Munkajogi kérdések.


nonolet # 2017.11.19. 22:55

HA ezért kivágnak beperled őket, kártérítésért is.
Hisz ez nem megfelelő indok felmondásra.
Pláne nem az az azonnali felmondásra.

HA MEGFELELŐ indokkal mondanak fel,
akkor pedig keresel másik melóhelyet.

- -

Vagy nyeld a brokit és elfogadod amit csinálnak ...

erikx # 2017.11.21. 08:10

Ha azonnali hatállyal felmondtam a cégnél próbaidő alatt irásban (múlt héten) ez esetben mikor kell a munkáltatónak kiadni a papirokat illetve kifizetni a munkabért?

nonolet # 2017.11.21. 10:57

Néhány munkanap alatt vagy 3 vagy 5 (nem tudom fejből).

tomiqa83 # 2017.11.21. 17:05

ÜDV!

A munkáltatói felmondás után december 20.-ig tartana a felmondási időm. A teljes felmondási időre felmentettek a munkavégzés alól. Így elméletileg el is helyezkedhetek. Próbálkoztam is egy másik cégnél de az 3 nap után kiderült nem az elképzeléseimnek megfelelő...Olyan kérdésem lenne hogy így hogy bejött ez a három napos munkaviszony a felmondási idő még aktuális-e? Olyan szempontból érdekelne a dolog hogy a munkaügyi központba ilyenkor már regisztrálnak-e? vagy csak december 20. után?

drbjozsef # 2017.11.22. 07:04

Csak dec20 után, hiszen még munkaviszonyban vagy, fizetnek is neked, csak fel vagy mentve a munkavégzés alól. Máshol elhelyezkedhetsz ezalatt, de támogatásokra még nem vagy jogosult addig.

efazekas76 # 2017.11.22. 13:57

Köszönöm a választ az előző kérdéseimre!

Lenne még egy:
Munkaköri leírásomban legalább érettségi kell a munkavégzéshez, ami nekem van is. Így jogosult vagyok a garantált bérminimumra?

Előre is köszönöm a választ.

nonolet # 2017.11.22. 14:08

"Így jogosult vagyok a garantált bérminimumra?"

Nem ettől függ!!!
Hanem, hogy: a munkakörhöz!!! KELL-E szakképestés ?!

Mellesleg: érettségi NEM szakképesítés.

pl. udvartakarító lehetsz akár 2 diplomával is.
Akkor sem jár a garantált bérminimum az udvartakarítónak.
Mivel nem kell hozzá szakképzettség...

Symon1 # 2017.11.22. 14:49

Üdvözlöm!

Olyan kérdéssel fordulnék, hogy adott egy vendéglátó helység, ami időszakosan működik. Azaz szezonálisan.
Jelen esetben 2017 október 1.-től hivatalosan bezárt, és le is lett jelentve. Majd kinyitott párszor engedély nélkül és barátokat fogadott illetve vendégeket. Természetesen fogyasztásra is sor került amiről nem tudott számlát adni mert az online pénztárgépe hivatalosan zárva. Tehát amikor fizettek a vendégek, akkor azt zsebre tette és sem nyugtát sem számlát nem adott az elfogyasztott italokról. Továbbá nem jelezte azt sem, hogy a belépő vendégeket kamera figyeli és nem értesítette őket, hogy felvétel is készül róluk.

Előre is köszönöm a választ.

drbjozsef # 2017.11.22. 14:56

Szívesen.

pazs # 2017.11.22. 15:03

Symon1: mi a kérdés?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.22. 15:44

Munkajogi...

Symon1 # 2017.11.22. 16:14

Elnézést kérek a kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben milyen szankciót von maga után ez a dolog?

efazekas76 # 2017.11.22. 17:09

"(2) Az (1) bekezdésben meghatározottaktól eltérően a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén..." (A Kormány 430/2016. (XII. 15.) Korm. rendelete
a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról)

Az érettségi nem középfokú iskolai végzettség?

drbjozsef # 2017.11.23. 08:07

Az érettségi nem középfokú iskolai végzettség?

Az érettségi egészen bizonyosan az.
Bizonyos szakképzettségekről szokott menni vita, de valamelyik topikban be volt másolva a napokban a törvény.

Megjegyzem, ha az a kérdés, hogy miért nem kapsz érettségivel garantált bérminimumot, akkor elképzelhető, hogy azért, mert hiába van érettségid, az adott munkakör betöltéséhez nem feltétel a középfokú végzettség. Márpedig a törvény a munkakörhöz köti.

nonolet # 2017.11.23. 09:00

efazekas76

"(2) Az ...a legalább

  • középfokú iskolai végzettséget,

illetve

  • középfokú szakképzettséget

igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló
garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén."

Valóban a középfokú végzettség is játszik.

Az érettségi az középfokú végzettség.
De nem középfokú szakképzettség.

Viszont a garantált bérminimum nem a "középfokú" papír meglététől függ.
Hanem attól, hogy előírás-e a "középfok" megléte a munkakör betöltéséhez.

Tune007 # 2017.11.23. 14:58

Sziasztok!

A kérdésem arra irányulna, hogy a munkáltató bármilyen szinten kör email-ben megkérheti a munkavállalót arra, hogy indolokja meg,miért szeretne ő többet keresni? konkrétan a kérdés arra irányult, hogy meséljünk a szociális/anyagi helyzetünkről, kiadásainkról mert ennek ismeretében vizsgálják a béremelés mértékét. A kérdés többünk számára, kellemetlen és megalázó volt.

Köszönöm előre is a válaszokat

nonolet # 2017.11.23. 15:19

Megkérdezheti...
De NEM KÖTELEZHET az érdemi válaszra.

Önként viszont válaszolhatsz.

Tune007 # 2017.11.23. 15:26

nonolet, köszönöm.

Nekem az nem tiszta, hogy egyáltalán, hogy írhatnak le olyat, hogy osszátok meg velünk és persze bizalmasan kezeljük, de az ismeretek birtokában mérlegeljük a döntést ...

wers # 2017.11.23. 15:32

A munkabér a munkával szokott összefüggésben lenni, nem a szociális helyzettel. Gyanítom arra gondolt, te indokol meg, ha sem többet, sem jobban nem dolgozol, mint mások, miért kéne neked többet fizetni.

nonolet # 2017.11.23. 17:13

Tune007

Bárki, bármit leírhat.
Aztán lesz ami jogsértő és lesz, ami nem.

Ha nem volt kötelező válaszolni,
akkor fölösleges happogni miatta.

Még akkor is, ha esetleg jogsértő már maga a kérdés is...
Nem ér annyit a dolog, szerintem.

burnett # 2017.11.23. 17:44

Ha bejelentem az OMFFnél hogy hónapok óta nem kap senki bérpapírt annak mi lehet a következménye a munkáltatóra nézve?

Ha egy cégnél régebben minden vacakolás nélkül adták a bérpapírt havonta majd májustól kezdve senki se kap hiába kéri és én ezt bejelentem az OMFFnél-annak mi lehet a kimenete a cégre nézve?

Mert elkamuzni ezt a cég nem tudja a bérpapírt igazolhatóan kérés nélkül a munkavállalónak át kell adni. Nem történik meg. Bejelentem jön az OMFF és mi lesz?

Fodorgabi # 2017.11.25. 16:07

Tisztelt Fórumozók! Egyszemélyes kft-ben az ügyvezető elláthatja-e az ügyvezetést 4 órában, mellette nincs más jogviszonya.
Tisztelettel Pintér Gabi

efazekas76 # 2017.11.25. 17:33

Munkaköri leírásomban szerepel, hogy az általam betöltött munkakörhöz minimum érettségi szükséges. Tehát elő van írva a munkáltató által a kötelező legalacsonyabb végzettség. Rendelkezem is ezzel (és nem csak ezzel). Ezt már az első kérdésemben is leírtam.
Én úgy értelmeztem a törvényt, hogy ebben az esetben jár részemre a gar. bérmin. Csak kíváncsi voltam a véleményekre, hogy jól gondolom-e.
Egyébként gyesről térek vissza a munkába.

Köszönöm mindenkinek a választ!

drbjozsef # 2017.11.25. 19:53

Akkor jól.

Aro320D # 2017.11.30. 00:59

Üdv Kérdésem a munkáltató dönthet úgy,hogy eddig kellett a középfoku végzettség a munkakörhöz,de 2018 januártól már nem kell,így a garantált bér sem jár? A másik kérdésem nem készenléti jellegü munkakörben 16 óra szolgálatban nem ad mksz-t,tehát nincs egyben 20 perc szünet! Ez törvényileg lehetséges előre tervezett szolgálatnál?