Munkajogi kérdések.


Adrienn66 # 2014.07.31. 11:15

Tisztel szakértő!
Szeretném egy kérdésben a segítségét kérni.
Lottózóban dolgozom ahol szükséges szakmai követelmény a munkához a terminálkezelő végzettség megléte,ennek hiányában az ember hozzá sem nyúlhat egy terminálhoz.A probléma a következő a munkaadóm betanított terminálkezelőként foglalkoztat,hogy ne kelljen a szakmunkás minimálbért részemre megadnia.Azonnali hatályú felmondás indoka lehet-e az hogy mivel előírt végzettségem megvan mégsem terminálkezelőként foglalkoztatnak,valamint nem hajlandóak a szakmunkás minimálbért megadni.Bár tudom hogy a bérezés megállapodás tárgyát képezi ,de nem kötelező megadni ha megvan az ember végzettsége.
A munkaszerződésemben szerepel szükséges szakmai követelményként a terminálkezelő végzettség ,de a munkaköröm :betanított terminál kezelő.Jól van ez így?
Felmondhatok-e azonnali hatállyal?

ilona63 # 2014.07.31. 13:53

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem a hétvégi túlóra és az igazolatlan távollét összefüggésével kapcsolatos.
Egy multi cégnél dolgozik a gyermekem, munkaidőkeretben. Hétfőtől péntekig mindennap dolgoznak, és többször elrendeli a munkáltató a szombati munkavégzést. Sajnos családi okok miatt nem tudott bemenni hétvégén túlórázni, ezért közölték, igazolatlan távollétnek fog számítani. Ez hogyan lehet? Az, hogy munkaidőkeretben dolgoznak, messze nem azt jelenti a munkáltatónál, hogy pl. hétköznap kevesebben kell menni dolgozni, vagy egyáltalán nem! Magyarul: a 3 hónapban a havi kötelező munkanapokat ledolgozzák+kötelező túlóra. Az igazolatlan miatt a prémiumról is le fog csúszni. SOS választ kérnénk, hogyan lehet ezt a problémát orvosolni, megbeszélni?
Köszönettel

bobe80 # 2014.08.01. 09:25

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Folyamatos munkarendben dolgozom. Kérdésem az lenne, hogy ha egy piros betűs ünnepnap vasárnapra esik jár-e külön díjazás erre a napra, ha dolgozom.

Köszönöm válaszát

Katerina33 # 2014.08.01. 16:40

Tisztelt Szakértők!

Olyan problémám van, hogy van egy munkaköröm ugye alap helyzetben, egy másik területről kirúgták a kollégát és az én nyakamba varrták a munkáját. Nehezen, de valahogy viszem a kettőt. Fizetés emelés és szerződés módosítás nélkül persze. Nemrég kirúgták a logisztikai vezetőt és az ő munkáját is a nyakamba varrták, mondván hogy bele kell hogy férjen, mert "lejtmenet van" a cégnél, ami igazából nem lejt menet, mert folyamatosan jönnek a rendelések, sok a munka. Nagyon nehezen bírom és túlóráznom kell ezek miatt sokszor. A túlórát persze nem akarja kifizetni, azt mondja csússzam le. Szerződés módosítás azóta sem történt és fizetés emelést sem kaptam. Milyen jogaim vannak ilyen helyzetben? Mondhatom azt a főnöknek, hogy nem csinálom tovább, oldja meg máshogy? A munkaszerződésem sem aktuális mit léphetek ilyen helyzetben? És több mint 3 éve a cégnél vagyok, végkielégítést kéne fizetnie, ha kirúg. Úgy tudom nem minden esetben jár a végkielégítés, így van?

gertam # 2014.08.02. 04:23

Tisztelt Fórum!

Több dologban szeretném segítségüket kérni.

  1. Milyen feltételek mellett kaphat a közalkalmazott 35 év felett munkaviszony után jubileumi jutalmat.
  2. Ha az érettségi vizsgáztatás utolsó napja pl. június 20. akkor ehhez képest legkésőbb mennyi idő múlva kell kifizetni a vizsgáztatási díjat?
  3. Megteheti-e a fenntartó (KLIK), hogyha egy intézményben a vizsgáztató tanárok közül:
  • valakinek (valakiknek) pontatlan a számfejtése,
  • vagy a vizsgáztató valamit nem írt alá

amíg a fenti hiányosságok nem rendeződnek addig az ÖSSZES KIFIZETÉST VISSZATARTJÁK!

Köszönettel

gertam

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.03. 10:06

Munkaidőkeretben szervezett munkavégzés esetén a "túlóra" csak a munkaidőkeret lejártával értelmezhető.

Szabics # 2014.08.03. 13:23

Tisztességes nem kapzsi ügyvédet keresek!

Szabics # 2014.08.03. 13:23

Tisztességes nem kapzsi ügyvédet keresek!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.03. 13:38

Dolgozzon jól, gyorsan és olcsón? Bármelyik kettőt választhatod.

pelko70 # 2014.08.03. 13:49

Üdvözlöm!A kérdésem az lenne,hogy munkanélküli segély megszünése után,meddig van egészségügyi biztosításom?Köszönöm.

cspiros7 # 2014.08.03. 17:20

Tisztelt Szakértő Úr!

A cégemnél 6 hónapos időkeretben dolgozunk három műszakban. Éjszake, délután, délelőtt. Most beszeretnék vezetni a kötelező szombati munkanapot, mind délelőttbe és délutánba. Mennyi pihenő idő jár ilyen esetben? Illetve, mikor köteles ezt a dolgózóknak bejelenteni? Köszönöm válaszát!

Tisztelettel :
Piroska

cspiros7 # 2014.08.03. 17:22

Tisztelt Szakértő Úr!

A cégemnél 6 hónapos időkeretben dolgozunk három műszakban. Éjszake, délután, délelőtt. Most beszeretnék vezetni a kötelező szombati munkanapot, mind délelőttbe és délutánba. Mennyi pihenő idő jár ilyen esetben? Illetve, mikor köteles ezt a dolgózóknak bejelenteni? Köszönöm válaszát!

Tisztelettel :
Piroska

nemzetes # 2014.08.04. 13:33

Tisztelt Szakértő!

A munkaügyi bíróság által munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt megítélt, a kiesett időre járó elmaradt munkabér után járó késedelmi kamat alapja a nettó vagy a bruttó munkabér? Vagyis a kifizetőnek az adóval és járulékkal csökkentett összeget kell-e a késedelmi kamat kiszámításánál alapul vennie vagy a bírósági ítéletben szereplő bruttó bért? Továbbá: bármelyik lehetőség legyen is a helyes, azt mely jogforrások támasztják alá?

Válaszát előre is köszönöm.

nail # 2014.08.05. 19:42

1951-ben született nő vagyok. 2011. decemberében mentem el korhatár előtti ellátás (vagy akkor még előrehozott) nyugdíjba, ami a 62. születésnapomon, tavaly, öregségi nyugdíjjá változott, erről kaptam is értesítést. Mindvégig a régi munkahelyemen dolgoztam az eredeti beosztásban és feltételek mellett. Tavaly júliusban szüneteltettem a nyugdíjamat, hogy teljes állásban tovább tudjak dolgozni a munkahelyemen. Most aug. 31-ével szeretnék végleg nyugdíjba menni, mi a teendőm? Újraszámolják-e a nyugdíjamat, emelkedett-e az közben a mindenki által megkapott emelésekkel, számít-e, hogy egy évig a korhatár betöltése után tovább dolgoztam?

Előre is köszi a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.06. 08:03

Ez nem munkajog.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.06. 08:04

Nemzetes, szerinted?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.06. 08:23

Cspiros, a munkaidőbeosztást a munkáltatónak legalább egy hétre, legalább hét nappal korábban kell közölnie.

A pihenőnapok szabályozása több oldalt tesz ki a törvényben; érd be annyival, hogy jogszerűen dolgoztathatnak szombaton.

Azt a kérdést, hogy "mennyi pihenőidő jár ilyenkor", nem nagyon tudom értelmezni. Amikor nem dolgozol, az mind pihenőidő.

nemzetes # 2014.08.06. 10:27

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Szerintem a bruttó bér a késedelmi kamat alapja, azaz a bruttó lesz a tőke összege, de ezt a vélekedésemet alá szeretném támasztani szakértők jogi hivatkozásaival is. Vagy elvetném, ha nem így lenne.
Üdvözlettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.06. 17:07

Nem. A nettó.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.06. 17:10

Természetesen a járulékok és az adó után is meg fogja fizetni a munkáltató a késedelmi pótlékot. De nyilván nem neked.

nemzetes # 2014.08.06. 19:28

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm válaszát. Ezt konkrétan melyik jogszabály írja elő, vagy ez a bírói gyakorlat?

Dhrider # 2014.08.06. 20:18

Több műszakos munkarendben dolgozom egy elektronikai gyárban. Augusztus 19-én éjszakás műszakom lenne 22h-tól 20-a reggel 6-ig. Lehetséges-e így munkába állnom, hiszen 20-a piros napos nemzeti ünnepünk. Munkáltatóm a piros napos 6 órát állítólag 200%-ban fizetné.

melinda.4.szabo@gmail.com # 2014.08.07. 07:22

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Meg fog szűnni a munkahelyem,de valószínűleg csak október 1-jével,viszont úgy néz ki,hogy szeptember 1-jével eltudok helyezkedni egy másik cégnél.A végkielégítést nem szeretném bent hagyni,tehát az nem opció számomra,hogy felmondok.Az a kérdésem, hogy hogyan tudnám/tudnánk megoldani,hogy jogilag is rendben legyen az elhelyezkedésem, de a végkielégítéstől se essek el?Gondolok itt pl:4 órás munkaviszony okt.1-ig.Mi lehet a megoldás?

Köszönöm szépen a válaszát!
Üdvözlettel

sanett # 2014.08.07. 07:45

Kedves Hozzáértők,

férjem az egyik autóalkatrész-kiszállító cégnél dolgozik. Április 28-án vették fel, 3 hónapos próbaidőre, a próbaidő lejárata július 26. a szerződése szerint. Ezen a napon a HR igazgató elétett egy határozott idejű szerződést, mely július 27-től augusztus 29-ig tart.

Az előző, határozatlan idejű szerződést nem mondták fel, a próbaidőre jutó szabadságot (egyetlen napot se vett ki) nem adták ki, nem fizették ki. Most a határozott idő alatt megint nem engedik el szabadságra.

Most akkor neki két munkaszerződése van? És nem lettek volna-e kötelesek kifizetni a szabadságot? A HR-en rákérdezett, azt mondták neki, higgye el, hogy minden szabályos és rendben van.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.07. 12:27

Sanett, nem gondolod, hogy kissé elkésett a kérdés?