passzív táppénz


Kála # 2008.03.03. 06:15

Természetes?!. Ha szóban mondasz fel, annak egyrészt semmilyen kötőereje nincs, másrészt viszont ha korábbi időpontú, mint az írásbeli akkor simán jogellenes felmondásnak minősül. Magyarán nem kell szóban is.

Aktív táppénzed addig lehet, amíg fennáll a munkaviszonyod, vagyis nem a felmondással változik, hanem a munkaviszonyod megszűnésével (ami a felmondási idő lejárta).

A passzív táppénz annyit jelent, hogy a korábbi munkaviszonyodra tekintettel, annak megszűnése után is egy rövidebb ideig (45 nap) lehetsz táppénzen ha az az orvos szerint indokolt.

Rafiki # 2008.03.03. 11:55

Kála:Köszönöm!.A szóban és íráabeni felmondás egyidejűségét azért írtam,mert ezt én így tartom fairnek.A főnököm ne csak akkor tudja meg,h. felmondtam/dok,mikor megkapja a levelet.
Akkor -ha írásodat jól értelmezem- a felmondási idő lejártáig vagyok táppénzen,utána passzívon.

Kála # 2008.03.03. 13:17

Jogszerű úgy lesz, ha pl. a kezébe nyomod a levelet, átveteted MAJD szóban is előadod a magadét. A sorrend a lényeg, nehogy attól legyen egy helyes jogellenes felmondásod, mert "fair" akartál lenni.

Egyébként jól érted (kivéve, ha az orvosod már korábban megállapítja, hogy munkaképes állapotban vagy, akkor nyilván az a dátum az irányadó).

cleooo # 2008.03.20. 11:48

Tanácsot szeretnék kérni!
a munkáltatóm tegnap előtt (márc. 18.)felmondott nekem!mivel próbaidőn voltam,így „természetesen” nem indokolta.
azzal tisztában vagyok,hogy a passzív táppénz maximális időtartama 45 nap,csak azzal nem,hogy ez rám is vonatkozik-e!ugyanis én hivatalosan(bejelentve)csupán 2008.február 1-étől dolgozatam a cégnél.És azt hallottam,hogy ezt (45 nap) befolyásolhatja a bedolgozott napjaim száma is,ami az én esetemben 32 nap(a 2 szabival együtt).vagy ebbe beleszámítanak a hétvégék is??
Akkor nekem csak 32 nap passzív táppénz jár,vagy 45????
Köszönöm előre is!

István1987 # 2008.10.30. 15:04

Üdvözlök Mindenkit!

A mai napon voltam utoljára dolgozni (okt.30), ugyanis okt.31-ig szól az egy éves határozott idejű szerződésem, amit nem hosszabbítanak meg! Holnap reggel 8-ra megyek be a céghez leszámolni!Szeretnék elmenni passzív táppénzre, ugyanis "beteg" leszek!Az lenne a kérdésem, hogy mikor menjek el az orvoshoz?Miután leszámoltam a cégnél, vagy még azelőtt, hogy megszünne a munkaviszonyom?
A választ előre is köszönöm!
István!

monalisa1 # 2008.10.30. 15:17

Szerintem legkésőbb a leszámolás napján azaz 31-én. Az esetleges problémát az okozhatja, hogy te holnap délelett leszámolsz, ezzel szemben a háziorvosod csak délután rendel...

István1987 # 2008.10.30. 19:08

Üdv!
A választ köszönöm! de valaki tudna valami biztosat mondani az előző kérdésemmel kapcsolatban?még azt is szeretném megkérdezni, hogy passzív táppénz alatt jár-e 13. havi fizetés?Ugyanis a 45 nap passzív táppénzbe beleesik az az időszak amikor a 13. havi fizetést adják!(dec 3)
István

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.30. 20:54

Mindegy. Nem.

yerma1 # 2008.10.30. 20:57

az utolsó munkanapodtól (jelen esetben 31.) számított 3 napon belül kell az orvosnál jelentkezned, onnan ketyeg a 45 nap
ez a passzív táppénz - legalábbis határozatlan idejű szerződésnél
hogy határozottnál hogy van, azt nem tudom
megint csak vélemény, de szerintem a passzív táppénz alatt már nem vagy a cégnél, tehát 13. havi sem jár

azért várj meg egy szakértői, jogszabályokkal alátámasztott válszt

okilabokina # 2008.11.03. 08:57

Üdvözlök mindenkit!
Kérném ha valaki tud segitsen a passziv tápénz témában.
Aug.28-án helyezkedtem el egy cégnél határozott idejű szerzödéssel ami 2009.jan.29ig szolt volna.Oktober 31 ével megszüntette a cég a munkaviszonyomat.(probaidő alatt)Az lenne a kérdésem hogy igényelhetem e a passziv tápénzt és ha igen akkor mennyi idejig vagyok jogosult rá.Elöre is köszönöm segitségeteket. Tisztelettel. Anikó

nandy # 2008.11.03. 16:58

István:

Teljesen mindegy, hogy a muknaviszony fennállása alatt, vagy azután mész el orvoshoz.
A határozott idejű mv. mindenképpen megszűnik, tehát azt követően mindenképpen passzív táppénzre leszel jogosult, melynek időtartama 45 nap.

passzív táppénz alatt jár-e 13. havi fizetés?

Miért járna? A passzív táppénz azt jelenti, hogy nincs mögötte bizt. jogviszony. Tehát a cégnél sem leszel állományban.

yerma1 # 2008.11.09. 11:09

okilabokina!
(megintcsak vélemény)
ha a munkaviszony megszűnésétől számított 3 napon belül mész orvoshoz, akkor jár a passzív táppénz, 45 napnak arányosított része (bár nem tudom előtte hány nap munkaviszonyod volt)
de talán ez nem is érdekes, max 3-án el kellett volna menned orvoshoz, ha nem voltál (a felvetésből ezt vélelmezem), akkor nem jár

kismanyi2 # 2008.11.18. 12:27

A következő a történetem:
2007. gyed
2008. aug 31-ig gyes
2008. szept 1-től munkaviszony (jelenleg próbaidő)
2008. nov. 20-án szeretnék felmondani
2008. nov. 21-én passzív táppénzre "iratnám" magam dec. 31-ig
2009. jan. 1-jével új munkaviszonyom lesz.
Azaz egyéb okok miatt nov 20-tól dec. 31-ig nem szeretnék dolgozni. Megoldható ez így?
Mi lenne a táppénz alapja (összeg)?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 12:33

A próbidő alatt nem kell felmondani, bármelyik fél indoklás nélkül azonnali hatállyal megszüntetheti a jogviszonyt.

kismanyi2 # 2008.11.18. 13:30

Kedves kbs,
köszi a korrekciót, mi a véleménye a több információval kapcsolatban. Mehetek passzív táppénzre? Mi alapján számolnák ki az összeget?
kismanyi2

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 14:01

Szívesen.
De az orvosi és TB-számfejtési kérdésekben nem vagyok kompetens.

luck66 # 2008.11.18. 14:16

itt pontosan le van írva minden:
http://www.oep.hu/portal/page?…


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

ravas # 2008.11.27. 20:50

A mai napon felmondtak nekem. Holnap járt volna le a próbaidőm és stílusosan 2 órányi túlóra után közölték, hogy holnap már csak leszámolni menjek be. Az lenne a kérdésem hogy igénybe vehetem-e a passzív táppénzt? Tudom három napon belül igen, csak számomra itt jön egy csavar. Ki van váltva a vállalkozóim. A másik kérdésem az lenne hogy elég sok túlórám van, és ahogy észrevettem eddig a cég ezeket nem igazán szokta kifizetni. Ugye a próbaidő alatti túlórát is kötelesek lennének kifizetni? Mi a jogorvoslat arra az estre, ha ezt nem teszik meg. A gyors választ előre is köszönöm.

nandy # 2008.11.27. 21:01

Az lenne a kérdésem hogy igénybe vehetem-e a passzív táppénzt?

Azt, hogy mehetsz-e táppénzre, elsősorban az orvosnak kell eldöntenie, nem neked.

Ettől függetlenül érdekes kérdés, hiszen itt többes jogviszonyról van szó.
Mivel a munkaviszony megszűnt, ezért a továbbiakban csak egyéni vállalkozóként leszel biztosított, és - ami rosszabb - főállású egyéni vállalkozó leszel. Ami azt jelenti, hogy köteles vagy akkor is megfizetni a minimálbér (vagy annak duplája) után a járulékokat, ha nincs jövedelemkivét.

Nem 100-as, de szerintem nem passzív, hanem "rendes" táppénzre lennél jogosult, mint egyéni válallkozó. De ha biztosra akarsz menni, kérdezd meg az OEP-től.

luck66 # 2008.11.27. 23:20

azt tudni kellene,hogy vállalkozóként vagy alkalmazottként dolgoztál a cégnél?


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

ravas # 2008.11.28. 09:19

Alkalmazott voltam, de előtte főállású egyéni vállalkozó, ami nem lett viszzaadava, mert vannak bent tárgy eszközök. A gondom ott van, amit már válaszként is megkaptam hogy egyből a vállalkozói munkaviszony lép életbe vagy működik-e a passzív táppénzes dolog. Vagy esetemben teljesen mindegy, hogy rendes vagy passzív.

angit # 2008.11.28. 12:29

Sziasztok!
November 4-től passzív táppénzen, és már szeretném a volt munkáltatónak visszaküldeni a papírjaimat, de az orvosom még nem ad papírt, csak 28 nap után. Mi ilyenkor a teednő? Ennek így kell lennie?

nandy # 2008.11.28. 13:31

ravas:
Passzív táppénz a biztosítási jogviszony megszánését követő 3 napon belül vehető igénybe.
De a te biztosítási jogviszonyod nem szűnik meg, hiszen ott a vállalkozásod.
Ezért írtam, hogy szerintem nem passzív (ami 45 nap), hanem aktív táppénzt fogsz kapni.
Amíg táppénzen vagy, addig nem kell kötelezően fizetni a járulékokat, utána viszont igen.

nandy # 2008.11.28. 13:32

angit:

Az orvos kéthetente adja ki a táppénzes papírt, nem 28 naponta. Én legalábbis így tudom.

ravas # 2008.11.28. 15:28

nandy:
sikerült kiderítenem a kérdésem egy részét. A könyvelőm szerint el tudok menni passzívra is azon a 3 bizonyos napon belül, arra viszont hogy melyikre, úgy gondolja mindegy.