évet.
Ez egyszerűen butaság. Jobban járnál, ha az ilyen alaptalan kifakadások helyett kérdeznél.