Munkajogi kérdések.


Lyonee # 2018.09.08. 18:12

Nem az nkt., hanem a 326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet írja elő a munkaköröket és végzettségeket a közoktatási intézményekben.

szikla777 # 2018.09.09. 07:21

Nyílván azért tettem fel a kérdést, mert a munkaköröm koránt sem lóti-futi jellegű!

A KSH egységes Osztályozási Rendszere szerint csak a 8 általánossal betölthető munkakörök nem igényelnek szakképesítést.
Az oktatási asszisztens egyéb felsőfokú vagy középfokú képképzettséget igénylő foglalkozás.

https://edutax.hu/…oreben-2017/
"Szintén gyakran felmerülő kérdés, hogy az egyszerű érettségi bizonyítvány (szakma nélkül) elvárása esetén meg kell-e fizetni a garantált bérminimumot, hiszen gyakran halljuk a megtévesztő „szakmunkás minimálbér” kifejezést. Az „érettségi” középfokú iskolai végzettség, tehát egyértelmű, hogy ilyen elvárás esetén a garantált bérminimum jár a munkavállalónak."

Nemes T # 2018.09.09. 07:47

A garantált bérminimum a jogalkotói szándék szerint az olyan munkakörben foglalkoztatott dolgozóknak jár, amely tevékenység végzéséhez az alapfokú képzettséget érdemben meghaladó legalább középfokú képesítés szükséges.

Amennyiben a munkáltató középszintű iskolai végzettséget (legyen az érettségi) vár el a munkavállalótól, akkor kötelező a garantált bérminimum munkáltató általi biztosítása.

L.László # 2018.09.09. 08:18

Az Oktatási asszisztens munkakört valóban nem lehet 8 általános iskolai végzettséggel betölteni, ezért szakképzettséget igénylő munkakörnek számít. Ettől a munkáltató önkényesen nem térhet el.
Ez esetben az érettségi bizonyítván megléte garantálja a munkavállaló számára a garantált bért.

(2017) 106 555 forint.

Amennyiben a munkáltató minimálbért, és nem a garantált bérminimumot fizeti, 3 éves elévülési időszakon érvényesítheti munkajogi igényét.

fejlod # 2018.09.09. 08:37

Milyen eszközzel kényszeríthetem rá a munkáltatót a határidős bérfizetésre? Egyszerű dolgozóként mi van a kezemben mint eszköz?

Arra a problémára keresek megoldást hogy milyen eszközöm lehet nekem , az egyszerű dolgozónak arra hogy rárényszerítsem a munkáltatómat a határidős szerződéses időben történő bérfizetésre? A fizetésnek hó 10-ig kell megjönnie, sose jön meg addig, 10 és 20 között jön valamikor, mikor hogy.

És kérdés én a dolgozó mit tehetek? persze szólhatok, még írásban is panaszt emelhetek, de leszarják. Ezeken már túlvagyok ésn is meg más is.

De egyéb eszközöm meg mi van a kezemben? Mit tehetek azon túlmenően hogy szólok 1x, 2x, 10x.... ?

L.László # 2018.09.09. 08:46

A bérfizetési napon történő kifizetés elmulasztásának esetére, a késedelem idejére a polgári jogszabályokban meghatározott kamat jár (Mt. 159. §).

fejlod # 2018.09.09. 08:49

"A bérfizetési napon történő kifizetés elmulasztásának esetére, a késedelem idejére a polgári jogszabályokban meghatározott kamat jár (Mt. 159. §)."

Hahhaha! Na pont ezért kérdem! Mert kiszámoltam hogy ez havi szinten durván 100 ft lenne..... éves szibten menniy is tán egy 1000-es??? Hát ez nem fogja visszatartani a munkáltatót. Ő késve fizet én meg felszólítom hogy a késedelm miatt adjon még havi 100 ft-ot... na ez meg fogja hatni marhára.
Épp ezért kérdezem hogy milyen ezsközöm van, mert ez semmi ez nem eszköz.

L.László # 2018.09.09. 08:52

Bocs, hogy válaszoltam!
Keress másik munkát!

nonolet # 2018.09.09. 22:35

L.László

"Ez esetben az érettségi bizonyítván megléte garantálja a munkavállaló számára a garantált bért.

Dehogy garantálja...

L.László # 2018.09.10. 07:42

"Dehogy garantálja..."

Nézze én nem folytatok Önnel vitát!
Garantálni kellene, ha így megfelel!
Nem számít, hogy valaki közfoglalkoztatásban van vagy sem. Amennyiben a munkakör betöltéséhez elvárták az érettségi bizonyítványt, és a munkavállaló rendelkezik is vele, ott a munkáltató köteles a garantált bér fizetésére.

Egy esetleges jogvitában, ha a munkavállalónak lenne bátorsága túllépni a fórumon és érvényesíti munkajogi igényét, akkor nyert ügye van.
(Ott ugyanis irányadó kormányrendeletek és nem a megtévesztő fórum kommentek lesznek mérvadók)

Luii # 2018.09.10. 08:11

Én leírnám az esetem:
Polgármesteri hivatalban dolgoztam közfoglalkoztatásban, érettségi bizonyítvánnyal vettek fel és adminisztrációs munkakört töltöttem be.
A fizetésem: 2016-ban br. 79.155 Ft volt, majd 2017-ben 81.530 Ft.

Az akkori szerződésem szerint ez nem szakképzettséget igénylő munkakör.
Én egy munkajogász írásos véleményét kértem segítségül, amit a munkáltatóm azonnal elfogadott és még azon a héten a fizetésem br. 106.555 Ft-ra módosult.
Azóta sikerült elhelyezkednem, nem a hivatalnál, de a volt munkáltatóm segítségével.
Szerintem azóta is hálás, hogy először hozzá fordultam és nem egyből pereskedtem.
Én ezt tudom javasolni.
Mert valóban jár a garantált bér, de sajnos kérni kell. :D

nonolet # 2018.09.10. 08:38

L.László

Ennek a joghelye érdekelne ...ami ezt így kimondja.

L.László # 2018.09.10. 09:50

nonolet

A továbbiakban felmerül az a kérdés, hogy milyen érdek(ek) mozgathatnak szándékos félrevezetést?

Ez az eset nem igényel túl nagy tájékozódást, kérem, tegye meg mielőtt vitát folytat.
(ismerjük a véleményét a "kopasz érettségi"-ről , de ezzel szemben irányadó kormányrendeletek léteznek)

Luii esete is bizonyítja, hogy nem kell egyből Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordulni, ha a jövőben munkáltató a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megfelelően jár el.

nonolet # 2018.09.10. 11:06

Ha léteznek akkor van számuk is ...nehézséget okoz megadni?

bimbus # 2018.09.13. 07:43

Végkielégítésnél az adott munkáltatónál eltöltött időt kell figyelembe venni vagy a munkaviszonyban eltöltöttet? Közalkalmazott esetén ez hogyan alakul? Van különbség ebből a szempontból közalkalmazott és nem közalkalmazott között?

drbjozsef # 2018.09.13. 08:09

Ha átszervezés, átalakulás miatt vesz át másik munkáltató jogutódlással, akkor jogfolytonos a munkaviszonyod, a teljes időtartamból számolják a végkielégítést a versenyszférában is. Ha megszűnik az egyik helyen, és másik munkahelyre mész, akkor újra kezdődik természetesen.
Szerintem a közszférában is így van, talán annyi különbséggel, hogy ha áthelyezéssel vesz át másik szervezet, akkor számít jogfolytonosnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.13. 08:19

Nem csak akkor. Ott is játszik a jogutódlás, méghozzá az ún. üzemi jogutódlás is. (Értve ezalatt, amikor az új munkáltató általános értelemben nem jogutódja az előzőnek, de munkajogi értelemben igen.)

bimbus # 2018.09.13. 11:42

Köszönöm szépen a válaszokat.

Jóci198907 # 2018.09.13. 11:51

Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék ha engem ért egy munka helyi balesett amire a munkáltató azt mondta h mondjam azt h otthon történt mert körülményes a jegyzőkönyv felvétel ez álltál fekvő beteg lettem 3 hétre amint vissza tértem melózni egy hétre rá egy semmilyen indokkal el küldtek plusz heti 10 órában voltam be jelentve de napi 14 et dolgoztam ez ügyben mit és hol tudok tenni segítségüket ellőre is köszönöm

Jóci198907 # 2018.09.13. 11:51

Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék ha engem ért egy munka helyi balesett amire a munkáltató azt mondta h mondjam azt h otthon történt mert körülményes a jegyzőkönyv felvétel ez álltál fekvő beteg lettem 3 hétre amint vissza tértem melózni egy hétre rá egy semmilyen indokkal el küldtek plusz heti 10 órában voltam be jelentve de napi 14 et dolgoztam ez ügyben mit és hol tudok tenni segítségüket ellőre is köszönöm

cincinnatus # 2018.09.13. 13:18

Jóci198907 2018.09.13. 13:51
Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék ha engem ért egy munka helyi balesett amire a munkáltató azt mondta h mondjam azt h otthon történt mert körülményes a jegyzőkönyv felvétel ez álltál fekvő beteg lettem 3 hétre amint vissza tértem melózni egy hétre rá egy semmilyen indokkal el küldtek plusz heti 10 órában voltam be jelentve de napi 14 et dolgoztam ez ügyben mit és hol tudok tenni segítségüket ellőre is köszönöm

T. Kérdező!

Munkáltatója jogsértően járt el, mivel mind az egészségbiztosítási, mind a munkavédelmi jogszabályok előírják, hogy
a balesetről jegyzőkönyvet kell felvenni,
annak körülményeit ki kell vizsgálni,
a kivizsgálás iratanyagát mind az egészségbiztosítónak (járási hivatal) mind a munkaügyi felügyelőségnek (kormányhivatal) el kell küldeni.

Az egészségbiztosítónak (járási hivatal) ezen iratanyag alapján határozatban kell dönteni arról, hogy a balesetet TB szempontból üzemi balesetnek elismeri-e.

Panasszal élhet a az egészségbiztosítónál (járási hivatal) a munkaügyi felügyelőségen (kormányhivatal) és a NAV-nál.

Tehát a panaszlevelet 3 példányban kell megírnia, és mindhárom helyre meg kell küldenie, de személyesen is bemehet kérve, hogy panaszát jegyzőkönyvezzék.

(A felügyelőség a munkabaleseti jegyzőkönyvet állítja/állíttatja ki,

az egészségbiztosító a határozatot fogja meghozni

a NAV a fekete/szürke foglalkoztatást fogja vizsgálni.)

Fentiek alapján Önt 100%-os baleseti táppénz illetné meg, és ha maradandó egészségkárosodás érte, vagy a balesetből kifolyólag megrokkan, vagy akár 15, 20 év múlva ebből kifolyólag bármilyen egészségromlása lesz ezen okmányok (jegyzőkönyvek, határozatok) baleseti járadékra, rokkantsági ellátásra lehet jogosult + most a gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre is kedvezményesen lenne jogosult.

A fenti szervek elérhetőségét a neten megtalálja.

A panaszlevélhez mintát itt talál, igazítsa az Ön konkrét esetéhez.

Kattintson IDE:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

kissjulianna # 2018.09.13. 15:46

Jó napot kívánok!
KATA-s egyéni vállalkozóként tanítok angolt és a jövőben szeretnék még több diáknak kurzust indítani, azonban egyedül már nem tudnám elvégezni a tanítást ennyi diáknak. Így arra gondoltam, hogy esetlegesen szerződnék másik angoltanárral egy-két kurzus megtartására, de továbbra is hozzám jelentkeznének a diákok, nekem fizetnének (hiszen minden adminisztrációt én végeznék, a tankönyvet én biztosítanám, a módszertani kereteket és a helyszínt én adnám, stb.), csupán a tanítás konkrét díját szerződném ki. Azt szeretném megkérdezni, hogy KATA-s egyéni vállalkozóként ez milyen keretek között lehetséges? Megbízási szerződés jó lehet, mondjuk egy 12 hetes kurzus időszakára?
Válaszukat előre is köszönöm

Ata88 # 2018.09.13. 17:08

Jó napot kívánok!
A következő gondunk van, édesanyámnak 1,5 hónapja szóban felmondtak (több mint 20év munkaviszonnyal), a munkahelye meg fog szűnni jogutód nélkül. Írásbeli felmondást nem hajlandóak adni, a közös megegyezést erőltetik, amit nem ír alá. Hónap végén átveszi, a munkahelyét egy másik cég(nem jogutód), mi lesz ha addig nem kap semmilyen felmondó papírt? Mióta közölte nem írja alá a közös megegyezést pokollá teszik az utolsó napjait, az előre leegyeztetett szabadságra se engedték el, most kénytelen bemenni mert fél ha nem megy akkor kirúgják azonnali hatállyal. Mit lehetne tenni?
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.13. 17:35

A szóbeli felmondás nem felmondás.

Hónap végén átveszi, a munkahelyét egy másik cég(nem jogutód)
Ha tényleg átveszi a "munkahelyét", akkor bizony jogutód.

Mit is a kérdésed?

bimbus # 2018.09.14. 08:16

Kedves ismerősöm SM betegséggel küzd. Tolószékbe kényszerült, csak a jobb kezét tudja használni. Önállóan nem tudja magát ellátni. Nem rehabilitálható, H csoportba sorolták. Táppénzre kényszerült. Dec. 31-én lejár az egyéves táppénzt. Beadta a kérelmét rokkantsági ellátásra, 2019. jan. eggyel megjelölve az ellátás kezdetét.
Azt gondolom, hogy nem elég körültekintő. Szerintem először a munkáltatójával kellene egyeztetni, mert 2018-ban neki munkaviszonya van. A munkaviszony megszűnése után jár neki a rokkantsági ellátás. Ezért a munkáltatóval beszélje meg, hogy a szabadságát pénzben megváltják vagy úgy adják ki, hogy dec. 31-ig leteljen vagy jan. egytől adják ki és a szabadság lejárta utáni naptól kérje a rokkant ellátást. Ugyanakkor azt is javasoltam, hogy a munkáltatóval arról is egyeztessen, hogy a munkaviszonya hogyan szűnik meg. Ő ne mondjon fel. Betegsége okán nem tudják az eredeti munkakörében foglalkoztatni, azzal egyenrangú munkakört nem tudnak felajánlani, tehát a munkáltatója nem tudja foglalkoztatni, a munkáltató mondjon fel. Ebben az esetben neki jár a végkielégítés. Jól gondolom? Mi ilyenkor a helyes eljárás? Jogszerűtlent nem szeretnék javasolni.
Köszönöm a segítséget.