Munkajogi kérdések.


nonolet # 2017.09.13. 09:14

NEEEEEM
kötelező elvállalni egy állást
HA
nem teszik valamilyen feltétel.

A munkaerő maga dönti el,
hogy
annyiért és úgy odamegy-e melózni vagy sem.

Ennyi.

-

Megjegyzem el is lehet onnan költözni, jobban fizető környékre.

Manapság az utolsó segédmunkás is
jól tud már keresni a jobb környékeken.

Brianza # 2017.09.13. 09:07

Tisztelt Szakértők!

Egy - szerintem nagyon felháborító - esettel kapcsolatban lennék kíváncsi a véleményetekre.

Egy rokonom jelentkezett egy állásra, egy oktatási intézményben meghirdetett konyhai kisegítő pozícióra.
Felvételi beszélgetésen minden rendben volt, rá is bólintottak, hogy jövő héten kezdhet. De amikor szóba került a fizetés kérdése, akkor közölték, hogy hát ők nem tudják csak úgy simán alkalmazni, hanem el kell menni közmunkásnak és azon keresztük tudják csak megoldani a foglalkoztatást.
Most az illetőnek be kell jelentkeznie a munkaügyi központban álláskeresőnek és akkor azonnal meg is fogja kapni ezt a szuper kis "állást" a maga havi nettó 53 ezer forintos munkabérével. Mindezért napi 8 órát kell dolgoznia a hét 5 napján.

Az lenne a kérdésem, hogy ez így teljesen törvényes és szabályos megoldás? Ha igen, akkor minek van kitalálva a minimálbér intézménye, mi értelme az egésznek? Ha egyszer úgyis közmunkába kényszerítve vesznek csak fel alkalmazottat és a minimálbér töredékét fizetik csak?

Lehetne ez ellen lépni valamit, kényszeríteni az intézményt, hogy rendes bért fizessenek a rendesen elvégzett munkáért? Vagy esélytelen a dolog és ez az előírt minimálbéres dolog csak egy nagy kamu igazából, nincs kötelező hatálya az iskolákra?

Sajnos az illető valószínűleg el fogja majd vállalni, mert rá van szorulva és a környékükön nagyon kevés munkalehetőség van.

nonolet # 2017.09.08. 10:47

(pl. titoktartási kötelezettség).

Ez annyit jelent, hogy

  • lehetsz konkurencia vagy annak embere

de!

  • nem használhatsz fel illetve nem adhatsz át

olyan infókat amikre az előző cégnél tettél szert !
(vevők, szállítók, árak, technológiák, stb ,stb)

Mert, ha kiderül, hogy mégis...
Akkor az okozott kárért KORLÁTLANUL felelsz majd.

...és itt jön a képbe, hogy
kivel és milyen alapon szerződsz!

A volt partnerrel eléggé nyilvánvalóan
a korábban szerzett infók alapján.

Vagyis necces !!! lesz.
Pláne, ha máshonnan nem is lesz számottevő bevételed
Pláne a hosszabb kihagyás nélküli váltással.

Jómagam a fejleményeket látva, alighanem beperelnélek...
HA! direktben szerződnél így vállalkozóként.

A helyedben átvennék egy már régóta működő "üres" bt.-t és annak a nevében lépnék pályára.

(ha kell tudok ajánlani ilyet, teljesen tisztát)

ObudaFan # 2017.09.08. 10:19

Azért ez a titoksértő magatartás nem feltétlenül nem valósul meg. Szerintem látni kellene a teljes szerződést.

Totyi8-0 # 2017.09.08. 08:30

Köszönöm a hozzászólást nonolet, nagyon hasznos!

A szerződésben azt találtam, hogy: "A munkaszerződés megszünése nem érinti annak azon kikötéseit, melyek természetüknél fogva annak megszünése után is hatályosak maradnak (pl. titoktartási kötelezettség). A munkaszerződés megszünése nem csorbíthatja a Felek már megszerzett jogait, illeve jogorvoslati lehetőségeit."

Ezt laikusként úgy gondolom, nem akadály, de tartok a ködös fogalmazástól. Mit gondoltok?

Kérdésedre válaszolva, úgy néz ki, megéri vállalkozni, kalkuláció szerint nettó 150-200-zal beljebb leszek miután minden költséget levontunk.

Köszönet mégegyszer mindenkinek!

nonolet # 2017.09.06. 17:00

"2., nem tehetek olyat, amivel a munkáltatóm üzleti érdekeit sértem."

AMÍG nála avagy alkalmazva!

Kivéve, ha a szerződésedben lenne
egy az alkalmazásod megszűnése utáni időre
szóló korlátozás is.

Plusz mellé rendelve egy szabadszemmel is
jól látható összegű "fájdalom díj" is.

Ha nincs ilyen akkor az alkalmazásod megszűnése után szabad vagy.

-

A vállalkozás indítását tudod időzíteni úgy is,
hogy melegváltás legyen a két helyzet között.

Emiatt nem érdemes és nem is célszerű harmadik felet bevonni még átmeneti időre sem!

Azonabn a vállalkozás jóval nagyobb kockázat+felelősség, mint az alkalmazotti lét!!!! hisz nem áll mögötted a munkaadód.

MINDENÉRT te fogsz felelni... az esetleges károkért is.

Továbbá helyből számolhatsz
havi 80-100 eFt vállalkozási költséggel,
alsóhangon is.

Tényleg
annyival jobban fizetnek számlára,
hogy mindenképpen megéri neked?

Totyi8-0 # 2017.09.06. 16:23

Hálásan köszönöm! :)

ObudaFan # 2017.09.06. 10:25

Ha nincs versenytilalmi klauzula és ha a munkáltatód üzleti titkait nem készülsz megsérteni, akkor elvileg mehet a dolog.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.06. 10:08

A kérdésben a válasz: „amíg alkalmazott vagyok...

Totyi8-0 # 2017.09.06. 09:32

Tiszteletem Mindenkinek,

Egy kérdésre szeretnék véleményeket kérni, melyhez nincs elég tapasztalatom / jogi ismeretem:
A munkáltatóm nyújtotta szolgáltatás formájában dolgozom sok éve a munkáltatóm egy partnercégénél. Ez a partnercég lehetőséget ad arra, hogy vállalkozóként közvetlenül velük szerződjek, így nekem annyiból lesz jobb a helyzetem, hogy a jelenlegi munkáltatóm nem veszi le a hasznát (gyakorlatilag más szerepe évek óta nincs a munkavégzésemben).
A két cég közötti szerződés bármikor felmondható indoklás nélkül, és a munkaszerződésem gyakorlatilag csak azt köti ki, hogy amíg alkalmazott vagyok, addig:
1., cégalapításhoz írásbeli engedély kell a munkáltatómtól, ha átfedés lenne a két cég profiljában
2., nem tehetek olyat, amivel a munkáltatóm üzleti érdekeit sértem.

Az első pont még rendben van, azt gondoltam ki, hogy jelenlegi munkáltatómnál felmondok, és a partnercég is felbontja a szerződést; ideiglenesen másik céggel szerződik, ahol alkalamzott leszek és nyugodtan megcsinálhatom a vállalkozásomat, majd utána már velem szerződik a partnercég.

A második ponttal kapcsolatosan pedig úgy érzem ,hogy támadható lennék, ha a végeredményt nézem.

Kérdéseim: mennyire életszerű / jogilag mennyire támadható ez a helyzet? Ha támadható, milyen következményekkel lehet számolni (ha van már ilyen tapasztalata valakinek?)

Köszönöm a válaszokat előre is.

drbjozsef # 2017.09.02. 14:33

Ja, hogy csak nyígni jöttél ide?

Már megint KBS-nek volt igaza, én meg túráztatom magam. Már kezdem unni.

dentalux # 2017.09.01. 21:41

éss akkor még nem beszéltem arról hogy mi van ha nem rúg ki csak épp olyan légkört teremt körülöttem hogy magamtól menekülök sikítva "önként"?

Szopóroller 0-24h ismerjük.... amikor ehgy főnök abba is beleköt hogy levegőt mertem venni ha van sapka az a baj ha nincs az a baj

dentalux # 2017.09.01. 21:39

"Addig a munkát rendesen elvégezni, ne találjon hibát, hogy felmondhasson"

Na de már ne haragudj de egy ötéves pistike vagy hogy ilyet leírsz.... hát ha egy főnök hibát akar találni akárki munkájában és kellő rosszindulattal áll hozzá az FOG TALÁLNI hibát......

kis történet. takarítónőt ki akarták rúgni hát munkaidő után kiöntöttek egy adag szemetet majd lefotózták hogy a takaírtónő milyen trehányul dolgozik-és erre való hivatkozással kirúgták....
na ennyi.

drbjozsef # 2017.09.01. 19:20

Másik topikban (másik néven?) már lefutottuk ezeket a köröket. Nem te voltál?

Szépen bemész, átadsz egy szép levelet, hogy a SZERZŐDÉSED szerint járó béreddel elmaradásban van, 8 napon belül fizesse ki, különben fizetési meghagyást fogsz indítani. Vetesd át a levelet, ha nem veszi át, menj vissza két tanúval, hogy átadtad. Ha úgy sem, add fel tértivevényes-ajánlott levélként.

Ha nem fizet, mehetsz a közjegyzőhöz.

Kérdésedre is válaszolva : nem, semmiképpen, miután megfutottam ezeket a köröket. Munkaidőt kitölteném, a régi szerződésed él, ha nem fizet, végrehajtatod. Addig a munkát rendesen elvégezni, ne találjon hibát, hogy felmondhasson. Ha mégis, és mondvacsinált az ok, következő kör a munkaügyi bíróság. Amúgy is igen valószínű, hogy kirúg, de az legyen rendes felmondás, felmondási idővel (esetleg végkielégítéssel, ha jár). Közös megegyezésbe csak olyanba menj bele, ami neked előnyösebb annál, mintha ő mondana fel.

dentalux # 2017.09.01. 17:37

ogi Fórum...
www.kbs-ugyved.hu

jó. jogi fórum.
elviszem ügyvédhez (csak tegyük fel) mit kezd ezzel az egésszel?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.01. 16:59

Jogi Fórum...

dentalux # 2017.09.01. 16:07

Fizetés 30 %-kal visszavéve szerződésmódosítás nélkül munkaidő változtalanul hagyásával? Maradnátok?

Puszta tények. Munkáltató visszavette 30%-kal az alapbéreket. Mivel semmi mást nem kapunk csak alapbért így máshoz nem is nyúlhat. Itt nincs cafeteria.
Megírta az új szerződéseket de senkinek se adta oda cégül aláírásra. De a fizetést akkor is elvette. nettó 160 helyett kaptam mínusz 30 % nettó 112-t. Megtörtént. Nem ígéret nem duma, megtette. Már megjött az aug fizetés.
Nem egyeztünk bele nem írtuk alá, akkor is elvette.

Többen felvettettük hogy ha nem tud annyit fizetni tegyen át minket részmunkaidőbe és arányosan csökkenjen a munkaidő is. 30% mínusz a pénzben oké, legyen 30% mínusz a heti 40 órás munkaidőben is.
Erről a vezetés hallani se akar, 1 órát el nem engednek.

Ne kezdjük el a dumát hogy bíróság, omff stb. Tudom, már hallottam.....

Kérdés: maradnátok?

drbjozsef # 2017.08.31. 09:20

Ahogy akarod.

Lyonee # 2017.08.31. 07:41

Ha akarom fehér, ha akarom fekete?

drbjozsef # 2017.08.31. 06:46

Lyonee,

OFF
tényleg oda kellene tennem a szmájlit, hogy leessen az irónia? Azt hittem, hogy azért az évi 50%-ból még egy némethszilárd kapacitású elme is megérti...

nonolet # 2017.08.30. 17:56

Ez nem elegendő indok a rendkívüli felmondásra ...

-

Ellenben elegendő ok a pénzbehajtás megindítására a részedről.

1.
Tértivevényes fizetésre felszólító levél, rövid határidővel.

2.
Fizetési meghagyás kibocsátása a közjegyzőnél.

-

A járulék bevallási ügy megint más téma.
Azt (ha biztos vagy benne) a NAV-nak tudod bejelenteni. Egy a szükséges adatokat tartalmazó levélben.

Ács Milán # 2017.08.30. 17:27

Tisztekt Szakértők!

2016.02.01.óra vagyok határozott munkaszerződéssel alkalmazásban a munkáltatómnál.
A határozott idejű munkaszerződésem 2018.decemberig szól.
5 hónapja nem kapom meg a nettó béremet, illetve a járulékokról nem küld bevallást és nem is fizeti meg.

A kérdésem a következő:
Ha rendkívüli felmondással felmondok, mivel a munkáltató nem teljesítette a munkáltatói kötelezettségeit, akkor az mellett, hogy igényt tartok az 5 havi elmaradt béremre, mire tarthatok még igényt?
Gondolok itt arra, hogy munkáltatói felmondás esetén a munkáltató köteles megfizetni a határozott idő végéig járó, de max. 12 havi munkabért. Munkavállalói rendkívüli felmondás esetén is jár-e/követelgető-e a 12 havi bér?
Válaszukat előre is köszönöm!

Lyonee # 2017.08.30. 14:27

drbjozsef!
Miért szólsz hozzá olyanhoz, amihez fogalmad sincs?!
Hozzászólásod minden állítása valótlan, a feltett kérdéshez pedig semmi köze.
"azt ne felejtsd el, hogy évente 50%-kal emelték a pedagógus fizetést, már életpályamodell is van, sokkal szabadabb az oktatás, rengeteg a pénz, csak kérni kell, és a dolgok is jó irányba mennek, vitathatatlanul."

drbjozsef # 2017.08.30. 13:02

Ghostface,

próbaidő alatt indoklás nélkül felmondhatnak neki.

Megmondom én mit csinálnék : bemennék a főnökhöz, zsebemben egy felvételre kapcsolt mobiltelefonnal, és megkérném, hogy közös megegyezéssel váljunk el egymástól, még egy havi fizetés kifizetésével, és rákérdeznék a szabálytalan dolgokra : szabadságok, fizetés, munkaidő, betegszabadság, miegymás. Aztán megemlíteném, hogy a kollégák védelmében kénytelen leszek bejelentést tenni a NAV-nál, a Munkaügyi felügyeletnél, meg az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál. A lényeg, hogy sokat beszéljenek, minden szabálytalanság elhangozzon, legyen felvéve. Aztán azzal már azt csinál, amit akar..........

Lehet, semmi sem fog történni, jogszerű a felmondás a próbaidő miatt, de egy próbát megér, már csak a lelkének, egy kis szívatás a faszkalap főnöknek.

Ilyen helyen amúgy sem maradnék egy percig sem. De egy kis szórakozás jól fog esni.

Jusztasz # 2017.08.30. 11:18
  • Én a helyében nem ragaszkodnék egy ilyen munkahelyhez.
  • Amennyiben próbaidejét tölti, úgy ez időszak alatt bármelyik fél indokolás nélkül megszüntetheti a jogviszonyt.
  • A hatályos munkajogi szabályok megsértése miatt lehetősége van panaszt, vagy közérdekű bejelentést tenni.

2013. évi CLXV. törvény a panaszokról és a közérdekű bejelentésekről

1. § (3) A közérdekű bejelentés olyan körülményre hívja fel a figyelmet, amelynek orvoslása vagy megszüntetése a közösség vagy az egész társadalom érdekét szolgálja.

(4) Panasszal és közérdekű bejelentéssel bárki fordulhat a panasszal vagy a közérdekű bejelentéssel összefüggő tárgykörben eljárásra jogosult szervhez (a továbbiakban: eljárásra jogosult szerv). A szóbeli közérdekű bejelentést az eljárásra jogosult szerv írásba foglalja és a közérdekű bejelentő számára másodpéldányban átadja.

2. § (4) Az eljárásra jogosult szerv a vizsgálat befejezésekor - a minősített adat, illetve törvény alapján üzleti, gazdasági vagy egyéb titoknak minősülő adat kivételével - a megtett intézkedésről vagy annak mellőzéséről - az indokok megjelölésével - a panaszost vagy a közérdekű bejelentőt haladéktalanul értesíti.

3. § (2) A panaszost vagy a közérdekű bejelentőt - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - nem érheti hátrány a panasz vagy a közérdekű bejelentés megtétele miatt.

(4) Ha nyilvánvalóvá vált, hogy a panaszos vagy a közérdekű bejelentő rosszhiszeműen, döntő jelentőségű valótlan információt közölt és

  1. ezzel bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetésére utaló körülmény merül fel, személyes adatait az eljárás lefolytatására jogosult szerv vagy személy részére át kell adni,
  2. alappal valószínűsíthető, hogy másnak jogellenes kárt vagy egyéb jogsérelmet okozott, személyes adatait az eljárás kezdeményezésére, illetve lefolytatására jogosult szervnek vagy személynek kérelmére át kell adni.

4. § (1) A közérdekű bejelentést a közérdekű bejelentések védett elektronikus rendszerében (a továbbiakban: elektronikus rendszer) is meg lehet tenni. A közérdekű bejelentések megtételére és nyilvántartására szolgáló elektronikus rendszer üzemeltetéséről az alapvető jogok biztosa gondoskodik.

6. § (1) A közérdekű bejelentő az elektronikus rendszer útján az alapvető jogok biztosánál tett közérdekű bejelentése során kérheti, hogy személyes adatai kizárólag az alapvető jogok biztosa és hivatala számára legyen hozzáférhető.