Munkajogi kérdések.


tibiba # 2017.09.16. 05:10

Sziasztok az alábbi értelmezésében kérnék hozzáértő segítséget
Munkahelyemen a raktár 06-22 óráig üzemel.
Két műszakban járunk dolgozni délelőtt és délután felváltva.06-14,14-22.

Jár e műszakpótlék 18-óra után

141. §85 (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van.

nonolet # 2017.09.15. 20:42

TE NEM szerződsz velük.... így nem lesz szerződésed.

A régi munkaadód meg megszűnt/megszűnik a változás miatt.
Annál nyilván nem tudsz már dolgozni.

Sanyi012 # 2017.09.15. 19:32

Sziasztok,

egy olyan kérdésem lenne, hogy amennyiben a munkaszerződés módosítását (új szervezet, részben új munkaadó, új beosztás) nem írom alá, annak mi a következménye? "Kötelezően" felmondanak nekem?

Köszönöm!

nonolet # 2017.09.15. 17:11

" a munkáltató szerint nem jár."

Az iménti írás alapján valóban
nem jár... a fix 2 műszakos munka rendre.

nonolet # 2017.09.15. 17:10

Íme egy írás erről...

http://officina.hu/…ke-szamitasa

Vadsuhanc # 2017.09.15. 16:09

Úgy tudom már nincs délutános pótlék..... Szerintem nem jár ( sajnos )

tibiba # 2017.09.15. 15:54

Sziasztok!
Segítséget kérnék az alábbi problémában.
Munkahelyemen a raktár 06-22 óráig üzemel.
Két műszakban járunk dolgozni délelőtt és délután felváltva.06-14,14-22.

Jár e műszakpótlék 18-óra után.Sok ellentétes információt
hallottam már erről.A munkáltató szerint nem jár.Köszönöm Tibi

nonolet # 2017.09.15. 14:07

A próbaidős IS MUNKAVISZONYBAN van!!!

Ebből minden világos... mi nem érthető ?

-

Úgy tűnik a gondolkodás
az nem munkaköri feltétel a munkaügyön...

Munkaügyes # 2017.09.15. 13:12

Ez rendben van, az eredeti kérdésem nem is ez volt, csak kaptam egy ilyen választ, hogy a próbaidő alatti megszüntetés nem felmondás. A fő kérdés továbbra is az, hogy a próbaidő alattiak kirúgása az beszámít-e a csoportos létszámleépítés létszámába?

nonolet # 2017.09.15. 12:40

Munkaügyes

A próbaidős IS MUNKAVISZONYBAN van!!! már.

Tehát
felmondás a próbaidő alatt
IS
a munkaviszony megszüntetése.

CSAK a felmondás módja könnyített...
(nem kell indokolni és azonnali)

drbjozsef # 2017.09.15. 11:07

Az biztos, hogy felmondás, de a csoportos létszámleépítés tekintetében az értelmezésében azért én is bizonytalan vagyok, ráadásul jogász sem vagyok. Én azt gondolnám a két passzus alapján, hogy beleszámít, de lehet, hogy tévedek.

drbjozsef # 2017.09.15. 11:03

Munkaügyes.

Az sajnos felmondás, így beleszámít :

"2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről
...
79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti

  1. a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,
  2. a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.

...”"

hombarfej # 2017.09.15. 10:32

Sziasztok!

A véleményeteket szeretném kérdezni.
Egy cégnél nincs semmiféle cafeteria-szabályzat, csak a havi keretösszeg és szevasz.
Ilyenkor alapesetben a táppénz és a betegszabadság idejére jogosult cafeteriára a munkavállaló?

Köszi

Munkaügyes # 2017.09.15. 10:22

Köszi a választ, de úgy tűnik itt nálunk az a verzió nyert, hogy beleszámít, hiába mondtam mást... hol találom meg ezt pontosan leírva, hogy az nem számít felmondásnak? Biztos nagyon hülyét kérdezek, elnézést érte de nem igazán foglalkozom ilyesmikkel, de most felmerült ez a kérdés a cégnél és próbálok segíteni.. köszi!

ObudaFan # 2017.09.15. 10:12

A rendelet jelenlegi szövege szerint:

7. § A munkavállaló a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkozik a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e.

Tehát szerintem vagy, vagy.

Jogi89 # 2017.09.15. 09:45

Kedves Fórumozók!

A munkába járás költségtérítésével kapcsolatban lenne kérdésem:

A munkahely Budaörsön van, az állandó lakcímem vidéki, a tartózkodási helyem budapesti.
Ilyenkor mire jár a költségtérítés?

  1. A tartózkodási hely-munkahely közötti utazásra, azaz jelen esetben a környéki helyi bérletre a napi munkába járáshoz.
  2. Az állandó lakcím-tartózkodási hely között a havi max. 4 alkalommal történő hazautazáshoz.

Ha jól értelmezem a törvényt, mindkét esetre jár.

Illetve a munkáltató ezt köteles kifizetni adómentes juttatásként, vagy megtagadhatja?

Előre is köszönöm a segítséget.

(Ha rossz fórumba írtam, elnézést kérek.)

pazs # 2017.09.15. 07:28

A próbaidő alatti munkaviszony indokolás nélküli megszüntetése nem felmondás.

Munkaügyes # 2017.09.15. 06:53

Kedves Fórumozók,

azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy amennyiben egy cégnél csoportos létszámleépítésre kerülne sor, vajon a próbaidő alatti dolgozók azonnali, munkáltató általi felmondása beleszámít-e az érintett munkavállalói létszámba?

Az Mt-ben ezt olvastuk: 73§
(5) A munkáltató működésével összefüggő okra alapított megszüntetésnek kell tekinteni a 79. § (1) bekezdés b) pont szerinti munkáltatói intézkedést, valamint - ellenkező bizonyításig - a felmondást, ha e törvény alapján nem kell indokolni.

Úgy értelmeztem, hogy itt pl. a nyugdíjas munkavállalókra gondol, de a munkatársakkal vitába keveredtünk, mert van, aki a próbaidő alatti azonnalit is ide sorolná, mivel e törvény szerint azt sem kell indokolni..

Köszi előre is a segítséget!
egy Munkaügyes kolléga

Adi52 # 2017.09.13. 20:10

Pár nappal többet, mint egy hónap.

nonolet # 2017.09.13. 19:58

Nademostakko! voltál ott összesen 1 hónapot vagy nem voltál?
A kezdéstől a felmondásig ...

Adi52 # 2017.09.13. 18:26

Nem volt külön szerződés kötve próbaidőre, a rendes szerződésbe volt foglalva két hónap próbaidő.

Vadsuhanc # 2017.09.13. 17:59

Adi52

..." amennyiben a szerződést követő egy éven belül a munkavállaló felmond...."

Melyik szerződést követően ? A próbaidőre szóló vagy esetlegesen más szerződésre szóló?

Adi52 # 2017.09.13. 17:32

Nincs részletezve a szerződésben mit ért betanítás alatt, továbbá az ott töltött idő alatt egy-két alkalommal volt ott a munkahelyen, tehát nem is követte nyomom a betanulást. Felmondásomat követően egy hét (!) volt, mire a papírjaimat odaadta, akkor kérdezte meg, hogy én ezt a pontot hogy gondolom. Mikor visszakérdeztem, hogy ő hogyan látja, azt felelte, hogy a kollégáknak ez idejébe, energiájába került, ezért nem fizet ki.Hozzáteszem felmondásom oka az volt, hogy a munkakört magam számára visszalépésnek és kevésnek találtam. Nem tanultam sok újdonságot, amit vártam.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.13. 15:00

Valószínűleg érvénytelen egy ilyen kikötés. Persze, nem ismerjük a részleteket.

Adi52 # 2017.09.13. 14:55

Tisztelt Szakértők!

Próbaidő alatti felmondásom okán fordulok Önökhöz. Történt ugyanis, hogy a volt munkáltató a munkaszerződésben kikötötte, hogy amennyiben a szerződést követő egy éven belül a munkavállaló felmond, úgy egy havi munkabérét köteles megfizetni a munkáltató részére betanulási díj címszó alatt. Én abban a hiszemben voltam, hogy ez a kikötés próbaidőre nem vonatkozik, hiszen, ha két hét múlva mondtam volna fel, akkor is kvázi ingyen dolgoztam neki illetve milyen munkahelyen tanul be az ember 1-2 hét alatt??? Betanulás alatt nem tanfolyamot kell érteni, hanem a legalapvetőbb új munkahely kezdésénél járó tanulnivalókat Egy hónap telt el, felmondtam és nem fizetett ki a szerződésre hivatkozva. Tisztességes volt ez a szerződés? Kiköthet ilyet a munkáltató?