Munkajogi kérdések.


Ghostface # 2017.08.30. 11:05

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi esetben mit lehetne tenni:
Testvéremet a múlt héten felvették próbaidőre egy céghez. A felvételi beszélgetésen két dologra hívták fel a figyelmét. Egyszer, hogy a fizetése két részből tevődik össze, bejelentik őt alapbérre, a többit pedig kézhez kapja. A másik dolog pedig, hogy a szabadságából minimum 1-1 hetet félre kell rakni a nyári, és a téli leállásra is. Ő ezt elfogadta, de a tegnapi nap folyamán a munkatársaitól hallotta, hogy nincs is olyan, hogy szabadság, sem olyan, hogy betegállomány, mert ha valaki ilyet szeretne, az elmehet szabira, vagy betegállományba, csak épp az fizetetlen távollét, ezekre a napokra, nem fog fizetést kapni. Ezután bement a főnökéhez megkérdezni, hogy is van ez pontosan, mire behívták őt és a többi dolgozót is egy tárgyalóba ahol elmagyarázták neki, hogy ezt mindenkinek elmondják, biztos ő nem figyelt oda, vagy nem értette, ha nem tetszik neki akkor kiléphet. Miután a főnök elment több munkatársa is elmondta neki, hogy őket is átverték ugyanilyen módon. Ma bement dolgozni, és fél nap után hivatta a főnöke, és közölte vele, hogy ki van rúgva, de nem a tegnapi kérdése miatt, hanem mert beszéltek a munkatársaival, és azt mondták nem fejlődött rendesen az elmúlt egy hétben. Persze Ő elég jóban van a munkatársaival, és megkérdezte kivel beszéltek róla, és mindenki azt mondta, hogy vele nem...
Lehetne ilyenkor munkaügyi bírósághoz fordulni, vagy bármit tenni?
Előre is köszönöm a válaszukat!

drbjozsef # 2017.08.30. 06:39

murzo,

azt ne felejtsd el, hogy évente 50%-kal emelték a pedagógus fizetést, már életpályamodell is van, sokkal szabadabb az oktatás, rengeteg a pénz, csak kérni kell, és a dolgok is jó irányba mennek, vitathatatlanul.

Amellie # 2017.08.29. 18:51

Köszönöm a válaszokat, sok új információt kaptam belőlük. Ezek szerint, ha jót akarok magamnak, akkor minél hamarabb lépnem kell erről a helyről.

murzo # 2017.08.29. 04:40

Jajj, már megint valaki, akinek fogalma sincs a pedagógusi munkáról,de azt nagyon tudja,hogy nem dogozunk meg a pénzünkért...ha tudsz ilyen állást valahol,ahol fizetnek azért ,amit nem csináltál meg, szólj, légyszíves. Akkor elmondom: ahogy az előbb is írtam, 52 óra munka van nekünk előirányozva egy hétre. 20 órát tanítok, 20 órát pedig-ami kötetlennek mondanak, de nem teljesen az- egyéb pedagógiai tevékenységgel töltök. Például, ebédeltetem a gyerekeket, fogorvoshoz, egyéb programokhoz kísérem őket, terveket készítek, naplót írok, konzultálok a szülőkkel, legalább heti egy értekezleten részt veszek, dolgozatot készítek, javítok, készülök az óráimra és még rengeteg mindet ....Szóval a fenntartó úgy gondolta, hogy mindezeket ezután is megcsinálom-mert ki csinálná meg helyettem?-és a fennmaradó 12 órából-amit senki más nem tölt már pedagógiai munkával-na, abból kapom az órakedvezményt. Érteni? Megkérem, hogy most már csak az válaszoljon,aki akar és tud is. Köszönöm

nonolet # 2017.08.28. 22:44

"Nem ledogozott órákból"

Hát talán lekéne dolgozni a fizetésért... hmm?
Elvben biztosan.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.28. 19:07

Persze. Három is. Négy is. Etc.

Mencike # 2017.08.28. 18:21

Segítséget kérnék. További jogviszony (másodállás) foglalkoztatás esetén lehet-e határozatlan idejű a munkaszerződés? Tehát egy embernek lehet-e kettő határozatlan idejű szerződése? Köszönettel. Nagyon sürgős lenne a válasz.

murzo # 2017.08.28. 16:13

Bocsánat, 40 órás munkahetet akartam írni.

murzo # 2017.08.28. 16:12

Még egy kérdés. Nekünk pedagógusoknak a munkaszerződésben 41 órás munkahét van rögzítve. Elvileg a 20+ 32 órával 52 órás munkahetünk van. Nincs itt valami anomália ,mármint a szerződést meg az " új" rendelkezéseket illeti a pedagógusok munkaidejéről?

murzo # 2017.08.28. 16:10

Köszönöm a válaszokat, bár sokra nem mentem velük. A logikát én is látom-legalábbis a munkáltató részéről-nem ezt szerettem volna megtudni. Én is kiszámoltam a 5 óra kedvezményt, nem ez a kérdés. Hanem, hogy jogosan tehetik e meg? Nem ledogozott órákból adni órakedvezményt. Ennyi erővel minden kollégám órakedvezményt kap. Nem beszélve arról, hogy más tisztségek után is jár órakedvezmény, azok a kollégáim mind megkapták az órakedvezményt a kötelező óráikból.Szóval a kérdésem továbbra is az, hogy jogosan jár e- el a munkáltató?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.28. 15:15

Nekem az 52 10%-a nem négy, hanem 5. Még lefelé kerekítve is.

drbjozsef # 2017.08.28. 13:57

A törvény szerint munkaidőkedvezmény jár nekem a munkaidő távolléti díjjal fizetett- legalább 10 százalékában

Én nem értek hozzá olyan jól mint nonolet mindenhez (is) kétszer, de a kötelező óraszámra nem távolléti díj jár, az szerintem a kötetlen rész esetén értelmezhető csak, nem?

Tehát havi 3,2 óra kedvezmény jár, csak a 32 órából levonva. A heti 20 órát le kell dolgozni teljesen.

Vagy nem tudom.

nonolet # 2017.08.28. 12:35

Mindenesetre logikusnak tűnik...

Hisz a kötetlen munkaidő is munkaidő!
CSAK nem kell benti MUNKÁVAL tölteni.

murzo # 2017.08.28. 12:26

Tisztelt Szakértők!
Munkavédelmi képviselő vagyok egy iskolában. A törvény szerint munkaidőkedvezmény jár nekem a munkaidő távolléti díjjal fizetett- legalább 10 százalékában. A kötelező óráim száma heti 20, ezen felül a törvény még elrendel hetente 32 óra kötetlen munkaidőt,amit nem kell nekünk az intézményben tölteni, ha végeztünk a munkával hazamehetünk. Nyilvántartás sem készül a kötetlen munkaidőről. A fenntartó most úgy próbálja meg megadni a munkaidőkedvezményt, hogy 1 órát a kötelező óráimból, 3-at pedig a kötetlen 32 óra terhére!
Mit tudok tenni? Szabályos ez így?
Köszönettel, Szarvasné Szabó Anna

nonolet # 2017.08.27. 20:21

"és a nyugdíj időd se ketyeg"

Pontosabban: ez is attól függ, hogy mennyit kapsz havonta...

nonolet # 2017.08.27. 20:20

" Minimálbért kapok, aminek a nettója úgy tudom, hogy 84.788 Ft. Én mégis 90 781 Ft-ot kapok kézhez. Ezek szerint lehet, hogy a munkáltató valamit nem fizet be utánam?"

NE a bérkalkulátort nézd! mert nem bért kapsz.
Hanem a megbízási díj adózását...

nonolet # 2017.08.27. 20:15

Eseti megbízási szerződés magánszemély részére

Mivel ez NEEEEM!!! munkaviszony
így
ERRE neked kb. SEMMI nem jár!!!!

Csak a levonásokkal csökkentet pénzed.

TB ellátás AKKOR jár neked
ha
a MINIMÁLBÉR 30%-ánál több a megbízási díjad.

A mondott
"rendes munkabér" vélhetően több,
tehát TB-d van, ennyi.

(szabadságod viszont nincs és a nyugdíj időd se ketyeg)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 15:36

(Megbízásos jogviszonyban a minimálbér se értelmezhető, mert az is munkajogi fogalom.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 15:35

Előfordulhat, hogy a megbízás színlelt és munkaviszonyt leplez. A kérdés, hogy kész vagy-e az ebből fakadó jogkövetkezmények érvényesítésére.

Amellie # 2017.08.27. 15:03

Nem, nem vagyok jogi gyakornok. Bár sokszor jó lenne legalább annyira jártasnak lenni a jogban...

Akkor ezek szerint hiába dolgozok heti 40 órát (hajnalban, este, ünnepnapokon és hétvégéken is), nem jár semmilyen fizetett munkanap (szabadság), mivel megbízásos szerződésem van. És itt még az sem változtat a dolgon, hogy gyakornoki pozícióban vagyok.

Szomorú. Mindenesetre köszönöm a választ!

Felvetült bennem még egy kérdés. Minimálbért kapok, aminek a nettója úgy tudom, hogy 84.788 Ft. Én mégis 90 781 Ft-ot kapok kézhez. Ezek szerint lehet, hogy a munkáltató valamit nem fizet be utánam?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 14:50

:D

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2017.08.27. 12:00

Üdvözlet!

Ha itt ebbe a végkielégítés kalkulátorba beírom a felmondási idő a munkaszerződésben pont alá, hogy 30 nap, akkor azt dobja ki, hogy
  • > Felmondási idő a munka törvénykönyve szerint 1.6667 hónap.

http://www.kalkulator.hu/…s-kalkulator

Mit jelent ez a gyakorlatban abban az esetben, ha szeptember elsejei dátummal kapom meg a munkáltatói (rendes) felmondásomat?
Mikor ér véget ténylegesen a munkaszerződésem?
(Ha 60 vagy 90 napot írok be, akkor 2 ill 3 hónapot ad ki a kalkulátor.)

Mi a különbség aközött, hogy a munkáltató végkielégítést vagy távolléti díjat fizet határozatlan munkaszerződés megszüntetésekor?

Köszönöm szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 06:47
  1. Fizetett szabadságot - ha egyáltalán azt érted "szabadnap" alatt - arra az időre köteles adni a munkáltató, amelyet nála töltesz munkaviszonyban.
  2. A megbízás nem munkaviszony.

Nem jogi gyakornok vagy, ugye?

Amellie # 2017.08.26. 19:46

Kedves fórumozók!

Megnéztem a szerződést, amivel kapcsolatban kérdeztem pár napja.

A szerződésem pontos neve: Eseti megbízási szerződés magánszemély részére

Ezt mindig adott hónapra szól, így minden hónapban új szerződést kötünk. A munkaköröm gyakornoki pozíció, azonban heti 40 órát dolgozom rendes munkabérért.

A kérdésem az, hogyha egy másik munkahelyre távozok, akkor ezekre a hónapokra kaphatok-e szabadnapot. Tehát az új munkahelyemen beszámítják-e az erre kapott szabadnapokat.

Érdeklődnék még, hogy hány szabad nap jár egy hónapra.

Köszönöm,
A

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.26. 07:58

Teljesen mindegy. Mivel semmiféle nyilatkozatot a munkáltató joghatályosan nem közölt vele, ezért nem is változott semmi a munkaviszonyában.