Munkajogi kérdések.


wers # 2022.04.22. 09:42

Nem értem, sokan valami csodatételt várnak el az itt kapott válaszok helyett.

Bár én a kolléganő megtépését nem javasoltam volna :)

Majordomus # 2022.04.22. 08:59

Az unatkozó trollok ingyé vannak. Az ügyvéd meg sokba kerül.

wers # 2022.04.22. 06:17

Elérte, hogy eljöjjek

Munkajogilag önként jöttél el. A rágalmazás nem munkaügyi kérdés.

Munkajogi kérdések.
Fórum → munkajog, foglalkoztatás

sundisznocska4 # 2022.04.22. 05:58

Nem teljesen önként jöttem el. Itt az unatkozó trollok nem segítenek.
Van új munkám, viszont a becsületsértés, az becsületsértés...
Túl sok pénzem nincs ügyvédre.

Majordomus # 2022.04.21. 19:24

Ha önként jöttél el,akkor másik munkahelyet kell keresni.
A kolleganőt azért meg lehet tépni egy kicsit.

sundisznocska4 # 2022.04.21. 12:24

A korábbi munkahelyemen egy " kedves kolleganő" rágalmazott, ellenem hangolt néhány dolgozót. Elérte, hogy eljöjjek, így egy ismerősét vették fel oda.
Hosszú ideig nem volt panasz a munkámra.
A pedagógus szakszervezet nem segített. Az intézményvezető nem vizsgálta meg az ügyet...

Ilyen esetekben mit lehet tenni?

wers # 2022.04.21. 06:49

papisa, sajnos nem sokat tudsz tenni, mi még kevesebbet tanácsolni. Ha szakszervezeti tag vagy, akkor hatással lehetsz a vezetőségre, kik képviseljék az érdekeidet. Ha még tag sem vagy, akkor ennyi se. Kb. annyi a jogod e téren, mint amikor kitesznek a 30-as táblát egy útszakaszra. Szabad betartani. Akkortól, mikor kitették.
Ha emberségesek, akkor "tervezetként" ismertetik meg megjelölve mikortól lesz hivatalosan közzétéve.

papisa # 2022.04.21. 06:28

Nézzük csak.
A szakszervezet kb. 2 éve jelent meg a cégnél. Eddig érdemi hatása nem volt a az érdekképviseletben. Ami volt az a cég lejáratása több helyi médiumon keresztül. A dolgozók kb. 10-15 százaléka tag. Nyílván nem túl nagy a bizalom. Erre értem, hogy a fejünk felett kötik . Elméletileg a régi ÜT is részt vesz az egyeztetéseken, de semmilyen részlet nem ismert még.
Átszabják a teljes kompenzációs csomagot is a kollektív szerződéssel párhuzamosan, miközben heti szinten küldenek el embert arra hivatkozva hogy megszűnt a munkaköre.
Nyílván ha elénk tolják majd valamikor a megváltozott feltételeket , jó lenne tisztában lenni a lehetőségekkel jogi oldalról.
Nem akarok elmenni a cégtől, de egyoldalúan generálhat olyan körülményeket ami miatt meg muszáj lehet ( szigorúan csak feltételes módban egyenlőre ). Ezért indult ez a kérdés itt és nem rinyálok...
Ennyi. Nem is szeretnék tovább beszélni. Azt hittem segitséget kapok és nem azt hogy "ne rinyálj" .
üdv Mindenkinek

Majordomus # 2022.04.20. 13:39

Egyébként miért a fe j- ed fölött kötik meg a kollektiv szerződést?
.
A szakszervezet a te érdekeidet képviseli. Valószinűleg volt dolgozói egyeztetés. Akkir mitől rinyálsz?
.
Nem kesz benne olyan,hogy fél óra késés esetén deresre húznak és 20 botütést kapsz..
.
Nem éttem, mi elől akarsz elmenekülni?
.

papisa # 2022.04.20. 11:18

Üdv,

köszönöm a segítséget.

wers # 2022.04.20. 09:28

Nem akkor szeretnék kapkodni amikor szembesülök a helyzettel.

Ha ennyire aggaszt ez a kollektív szerződés, akkor mondjál fel még a kihirdetése előtt.

Egyébként továbbra maradni fog a munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel.

(ennyire nem bízol a szakszervezetben, hogy a munkavállalókra nézve jelentős hátrányokat aláírnak?)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.20. 09:08

akkor fel lehet mondani ?
Bármikor fel lehet mondani. Ennek a kollektív megkötéséhez nincs köze.

A kollektív szerződés a kihirdetésével hatályba is lép, és minden munkavállalóra kiterjed.

papisa # 2022.04.20. 07:20

Üdv. Lassan tisztul akkor a kép.
Tehát a fejünk felett megkötik a szerződést.
Kapunk tájékoztatást a tartalmáról, aztán ha nem értünk egyet akkor fel lehet mondani ?
Jelenleg 1 hónap a felmondási időm a munka törvénykönyv szerint.
Ha a fejem felett megkötik a kollektív szerződést és abban pl. olyan kitétel van, hogy a felmondási idő 3 vagy több hónap?
Ha nem fogadom el a tudomásul vétel után akkor mit tehetek ? Nem tudok felmondani, mert nincs olyan cég ami több hónapot vár rám mint új munkaerő ? Nem gondolom, hogy a Munka törvénykönyve megenged ilyesmit.
Van ilyenkor átmeneti idő vagy például olyan, hogy kihirdetéstől számított x-idő múlva lép életbe ?
Hol lehet ennek utánajárni ?
Nem akkor szeretnék kapkodni amikor szembesülök a helyzettel.

wers # 2022.04.20. 03:28

A Munka törvénykönyve leírja azt szabályzást, hogy mi a helyzet a munkaszerződés megszűnésének eseteiben. A fenti esetet nem találtam sehol.

Nem véletlen. A kollektív szerződést igaz, hogy alá kell írni, de nem a munkavállalóknak egyesével, hanem a munkáltatónak és a szakszervezetnek. Honnan veszed ilyen határozottan, hogy a munkavállalóknak alá kellene írniuk? Max azt, hogy elolvasták és tudomásul vették.

Olvasgasd tovább a munka törvénykönyvét.
XXII. fejezet
A kollektív szerződés
114. A kollektív szerződés megkötése és tartalma
276. § * (1) Kollektív szerződést köthet

  1. a munkáltató, a tagok felhatalmazása alapján a munkáltatói érdek-képviseleti szervezet, továbbá
  2. a szakszervezet vagy szakszervezeti szövetség.
Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.19. 15:43

Nem jól gondolod. Tájékoztatni fognak a kollektív szerződés tartalmáról. Ennyi.

papisa # 2022.04.19. 13:33

A tartalmát nem ismerjük a készülő kollektív szerződésnek. Átfogalmazom a kérdést. A szakszervezet és a vezetés köti. Ezt értem.
Munkavállalóként alá kell írnom az új szerződésem amiben benne lesz, mint munkáltatói feltétel/körülmény rendszer a kollektív szerződés.
Jól gondolom ? Ha jól gondolom és alá kell írnom , és a tartalma rám mint munkavállaló hátrányos akkor milyen lehetőségem van ?
A : aláírom
B: nem írom
Ha nem írom akkor ez minek felel meg ? Munkavállaló felmondása, munkáltató felmondása, közös megegyezés ?
Van-e szabályozás valahol ilyen esetben a végkielégítésre, felmondási időre vonatkozóan . A Munka törvénykönyve leírja azt szabályzást, hogy mi a helyzet a munkaszerződés megszűnésének eseteiben. A fenti esetet nem találtam sehol.
előre is köszönöm

wers # 2022.04.19. 09:47

Kimarad egy "nem"
Magánvéleményed lehet de nem érdekel senkit

wers # 2022.04.19. 09:46

Vagy másképp érted? A munkáltató és a szakszervezet elfogadja, aláírják, csak neked nem tetszik? Ha így értetted, akkor rossz a kérdés. (vagyis ez nem kérdés. Magánvéleményed lehet de érdekel senkit)

A kérdésem arra vonatkozna, hogy mi történik abban az esetben ha nem fogadjuk el a kollektív szerződést ?

wers # 2022.04.19. 09:40

Nem nagyon értem a kérdést. Ha nincs kollektív szerződés, akkor nincs.

A munka törvénykönyve hatályban van. Nem hallottam a megszüntetéséről.

papisa # 2022.04.19. 08:13

Tisztelt Szakértők,

a munkahelyemen kollektív szerződés bevezetése van a tervek között. A részletekről senki nem tud semmit. Teljes hírzárlat van.
A vezetés és a szakszervezet tárgyal. A kérdésem arra vonatkozna, hogy mi történik abban az esetben ha nem fogadjuk el a kollektív szerződést ? Milyen helyzet áll elő ? Hogyan és milyen feltételekkel tud valaki ilyenkor eljönni a cégtől ? Értem a Munka törvénykönyve szabályozásait ( felmondási idő, végkielégítés, stb. ). Milyen helyzet lép fel a fenti esetben ?
Előre is köszönöm a választ.

K.Anna_2013 # 2022.04.11. 17:49

Kedves Szakértők!
Jelenleg GYED-en vagyok itthon a kisfiammal, alkalmazotti jogviszonyom fennáll a munkahelyemmel, visszavárnak és tervezek is visszamenni a jövőben.
Közben szeretnék egyszemélyes Kft.-t indítani, amiben (az egyetlen) tag és vezető tisztségviselő (ügyvezető) lennék. A cég körüli teendők az első 1-2 évben nem tennének ki egy részmunkaidős állást sem (Saját tulajdonú ingatlan adásvételével és bérbeadásával foglalkozna a cég, kezdetben csak pár tranzakcióval évente), és juttatás nélkül szeretném ellátni a tisztséget. Továbbá nem szeretném, ha a jelenlegi munkaviszonyom és a szülési szabadságom veszélybe kerülne a Kft.-ben betöltött tisztség miatt.
Milyen jogviszonyban kellene állnom ehhez a Kft.-vel? A megbízási jogviszony erre megfelelő?
Nagyon köszönöm előre is a segítségüket!

Majordomus # 2022.04.05. 19:23

Lehet akkor lebuktatná magát a cégnél.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.04.05. 13:12

Mint már annyiszor elmondtam: egy konkrét tényállással többre mennénk.

hazvas # 2022.04.05. 10:46

Üdvözlök Mindenkit!

Egy vállalkozási lista legalsó láncszemeként dolgozom vállalkozóként, a fölöttem lévők szolgáltatást nem nyújtanak, ill. kizárólag továbbjátszanak az összeg nagy részét lefölözve a semmiért.
Nekem a lánc legalján lévő céggel van szerződésem, akinek a szolgáltatást végzem, annak pedig a lánc legtetején lévővel.
A cég, akinek szolgáltatok, szeretne átvenni, kihagyva a felesleges közbeiktatott elemeket.

A kérdésem az lenne, hogy
1, a mellékelt szöveg figyelembe vételével alkalmazotti jogviszony létesíthető-e a kérdéses céggel(erre vonatkozóan nincs utalás a szövegben, különben ellentételezést kellett volna felhozni?),
2, illetve ha a szolgáltatást direktben nekik végezném, megállja-e a helyét a szövegben megfogalmazott követelés?

Előre is köszönöm a segítséget.

"A Vállalkozó kötelezettséget vállal, hogy a Szerződés megszűnését követő 1 éven belül kizárólag a Megrendelő előzetes írásbeli hozzájárulásával nyújt szolgáltatást a Megrendelő azon ügyfelei számára, melyek érdekében a Vállalkozó a Szerződés alapján bármely tevékenységet végzett. A szerződő felek megállapodnak, hogy a jelen pontban rögzített kötelezettség megszegése esetén a Vállalkozó a Megrendelő felé xxx összegű kötbér fizetésére köteles, mely a kötelezettségszegés bekövetkezését követő napon esedékes.

Felek a jelen szerződés hatálya alatt, valamint e jogviszony megszűnését követő egy éven belül sem közvetlenül, sem közvetve, sem máson keresztül nem buzdíthatnak vagy bírhatnak rá a másik Féllel együttműködő személyt arra, hogy a másik Féllel való kapcsolatát megszüntesse és/vagy hogy vele vagy más harmadik személlyel hasonló jogviszonyt létesítsen. A jelen szerződés hatálya alatt, valamint e jogviszony megszűnését követő egy éven belül a Felek, a Felekkel kapcsolt vagy egyéb módon közös érdekeltségbe tartozó vállalkozás sem közvetlenül, sem közvetve, sem máson keresztül nem létesíthet továbbá a másik Féllel a jelen keretszerződés hatálya alatt munkaviszonyban, vállalkozási, megbízási vagy egyéb közreműködésre irányuló jogviszony alapján együttműködő személlyel hasonló jogviszonyt. Az e pontban foglaltak a Vállalakozó tagjaira, vezető tisztségviselőire, az adott eseti megrendelésen dolgozó munkavállalóira, alvállalkozóira, megbízottjaira, egyéb teljesítési segédeire is vonatkoznak. Amennyiben valamelyik Fél megszegi az e pontban meghatározott rendelkezéseket, a szerződésszegő Fél köteles a másik Félnek xxx forint kötbért. A jelen pontban foglalt egyes kötelezettségek teljesítése alól a jogosult Fél előzetes írásbeli nyilatkozatával felmentést adhat."

Majordomus # 2022.04.04. 20:05

Érdekes ötlet. Még orvost is hivnának hozzá....