Munkajogi kérdések.


bluejuniper # 2013.05.31. 16:07

Tisztelt jogászok, szakértők.

Szeretnék érdeklődni, hogy a felmondási idő alatt kell e fizetni az egészségügyi hozzá járulást? Vagy miután letelt, másnaptól kezdve?
/Nem szeretném ha a TB támogatottság megszűnne..vagy ha van TAJ számom(függetlenül a jogviszonyom rendezettségétől)az orvosnál térítésmentesen el fognak látni..?/
A második kérdésem az lenne hogy a felmondási időt naptári napokban számolják?
..és végül a felmondási időre kifizetett "távolléti díj" összege meg kell hogy egyezzen az átlag kereset összegével?

Megköszönve a szíves segítséget:

bj

Könyv # 2013.05.31. 20:38

A felmondási idő letelte után 45 napig még türelmi idő van, addig nem kell fizetni az ú.n. "potyautas"-t. (Egészségügyi szolgáltatási hozzájárulás).
A 45. naptól kell, be kell jelentkezni a megfelelő nyomtatványon az APEH-nál. Elektronikusan is lehet.
Tehát a kilépésedtől számított 45 napon át még érvényes lesz a TAJ kártyád.

Ha újból munkába állsz, akkor a munkáltatód bejelent és ennek alapján az APEH, vagyis NAV, automatikusan törli a kötelezettségedet. Tehát kijelentkezni nem kell.

Könyv # 2013.06.01. 07:57

bluejuniper, az előző hozzászólásomat azzal egészítem ki, hogy majd a 13T1011 nyomtatványon kell bejelentkezned az egészségügyi szolgáltatási járulék (magyarul: potyautas) fizetésére a NAV-nál.

BLMM # 2013.06.01. 12:52

Tisztelt Jogászok!

30 éves köztisztviselői munkaviszonyom van,sajnos olyan beteg lettem,hogy lefognak rokkantosítani.
Kérdésem a következő:
1./munkaviszony megszüntetés hogyan történjen,hogy jól jár jak? (közös megegyezés,vagy én mondjak fel)
2.Milyen járandóság és mennyi illet meg?

várom mielőbbi választ!

Tisztelettel BLMM

bluejuniper # 2013.06.01. 19:01

Kedves Könyv,

Köszönöm válaszát.
Esetleg abban is tud segíteni, hogy a felmondási időre kifizetett "távolléti díj" összege meg kell hogy egyezzen az átlag kereset összegével?

  • 6660 Ft /hó összeg az eü.hozzájárulás minden munkanélkülinek?
  • Eszembe jutott még valami,az álláskeresési támogatásra kik jogosultak, hogy lehet igényelni?(amihez meghatározott munkaviszonnyal kell rendelkezni, bár nem tudom hogy az mennyi..)

bj

Könyv # 2013.06.02. 08:48

bluejuniper!

Igen, napi 222 Ft, azaz 30 napra 6660 Ft. A befizetéshez a NAV csekket küld, természetesen átutalni is lehet, sőt, kártyával be lehet fizetni a NAV ügyfélszolgálatán.
Ha valamelyik hónapban nincs meg a 30 nap, akkor természetesen a meglevő napok szorozva 222 Ft-tal a befizetendő.
A neve egészségügyi szolgáltatási járulék, nem keverendő az eho-val.

De aki álláskeresési támogatást kap, annak nem kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni!

Az álláskeresési támogatás kritériumait a munkaügyi központban mondják meg.

puszedli66 # 2013.06.02. 12:48

Tisztelt Jogászok!
Érdeklődni szeretnék, hogy ha a jelenlegi munkahelyemen- 2 éve dolgozom itt- tudomást szereznek arról, hogy régebben volt egy büntetésem, akkor e miatt /alapján felmondhatnak-e nekem ?A felvételkor nem volt semmiféle erre vonatkozó kérés, kérdés... A munkámat jól végzem,nincs probléma...
köszönöm a választ

ObudaFan # 2013.06.02. 12:59

Hacsak az adott munkakörre nincs ilyen jogszabályi kizáró ok, akkor nem.

bluejuniper # 2013.06.02. 16:07

Kedves "Könyv",

Köszönöm válaszát.
Remélem az ügyintézés is hasonlóképp' könnyedén fog menni, ha arra kerül a sor...

bj

Arerika # 2013.06.04. 10:43

Tisztelt Jogi szakértő!
Kérdésem a közalkalmazottak illetménynövekedésével kapcsolatos.
Jelenleg egy Oktatási Nevelési Intézményen belüli Pedagógiai Szakszolgálatnál dolgozom gyógypedagógusként (logopédiai szakirányon). Mellette rendelkezem óvodapedagógusi diplomával is.
A kötelező 21 óraszámból 7 órában foglalkozom óvodában és iskolában is fogyatékos gyermekekkel.(Ez meghaladja a 10%-ot. Kérdésem, hogy a 138/1992. (X. 8.) Korm. rendelet 14/A §-(2) e) pontja szerint megilletne -e az illetménynövekedés? Ha igen hány %? Visszamenőleg igényelhetem-e, és meddig? 2013 januártól az állam a fenntartó.Kihez kell fordulni?
Válaszát előre is köszönöm.

RAndi # 2013.06.05. 06:41

Tisztelt Szakértő,

Az lenne a kérdésem hogy 2012.11.09 óta dolgozom 4 órában egy Kft-nél. 2012.12.06.-a óta beteg vagyok és sajnos táppénzes ellátásban részesülök.
Most viszont fel szeretnék mondani, mert találtam jobb állást. A munkáltató ragaszkodhat a 30 nap felmondási idő ledolgozásához ? Mivel még konkrétan 1 hónapot sem dolgoztam, és elvileg még akkor próbaidőm sem járt le, vagy beleszámít a táppénzen töltött idő is ? Mert ha nem akkor indoklás nélkül bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt ?

Előre is köszönöm válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.05. 07:14

Hogyne számítana be!? De a felmondási idő is telik a keresőképtelenség ideje alatt is.

(Jut eszembe: milyen munkáltatónak kell annyira a dolgozó, hogy keresőképteleneket is felvesz?)

RAndi # 2013.06.05. 08:46

Már keresőképes leszek nemsokára. Az ügy pedig egy kissé szövevényesebb, mint ahogy röviden leírtam a lényeget.

ediedi # 2013.06.09. 21:32

Tisztelt Jogászok!
Gyed alatt lehet csökkenteni a köztisztviselő bérét? El lehet venni az eltérítést(%-ot)?

festi.gyongyos # 2013.06.10. 11:40

Üdv!
Tavaly alkalmaztam egy fiut,sajnáltuk -szegény,anyukája beteg,stb.Nem volt különösebben gond vele egyszer hibázott,nem adott nyugtát,mi szívtunk magyarán miatta mert nekünk kellett a büntetést az ő hibája miatt fizetni,mindegy,nem csesztettük.Idén ismént alkalmaztuk.Többször hiányt észleltünk nála,szóltunk ,továbbra is megmaradt,Kb egy hete elmentük hozzá,lezárjuk az eggyütt dolgozást mondtuk,neki kifizettük,megirtuk a papírokat,stbse fel nem jelentettük se semmi,nem vagyuk ez a tipus.Most két napja telefonálgat,sms-ezik nekünk,hogy majd a munkaügyi bíróságon találkozunk,mert hogy mi nem fizettük ki,stb.Ezt nem tudja jól gondolom?Mindenünk megvan a papírjaiból,a fizu papírját is aláirta stb..

alkalmi munkavállalóként 23 napot dolgozott nekünk idén,epret árult.szezonálisan.
Várom válaszát,és hogy esetleg mit tegyünk!
Köszönettel:Laura

pityke84 # 2013.06.10. 21:04

TISZTELT SZAKÉRTŐK.LENNE EGY KÉRDÉSEM.HIVATALOSAN BEVAGYOK JELENTVE EGY MAGYAR CÉGNÉL,DE KIKÜLDETÉSBEN DOLGOZOM NÉMETORSZÁGBAN.SZERETNÉM MEGKÉRDEZNI,HOGY DOLGOZTATHATNAK-E TELJESÍTMÉNYBÉRBE NÉMETORSZÁGBAN,MERT A SZERZŐDÉSBEN FOGLALT ÖSSZEGET CSAK AKKOR ADJÁK MEG/ÓRABÉRT/HA KIDOLGOZOM AZ Ő ÁLTALA MEGADOTT NORMÁT.
LÉTEZIK ILYEN?

dentalpink # 2013.06.13. 10:39

Tisztelt Fórumozók !

A lányom jelenleg a próbaidejét tölti.A munkaszerződése határozott idejű -egy év. A kérdésem az lenne,hogy ha ő ez alatt az idő alatt talál egy neki megfelelőbb munkahelyet , a jelenlegi munkáltatója kérhet-e kártérítést és ez milyen összegű lehet.Kell -e erről külön szerződést kötni?

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.13. 10:43

Mit kell az "ez alatt az idő alatt" alatt érteni?

galagonya23 # 2013.06.13. 15:50

Van-e jogi következménye az alábbiakban leírtaknak?
A munkavállaló aláírt egy céggel munkaszerződést, határozatlan időre, három hónap próbaidővel. A munkát 4 nap múlva kellene felvennie. Most viszont behívták egy másik munkáltatóhoz állásinterjúra. Ha ott kedvezőbb ajánlatot kapna és elfogadná az állást, az előző munkáltatónál minden következmény nélkül visszamondhatja-e a munkába állást?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.13. 17:42

Nem minden következmény nélkül. Pont az lesz a következmény, hogy a munkaviszony megszűnik.

filmes88 # 2013.06.13. 18:12

Tisztelt Szakértők!

Bérkompenzációs kiegészítésem idén májustól megszüntették, mert az a 298/2011 (XII.22) kormány rendelet alapján már nem jár nekem. Visszamenőleg január és április közötti még adták, de le akarják vonni! Vissza kell fizetnem! Ezt meg lehet tenni ?
Nem az én hibámból kaptam akkor, hanem a cég nézett be valamit. Május havi fizetésemben már nem szerepelt a kompenzáció, így a legutolsót áprilisban adták a fizetésemmel, április 2án.
60 nap már eltelt az óta ! Így még levonhatják ? Vagy egyébként a bérkompenzáció munkabérnek számít, vagy kell kezelni ? Mert MT. 155 (4), 164 § alapján nem vonhatják le, ha munkabér.

Köszi a választ!!!

Cocker # 2013.06.14. 06:44

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy a tartós álláskereső "státusz" szempontjából van-e annak jelentősége, hogy a munkavállaló jelenleg próbaidőben dolgozik? Vagy ez nem releváns, és a munkaszerződés megkötésével már nem minősül tartós álláskeresőnek?

Előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.14. 06:56

Tartósan álláskereső az, akit az állami foglalkoztatási szerv a kedvezményezett foglalkoztatást megelőző 9 hónapon belül legalább 6 hónapig álláskeresőként nyilvántartott. A 9 hónap, valamint a 6 hónap számítása során a közfoglalkoztatásban történő részvétel időtartamát figyelmen kívül kell hagyni.

Ebből logikusan következik, hogy ha valaki több mint hat hónapig volt munkanélküli, elhelyzkedik, és a munkaviszonya a próbaidő alatt szűnik meg, akkor az első alkalommal még tartós álláskereső marad. (Hacsak nem félév a próbaideje.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.14. 06:59

Filmes, magad hivatkoztál rá: „A munkáltató, ha a módosított elszámolás alapján a munkavállaló részére az őt megillető munkabérnél magasabb összegű munkabért fizetett ki, a többletet az előlegnyújtásból eredő követelésre vonatkozó szabályok szerint vonhatja le.

veronix78 # 2013.06.14. 08:32

Tisztelt Szakértők!
Kicsit összetett kérdéssel fordulok Önökhöz.
Én egy kereskedelmi cégnél dolgozom 2002-től középvezetőként.
2012 -ben elmenetem gyes-re. Az én munkámat aki átvette neki olyan szerződése lett amíg én vissza nem térek gyes-ről. Ezzel semmi gondom nem is volt. Viszont idő közben megszűnt a munkaköröm. Az utódom is egy "lebutított" kisebb felelősségű munkakört kapott, kisebb bérrel. De én már ebben a szerződésben nem szerepelek. Én kaptam egy levelet, hogy megszűnt a munkaköröm ha letelek a gyes-keressem fel a munkaügyi osztályt.
Kérdésem az lenne, hogy kötelesek e visszavenni más munkakörbe.
Ha igen? Milyen munkakörben, ajánlhatnak e fel kisebb felelősségűt kisebb bérrel? Ha nincs üres munkakör akkor felmondhatnak e? Vagy ha én nem fogadok el olyan állást amit ajánlanak akkor ők mondanak e fel és akkor jár a végkielégítés és minden más.
Köszönöm a segítséget!