Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.03. 12:02

A szerződésedben mi van?

Angelicasol # 2014.07.03. 12:08

Zsuzsanna1970 mármint arra gondol, hogy nemi diszkrimináció alapján meg lehet e szüntetni valaki munkaviszonyát vagy sem? Gondolom nem azt írják az elbocsátott kollégák papírjaiba, hogy a munkaviszony megszűnésének oka: NŐ...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.03. 12:15

Ha nem is ezzel indokol, meg lehet próbálni bizonyítani, hogy a valósok mégis ez. De ha csak egy férfi is is volt közben, akinek felmentéssel szűnt meg a munkaviszonya, már bukott is az állítás.

rayallen # 2014.07.03. 14:13

a 15 naptól csak kollektív szerződés térhet el és az is a munkavállaló javára, munkaszerződés is általánosságban csak a munkavállaló javára térhetne el, a munkavállalói felmondási idő hosszabbítása pedig nem ez a kategória

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.03. 14:30

De ha a munkáltatói felmondás idejét is meghosszabbítják, akkor már az lehet.

Reményhal56 # 2014.07.03. 18:36

T. Szakértő!
Kérdésem, ha 8 hónapi táppénz után dolgoztam 2 hónapot, hogy kell kiszámolni a távolléti díjat.
Válaszát előre is köszönöm.

Győző57 # 2014.07.04. 12:25

Kedves Sándor!

A Munkaszerződésben annyi van, hogy "a felek megállapodnak abban, hogy Kölcsönbeadó felmondása esetén a Munkavállaló nem mentesül a teljes felmondási idő tartamára a munkavégzési kötelezettség alól"
Nem rendelkezik arról, hogy a munkavállaló felmondása esetén mennyi a felmondási idő.
Arra hivatkoznak, hogy a kölcsönbeadó és a kölcsönbe vevő megállapodtak a 30 nap felmondási időről, a Munkaszerződésben erről sehol nincs fejezet.

kardhal90 # 2014.07.04. 15:32

Èrdeklődni szeretnék, hogy határozott idejű köztisztviselöi jogviszonyom augusztus 31-èn jár le. A munkaviszonyt nem kívánom tovább folytatni,de félek h a munkaltatomnak evidens hogy megint alairok egy határozott idejű szerzödest.A kérdésem az lenne h kell e jeleznem a munkáltatónak ha esetleg meg akar tartani, hogy aug 31. utàn nem vállalom a munkaviszonyt tovább? Igen mennyivel hamarabb? Megtehetem h simán nem írok alá és csak aug 31 napján közlöm h vége nem vállalom tovább? Lehet e munkajogi szankciókra számítani esetben? Valamint a munkáltató köteles e a lejárat elött nyilatkozni h meg kíván e tartani vagy sem, és igen mennyi idővel?Előre is köszönöm

kardhal90 # 2014.07.04. 18:21

Érdeklődnék, hogy ha határozott idejű köztisztviselői jogviszonyom augusztus 31. napján megszűnik és én nem kívánok maradni a munkahelyemen, de a munkáltató evidensnek gondolja h aláírok egy újabb szerződést, akkor kell e szólnom a munkáltatónak, hogy nem kívánom tovább a munkaviszony folytatását? Ha igen mennyi idővel a munkaviszony megszűnése előtt illetve a munkáltatónak mennyi idővel kell a szerződés megszűnése előtt számomra jeleznie ezirányú szándékát? Érhet e valamilyen hátrány ha csak simán nem irok alá, de előtte nem szólok? Előre is köszönöm

markie83 # 2014.07.04. 19:01

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdéssel, problémával fordulok önhöz:

Tegnap reggel a főnököm megbeszélést tartott amin elmondta el kell végezünk(én és az összes kollégám) egy okj-s emelőgép tanfolyamot egy leendő munkához, ami idézem:" nem 20000 Ft/fő hanem 110000 Ft. ezért választhatunk milyen formában szeretnénk kifizetni. 1. kifizetem egyben, 2. részletekben törlesztem 3. 3 évet aláírok hogy nem hagyom el a céget" Egy általa készített nyilatkozatot kellet aláírni néhány órán belül és kihangsúlyozta nem lehet azt választani hogy egyik sem. Aláírtuk. Ma nap már el is készült a tanulmányi szerződés amit szintén alá kellet írni. Valahogy ezt nem igazán tudom elfogadni, egyetérteni vele, és szeretném megtudni van e valamilyen mód ez ellen fellépni.sajnos nem tudom ide csatolni a szerződést pedig nagyon szerettem volna. email-ben el tudom küldeni.
köszönettel: m

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.04. 19:41

Akkor ez hülyeség. A felmondási időd 15 nap.

próféta # 2014.07.04. 22:26

Kedves Fórumozók!

Olyan problémám lenne, hogy a magyarországi cég, ahol jelenleg alkalmi munkavállalóként dolgozom, következő hónaptól úgy akar foglalkoztatni, hogy egy külföldi munkaerő közvetítőn (Staff Agency (Szlovákia))keresztül kapnám a fizetésemet euróban, és ez a fajta munka elvileg nem számít bele az itthoni nyugdíjamba. A tb-t a cég fizetné utánam, az adóbevallásomba pedig külföldről származó jövedelemnek kéne feltüntetnem az itthon euróban megkapott pénzt. 2euró/óra szerepel a Szlovák szerződésben, de ennél jóval kevesebbet kell itthon bevallanom. Nincs cafetéria és egyéb béren kívüli juttatás sem. Énnél pontosabb részleteket még magam sem tudok, mert a cég erről nem igen adott tájékoztatást, gyakorlatilag csak dolgozom és majd 10.-én kapom a pénzt és kb. ennyi. Alkalmira vagyok jelenleg lejelentve (15 nap), de egész hónapban dolgozom... :)Hallott már valaki hasonló közvetítőről, vagy erről a Staff Agency-ről? Kik ezek? Szerintem nyilvánvaló átverés van a dolog mögött, szerintem nem normális, hogy egy itthoni cég egy szlovák közvetítőn keresztül fizet készpénzben ráadásul euróban... Valaki aki tud legyen szíves és segítsen nekem ebben. Előre is köszönöm!

Üdv! Próféta

anne01 # 2014.07.05. 08:29

próféta

A munkáltatód adóoptimalizál. A leírt órabér alapján valószínűleg a szlovák minimálbérnek megfelelő összeget kapod, ami után nem kell adót fizetni ellenben a magyarországival. Azt kellene tisztázni, hogy melyik országban leszel biztosított, mert ha beteg leszel ez nem mindegy. Adóbevallást pedig szerintem mindkét országban kell beadnod.

programozó # 2014.07.05. 09:26

Tisztelt Szakértő!

22 éves pályakezdő munkanélküli vagyok és kilátásban lenne 2 munka, mindkettőt elszeretném vállalni.

  1. munkaadóm teljes munkaidőre felvenne és pályázna a pályakezdők után járó bértámogatásra,
  2. munkaadóm megbízási szerződéssel venne fel.

Az lenne a kérdésem, hogy ha mindkettőt elvállalom, akkor az 1. munkaadóm jogosult lesz-e a bértámogatásra?

Várom sürgős válaszát!
Köszönöm szépen!

Sherlock # 2014.07.05. 09:40

A nyugdíjba beleszámít, mivel EU-n belüli munkaviszony; itt inkább az a kérdés, hogy akarsz-e olyan helyen melózni, ahol a minimálbért is csak cigánykodással tudják kigazdálkodni.

pinkapanka # 2014.07.07. 12:59

Tisztelt Szakértő!
A munkáltatómtól a mai napon kaptam e-mailben egy felmondólevelet, melyben a felmondás okaként ezt írta: "munkáltatóként az eddig elvégzett munkájával cégünk nem elégedett, ezért a továbbiakban nem tartunk igényt munkavégzésére". Ezt azért sérelmezem, mert úgy gondolom, hogy ez nem igaz. Kb másfél hónapja még pénzjutalmat is adott (15.000 ft-ot KP-ban), mert meg volt elégedve az eddigi munkámmal. Úgy gondolom mind szakértelmemmel, mind hozzáállásommal maximálisan a cég gazdasági érdekeit képviseltem, az ügyfelek írásban és szóban is jelezték elégedettségüket és kollégák se panaszkodtak rám. Az egész "gonoszkodása" akkor indult, amikor felvetette egy négyszemközti beszélgetés alkalmával, hogy "ő felajánl egy határozott, 3 éves időtartamra szóló, tanulmányi-szerződés-jellegű munkaszerződést, ami azért nagyszerűen előnyös nekem, mert 3 évig biztos munkahelyem lenne. Ha 3 év alatt én elmennék,akkor nekem kellene kártérítést fizetnem, de ha ők mondanának fel ok nélkül, akkor természetesen nekik is ki kellene fizetni egy halom pénzt, szóval ne aggódjak. Az lenne a dolgom, hogy minden szakmai tudásomat átadom a többi kollégának." Persze ugyanazért a pénzért, kibővített munkaidőben, 8-tól 18 óráig, és a "szerződésszegésbe" részemről az is beletartozik, ha esetleg ez idő alatt teherbe esnék ...ezeket nem szó szerint, hanem burkoltan közölte, de teljesen egyértelmű volt. Én ekkor 3 nap gondolkodási időt kértem tőle, hogy a párommal otthon megbeszéljem, erre ő felháborodott, hogy miért nem vágtam rá azonnal,hogy "igen, ez egy nagyszerű lehetőség,és azonnal élni szeretnék vele". Innentől kezdve folyamatosan beszólogatott, azt mondta, hogy miattunk tolta le őt az épület tulajdonosa, mert állandóan nyitogatjuk az ablakot, miközben megy a légkondicionáló, és hogy "állandóan" a telefonomat nyomkodom, olyan munkákat adott, ami macerás, sok időt vesz igénybe, és amikor elkészültem vele (a többi állandó feladatom elvégzése mellett), akkor közölte, hogy ez így neki nem tetszik, és inkább csináljam máshogy. Természetesen azt is elvégeztem, nem panaszkodtam, nem reklamáltam. Múlt hét hétfő (06.30)reggelre beteg lettem, vírusos gyomor-fertőzés, nagyon legyengített és nem tudtam bemenni dolgozni. Ezt már korán reggel jeleztem neki, a közvetlen felettesemnek és a munkatársamnak írásban (sms-ben, hogy ne ébresszem fel őket) Azt írtam, hogy rosszul vagyok, de remélem gyorsan elmúlik, és ha jobban vagyok, természetesen azonnal bemegyek. De sajnos egyre rosszabb lett. Másnap kérdezték,hogy mikor tudok már menni,mert nagy szükség lenne a munkámra (!!!), nélkülem nem bírják, de az állapotom miatt ezt nem tudtam megmondani abban a pillanatban.A főnök rá következő napon megüzente a kolléganőmmel, hogy inkább maradjak otthon akkor másfél hétig (?!) és gyógyuljak meg. Aztán szerdán a gazdasági vezető felhívott, hogy neki rögtön és azonnal kell egy táppénzes papír, amit természetesen beszereztem nekik a körzeti orvostól, bár jeleztem feléjük írásban, ha nekik egyszerűbb, akkor vonják le szabadságból (ugyanis ez volt mindig a bevett gyakorlat a cégnél). Csütörtökön e-mailben megírta a főnök, hogy júli 7-9-ig, mint a munkáltatói jogkör gyakorlója, fizetett szabadságra küld, 10-én kezdjek. Válasz e-mailben megírtam neki, hogy bár én gyógyultan, szerettem volna már július 7-én, hétfőn munkába állni, utasítását tudomásul vettem,és 10-én megyek. Erre ma küldött egy felmondó levelet e-mailben (egy forma nyomtatványt mellékletként csatolva, ami nincs aláírva sem, csak a helye van meg az aláírásnak)...most akkor ez mi? A munkaszerződésem része egy titoktartási nyilatkozat is, melyben a gazdasági működésre, pozíciómból eredő megszerzett tudásra, és minden ilyenkor szokásos területre kiterjedő információra vonatkozik,és kártérítési felelősséggel tartozom....most akkor jelezhetem a munkaügyi bíróság fele, hogy nem értek egyet ezzel a kamu-indoklással, anélkül, hogy megszegném ezt a nyilatkozatot? A felmondási idő felétől eltekintettek, de ezek után természetesen nem akarok náluk dolgozni, mert emberileg eddig is elítélendőnek tartottam a munkavállalókkal szembeni viselkedésüket, és az a 15 nap, amit náluk még le kellene töltenem július 10-25-ig, az rémálom és gyötrelem lenne. Forduljak a munkaügyi bírósághoz? Hogyan tudom "megúszni" ezt a letöltendő 15 napot? És ha nem adja oda az eddig elmaradt fizetésemet, akkor hogyan tudom azt bizonyítani, hogy ő nem fizette azt ki nekem? Válaszát nagyon sürgősen várom, és előre is köszönöm! Szép napot kívánok!

Karmolka # 2014.07.23. 18:45

Tisztelt Cím!
Barátnőm felmondásában a munkaviszony megszűnésének időpontja figyelembe véve a 45 nap felmondási időt szeptember 23-a. Felmondási időszak: augusztus 9-23-ig tart. Utolsó munkanapja augusztus 31. A munkáltató augusztus 29-én kifizeti a munkabérét és a járandóságokat. Tárgyévi időarányos szabadságát kiadja a felmondási idő alatt, majd felmenti a munkavégzési kötelezettség alól szeptember 23-ig.
Kérdés: ez így jogos, felmondási idő alatt szabadságot kiadni? Segítségüket előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.24. 13:34

Igen.

corvus # 2014.07.25. 13:18

Tisztelt Szakértő!

Ha diákként diákszövetkezetben alkalmi munkát vállalok, amellett vállalhatok más munkát részmunkaidőben?

Felvettek asszisztensnek állandóra részmunkaidőre, csak ha a Tescoban van néha éjszaki leltározás akkor azokra szeretnék elmenni.

Menőmanó80 # 2014.07.29. 07:04

Tisztelt szakértő!

Két négyórás állásnál, hogy oszlik meg a szabadság? Hány nap szabadság jár az egyik, és hány nap jár a másik munkahelyen?

Köszönöm mielőbbi válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.29. 09:35

Corvus: igen.
Menőmanó: akárhány munkaviszonyod van, akármilyen részmunkaidővel, a szabadságnapok száma ugyanannyi. Ha nem lenne világos: munkaviszonyonként.

hanni # 2014.07.30. 17:29

Tisztelt Szakértő!

A Kormány 326/2013. (VIII. 30.)rendeletének egy mondatának értelmezését szeretném kérni Öntől: "A nehéz körülmények között végzett munkáért járó pótlékra az a pedagógus jogosult, aki olyan köznevelési intézményben dolgozik, amely a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, ILLETVE az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések jegyzékéről szóló kormányrendelettel kiadott jegyzékben a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott települések között szereplő községben található."
A problémám - több kollégámmal együtt az, hogy a munkahelyünk szerepel ugyan a listában, de csak a munkanélküliséggel sújtott jegyzék-részben van 1-es jelölése, a társadalmi-gazdasági és infrastrukturálisnál 0 szerepel. Szerintem elég az egyik feltétel megléte is, de a kollégáimat megosztja, van, aki mindkét feltétel meglétét értelmezni. Nagyon nem lenne mindegy a dolog... szerintem ha mindkettő kellene, akkor az ÉS vagy a VALAMINT szó lenne köztük. Véleményem szerint megilletne a pótlék bennünket, de addig nem próbáljuk a munkáltatónknál jelezni az igényt, míg nem biztos, hogy tényleg jogosultak vagyunk rá. (Kistérségek hátránya, ismernek mindenkit...)
Másik kérdésem: ha az LHH (leghátrányosabb helyzetű) települések között van a munkáltató, akkor az számít-e valamit? Előre is köszönöm a nyári melegben is segíteni akaró szakemberek munkáját!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.30. 20:14

Csak egy feltételt tartalmaz a szabály: „jegyzékben a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott települések között szereplő községben található

Amit te két feltételnek olvasol, az csak a hivatkozott jogszabály címe.

(Nem jó, ha az ember előre eldönti, mit szeretne olvasni. Akkor ugyanis könnyen tényleg azt olvassa. Ha az van odaírva, ha más.)

hanni # 2014.07.31. 08:28

Köszönjük szépen a választ, bár sajnos nem kedvező számunkra, mégis biztosak lettünk benne, mert hozzáértő adta, így belenyugodhatunk.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.31. 08:57

:)
(Túlzás, hogy szakértő, és az ilyesmi sohasem biztos teljesen.)