Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2021.05.08. 11:12

fizetes,

KORREKT ÉS JOGSZERŰ?

Mire gondolsz, arra, hogy több pénzt kaptál és szó nélkül elraktad? Marha korrekt. :D

Szomorú örökös # 2021.05.08. 10:45

fizetes

A főnök nem szólt hogy véletlenül túlfizettek és adjam vissza, egyáltalán semmit se szólt az ügyben. Sztem fel se tűnt neki az egész.

Azért az az érdekes, hogy neked se tűnt fel! Pedig jelezhetted volna feléjük. Helyette elköltötted, most meg hőbörögsz, hogy észrevették és levonták. Gondolom azt azért általában tudod, hogy mennyit szoktál kapni havonta. És hát jól mutatja a hozzáállást, hogy egyből balhézol, mikor kevesebbet kapsz, de amikor többet, akkor hallgatsz, mint a sír. :-)

fizetes # 2021.05.08. 07:46

" Jobb szeretted volna, ha indít veled szemben egy fizetési meghagyásos eljárást, és fizethetnéd annak a költségeit is?"

Az legalább KORREKT ÉS JOGSZERŰ lett volna, nemde?
egy jogásznak ezt nyilván nem kell magyarázni.

Meg aztán azt nem lehetett volna (uram bocsá' a gondolatért is) hogy ha ár ők hibáztak korrekten egyenesen odajönnek hozzám másnap hogy nézi Pistike, véletlen többet utaltunk utald már vissza nekünk...
korrekten ahogy emberek között szokás?
Ha már ŐK hibáztak (és nem én)?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.08. 07:38

Nem. De azért olyan sok okod nincs a hőbörgésre. Jobb szeretted volna, ha indít veled szemben egy fizetési meghagyásos eljárást, és fizethetnéd annak a költségeit is?

fizetes # 2021.05.08. 07:23

Üdv Fórum!

Jogszerű tévedésből túlfizetett bért hónapokkal később zéró kommunikációval az aktuális bérből levonni?

Hónapokkal ezelőtt jóval több bért kaptam mint szoktam-nyilván tévedésből. A főnök nem szólt hogy véletlenül túlfizettek és adjam vissza, egyáltalán semmit se szólt az ügyben. Sztem fel se tűnt neki az egész.
Én se szóltam. Úgy voltam vele majd szólnak ha kell nekik a pénz.
Teltek a hónapok, teljes csend és némaság az ügyben. Nem kérték vissza a pénzt.
Majd most az aktuális bér megjött és pont annyival kevesebb amennyivel az anno több volt.
De most se szóltak nekem semmit. Nem szóltak hogy készüljek mert jóval kevesebbet utalnak majd. Csak lekapták a túlfizetést az aktuálbérből.
Nulla kommunikációval.

EZ az egész folyamat így jogszerű?

mert azt olvasom a jogszabályban, a tévedésből adott többlet bért nem tarthatom meg és a munkáltató „visszakövetelheti“. Na de nem követelte vissza, egy szót se szólt, csak elvette erővel, nulla kommunikációval.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.03. 14:47

Na és? Legalább három évig nem évülnek el az ilyen követelések.

oktatas05 # 2021.05.03. 14:18

"Ha az iskola azt állítja, hogy az csak adható, és nem kell adni, akkor kérd meg, hogy mutassák meg neked ezt a jogszabályt."

Hát nézd. Náluk van a kasszakulcs. Én kérhetem a jogszabályt, ők meg megtehetik hogy lófszt mutatnak és nem fizetnek.
És mire kiderül hogy nem fizetnek, addigra az ügyeleti munka lement.
Még azt se mondhatom hogy megtagadom a munkát mert hát fizetni majd utólag kéne. Amit nem fognak. de addigra a munka el lesz végezve.
Ki van ez találva.

drbjozsef # 2021.05.03. 14:10

oktatas05,

Ha az iskola azt állítja, hogy az csak adható, és nem kell adni, akkor kérd meg, hogy mutassák meg neked ezt a jogszabályt.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.03. 12:56

minek ide bíróság?
Tudod, jogvitákban jobb híján a bíróság dönt. Szerinted ki másnak kellene?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.03. 12:54

Ez azért nem egyszerűen munkajogi kérdés, mert szerintem az érettségi finanszírozására külön speciális jogszabály van. Feltételezem azonban, hogy annak hatálya kiterjed a nem állami középiskolákra is. (És ezeket a pénzeket szerintem nem is munkajogviszony alapján fizetik.)

oktatas05 # 2021.05.03. 12:19

Helló Fórum!

Van egy nagyon egyszerű szimpla kérdésem. Ha úgy tetszik munkajogi.
A kérdés: nem állami fenntartású középiskolában jár-e a felügyelő tanárnak külön pénz az érettségi ügyeletért?
Ennyi a kérdés.

Nem érettségiztetek, nem javítok, csak felügyelek az írásbelik alatt. Az Oktatási Hivatal a képembe tolt egy jogszabályt mely leírja hogy igenis jár. Nincs a jogszabályban, hogy az csak állami sulira lenne érvényes mert feladatkörhöz köti a pénzt és nem fenntartóhoz.

Ugyanakkor az iskola (nem állami) ahol vagyok nem ad egy petákot se, arra hivatkozva hogy ez nem állami suli, itt nem jár, csak adható-és ők úgy döntöttek nem adnak.
Akkor most jár vagy nem jár?
NEM VAGYOK közalkalmazott. de ez a jogszabályban se kritérium.

Az OH a kezeit tárja szét, azt mondja irány a bíróság. De ha ennyire egyértelmű a helyzet (jár és kész) minek ide bíróság?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.30. 12:20

Ne hozzon zavarba. (Itt egyébként mindenki tegeződik.)

K. Zsófia # 2021.04.30. 11:44

Ön nem Székesfehérvári esetleg? Ott hallottam már egy ilyen nevű ügyvédről. :-) Ő a helyi munkaügyi TOP No. 1 a városban. :-)

Üdv. Zsófia

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.30. 11:24

"A munkaidő-keretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével
Mt. 97. (2) Általános munkarend: a munkáltató a munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig osztja be.
92. § (1) A teljes napi munkaidő napi nyolc óra (általános teljes napi munkaidő).

5*8=40. Ajánlom még figyelmedbe a 98. § (1) bekezdését, amely szintén "heti munkaidőről" ír - ami nehéz lenne úgy, hogy nincs heti munkaidő. Továbbá a törvény a munkaidőkeret tartamát is hetekben adja meg.

Amúgy van gyakorlati jelentősége annak, amit írtál vagy csak l art pour l art kötekszel?

K. Zsófia # 2021.04.30. 11:08

Kedves Kovács_Sándor_Béla!

Csak napi munkaidő van, heti nincs. Ezért az Mt. olyat nem is mond, hogy a "heti munkaidőnek" kéne a keret átlagában kijönni. Az Mt. pontosan azt szabályozza, hogy:

"A munkaidő-keretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani."

Üdv. Zsófia

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.29. 19:41

Havi munkadidő nem nagyon van. Napi van (8) és heti (40), ennek kell a munkaidőkeret átlagában kijönni. Ha több jön ki, az rendkívüli munkavégzés.
A munkaidőbeosztás legalább egy hétre előre és hét nappal korábban kell közölni. Szabályosan közölt beosztás hiányában az előző a hatályos.

Tulajdonképpen mi a kérdésed?

MrBoss # 2021.04.29. 17:41

Tisztel SzakértŐ!
A cégünknél 4 havi munkaidő keret van.A kérdésem az lenne hogy a munkáltató azt állítja hogy az egyik hónapban akár lehet a 168 órás munkaidő helyett 200 óra felett is a ledolgozandó óránk.A következő hónapban is és a negyed évi hónapban pl 120 óra.És így kell nézni a negyed évet.Ez még érthető is lenne de mindig több az óránk
mivel 12 órás szolgálati beosztás szerint dolgozunk így olyan hogy 120 órás lenne a ledolgozandó hónap az sohasem volt mert akkor annyi létszámmal ami a cégünknél a beosztási helyünkön van nem tudnánk kiadni a szolgálatokat.Tehát túlórába megy át mindig az óraszám.A munkáltató azt állítja ahogy beosztanak nekünk az a munkaidőnk.(ez akár 220 óra is lehet vagy még ennél is több)Ránk nem az vonatkozik hogy 168 óra havi munkaidő az 168 óra? És az a feletti ledolgozott az munkaidőn túli munkavégzés?Mert a gyakorlat az hogy negyed év végén 100 óra feletti plusz idő,túlóra is össze szokott jönni.Nem hogy csak heti 8 óra lehet a túlóra ha heti bontásban nézzük? Van sokszor olyan is hogy meghaladja a 48 órát a heti munkaidőnk.Ha megkérdezzük a munkáltatót akkor azt mondják hogy az éves túlóra keretet ami 400 óra még nem értük el .Meddig mennyi ideig kötelezhetnek túlórára?Mennyi pihenőidőnek kell lenni hetente?Mert a fizetés nem sok amit kapunk és más egyéb pl maszek munkát már nem tudunk bevállalni mert szinte folyton mennünk kell dolgozni. Mind ezt minimálbér környéki bérrel.(igaz a bérhez még hozzá jön az éjszakai pótlék is)Régen ledolgoztuk a kötelező órákat max 8 órás havi túlórával és tudtunk menni máshova dolgozni így ki tudtuk egészíteni a fizetésünket most már ez nem megoldható.Van valami szabály arra hogy mennyivel lehet a havi munkaidőnket megnövelni?Mennyi a maximum amit követelhetnek tőlünk?Van hogy hó közben módosítják a szolgálatokat mert közbejön valami megoldandó feladat hogy menjünk máshova is besegíteni.Ennek milyen szabályai vannak mennyivel előtte kell vagy kellene jelezniük hogy változott a beosztás?Sajnos így semmi sem tervezhető.Amit csinálnak az szabályos?Milyen munkajogi szabályok vonatkoznak ránk?
Minden választ szívesen fogadok.Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.28. 16:50

A közös megegyezés nem felmondás. És megegyezni szinte bármiben meg lehet.

erdeklodo2021 # 2021.04.28. 16:18

Jó napot kívánok!
Az alábbiakban szeretném kérni segítségüket:
Azt mondta a főnököm, hogy ha közös megegyezéssel felmondok, akkor ad lehetőséget arra, hogy a két hónapos felmondás alatt felment a munkavégzés alól.Azaz ugyanúgy jár szerinte a fizetés.
Tényleg van ilyen?
Amennyiben ebbe belemennék akkor pl. ha máj.03al felmondanék, akkor a júl.03ig tartó két hónapos időszakig járó( azaz jan01-júli 03 között járó, még ki nem vett szabadságot is beleszámítják a 2 hónapba, vagy azt azon felül kérhetem, pl.úgy hogy júl3al lejár a két hónap és onnét kezdve ha van bent még 9szabadságnapom az első félvre, akkor júl. 03tól kivehetnék még 9munkanapnyi szabadságot?
vagy ezt a 9 napot milyen formában kell ilyenkor kivenni?vagy jogom van hozzá azt mondnai, hogy azt ne adja ki a munkáltató, hanem fizesse ki?
Mondhatja azta amunkáltató, hogy nem fizeti ki,hanem kiadja nekem szabadságként?
Másik kérdésem arra vonatkozik, hogy ha felmentenek a munkavégzés alól,de még két hónapig fizetést kapok, akkor nálam maradhat a felmondási idő végéig a céges laptop és a céges telefon, vagy ezeket a felmondás napján köteles vagyok leadni, hiszen munkavégzésre elvileg nem használom majd őket?
Köszönöm előre is visszajelzésüket:
Alkalmazott

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.27. 16:15

Nem számít, mit szeretnél.
A részmunkaidőre változtatáskor számított volna.

Ttt1234 # 2021.04.27. 14:28

Üdvözletem!

A következő helyzetben kérném a segítséget.

Határozatlan munkaidejű szerződésem van a cégnél, ahol tavaly november óta 4 órás munkaviszonyra változtatták a szerződésem. Tavaly áprilisban aláírtunk egy utasítást, miszerint 2021.04.30-ig meghosszabbítják a munkaidő-keretünket. Idén április 30-án új, december 31-re való munkaidő-keret hosszabbítást terveznek aláíratni. Én ezt nem kívánom aláírni, milyen lépései lehetnek ezután a munkáltatónak? Követelhetik-e rajtam a felhalmozott mínusz órák kifizetését? Ha nem írom alá az utasítást az felmondásnak minősül-e?
Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.27. 06:18

Sima Mt.?

Andinak # 2021.04.27. 04:13

Kedves Segítők!

Munkahelyen átszervezések vannak.
Két lehetőség van.
Elküldenek ez esetben adnak végkielégítést.
A másik, hogy másik munkakört ajánlanak fel.
Itt két lehetőség van. Elfogadni a másik munkakört s dolgozni tovább.
A másik nem elfogadni a másik munkakört.
Ilyenkor mi a teendő? Felmond az ember (ebben az esetben jár a végkielégítés?)vagy automatikusan elküldik(ebben az esetben jár a végkielégítés?)?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.26. 18:49

Nem, az eltérő munkaidőbeosztás nem sérti az egyenlő bánásmód elvét. (Eszem megáll!)

Dénes 26 # 2021.04.26. 16:34

Sziasztok!
A barátaim eljönnének nekem a családi házam építésében segíteni. Ingyenesen, baráti alapon, nem sok mindenről van szó, főleg segédmunka lenne, mert szellemi foglakozásúak vagyunk.
Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy le kell-e valamilyen papírra írnunk, hogy ingyen jönnek?
Továbbá, mivel minden építkezésen lehet veszélyes szituáció, munkavédelmi oktatáson részt kell-e venniük?
Illetve ilyen esetben én mint tulajdonos miért vagyok felelős?
Előre is köszönöm a választ.