Munkajogi kérdések.


dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.15. 17:04

spock

A munkáltató visszamenőleg nem jelentheti ki a munkavállalót.

________________________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Nizie # 2013.05.16. 05:32

32 év közalkalmazott jogviszony után - jelenleg 10 éve iskolatitkár vagyok - arra akar kötelezni a munkáltatóm, hogy saját költségemen végezzem el az iskolatitkári tanfolyamot, egyébként végkielégítés nélkül elbocsát. Milyen jogi lehetőségeim vannak arra, hogy megkapjam a végkielégítést, illetve valóban elküldhetnek-e arra hivatkozva, hogy nincs meg a megfelelő végzettségem? (nem találtam arra vonatkozóan semmilyen jogszabályt, hogy kötelező lenne az OKJ-s iskolatitkári végzettség egy iskolatitkárnak)
Köszönöm válaszát!

wers # 2013.05.16. 05:36

Mt. 138. § (6) A kizárólag teljesítménybérrel díjazott munkavállaló esetén legalább az alapbér felét elérő garantált bér megállapítása is kötelező.

Ez igaz, de ez csak akkor, ha azt a munkaszerődésben a munkavállaló aláírta.
(akkor viszont fölösleges a kérdés, hiszen ott van a szerődésében)

Egyéb esetben a 100% teljesítményhez tartozó jövedelemnek el kell érnie a minimálbért

cleo13 # 2013.05.16. 09:22

Sziasztok!

Az éjszakai műszakra ugyanannyi órabért akarnak fizetni, mint a nappalira, ezt megtehetik?

biguli01 # 2013.05.16. 11:50

Üdvözlök mindenkit!

Párom idén februárban állt újra munkába gyes-ről. Egy hotel éttermében felszolgáló. A végzettsége is ez (pincér, okj 33 78 2201), és a munkakör is ez, amiben foglalkoztatják.
2013. január 1-el a 93.000 Ft-os bérét felemelték 98.000-re, a 2013-ban érvényes minimálbérre.

Az lenne a kérdésem, hogy párom, mint középfokú (középszintű OKJ) végzettséggel rendelkező, akit olyan munkakörben foglalkoztatnak, mely munkakör betöltéséhez elvárás ez a végzettség, jogosan kérheti-e a 114.000 Ft-os minimálbért? És ha igen, január 1-ig visszamenőleg is kérhető-e ez a munkáltatótól?

Előre is köszönöm a segítséget!

Könyv # 2013.05.18. 08:22

Ismerősöm kapott egy állást, ami érdeklődésének megfelelő. Betanítás, tanfolyam, elvárás, hogy időnként közös programokon vegyen részt. Előmeneteli lehetőség.

Ehhez képest kapott egy "talán" ajánlatot, hogy külföldre dolgozzon, meghatározott bérért, a szerződésből nem derülne ki, hogy a munkaidő teljes-e, vagy részmunkaidős, vagy eseti, mindenesetre az itthoni munkaviszonnyal azonos bért kapna.

Lehet valakinek két főállása?

Szerintem ebből csak problémák adódnának, mert lehetetlen összeegyeztetni a kettőt, a külföldi a belföldi rovására menne.

Az adózás hogyan alakulna?

crumerum # 2013.05.20. 08:33

Közalkalmazottként még idén, a 62. évemet betöltve kellene nyugdíjba mennem /decemberben/. Én azonban minél tovább szeretnék dolgozni.Ezért -bár tehetném-, még nem töltöm a felmondási időmet. A kérdésem az, hogy a 4 + 4 hónapot kérhetem-e december után, vagyis taníthatok-e 2013. áprilisig? Ha igen, akkor ez a 8 hónap növeli-e a szolgálati időmet? Köszönöm a segítséget!

Schenkiházy # 2013.05.23. 16:06

Üdvözletem!
A kérdésem lenne: jól tudom-e, hogy foglalkozás-egészségügyi vizsgálat megbízási jogviszonyban nem kötelező, csak alkalmazottaknak?
Köszönöm.

ediedi # 2013.05.24. 11:25

Üdvözlet Mindenkinek!
Köztisztviselő vagyok, és régebben kaptam 20%-os béreltérítést, amit később (10%-ot) elvettek "kiváló" teljesítmény-értékelés mellett, ráadásul vissza akarták dátumozni az átsorolási papíromat is. Az egyik kérdésem az lenne, hogy ez így jogilag rendben van-e? A másik kérdésem az, hogy szintén jogos-e az, hogy jelenleg gyed-en vagyok és a gyed alatt szintén csökkentették (10%-kal) a béremet, postán kapom az átsorolási papírokat?

kran # 2013.05.24. 19:06

Üdvözletem!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy az vajon rendben van e, hogy egy multinál kölcsönzött munkáltatóként (immár két éve) kevesebb juttatásban részesülök, mint a cég saját alkalmazottai? Ez egyébként az egyéb juttatásokban, illetve a cafetériában is megmutatkozik, bérezés tekintetében elég jelentős az eltérés.

murzo # 2013.05.25. 15:52

Tiszteletem ,fontos kérdésem lenne. 12 órás munkarendben dolgozom. El kellett volna mennem táppénzre gyerekkel, szóltam a főnöknek, hogy a következő héten nem jövök. Erre a beosztásom minden szolgálatát átírta éjszakára, mondván éjszaka dolgozok, nappal a gyerekkel vagyok, szerinte ezt így kell csinálni . Ráadásul szombat éjszakára beírt egy plusz műszakot, az utolsó szolgálati napomon szembesültem ezzel. Mondtam neki, így nem fogom csinálni ,nem csinálok magamból zombit egy munkahely kedvéért sem. Pünkösd hétfőn felhívott, hogy akkor inkább szabadságra menjek. Mondtam ,jó. Erre másnap hívott, hogy kiírt 5 nap szabadságot, SZOMBATRA is! Ezen lehidaltam, hogy ez törvényes, hogy szombatra szabadságot ír ki? Meg az, hogy a módosított beosztás szerint dolgoznék csak szombaton, csak ez miatt írt ki szabadságot erre a napra. Kedden ül le velem beszélgetni, és azzal is megfenyegetett, hogy le fogja velem dolgoztatni az óráimat,amit a szabadság miatt a kollégáim csináltak helyettem. Kérdezem ,hogy köteles vagyok e bármennyi túlórát elvállalni? Válaszukat köszönöm

kelisa # 2013.05.25. 16:48

Segítségkérés.
Nyugdíjas pedagógusként szeretnék a nyári szünidőre heti turnusváltásban a családi házunkban 4-5 gyermeket vállalni. Úgy tudom, a saját ingatlanomban végzett tevékenység 60000 Ft-os értékhatárig adómentességet élvez. Jól tudom? Előre is köszönöm a válaszukat.

Debra01 # 2013.05.25. 21:56

Egy elvi, de nagyon gyakorlati kérdés.

Egy álláshirdetésre jelentkezett egy ismerősöm. Kiderült, hogy ez egy OKJ-s oktatás. A tandíjat a cég fizeti, de nem kap munkabért a dolgozó, csak ösztöndíjat. 10 000,-Ft.
A szerződés tartalmazza, hogy megszakítás esetén 500 000-et köteles fizetni az alkalmazott.

A "beiskolázáskor" ígéretet tettek a tovább foglalkoztatásra, ami időközben kiderült, hogy mézes-madzad, ugyanis a cég évek óta így foglalkoztatja a dolgozók egy részét. Tanfolyam után szélnek ereszti őket, jöhet a következő.

Ismerősöm milyen jofviszonyban van...egyálktalán a céggel? Hiszen nem munkaszerződése van, hanem olyasmi, hogy a cég a gyakorlati oktatást biztosítja.

Úgy fest így, első ránézésre, mintha szakmunkás tanulói szerződés lenne, de felnőttekkel.

Tud erre valaki mondani valait? Hiszen ez sem munkaviszony, sem tanulói viszony, hiszen nem kapcsolódik hozzá semmilyen tanulói kedvezmény.

Zorkácska # 2013.05.28. 08:49

Segítséget szeretnék kérni!
A munkáltatómnál öt üzletág van. Annál az üzletágnál ahol dolgozom átszervezés miatt az eddigi munkakörömet megszüntették. Az üzletágon belül felajánlottak más munkakört, de azt nem fogadtam el. Ezután egy másik üzletágnál ( ami szintén a városban van, csak más címen) felajánlották, hogy a régi munkakörömben, a régi béremmel alkalmaznak. Én ezt sem fogadtam el, azt szeretném, ha a cég felmondana és kifizetnék a végkielégítést és a felmentési időt.Ezt viszont ők nem akarják. Azt mondják, hogy ők tudnak engem tovább foglalkoztatni a munkaköröm és bérem változatlanul hagyása mellett, csak másik üzletágnál. Én viszont nem írtam alá a munkaszerződés módosítást azzal a kifogással, hogy más munkahelyre nem megyek. Így nem tudunk tovább mozdulni, egyikünk sem enged. Kinek van igaza, és ilyenkor mi a teendő?
Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.28. 15:25

Miért kellene a munkaszerződést módosítani? Pontosabban mit kellene benne módosítani?

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.29. 11:28

crumerum

A felmondási idő is szolgálati időnek számít a nyugdíj számításánál.

__________________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Zorkácska # 2013.05.30. 09:41

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!

Szerintem a munkaszerződés módosítást a munkavégzés helye megváltoztatása miatt kellene módosítani, mert a felkínált másik üzletág a városon belül található ugyan, de más címen, mint ami a eredeti munkaszerződésemben szerepel.Ezért nem írtam alá a munkaszerződés módosítást.
Üdv.Zorkácska

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.30. 15:31

A korábbi Mt.-ben expressis verbis benne volt, hogy nem igényli a munkaszerződés módosítását, ha azért változik a munkavégzés helye, mert az adott telephely vagy székhely megszűnik. Az új Mt.-ben ez így nincs benne, de szerintem a gyakorlatban továbbra is érvényesülni fog.

(Egyébként nem vitás, hogy átmenetileg minden további nélkül kötelezhető a munkavállaló a szerződéstől eltérő helyen történő munkavégzésre a szerződés módosítása nélkül is.)

Gyuszu # 2013.05.31. 08:22

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy külföldi állampolgár Magyarországon, magyar székhelyű cégnél történő foglalkoztatása, addig amíg nem szerzi meg a magyar állampolgárságot (jelenleg folyamatban van) lehetséges-e?
A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény értelmében úgy tudom (jobban mondva azt a tájékoztatást kaptam), hogy nem. Van rá egyéb mód, hogy az ilyen személyt foglalkoztassa egy cég? Illetve mik az erre vonatkozó törvényi rendelkezések?
Köszönöm a segítséget!

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.31. 08:38

Ez függ attól, hogy mely ország állampolgára a foglalkoztatni kívánt személy.

______________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Gyuszu # 2013.05.31. 08:53

Román állampolgár.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.31. 08:58

Az uniós tagállam, azonos elbírálás alá esik a magyar állampolgár munkavállalókkal.

Gyuszu # 2013.05.31. 09:22

Akkor ez azt jelenti, hogy a foglalkoztatására vonatkozóan a Munka Törvénykönyvének rendelkezéseit kell alkalmazni, az adott személy vonatkozásában is?
Elnézést, hogy értetlenkedek, csak párszor már átnéztem az Mt-t és nem találtam erre vonatkozóan külön rendelkezést.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.31. 09:44

Mert nincs is rá külön rendelkezés, nincs lényegi különbség.

crumerum # 2013.05.31. 16:04

Tisztelt dr.Bodnár Lilla!
Köszönöm a válaszát!
A kérdésem másik fele, hogy közalkalmazottként a felmondási idő kérhető-e a 62. évem betöltése után is, vagy csak előtte?
Előre is köszönöm az újabb segítséget!