40 év munkaviszony után nyugdíj


nagyi5 # 2010.12.24. 06:42

Drága m.n.zs.

Inkább e-mail-ezünk. Gondolom,hogy itt a fórum olvasóit nem igazán érdekli a mi egymásra találásunk.

Ladányi # 2010.12.24. 08:42

Kedves Fórumozó Társaim !

Ezúton kívánok minden ebben a társaságban levőnek boldog karácsonyt!

"S az ónszín égből, a halk éjszakában
táncolva, zengve és zenélve lágyan,
fehér rózsákként hull alá a hó. "
Kosztolányi Dezső

Veci # 2010.12.24. 15:46

Kedves Lányok!

Nem hagytalak benneteket cserben, de tönkre ment a számítógép még 21-én. Most rövid ideig jutottam nethez, még tájékozódnom kell.

Még a tv. módosítás nincs a Közlönyben.
Ha meglesz a Közlönyszáma, akkor itt lehet letölteni: http://www.kozlonyok.hu/…ne/index.php

Mindenkinek köszönöm a jóindulatú, meleg szavait.
Békés karácsonyi ünnepeket kívánok.


Üdvözlettel Veci

Gabicsek # 2010.12.24. 20:22

Kedves Veci és minden fórumozó!

Mindenkinek békés, boldog karácsonyi ünnepeket kívánok!
Gabi

becsaptak # 2010.12.24. 20:28

Minden fórumozónak BÉKÉS BOLDOG KARÁCSONYI ÜNNEPEKET KÍVÁNOK!!!

Böbe

Mamóka56 # 2010.12.25. 14:19

Minden fórumozónak Boldog Karácsonyt kívánok!

Ha valaki tud válaszoljon a következő kérdésemre: 1970. szeptember 1-től a Magyar Vagon-és Gépgyár Ipari tanulója voltam ösztöndíjjal. Be számít-e a 40 éves munkaviszonyba?

anyjafia # 2010.12.25. 15:41

Minden fórumozónak Boldog karácsonyt kívánok!

Kérdésem a nők 40 éves....

Édesanyám 56 éves,szakmunkás végzettséggel.
Velem és tesómmal 6 évig volt Gyes-en.
2009 dec 31-ig 39 év 118 napot igazolt neki Nyugdíjfolyósító.Ez év végéig meg lesz a 40 éve.
Mikor mehet nyugdíjba a most elfogadott rendelet szerint?
Köszönjük a segítséget: Ildi

mesehabbal # 2010.12.25. 17:13

Kedves Mamóka56, anyjafia!

Sajnos, még nem tudni, hogy a szakmunkástanuló időt beszámítják-e? Az utolsóként 197. számú 2010.december 23-án megjelent "Magyar Közlönyben" még nincs benne.

Az alábbi idézet alapján, az én értelmezésem szerint, nem számítják bele. (Remélem, hogy rosszul értelmezem.)
"Az új szabályozás más szolgálati időt, mint például a tanulmányi időt, a munkanélküli ellátást és a megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulékot a kedvezményre való jogosultság szempontjából nem veszi figyelembe."

Más fórumokon pl.
http://www.adoforum.hu/…megint-40-ev?…
http://www.konyvelozona.hu/…l-elfogadva/
úgy értelmezik, hogy beleszámít.
Meg kell várni, amíg a hivatalos közlönyben megjelenik, talán abban részletesen le lesz írva minden.

Mindenkinek további kellemes ünnepeket kívánok!

Üdvözlettel: Ági

Hugi1 # 2010.12.25. 18:05

A konyvelozona.hu szerint a tanulmányi idő/ami nem számít be/az a felső oktatásra értendő.Én is izgatottan várom a közlönyt.

Veci # 2010.12.25. 18:47

Mamóka56
A 40 év jogosultsági viszonyba a szakmunkásképzés időtartama nem tartozik bele. De várjuk meg a Közlöny megjelenését (nincs még), és a kormányrendeletet.

anyjafia

A 40 évbe a szakmunkásképzés nélkül kell a jogosultsági viszonyt nézni (munkaviszony, gyermekekkel töltött gondozási idő összesen).

Itt nézzétek meg a tájékoztatót:
40 év munkaviszony után nyugdíjba mehetnek a nők
http://videotar.mtv.hu/…k_a_nok.aspx


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.25. 18:58

katicabagoly
Az 1956-ban született nő, ha nincs meg a kedvezményes nyugdíjhoz a 40 év jogosultsági idő, akkor előrehozott (csökkentett) 61,5 évesen lehet elmenni. Nyugdíjtörvény 18/B § (3) a. pont)
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túl előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult

  1. az az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő nő is, aki

aa) 1954-ben született és a 60 éves és 183 napos életkort betöltötte,
ab) 1955-ben született és 61. életévét betöltötte,
ac) 1956-ban született és a 61 éves és 183 napos életkort betöltötte,


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.25. 19:03

Hugi1
Együttérzek veled, alapszakmám nekem is azonos veled.

Lujszi
A szakmunkástanuló évek nem számítanak bele a 40 év jogosultsági viszonyba.

ancsu03
A szolgálati időbe benne van a szakmunkástanuló idő, főiskola/egyetemi idő, gyermekellátással kapcsolatos idő, ápolási díj, munkanélküli ellátások, megállapodással szerzett szolgálati idő szerzés időtartama.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.25. 19:07

gizivali
A nyugdíjszámítás az 1988-tól szerzett jövedelem alapján történik, valorizációs szorzót alkalmaznak. A 2011-ben számított nyugdíjról kb. márc. végéig kormányrendelet alapján számolnak (eddig így volt).

2010-ben itt egy nyugdíjkalkulátor: http://www.adozona.hu/…nyugdij.aspx


Üdvözlettel Veci

Anna52 # 2010.12.25. 19:24

Kedves Veci!
Nem tudod véletlen, hogy a munkaviszonyba beleszámít-e a szülő áplásával töltött ápolási idő?
A mási kérdésem az lenne, hogy az 52-es szül. nők 2011-ben elmehetnek előrehozott nyugdíjba, ezen nem változtattak?
Tisztelettel:Anna52

Gabicsek # 2010.12.25. 21:42

Veci!
Nézva az általad megadott linken a nyugdíjszámítást, lehet, hülyes kérdés, de: a nyugdíjjárulék alapja gondolom az éves bruttó jövedelem, azt kell oda beírni, és amit magától beír éves átlagkeresetnek az az általa megadott nettó lenne? Éves jutalomhoz nem enged írni, azt a nyugdíjjárulék alapja összeghez kéne hozzáadni? Vagy valamit nem jól értelmezek? (ez alapján nézném, kb. mennyi lenne a nyugdíjam, még ha változik is majd, ahogy írtad)

Veci # 2010.12.25. 22:03

Gabicsek
A bruttó éves keresetet írd be, a jutalom címen a 90-es évekig engedi a rendszer. Személyes tapasztalatom, hogy a kalkulátor által kiszámított nyugdíjhoz képesz 5-7 %-al több lett 2009-ben a nyugdíjam 42 év szolgálati idő esetén.


Üdvözlettel Veci

willis77 # 2010.12.26. 15:19

Tiszteletem!

Azt szeretném megtudni,hogy meglévő 40 év ami már hivatalosan is igazolt(rokkantsági miatt,de nem érte el,csak 46%),a korhatár(2011 aug.12)(62) még 8 hónap,jelenleg nem regisztrált munkanélküli,de szociális segélyt kap kb 30000.-,van-e valami megoldás korábban nyugdíjba mennie az illetőnek?
Vagy valami más lehetőség?Utolsó munkahelye alkalmi kiskönyves volt,de azt már nem tudja ellátni fizikailag.

Veci # 2010.12.26. 15:29

willis77
Ha jól értelmezem a beírásod, 40 év szolgálati idővel rokkantnyugdíjas, aki 2011-ben lesz 62 éves? Szerintem a 46 %-os egészségkárosodással az átmeneti járadékot kellene folyósítani. Aki 5 éven belül van az öregségi nyugdíjkorhatáron, annak folyósítják, az nyugdíja 75 %-át. Vagy valamit félreértettem?
Ha már volt 40 éve, akkor már előrehozott nyugdíjas lehetne. Ennyi információ alapján nem lehet tanácsot adni. Mikor született, férfi vagy nő az érdekelt?


Üdvözlettel Veci

Gabicsek # 2010.12.26. 15:59

Kedves Veci!
Ez jó hír, mert a kalkutár alapján így is hasonló lenne a nyugdíjam, mint most a nettó keresetem. Még egy kérdés: a jutalmat hozzáadják (vagy hozzáadjam) az éves bruttóhoz?
Köszi a választ.
Gabi

zinrose # 2010.12.26. 20:05

Kedves Veci!

Bocs hogy még Karácsonykor is zavarlak, de egy másik internetes oldalon azt olvastam, hogy a táppénzt nem fogják beszámítani a "jogosultsági időbe".
Ha ez igaz lesz akkor én igen rosszul járok, mert hiányozni fog kb. 6-7 hónapom a 40 évhez.
Akkor nem marad más választásom mint a Főállású őstermelői.
Ehhez kérném a segitségedet, hogy akkor mennyi járulékot kellene fizetnem havonta, hogy minden napom teljes napnak vegyék figyelembe!

Segítségedet előre is köszönöm!
Rose

Veci # 2010.12.27. 08:13

Gabicsek
Ahol nem fogadja a kalkulátor a jutalmat, ott szerintem nem számítják be a nyugdíjalapba, de ezt nem tudom biztosra.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.27. 08:26

zinrose
Nem tudom hol olvastad, de még a kormányzati kommunikációban nem hallottam konkrétumot. Itt ezen az oldalon többen úgy gondoljuk, hogy a munkaviszony alatti táppénz benne maradna, de a passzív táppénz nem. Meg kell várni, hogy mi tartozik bele a jogosultsági időbe, erről kormányrendelet fog rendelkezni (még nincs). A 20-án megszavazott tv. módosítást még nem írta alá a Közt. elnök.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.27. 09:35

Egy kis szótár, én is kevertem a dolgokat. Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti nyugdíjba vonulási lehetőségek (itt nem írom a szolgálati nyugdíjat: rendőrök, katonák, tűzoltók)

  • NŐK kedvezményes nyugdíja: aki rendelkezik életkortól függetlenül a 40 év jogosultsági viszonnyal, ebbe nem tartozik pl. a tanulmányi idő, munkanélküli ellátás. EZ VAN MOST a Köztársasági elnők aláírása előtt.
  • korengedményes nyugdíj: lényege, hogy jelenleg 2010.12.31-ig lehet még a munkáltatóval megállapodni korengedményes nyugdíjra a munkavállalóval (ennek vannak határidős kitételei). Erre a munkáltatót nem lehet kötelezni, mert neki az rengeteg pénzbe kerülne (előrehozott nyugdíjkorhatárig egyösszegben befizetni: nyugdíj+postaköltség+nyugdíjemelés). Ez a lehetőség meghosszabbodna 2011-ben, de még a feltételekről nincs rendelkezés.
  • korkedvezményes nyugdíj: aki egészségre káros munkakörben dolgoznak (pl. röntgenes, pék, stb). Erről van munkaköri jegyzék, törvény szabályozza, meghosszabbítása 2012-ig marad.
  • előrehozott nyugdíj: Az 1952–53-ban született nők esetében, ha van 40 év szolgálati ideje, akkor csökkentés nélkül, ha minimum 37 év szolgálati idő, akkor csökkentetten 18/A. §-t olvasni
  • előrehozott nyugdíj az 1954–1958 között született nők esetében 2–3 évvel korábban, de ha ehhez minimum 37 év szolgálati ideje van. EZ csökkentett, a 18/B.§-t olvassátok: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Üdvözlettel Veci

katicabagoly # 2010.12.27. 09:44

Kedves Veci!
Hatalmas csodálat van bennem Irántad, amiért ebben a mókuskerékben hintázó emberek kérdéseit ilyen türelemmel megválaszolod.
Gondolom,valamennyien, akik kérdezünk, problémásak vagyunk, ezért szeretnénk hallani, hogy -igen, mehettek-.
Sajnos, úgy gondolom, kevés olyan nőtársam van, akinek valós lesz az igen.
Szükségünk lesz tehát a segítségedre ahhoz is, hogyan vészeljük át a néhány kieső évet / elsősorban a szakm. tanulók/,
ha már egészségünk nem engedi a folyamatos munkát.
Köszönettel: katicabagoly

kissmama # 2010.12.27. 10:20

Sziasztok!
A könyvelőzónából másoltam át!

Könyvelőiroda Pécs szerint:
2010. december 24. péntek - 10:04
Kedves Szabó Mihályné!

A 2004. évi CXXIII. törvény rendelkezik az ösztöndíjas foglalkoztatásról – ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony: az e törvény szerinti, szakmai készségek megszerzése céljából munkatapasztalat-szerzés biztosítására és ennek keretében az egyéni szakmai programban foglalt feladatok ellátására létrejött jogviszony.
Egy speciális jogviszonyról van szó, mely e törvény szerint jön létre.

Az 1997. évi LXXX. törvény (TBbj.) 5. §. (1) bekezdés alapján biztosított (ahogyan ezt az írásunkban is már megírtuk) „E törvény alapján biztosított

  1. a munkaviszonyban (ideértve az országgyűlési képviselőt is), közalkalmazotti, illetőleg közszolgálati jogviszonyban, ügyészségi szolgálati jogviszonyban, bírósági jogviszonyban, igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszonyban, hivatásos nevelőszülői jogviszonyban, ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban álló személy, a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek, valamint a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja, a Magyar Honvédség szerződéses állományú tagja, a katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona (a továbbiakban: munkaviszony), tekintet nélkül arra, hogy foglalkoztatása teljes vagy részmunkaidőben történik; ide nem értve a hallgatói munkaszerződés alapján létrejött munkaviszonyt,….”

Mindezeket összegezve: amennyiben a fenti feltételek fennállnak, illetőleg azoknak eleget tesznek, akkor – véleményünk szerint – a jogosító időbe is beleszámít.