GYED, GYES, munkaviszony?


Blacksky # 2011.01.27. 07:18

Tisztelt Ügyvéd Urak !

Dec 1-től Gyesen lévő anyuka vagyok.
Szabadságom 25-én telt le, a munkáltatóm nem tud munkát adni .

Tisztában van az állásidő-fizetés kérdésével.
De egyezkedni akar.

Amennyiben ajánlatuk az anyagiak terén elfogadható milyen következményei vannak a közös megegyezésnek? A munkaviszonyom megszűnik a cégnél, de amennyiben nincs új munkám be kell jelentkeznem a munkaügyi központba?
Vagy a gyes lejártáig lesz még valamilyen munkaviszonyom?

Nem tudom, hogy mi a jó döntés.
Köszönöm

Dödölle1 # 2011.01.27. 08:42

Tudtunkkal a megszakított GYED bármikor folytatható, kérdés, hogy adott esetben a felmondási idö alatt is folytatható-e?

Válasz:

A biztosított bármikor kérheti a munkába állás miatt megszakított GYED ellátásának a továbbfolyósítását.

A folyósításnak feltétele, hogy a dolgozó rendelkezzen erre az időre fizetés nélküli szabadság engedéllyel, amely engedély kiadását az Mt. szerint a munkáltató nem tagadhatja meg.

Bővebb tájékoztatásért a Kormányablakhoz, illetve a Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervéhez, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály osztályvezetőjéhez célszerű fordulni.

Üdv. :)

Mamka54 # 2011.01.27. 09:17

Tisztelt Jogi fórum!

A nők 40 éves nyugdíjba vonulása kapcsán szeretném megkérdezni, hogy az unokámmal igénybevett 1 éves GYES beleszámít-e a 40 éves munkaviszonyba illetve figyelembe veszik-e a nyugdíj megállapításánál.

Köszönettel:
Mamka54

Dudás Péterné # 2011.01.27. 14:57

Tisztelt Fórum!

Májusban lesz a gyermekem 3 éves visszaakarok menni a munkahelyemre dolgozni de a munkáltatóm nem akar visszavenni még részmunkaidőben sem.
Többszöri kérésre sem áll módjában sem visszavenni sem a szabadságot kifizetni sem semmit mert állitólag nincs pénze és munka sincs.Május végéig állok nála munkaviszonyba.
Ez ügyben szeretném kérni segítségét mit tegyek vagy tehetek?

Köszönettel:Dudás Péterné

csillamami # 2011.01.31. 13:06

Kedves Ügyéd Úr/ Hölgy!
A kérdésem a következő lenne:
Határozatlan idejű munkaviszonyom van, jelenleg gyed-en vagyok első gyermekemmel.
A férjem állást kapott az ország túlsó felén és a próbaideje lejárta után költözünk mi is a gyerkőccel utána.
Nem tudom a költözés a munkaviszonyomat befolyásolhatja- e, mert egyértelmű hogy a munkahelyemen már nem fogok dolgozni a gyed/gyes lejárta után.
Másik babát is szeretnénk, de ha megszüntetik a munkaviszonyom, nem leszek gyedre jogosult.
Kérdésem tehát: ha bejelentem, hogy elköltözöm megszüntetik/megszűntehetik-e a munkaviszonyomat?
Válaszát előre is köszönöm!

CsHAndi # 2011.01.31. 13:34

csillamami
Jelenleg fizetés nélküli szabin vagy, szerintem nem kell bejelentened, hogy elköltöztök, ez lehet esetleg átmeneti is. ki tudja mit hoz a jövő. Ha aktuális lesz a munkába állásod, akkor majd felmondasz, vagy kezdeményezed a közös megegyezéses munka megszüntetését.

nandy # 2011.01.31. 23:19

Ennél azért rosszabb a helyzet...
A munkavállaló a saját érdekkörében felmerülő ok miatt (költözés) nem tud munkát vállalni, tehát neki kellene felmondania. És akkor nincs végkielégítés...

nandy # 2011.01.31. 23:21

Tisztelt Dudás Péterné,

nem nagyon tud mit tenni, mint hogy, írásban jelzi a munkába állási szándékát... és ha erre sem reagál a munkáltató, akkor munkaügyi bírósághoz kell fordulni.
Ezen lépéseknek a mikéntjét már sokszor leírtuk.

nandy # 2011.01.31. 23:25

Kedves dóra33, nagyon nem tudunk itt mit írni.

ha a munkaszerződés módosítását nem írtad alá, akkor még az eredeti szerződésed van érvényben, és annak megfelelően köteles téged foglalkoztatni a munkáltató. Ha erre nem hajlandó, akkor érdemes lenne ügyvédhez fordulni, és akár perre vinni az ügyedet.

nandy # 2011.01.31. 23:29

Blacksky:

A közös megegyezés mindig a két fél közös akaratán alapul. Ami a megyezésbe bele van írva, az jár, más nem!
Ennyi a következménye, úgy nagyjából.

nandy # 2011.01.31. 23:37

Kiscsillagvirág:

A gazdasági válságra való hivatkozás egy rendes felmondást megalapozhat ugyan, de rendkívülit biztosan nem...

Rendkívüli felmondásnak akkor van helye, ha a máaik fél

  1. a munkaviszonyből eredő
  2. jelentős kötelezettségét
  3. szándékosan, vagy súlyos gondatlansából
  4. jelentős mértékben

megszegi, vagy...

olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehezlenné teszi.

Ilyen indok lehet pl. a (bizonyított) lopás, vagy az igazolatlan távollét.

De a gazd. válság semmiképpen nem alapoz meg egy rendkívüli felmondást!
Remdes felmondást esetleg... de akkor jár a végkielégítés és a felmondási idő.

Ha a felmondás indokával nem értesz egyet, akkor 30 napod van bírósághoz fordulni.

nandy # 2011.01.31. 23:38

Bocsánat az elütésekból adódó hibákért...
Késő van, és már eléggé fáradt vagyok.

t.szylvy # 2011.02.02. 16:36

Tisztelt fórum!
A kérdésem a következő lenne:
Munkaviszonyban voltam amikor 2007. november-ben terhes lettem és most már szeretnék dolgozni, mivel a gyermekemet beadtam óvodába.
Jelenleg gyesen vagyok, de nem tudok visszamenni az előző munkahelyemre távolsági okok miatt.
Viszont találtam egy jobb állást.
Ilyenkor mi a teendő?
Fel kell mondanom a másik munkahelyen, vagy csak ha lejár a gyes-em?
4 vagy 6 órában dolgozhatok?

Várom a válaszát!
Köszönettel: t.szylvy

Kiscsillagvirág # 2011.02.03. 09:19

Kedves Nandy!

Köszönöm az infókat!

Szép napot Önnek!

csillamami # 2011.02.03. 13:25

CSHAndinak és nandynak köszönöm a választ!

ildi07 # 2011.02.03. 14:07

Tisztelt Jogi Fórum!
Tanácsot szeretnék kérni.
Sajnos március 31.-én elvesztem a munkámat,pénzhiány miatt.Tavaly április 1-jén kezdtem ezen a munkahelyen, előtte első gyermekemmel voltam itthon gyeden,majd gyesen.
Párommal terveztük,hogy vállalunk második gyermeket is ,de ezek után nem tudom jó döntés lenne-e ebben a helyzetben.
Azt szeretném megtudni,hogy ebben az esetben mi lenne a jó megoldás.
Válaszukat előre is köszönöm!
Ildikó

nandy # 2011.02.03. 20:39

Leginkább az álláskeresés javasolt.

nandy # 2011.02.03. 20:40

t.szílvi:

FEl kell mondanod.

Bobek13 # 2011.02.03. 21:45

Lyonee hozzászólását köszönöm, néhány kérdésemre választ kaptam, de még van egy-kettő amiben tanácstalan vagyok.
Tisztelt Nandy!
Kérdésem a GYES melletti foglalkoztatáshoz kapcsolódik. Pedagógusként dolgoztam, s febr 15-én lesz a kisfiam 2 éves – lejár a GYED-em – s a GYES-t igénylem. Ha szeptembertől vissza akarok menni, akkor kb. márciustól el kell kezdem kivenni a felhalmozódott szabikat.

* Kérdésem az lenne, ha továbbra is kapom a GYES-t, akkor a jelen szabályozás értelmében, -hogy 30 órát, max. 75%-ot nem haladhatja meg a GYES melletti munka – a szabadság idejére is ennek arányában 75%-ban állapítják meg a bérem, vagy jár a teljes összeg?

* A munkáltató mondhatja a gyermek három éves kora előtt, hogy csak fél állásba tud visszavenni? Módosíthatja így a szerződésem, annak ellenére, hogy én esetleg teljes állásban szeretnék visszamenni, s visszamondom a GYES-t?
Köszönöm

nandy # 2011.02.06. 20:31

Bobek: Lyonee írta valahol, hogy a pedagógusoknál mennyi ledolgozott óra számít 40 órásnak.
nem az a lényeg, hogy ténylegesen csak 20-25 órát dolgozol (úgy emlékszem, 22 óra már 40-nek számít).

Ha a teljes (40 órás) munkaidőre járó béredet megkapod a szabadság idejére, akkor nem leszel gyes-re jogosult. Ha 30 órás bért kapsz, akkor mehet a gyes, de módosítani kell a munkaszerződést is.

A munkaidőt csak a felek közös akarata esetén lehet csökkenteni (közalkalmazottaknál akkor is, ha csak a dolgozó kéri), de a munkáltató egyoldalúan nem rendelkezhet így. Ha te teljes munkaidőben szeretnél dolgozni, azt a munkáltató nem tagadhatja meg.

majababa # 2011.02.07. 13:47

Egy kórházban dolgozom ápolónő ként,2007-ben gyermeket vállaltunk.2010 októberében kértem a munkaadómat hogy gyes mellett visszamehessek 4 órában dolgozni,de november 1-vel elküldtek szabadságra mondván sok a felgyűlt szabim ki kell vennem.
2011 jan.10-én lejárt a gyesem és még mindig a 4 órás szabadságra járó összeget kapom.Azt szeretném megtudni hogy jogszerű volt-e hogy a gyes ideje alatt kiadták a felgyűlt szabadságomat 4 órában? vagy csak időarányosan a gyes melletti munkavállalói szabadságomat adhatták volna ki?
Amikor szóvá mertem tenni azt mondták örüljek hogy megkapom és így jártam miért nem néztem utána
Segítséget szeretnék kérni hogy merre induljak,igazam van-e
Semmilyen papírt nem írtam alá sem szabadság kiadásáról sem pedig munkakör módosításáról

herta # 2011.02.28. 18:19

Jelenleg GYED-en vagyok.A munkáltató eladja a céget amiben jelenleg alkalmazásban vagyok.Az eladott cégnél felmondana de egy másik cégénél alkalmazna. Elfogadhatom-e ez a lehetőséget? Ezzel nem veszítem-e el a GYED-et? Milyen felmosdással mondhat fel?

safner # 2011.03.01. 07:56

Szia! 2011.02.29-én várom harmadik gyermekemet,jelenleg is dolgozom, és igényeltem a gyest munka mellett.Igényelheti-e a nagyszülő a gyest 04.01-től ha én már terhességi gyermekágyi segélyben részesülök?Mikor mondjam le a gyest a Mák.-nál?Át lehet-e iratni a gyest a férjem nevére 03.31-ig?Előre is köszönöm a válaszod!

safner # 2011.03.01. 08:50

Javit 2011.03.29

nandy # 2011.03.02. 11:22

safner: Nem igényelheti. Nem jár egyszerre TGYÁS (GYED) és gyes is...