Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2017.02.15. 13:28

Sajat autoval, sajat benzinnel maszkaltal munkaugyben?
Hat ez utolag mar szopas.

A kart az fizeti, aki okozza. Ha Te voltal a hibas, nem szamit, ha masik autos, akkor rajta keressed a karteritest.

Alena # 2017.02.15. 18:18

Megkérdeztem, hogy mi lenne a menete a bírósági folyamatnak és azt az infót kaptam, ha a szerződésem határozatlan idejű és nincs benne leírva, hogy mennyi idő a próbaidő, akkor alapból 3 hónap és öngólt rúgok, ha bejelentem a munkahelyen, hogy kisbabát várok, mert a 3 hónap az március elején jár le.

Mondjuk a háziorvos ki akar írni táppénzre.
Ha leadok egy táppénzes papírt, az alatt kirúghatnak?
Az megoldás lehet, hogy kihúzzam a 3. hónapig, (amennyiben az az igaz) s utána jelenteném be, hogy kisbabát várok, ha már ilyen gusztustalan ez a cég?

Légyszi mondjátok el, hogy is van ez, mert összezavarodtam.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 19:34

Kitől kaptad ezt az "infót"?

Alena # 2017.02.15. 21:25

Egy bírósági írnoktól/fogalmazótól.

Rossz infót kaptam ezek szerint?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 22:40

Neked kell eldöntened, kinek hiszel.

ObudaFan # 2017.02.16. 05:27

Alena

A próbaidő valóban probléma, mert próbaidő alatt azonnali hatályú felmondással élhet a munkáltató, ami ellen nem véd a várandóságod miatti felmondási védelem. Más kérdés, hogy ha pert indítasz arra hivatkozva, hogy a várandóságod miatt mondott fel neked a munkáltató és így hátrányos megkülönböztetés ért téged, neki kell igazolni, hogy ez nem így volt.
Azért az szerintem vitatható, hogy ha nincs kikötve a próbaidő tartama, az automatikusan 3 hónap lenne.

Egyjogász # 2017.02.16. 07:23

"Más kérdés, hogy ha pert indítasz arra hivatkozva, hogy a várandóságod miatt mondott fel neked a munkáltató és így hátrányos megkülönböztetés ért téged, neki kell igazolni, hogy ez nem így volt."

Tudom, hogy így van, de szerintem ez a munkaügyi joggyakorlat (munkajog tanárom szavaival "kreatív bírói törvényhozás") egyi legnagyobb faxsága.

A próbaidő intézménye a törvény szerint arra szolgál, hogy ezen időszak alatt mindkét fél indokolás nélkül szüntethesse meg a munkaviszonyt, ha a másik félben bármi nem tetszik, nem valósultak meg az elvárásai.

Akkor minek van a próbaidő intézménye, ha a munkáltatónak az Mt-ben foglaltak ellenére mégis bizonyítania kell, hogy NEM azért mondott fel, mert a munkavállaló terhes/cigány/magyar/buzi/hetero/jobboldali/baloldali/kopasz/széke, stb., stb., stb.?

És azt hogyan lehet bizonyítani, hogy NEM azért mondott fel a munkáltató, mert a munkavállaló terhes, hanem mert csak (ami a próbaidő intézményének lényege...lenne).

Egyjogász # 2017.02.16. 07:25

Azt nem tudom mitől lett a hozzászólás fele kiemelt, annyira azért nem hozott indulatba a téma...:)))

ObudaFan # 2017.02.16. 08:20

És azt hogyan lehet bizonyítani, hogy NEM azért mondott fel a munkáltató, mert a munkavállaló terhes, hanem mert csak (ami a próbaidő intézményének lényege...lenne).

Persze, nem ellentmondásmentes ez a dolog, de azért ha a munkáltató konkrétan megjelöli, hogy miért mondott fel, ez az ok ésszerű és önmagában a fennállása bizonyítható, az elég lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 08:26

Azért az szerintem vitatható, hogy ha nincs kikötve a próbaidő tartama
Nem a tartama nincs kikötve. Maga a próbaidő se.

Egyjogász # 2017.02.16. 09:31

"ha a munkáltató konkrétan megjelöli, hogy miért mondott fel, ez az ok ésszerű és önmagában a fennállása bizonyítható"

Azaz - az Mt-ben foglaltakkal szemben - a bíróság elvárja a próbaidő alatti azonnali felmondás indokolását és azt is, hogy a munkáltató bizonyítsa annak megalapozottságáét.

És ehhez elég annyi hogy valaki pl. benyögje, hogy azért rúgták ki próbaidő alatt, mert buzi, a munkáltató meg indokolgassa, hogy nem is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 09:37

Kivételesen, akkor, ha a munkavállaló várandós, és vitássá teszi a felmondás indoklását.

ObudaFan # 2017.02.16. 09:56

Próbaidős azonnali hatályú felmondásnál nincs indoklás, de lényegében igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 10:38

"... indokát". Bocsánat.

Alena # 2017.02.16. 11:27

Kedves Jogászok!

Köszönöm mindenkinek a válaszokat és a türelmet!

Tehát ha jól értem, akkor a lényeg az, hogy mivel határozatlan idejű szerződésem van, amiben nincs kijelölve a próbaidő, sőt említés sincs próbaidőről,

  • nem tudni, hogy ez mennyi próbaidőt takar
  • a szerződésem ezek szerint még élő szerződés, mivel sem írásban nem mondtak fel, közös megegyezésről pedig szó sem volt!

Már csak az nem tiszta nekem, ha elmegyek táppénzre, a táppénz időtartama alatt felmondhatnak nekem?
Mivel ugye nem kell elvileg indoklás sem?

Köszi!

Miiningless # 2017.02.16. 11:50

Üdv!

A munkavállaló kártérítési felelősségét hogy kell a gyakorlatban értelmezni?
A munkáltató kijelenti, hogy egy adott kárt a munkavállaló okozott, és ezért a kár mértékét letiltja a fizetéséből? Ha ezt a munkavállaló nem ismerné el, mit tehet? Esetleg minden ilyen helyzetben munkaügyi per során kell bizonyítani a kárral kapcsolatos összefüggéseket, nincs szó fizetésből letiltásról és egyebekről?

Atti3333 # 2017.02.16. 12:38

Tisztelt válaszoló!

A végkielégítés (nekem 10 év után 3 havi jár) csak az alapbért tartalmazza vagy az egyéb adókedvezmény is a része?
Pl én kapok lactos érzékenység miatt, kedvezményt havi 5000. + családi adókedvezményt is havi 10.000.

Ezeket a végkielégítés számításánál is figyelembe kell venni?

Köszönöm

Egyjogász # 2017.02.16. 14:17

Miért csak a várandósság?

Mint ObudaFan is írja, az egyenlő bánásmód követelményének megsértése miatt lehet vitatni a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás jogszerűségét.

Ebből pedig következik, ilyen alapon még egy csomó, az egyenlő bánásmódról szóló törvényben felsorolt tulajdonság (néhányat alább írtam) alapján is bele lehet kötni, pl. valaki mondhatja, neki a politikai vagy szexuális beállítottsága miatt mondtak fel próbaidő alatt.

Az kétségtelen, hogy (általam ismert) joggyakorlat a várandósság körében van e téren, nyilván ez a leggyakoribb eset.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 15:19

Még mindig nem hiszi, hogy nincs próbaideje.
Őszintén kíváncsi lennék, mivel érdemeltem ezt ki.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 15:21

Atti, Drága, szerinted az adókedvezmény az egy bérelem?

TóthÉvica # 2017.02.16. 16:28

Tisztelt Jogász!
Olyan kérdésem lenne, hogy béren kívüli juttatásként kapott éves BKV bérletet visszakérhet-e a munkáltató kilépéskor. Közös megegyezéssel nem járult hozzá, hogy elmenjek a megnövekedett feladat miatt, csak lemondással ami 2 hónap, ha ez időközben elmegyek táppénzre (persze betegség miatt) az nem jog ellenes ugye, attól még a lemondásom vége az ami az eredeti?
Köszönöm megtisztelő válaszát.
Üdv.
TóthÉvica

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.16. 16:31

Nem visszakérni szokták, hanem kifizettetni időarányosan. Azzal nem sokra mennek, ha visszaveszik.
A felmondási, lemondási idő a keresőképtelenség ideje alatt is telik.

Alena # 2017.02.16. 17:17

Kedves Kovács Béla Sándor!

Elnézést, szó nincs arról, hogy nem hiszem el,csak laikus vagyok és összezavartak a válaszok is.

Tehát akkor nincs próbaidőm.

Köszönöm szépen!

Miiningless # 2017.02.17. 10:47

Üdv!
A munkavállaló kártérítési felelősségét hogy kell a gyakorlatban értelmezni?
A munkáltató kijelenti, hogy egy adott kárt a munkavállaló okozott, és ezért a kár mértékét letiltja a fizetéséből? Ha ezt a munkavállaló nem ismerné el, mit tehet? Esetleg minden ilyen helyzetben munkaügyi per során kell bizonyítani a kárral kapcsolatos összefüggéseket, nincs szó fizetésből letiltásról és egyebekről?

TóthÉvica # 2017.02.17. 14:15

Köszönöm a válaszát! Nálunk visszakérik, mert a következő belépőnek becserélik, mivel arra adják, hogy munkahelyek között tudják küldözgetni az embereket helyettesítés céljából, ami szerintem jogszabály ellenes, mert Én úgy tudom, hogy béren kívüli juttatást nem lehet munkához illetve teljesítményhez kötni vagy rosszul tudom?
Tehát ha jól gondolom, ezen az alapon vissza sem kérhetné.
Köszönettel:
TóthÉvica